#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2011 23:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός Ευρωζώνης ο Παπανδρέου - δεν τον κάλεσαν στην μίνι Σύνοδο Κορυφής!



[caption id="attachment_131251" align="alignnone" width="600" caption="Ποιόν να δείχνουν άραγε;"][/caption]

Ηχηρά και απανωτά χαστούκια δέχεται στις Κάννες ο Γ. Παπανδρέου από τους ηγέτες των 20 ισχυρών οικονομιών αλλά και από παράγοντες όπως η Λαγκάρντ ή ο Γιουνκέρ.

Ο Έλληνας πρωθυπουργός φαίνεται ότι μπαίνει σε απομόνωση μετά το απονενοημένη διάβημα του δημοψηφίσματος και ήδη οι πρώτες πληροφορίες που έρχονται κάνουν λόγο για πολύ βαρύ κλίμα.

Ξένοι δημοσιογράφοι περιγράφουν το κλίμα στις Κάννες για τον κ. Παπανδρέου ως "εκρηκτικό"

Ήδη το γραφείου του Ν. Σαρκοζί ανακοίνωσε ότι αύριο θα γίνει στις Κάννες μίνι σύνοδος μεταξύ των Ευρωπαίων ηγετών με αποκλειστικό θέμα την Ελλάδα και την απόφαση για δημοψήφισμα που τινάζει τα πάντα στον αέρα και απειλεί το ευρώ. Στη Σύνοδος αυτή φαίνεται να πετιέται έξω ο Γ. Παπανδρέου ο οποίος εκείνη την ώρα θα οδεύει προς την Ελλάδα για να μιλήσει στις 6 το απόγευμα στη Βουλή. Οι Ευρωπαίοι ηγέτες θα πάρουν τις αποφάσεις τους και δεν αποκλείεται μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη για την Ελλάδα.

Η σχετική ανακοίνωση αναφέρει ότι στις  11.30 αύριο το πρωί στις Κάννες , θα συναντηθούν οι ηγέτες της Γερμανίας, της Ιταλίας, της Ισπανίας και της Γαλλίας Παρόντες θα είναι εκπρόσωποι της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, της Κομισιόν και του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου.

Δεν έχει δηλαδή προσκληθεί ο Παπανδρέου, ο πρωθυπουργός της χώρας για την οποία γίνεται η έκτακτη Σύνοδος Κορυφής.

Ο Γάλλος πρόεδρος ιδιαίτερα φαίνεται έντονα εκνευρισμένος με τον Γ. Παπανδρέου διότι, εκτός από το χάος που προκλήθηκε με την απόφασή του, χάλασε και για τον Σαρκοζί τη φιέστα των Καννών που θα αποτελούσε καλό χαρτί στη μάχη προς τις εκλογές στη Γαλλία.

Πάντως, ενδεικτική του κλίματος που επικρατεί είναι η δήλωση του προέδρου του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ ότι η Ευρωζώνη δεν θα ανεχτεί την υπαναχώρηση οποιουδήποτε κράτους-μέλους από τις αποφάσεις που ελήφθησαν στη Σύνοδο Κορυφής της περασμένης εβδομάδας για την αντιμετώπιση της κρίσης χρέους, δήλωσε Ο κ. Γιούνκερ προέβη στη σχετική δήλωση μετά τις συνομιλίες ανάμεσα στο Γάλλο πρόεδρο Νικολά Σαρκοζί, τη Γερμανίδα καγκελάριο Αγκελα Μέρκελ και Ευρωπαίους αξιωματούχους.

Υπάρχει επίσης φημολογία ότι η Λαγκάρντ θα στείλει επιστολή στον Γ. Παπανδρέου που θα του λέει ότι δεν μπορεί να βάλει σε δημοψήφισμα τη συμφωνία της 27ης Οκτωβρίου.

Πιθανότατα και οι άλλοι ευρωπαίοι ηγέτες θα απαιτήσουν από τον πρωθυπουργό να μην προχωρήσει σε δημοψήφισμα με το ερώτημα του αν θέλουμε ή όχι τη συμφωνία. Και δεν είναι τυχαίες και οι πρωινές δηλώσεις από τη Γαλλία κι όχι μόνο που έλεγαν ότι η συμφωνία είναι αδιαπραγμάτευτη και δεν μπορεί να αλλάξει.

Ίσως, η επιμονή της Λαγκάρντ και των άλλων να αποτελέσει το άλλοθι του Γ. Παπανδρέου για να κάνει κωλοτούμπα και να πει ότι δεν πάει σε δημοψήφισμα γιατί έτσι θα κινδυνεύσει η χώρα αφού οι ξένοι δε θα μας δώσουν λεφτά. Να θυμίσουμε μόνο ότι τα ταμειακά αποθέματα φτάνουν μέχρι το τέλος Νοεμβρίου κι από εκεί και έπειτα έχουμε εσωτερική στάση πληρωμών, δηλαδή δε θα πληρωθούν μισθοί και συντάξεις. Φαντάζεστε να πάει ο κ. Παπανδρέου στις κάλπες με απλήρωτους τους Έλληνες και να ζητήσει το «ναι» για τη συμφωνία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/11/2011 22:46:27

    «Δεν δεχτούμε υπαναχώρηση από τις αποφάσεις που λάβαμε από κοινού οι "17" την προηγούμενη εβδομάδα» τόνισε το βράδυ της Τετάρτης ο Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ στους δημοσιογράφους, μετά τη συνάντησή του με τους αξιωματούχους της Γερμανίας, της Γαλλίας και των ευρωπαϊκών οργάνων.

    ΟΜΟΦΩΝΑ από κοινού ...με τον Πρωθυπουργό της χώρας ... που αποφάσισε ως Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ 3 ημέρες μετά.

    Εδώ άντε έχουμε αποδεχθεί ο καθένας να λέει ότι θέλει, άλλα να λέει και άλλα να κάνει, να υπολογίζει το εκλογικό κόστος ή να βαριέται βρε παιδί μου, να λέει δεν πληρώνω ή είμαστε σε πόλεμο.... αυτοί οι πολίτες είμαστε αυτούς τους πολιτικούς επιλέγουμε να έχουμε.

    Εξω όμως εκπροσωπείς τη χώρα & το έθνος δεν μπορείς να παίζεις κολοκυθιά.

    Ας έβγαινε την 25η Οκτωβρίου και να τους έλεγε Δημοψήφισμα, θα ήταν η θέση του Πρωθυπουργού της χώρας μου (ανεξάρτητα αν συμφωνώ μαζί του ή όχι) έναντι τρίτων.
    Δεν μπορεί να συμφωνείς την 26η/10 να διαφωνείς την 31η/10 και να ξανά συνομιλείς της 2/11/2011 με τους ίδους ανθρώπους που συμφώνησες διαφώνησες και ξανά ομιλείς ...θα μας φορέσουν 11,000,000 λευκά παλτά κουμπωμένα στην πλάτη.
    Οι κουτοπονηριές δεν συνάδουν με την Ιστορία της χώρας....ο Μεταξάς δεν έκανε δημοψήφισμα ούτε όλοι συμφωνούσαν μαζί του αλλά πολέμησαν, δεν συμφωνούσαν όλοι με τον Κ Καραμανλή αλλά βγήκαμε από το στρατιωτικό σκέλος του ΝΑΤΟ, δεν συμφωνούσαμε με τον Α Παπανδρέου αλλά σε εθνικά ζητήματα είμαστε πλάι του.
    Η χώρα δεν μπορεί να πηγαίνει με το τι καιρό κάνει σήμερα;
    Ούτε ως αφετηρία τους κορόιδεψα τους κουτόφραγκους.
    Γιατί ο ψεύτης βοσκός τα ...πρόβατά του έχασε στο τέλος του παραμυθιού.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/11/2011 22:49:23

    Ανεξάρτητα από τον ...τραπεζίτη, λέει όμως μια αλήθεια: ο Πρωθυπουργός συμφώνησε χθες σε ότι σήμερα διαφωνεί.
    Δεν είναι όλοι κουτόφραγκοι και εμείς ...οι γάτοι.

    ΥΓ

    εγώ μεγάλωσα μαθαίνοντας ότι η αλήθεια ο λόγος η μπέσα είναι συμβόλαιο και όχι η ψευτιά ...μαγκιά

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Ο Ιθαγενής 02/11/2011 23:03:08

      Δηλαδή δεν μεγάλωσες στην Ελλάδα της δεκαετίας του 80 να υποθέσω, ε?

  3. factorx avatar
    factorx 02/11/2011 23:28:19

    Μετέχει τελικά και ο Ε. Βενιζέλος στη συνάντηση Παπανδρέου στις Κάννες, σύμφωνα με τους Financial Times. O κ. Βενιζέλος κάθεται μαζί με τον πρωθυπουργό σε ένα οβάλ τραπέζι στην αίθουσα συνεδριάσεων του G-20. Οι Μέρκελ και Σαρκόζι κάθονται ακριβώς απέναντι τους. Ο πρόεδρος της ΕΕ Χέρμαν Βαν Ρομπάι, κάθεται δεξιά από τον κ. Παπανδρέου, ενώ ο γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφανγκ Σόιμπλε, κάθεται δεξιά από την κ. Μέρκελ. Στο τραπέζι βρίσκεται επίσης και η επικεφαλής του ΔΝΤ Κριστίν Λαγκάρντ.

  4. sofia or8h avatar
    sofia or8h 02/11/2011 23:30:44

    Και αν ολες αυτές οι κωλοτούμπες,έφεραν λεφτά σε αυτόν και καποιους κολητούς του?
    Ας ντρέπονται αυτοί που τον ψήφισαν και οσοι απο την εδω μεριά πήγαν για μπάνιο εκεινη την ημέρα.
    Εγώ ντρέπομαι πιο πολύ για αυτούς,διοτι το ηθος του ανδρός φαινόταν !!!!!!!!!!

  5. K. Kapadoks avatar
    K. Kapadoks 02/11/2011 23:31:13

    Να ήσουνα προ εβδομάδος από μια μεριά σε συνάντηση με άλλους ευρωπαίους συναδέλφους (στην Ιταλία) να δείς και να ακούσεις διακριτικά και αδιάκριτα υπονοούμενα σε βάρος μας . Πάντως πέφτανε από τα σύννεφα όταν ακούγανε για το αμερικάνικο background και διαβατήριο τού Jeffrey . Εκεί κάπως αιφνιδιασμένοι μαλάκωναν .

  6. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 02/11/2011 23:40:00

    Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΓΚΑΦΑΣ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΑΚΗ: Με την γκάφα του Γιωργάκη καταλάβαμε όλοι μας πόση δύναμη έχει η Ελλάδα αφού οι συνέπειες της απομάκρυνσης της από την Ευρωζώνη είναι τρομερές. Και δεν το λέω εγώ. Το λένε οι ξένοι ηγέτες και ο ξένος τύπος. Ένας ικανός ηγέτης μας χρειάζεται για να κάνει μια νέα αρχή σε όλα τα θέματα. Αυτή την ευκαιρία δεν θα πρέπει να την χάσουμε. Αν υπάρχει καθαρό μυαλό στην ΝΔ στον Σαμαρά και στο επιτελείο του θα πρέπει να οδηγήσουν τα πράγματα σε εκλογές και μετά: ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΑΡΧΗ!!!

    • danaos avatar
      danaos @ Χρήστος Δημάρης 03/11/2011 00:22:19

      Χρήστο, σου το έγραψα κι άλλη φορά.Τα σχόλιά σου δίνουν κουράγιο κι ελπίδα!Και ξέρεις γιατί!

  7. Απορία avatar
    Απορία 02/11/2011 23:41:35

    Ερώτηση:
    Εντάξει ο πρωθυπουργός της χώρας δεν κάνει τέτοια πράγματα.

    Αλλά ποιος μας διαβεβαιώνει ότι κάποιος από τους αναρίθμητους και "ανώνυμους" συμβούλους του, που ήξερε τα περί δημοψηφίσματος, δεν σορτάρισε ευρώ την προηγούμενη μέρα και ότι δεν είναι τώρα σε κάποιο τροπικό νησί λουόμενος;...

    Το inside information, τουλάχιστον στην ...μινεσότα, τιμωρείται με πολλά χρόνια στο φρέσκο...

  8. rally monkey avatar
    rally monkey 02/11/2011 23:45:01

    Ειμαστε όλοι συνυπεύθυνοι για το ο'τι αυτος ο ανθρωπος παραμένει πρωθυπουργός - για καποιους όμως οι ευθύνες ειναι πολύ μεγαλύτερες.
    Το ερωτημα ειναι απλό ..περιμένου τη Μιλένα 2 και Μιλένα 3?
    Υπαρχει λύση εκτος κοινοβουλευτικής όμαδας ΠΑΣΟΚ ?
    Ηλπιζα (αφελώς) σε κινηση του ΠτΔ (τι παραπανω περιμενε να δεί..)
    δεν μπορουμε να περιμενουμε τιποτα απο τον κ. Παπούλια - φαινεται πως οι περιστασεις τον ξεπερνουν κατα πολύ.
    Ποια εναλλακτικη εχει απομείνει..

  9. man8os avatar
    man8os 02/11/2011 23:48:57

    Τι σας ελεγα εγω? Τρωει ξυλο στις Βρυξελες. Ομως ειναι πατριωτικο καθηκον καθε βολευτη να μη δωσει ψηφο εμπιστοσυνης. Δεν μπορει να ακυρωθει το δημοψηφισμα και να επιστρεψουμε στην καθημερινοτητα με ΓΑΠ προθυπουργο.

  10. of8almos avatar
    of8almos 02/11/2011 23:50:22

    Δεν ξερω στην Ιταλία τι άκουσες αλλα στις Βρυξέλλες όλοι μας λυπούνται για τους πολιτικούς μας. Καμια μομφή στον λαό

    • K. Kapadoks avatar
      K. Kapadoks @ of8almos 03/11/2011 00:02:00

      Ε!Είναι κι' αυτό μια ανάσα , αλλά και πάλι αυτοί οι αχρείοι με ψήφους τού εκλογικού σώματος βγήκαν . Καλό είναι πάντως έστω και σε προσωπικό επίπεδο να υπάρχει μια κατανόηση ότι βέβαια και δεν είμαστε ανάλογοι τού "πρωθυπουργού" "μας" ....

  11. Y. avatar
    Y. 02/11/2011 23:57:59

    Αν στις 11.30 θα γίνει η μίνι Σύνοδος, τότε μέχρι τις 6 που ο ΓΑΠ θα μιλήσει στη Βουλή, θα έχει βγει το ανακοινωθέν των συμπερασμάτων
    Τα συμπεράσματα, δικά σας (για το τι θα πει ο ΓΑΠ)

  12. Χαμενος avatar
    Χαμενος 03/11/2011 00:36:48

    Κι' όμως πρώτο τραπέζι πίστα ο Γιωργάκης στο τζι 20. Ούτε στ' όνειρο του. Και ο Μπένι μαζί. Μπράβο τα παιδιά. Θα μείνουν στην ιστορία. Και τώρα;

  13. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 03/11/2011 00:46:29

    Καλησπέρα Δαναέ!!!

  14. antanistimi avatar
    antanistimi 03/11/2011 00:51:57

    η γνωμη μου ειναι οτι ολα ηταν κανονισμενα.πηγε εκανε το κουρεμα και κανονισαν για το δημοψηφισμα.
    μια προσχηματικη παγιδα του ναι η οχι στην ευρωπ.ενωση!! και για αυτο
    οι νουθεσιες του σαρκοζι προς τον Ελληνικο λαο για το καλο του! και,και,και
    πολλα που ειδαμε και ακουσαμε αποψε.Καραστημενο και προσυνενοημενο το δημοψηφισμα.

    • AB avatar
      AB @ antanistimi 03/11/2011 02:26:54

      Την ίδια ακριβώς γνώμη έχω και εγώ, αφού ουσιαστικά όλοι θέλουν να μας πετάξουν έξω από το ευρώ και εφόσον αυτό γίνει και με την θέλησή μας θα βρουν το τρόπο να το πασάρουν ώστε να μην ανοίξει ρουθούνι.

      Εδώ βρήκαν τον τρόπο να παρουσιάσουν το κούρεμα κατά 50% ως εθελοντικό χωρίς να υπάρξει πιστωτικό γεγονός και δεν θα βρουν τρόπο για αυτό και μάλιστα με την σύμφωνη γνώμη του λαού. Και φυσικά σε αυτήν την περίπτωση την γλιτώνει πολύ φθηνά το GAP αφού θα φανεί ότι ο λαός είναι αυτός που θα φέρει την χρεωκοπία και όχι ο ίδιος.

  15. andreas avatar
    andreas 03/11/2011 00:59:36

    Θελω να ελπιζω οτι οι ευρωπαιοι ηγετες μιλανε και με αλλον απο Ελλαδα και οχι μονο με τον Γιωργακη.