#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2010 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός ΚΟ του ΠΑΣΟΚ ο Ευάγγελος Παπαχρήστος



Με επιστολή του στον Πρόεδρο της Βουλής, ο Πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου έθεσε εκτός Κ.Ο. ΠΑΣΟΚ τον βουλευτή Βαγγέλη Παπαχρήστο.

Ο κ. Παπαχρήστος, στενός συνεργάτης παλαιότερα του κ. Παπανδρέου, δεν ψήφισε το πολυνομοσχέδιο στην ψηφοφορία επι της αρχής.

Στο μεταξύ, κάτι ακούγεται και για τον κ. Κουρουπλή για την ψηφοφορί κατ΄ άρθρο.

Ψηφίστηκε επί της αρχής, με 156 ψήφους υπέρ και 130 κατά επί συνόλου 286 ψήφων, το πολυνομοσχέδιο.
Ποιός είναι ο κ. Παπαχρήστος


Ο κ. Παπαχρήστος γεννήθηκε το 1955. Είναι γιος του γιατρού Καλλίμαχου Παπαχρήστου, βουλευτή του ΠΑΣΟΚ κατά την περίοδο 1977-81.
Στα μαθητικά του χρόνια πήρε ενεργά μέρος στον αντιδικτατορικό αγώνα. Υπήρξε ο νεότερος πολιτικός κρατούμενος, καθώς συνελήφθη από τη Χούντα και καταδικάστηκε σε εξαετή φυλάκιση. Αποφυλακίστηκε τον Ιούλιο του 1974 με την αποκατάσταση της Δημοκρατίας. Σπούδασε Οικονομικά στο Πανεπιστήμιο Εssex της Μεγ. Βρετανίας, όπου απέκτησε και Master Oικονομικών.
Συνέχισε τις μεταπτυχιακές σπουδές του στο Ινστιτούτο Κοινωνικών Επιστημών της Μόσχας.
Κατά τη διάρκεια των σπουδών του ανέπτυξε έντονη συνδικαλιστική δραστηριότητα και εκλέχθηκε Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ελληνικών Φοιτητικών Συλλόγων Μεγ. Βρετανίας. Ήταν επικεφαλής του ψηφοδελτίου του ΚΚΕ στο Νομό Πρέβεζας στις εκλογές του 1985. Αποχώρησε το 1989, διαφωνώντας με το σχηματισμό της Κυβέρνησης ΝΔ-Συνασπισμού.
Έχει ερευνητική και διδακτική πείρα. Από το 1999 μέχρι σήμερα διετέλεσε επιστημονικός συνεργάτης του Υπουργείου Εξωτερικών, με αρμοδιότητα σε θέματα διεθνών σχέσεων με τη Ρωσία και τις χώρες της Μέσης Ανατολής.
Έχει επανειλημμένα λάβει μέρος σε διεθνείς συναντήσεις και διαπραγματεύσεις στα πλαίσια του ΟΗΕ και άλλων διεθνών οργανισμών. Είναι παντρεμένος με την Χέιζελ Παπαχρήστου και έχουν μία κόρη που είναι πτυχιούχος του προγράμματος Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SERT avatar
    SERT 14/12/2010 22:35:53

    Ο ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ ΧΤΕΣ ΕΙΠΕ ''ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑΣ''......
    ΠΑΣΟΚ------->ΣΑΣ ΥΠΟΤΙΜΑΜΕ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ

  2. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/12/2010 22:36:13

    Πόσοι μείνανε τώρα; Έφυγαν οικονομου, σακοραφα, δημαρας, παπαχρηστος, ήρθαν ντορα, κιλτιδης, μαρκογιαννακης, καραγκουνης, αυγενακης.
    Κερδισμένοι είναι παλι στο πασοκ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ηλίας 14/12/2010 22:45:18

      Ξέχασες να προσθέσεις και 10 του ΛΑΟΣ

      • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ Orestios 14/12/2010 23:04:54

        Ξεχάσατε τον παμμέγιστο Κοντογιάννη!

  3. χ.... avatar
    χ.... 14/12/2010 22:45:02

    βρεθηκε ενας
    οι αλλοι σεν εχουν κοτσια
    η δημοκρατια θριαβευσε παλι

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 14/12/2010 22:45:14

    Τον Κουρουμπλή πάντως δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα τον κόψει ο Τζέφρυ. Το είχε κάνει και το 2004, με την υπόθεση (Αρ)Πάχτα.

    • anonymos avatar
      anonymos @ Αυριανιστής 15/12/2010 01:09:59

      Ολα λόγια είναι στην κατάλληλη στιγμή ψηφίζει. Μήν του δίνετε πλέον σημασία. Δεν υπάρχει, Δεν υπάρχει

  5. ΚΟΝΔΩΡΑΣ avatar
    ΚΟΝΔΩΡΑΣ 14/12/2010 22:49:20

    Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ. ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΙΣΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ. ΜΠΡΑΒΟ ΒΑΓΓΕΛΗ

  6. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 14/12/2010 22:52:59

    Αξίζει ένα μεγάλο Μπράβο στον κ. Παπαχρήστο,
    αν και με καθυστέρηση 6 μηνών.

  7. laiki vasi avatar
    laiki vasi 14/12/2010 22:56:06

    Η αποπομπή Παπαχρήστου αποτελεί πλήγμα για τον ίδιο τον Γιώργο Παπανδρέου! Διότι υπήρξε ένας από τους φανατικούς υποστηρικτές του σημερινού πρωθυπουργού, στενός του συνεργάτης στο ΥΠΕΞ επί κυβερνήσεων Σημίτη και ένθερμος χειροκροτητής (στα χρόνια της Αντιπολίτευσης) μέσα στη Βουλή!

  8. ataktos avatar
    ataktos 14/12/2010 23:01:59

    ένας ακόμα ακίνδυνος ..."επαναστατικός" σφόνδυλος του ΠΑΣΟΚ

  9. Γ.Τ. avatar
    Γ.Τ. 14/12/2010 23:02:47

    Αργα αλλα σταθερα ο θιασος πεφτει! Θα φυγει νυχτα ο δοσιλογος απο την πατριδα μας!

  10. man8os avatar
    man8os 14/12/2010 23:06:40

    Ακομη ενας, six to go.

  11. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/12/2010 23:12:06

    Ανειπωτη σφαλιαρα σημερα στο Γιωργο Παπαντρεου.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/12/2010 23:14:28

      "Ψηφίστηκε επί της αρχής, με 156 ψήφους υπέρ και 130 κατά επί συνόλου 286 ψήφων, το πολυνομοσχέδιο."

      Ανείπωτη σφαλιάρα και σήμερα στον ελληνικό λαό!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 14/12/2010 23:15:35

      Κάτσε να δεις τι έχει να γίνει όταν ανοίξουν, στην προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση στο Βουλή, τα εθνικά θέματα, με την μυστική διπλωματία του VON DIMITRAKIS...

      Εκεί να δεις τέρατα και σημεία.

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ ierofantis 14/12/2010 23:17:59

        Αμην...!! και ΓΡΗΓΟΡΑ!!!!!

  12. panos33 avatar
    panos33 14/12/2010 23:14:58

    ρε η απολυτη ξεφιλα,ο απολυτος ξεπεσμος της δημοκρατιας και η πλυση εγκεφαλου που μας εχουν κανει πιανει τελικα τοπο....ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΣΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑΤΙ ΨΗΦΙΣΕ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ,ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΑΛΘΗΚΕ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΣΤΗΝ ΓΑ$#@$ΝΗ ΚΑΡΕΚΛΑ ΤΟΥ ΒΟΥΛΕΥΤΗ.ΔΗΛ.ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ!!!!ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!ΕΛΕΟΣ!!!!!!ΟΛΟΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ
    Ο ΤΟΠΟΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΞΥΜΝΕΙ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!!!!!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ panos33 14/12/2010 23:17:15

      Πες τα!!

  13. απορία! avatar
    απορία! 14/12/2010 23:21:43

    Οι 14 που λείπουν πήγαν διακοπές? Ποιοι είναι?

  14. pikras57 avatar
    pikras57 14/12/2010 23:24:48

    Eκείνος ο ανεκδιήγητος ¨τζαμπα μάγκας¨ ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ που εκλέγεται?
    Ηταν τραγικός το πρωι στον ΛΑΛΑΚΗ και ..... κότα στην ψηφοφορία!

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/12/2010 23:25:32

    Είναι ωραία να βλέπει κάποιος την κατά συνείδηση ψήφο και την εφαρμογή της στο ναό της ...Δημοκρατίας.

  16. Kennan avatar
    Kennan 14/12/2010 23:28:32

    http://anarmodios.wordpress.com/2010/12/13/1-28/

    Δείτε στο λινκ πως ορισμένοι που το παίζουν φίλοι εδώ μέσα πάνε σε ένα άλλο μπλογκ και βρίζουν το antinews. Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Σχολιαστές του antinewsπου βαρεθήκαμε να τους διαβάζουμε πάνε αλλού και γραφουν οτι το antinews κοβει …σχόλια (!!!)

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Kennan 15/12/2010 00:22:56

      Είσαι ωραίος μεγάλε...σε πάω!!
      Ετσι είναι...."Τά λόγια τα σπουδαία τα μεγάλα..." πού λέει και τό τραγούδι.

    • popolaros avatar
      popolaros @ Kennan 15/12/2010 13:15:48

      O jeffrey έπαιζε με το καινούργιο tablet που το έκαναν δώρο και έσπειρε την διχόνια.

    • καινός avatar
      καινός @ Kennan 15/12/2010 15:37:25

      Σου φαίνεται περίεργο;

  17. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/12/2010 23:29:56

    Η μεγάλη δημοκρατική παράταξη... όξω ρεεεε

  18. panos33 avatar
    panos33 14/12/2010 23:30:41

    φιλε ιθαγενη εχουμε γινει ολοι ιθαγενεις με αυτα που ακουμε σε αυτη την χωρα!τι ιθαγενεις μαμελουκοι!ακου εκει μπραβο στον βουλευτη που τον εστειλε ο πολιτης να προασπιζει τα συμφεροντα του και αυτος ο τιτανας της δημοκρατιας μεσα στο ανδρο της δημοκρατιας στην χωρα που την γεννησε...ψηφησε κατα ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ!!!να γελασω η να κλαψω???

  19. perastikos avatar
    perastikos 15/12/2010 00:31:25

    Ο Παναγιωτακόπουλος, αυτός ο μέγιστος και ασυμβίβαστος σοσιαληστής, που ηταν αποψε? ε καλά. απο αυριο θα το παίζει αντρας και ψυχή του πατριωτικού ΠΑΣΟΚ...

  20. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 15/12/2010 00:54:34

    O Αμοιριδης εκλεγεται στη Πιερια...και εχει πολυ ενδιαφερον παρελθον...

  21. anonymos avatar
    anonymos 15/12/2010 01:11:16

    Μπράβο Χρήστο, αλλοιώς θα τρίζανε τα κόκκαλα του πατέρα σου. Κανένας άλλος δεν φοράει παντελόνια?

  22. stam avatar
    stam 15/12/2010 01:42:07

    Τι σόι άνθρωπος είναι κάποιος που δεν έχει το θάρρος να υψώσει το παράστημά του και να πει: "Όχι, δεν μπορώ να πάω κόντρα στον κόσμο που με ψήφισε", παρά στα δύσκολα βάζει την ουρά στα σκέλια και φεύγει.
    Όταν διαφωνώ με κάποιον, η κοινή λογική μου λέει, κάθομαι και συζητώ μαζί του και προσπαθώ να τον πείσω για τις θέσεις μου. Το να φύγω την κρίσιμη στιγμή δε λύνει το πρόβλημα και άρα αυτός που φεύγει δεν μπορεί κατ' εμέ να κριθεί άμοιρος ευθυνών. Φτάσαμε να λέμε το άσπρο μαύρο, έλεος πια!

  23. Zio avatar
    Zio 15/12/2010 12:25:25

    «έχεις δίκαιο! Αλλά στην κατάσταση που είμαστε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε»

    το πλάνο διακυβέρνησης του θασοκ

  24. popolaros avatar
    popolaros 15/12/2010 12:46:55

    Στον χθεσινό Ε.Τύπο σελ.9 κοίταζα τυχαία τις φώτο 10 βουλετών του πασοκ, σε άρθρο με τίτλο 'Ομαδικά Πύρα' και θέμα τα πυρά των 10 βουλευτών για το νομοσχέδιο.
    Εντύπωση μου έκανε ότι όλοι πλην ενός, δεν κοίταζαν τον φακό.
    Δεν έκαναν contact δηλαδή, κοίταζαν αλλού.

    Μόνο ο Παπαχρήστος κοίταζε ευθεία το φακό.
    Την Τόνια Αντωνίου βλέπω να το σκέφτεται για την επόμενη φορά.
    Κρίμα είχες την ευκαιρία σου χθες, Τόνια.

  25. guatemala avatar
    guatemala 15/12/2010 13:03:58

    Αν πάντως οι αγώνες όλων αυτών των μηνών του κόσμου είχαν σαν αποτέλεσμα την 1 διαγραφή τότε δεν πρέπει να εφησυχαζόμαστε. Χρειάζονται άλλες έξι για να καταφέρουμε να διώξουμε του "κατακτητές" μας σε αυτή την πλέον κατοχική χώρα.
    Ελπίζω ο κόσμος να μην λυποτακτήσει πάλι από τα εκβιαστηκά διλλήματα του ΓΑΠ και της παρεούλας του (βλέπε Ραγκούση σε κατάσταση παραλληρήματος προεκλογικά κ τώρα άφαντος). Ελεος πια, ποιός τους πιστεύει !!!

  26. Rotarmist avatar
    Rotarmist 15/12/2010 13:15:05

    Σιγα τον αντιστασιακο!
    Ολα τα Ν.Σ τα ψηφιζε μεχρι σημερα και τωρα που καταλαβε οτι τα μαζευουν το παιζει αλα Δημαρας και ελπιζει στη μεταθανατον σωτηρια!
    Πρασινα τρωκτικα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Rotarmist 15/12/2010 15:17:01

      Χα! "Ελπίζει τη μετά θάνατον σωτηρία!". Έγραψες!

      Ας ελπίσουμε όμως να πάνε κι άλλοι για τη "μετά θάνατον σωτηρία".