07/05/2012 11:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός Βουλής τρανταχτά ονόματα - ποιοί εκλέγονται μέχρι στιγμής

Εκτός της Βουλής μένουν ορισμένα τρανταχτά ονόματα της πολιτικής σκηνής που κατέβηκαν υποψήφιοι στην Α και Β Αθήνας. Ειδικά στη δεύτερη, τη μεγαλύτερη περιφέρεια της χώρας, προκύπτει πραγματική σφαγή από τα μεγάλα κόμματα, κυρίως όμως από το ΠΑΣΟΚ που οι υπουργοί και κορυφαία στελέχη του θα βλέπουν τη Βουλή από τον καναπέ. Διαμαντοπούλου, Παπουτσής, Παπακωνσταντίνου, Ραγκούσης, Κουτρουμάνης, Αννα Νταλάρα, Τ. Χυτήρης, Χρ. Πρωτόπαπας, Μιλένα Αποστολάκη, Δ. Ρέππας κ.λπ. μένουν εκτός Βουλής.

Στην Α’ περιφέρεια μένουν εκτός οι Άννα Διαμαντοπούλου, Χρήστος Παπουτσής, Παύλος Γερουλάνος, Νάσος Αλευράς, Παντελής Οικονόμου με τον Κώστα Σκανδαλίδη να είναι ο μοναδικός υποψήφιος που εκλέγει το ΠΑΣΟΚ στην Α' Αθήνας.

Από τη Νέα Δημοκρατία στην Α’ Αθήνας στην Α’ Αθηνών εκλέγονται:

    
Κεφαλογιάννη Όλγα
    
Αβραμόπουλος Δημήτρης
    
Κακλαμάνης Νικήτας
    
Πιπιλή Φωτεινή
    
Κικίλιας Βασίλειος
    
Μηταράκης Παναγιώτης (Νότης)
    
Παυλόπουλος Προκόπιος
    
Ψυχάρης Ανδρέας

Στη Β΄Αθήνας και πριν ολοκληρωθεί η ψηφοφορία εκλέγονται:

Από τον ΣΥΡΙΖΑ

1    Σακοραφα Σοφια του Ηλια    7.122

2    Κουρουμπλης Παναγιωτης του Ελευθεριου    5.421

3    Παπαδημουλης Δημητριος του Χριστοδουλου    3.860

4    Δραγασακης Ιωαννης του Ανδρεα    3.731

5    Δουρου Ειρηνη (Ρενα) του Αθανασιου    2.865

6    Στρατουλης Δημητριος του Ιωαννη    2.336

7    Βαλαβανη Ολγα-Ναντια του Γεωργιου    1.728

8    Τατσοπουλος Πετρος-Γεωργιος του Ευαγγελου    1.697

9    Τσακαλωτος Ευκλειδης του Στεφανου    1.495

Από τη ΝΔ, οι μέχρι στιγμής οι σταυροί προτίμησης είναι:

1    Μητσοτακης Κυριακος του Κωνσταντινου    2.376

2    Χατζηδακης Κωνσταντινος (Κωστης) του Ιωαννη    2.332

3    Βουλτεψη Σοφια του Ιωαννη    2.175

4    Ντινοπουλος Αργυρης του Βασιλειου    1.949

5    Γεωργιαδης Σπυριδων-Αδωνις του Αθανασιου    1.930

6    Βαρβιτσιωτης Μιλτιαδης του Ιωαννη    1.915

7    Μεϊμαρακης Ευαγγελος-Βασιλειος του Ιωαννη    1.770

8    Σπηλιωτοπουλος Αριστοβουλος (Αρης) του Ελευθεριου    1.727

9    Γιακουματος Γερασιμος του Χαραλαμπους    1.658

10    Παναγιωτοπουλος Παναγιωτης (Πανος) του Παναγιωτη    1.541

11    Καραμανλη Αννα του Αρκαδιου    1.479

12    Πολυδωρας Βυρων του Γεωργιου    1.398

13    Παπαθανασιου Γιαννης του Δημητριου    1.240

14    Παπακωστα-Σιδηροπουλου Αικατερινη του Αγγελου    1.196

Από τους Ανεξάρτητους Έλληνες

1    Καμμενος Παναγιωτης του Ηλια    110.210

2    Δημαρας Ιωαννης του Νικολαου    3.964

3    Καπερναρος Βασιλειος του Ηλια    2.285

4    Μανωλης Ιωαννης του Γεωργιου    1.392

5    Κοντογιαννιδης Παυλος του Χρηστου    1.390

Από το ΠΑΣΟΚ εκλέγονται μόλις 4 και οι υπόλοιποι πάνε σπίτι τους:

1    Λοβερδος Ανδρεας του Νικολαου    4.199

2    Χρυσοχοϊδης Μιχαηλ του Βασιλειου    2.027

3    Ανδρουλακης Δημητριος (Μιμης) του Γρηγοριου    1.892

4    Κακλαμανης Αποστολος του Χρηστου    1.822

5    Ραγκουσης Ιωαννης του Νικολαου    1.516

6    Ευθυμιου Πετρος του Δημητριου    1.443

7    Δρεττα Αθηνα του Κωνσταντινου    1.389

8    Κουτρουμανης Γεωργιος του Σπυριδωνα    1.304

9    Αποστολακη Ελενη-Μαρια (Μιλενα) του Γεωργιου    1.270

10    Ρεππας Δημητριος του Παναγιωτη    1.147

11    Βουρος Ιωαννης του Στεφανου    1.019

12    Νταλαρα Αννα του Γεωργιου    889

13    Πρωτοπαπας Χρηστος του Ιωαννη    864

14    Χυτηρης Τηλεμαχος του Γερασιμου    825

15    Ξενογιαννακοπουλου Μαρια-Ελιζα (Μαριλιζα) του Διονυσιου    770

16    Καστρινακης Γεωργιος του Δημητριου    507

17    Χαραλαμποπουλος Γεωργιος Ερνεστος του Ιωαννη    497

18    Βερουλη Αννα του Αθανασιου    463

19    Ζηση Ροδουλα του Αθανασιου    200

20    Κατριβανος Γεωργιος του Χαραλαμπους    197

Στο ΚΚΕ την μία από τις 4 έδρες παίρνει η κ. Παπαρήγα ενώ ακολουθούν:

1    Παπαρηγα Αλεξανδρα του Νικολαου    96.578

2    Χαλβατζης Σπυριδων του Εμμανουηλ    2.538

3    Κατσωτης Χρηστος του Περικλη    2.511

4    Κροκιδη Λινα του Νικολαου    2.471

Η Χρυσή Αυγή εκλέγει 3 βουλευτές στην εκλογική περιφέρεια και μέχρι στιγμής:

1    Μιχαλολιακος Νικολαος του Γωργιου    67.184

2    Ζαρουλια Ελενη του Βασιλειου    1.252

3    Γερμενης Γεωργιος του Σπυριδωνος    1.191

Και τέλος τις 3 έδρες της Δημοκρατικής Αριστεράς φαίνεται πως θα πάρουν ο πρόεδρος του κόμματος Φώτης Κουβέλης, ο Γρηγόρης Ψαριανός και τρίτος θα εκλεγεί εκτός απροόπτου ο Οδυσσέας Βουδούρης που αποχώρησε από το ΠΑΣΟΚ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 11:27:59

    "Από τη Νέα Δημοκρατία εκλέγονται:
.......
Παυλόπουλος Προκόπιος
 
Ψυχάρης Ανδρέας.....

    Χωρίς σχόλια. Περιττεύουν.

    • partyman avatar
      partyman @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 11:42:42

      προσθέτω απογοήτευση με :
      Βαρβιτσιώτης, Μητσοτάκης, Μειμαράκης , Σπηλιοτόπουλος

      και φτάνουμε στην απογείωση με ..Γιακουμάτο!!

      και όπως γράφεις και εσύ.. χωρίς σχόλια

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 13:12:49

      Ας μην ήταν ο νόμος του Παυλόπουλου με τις 50 έδρες μπόνους...

  2. o deksios avatar
    o deksios 07/05/2012 11:40:52

    Μεγαλο προβλημα στις επαναληπτικες πως να κανεις τις λιστες...
    γιατι αλλο λες τους εκθετω στην κριση του λαου, και αλλο τον βαζω πρωτο σε λίστα..
    απ' την αλλη πως να αφησεις εκτος λιστας αυτον που ο πανσοφος-τρομαρα του-ελληνικος λαος εβγαλε πρωτο σε σταυρους?

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ o deksios 07/05/2012 11:48:44

      Και καλά τον Πάκη ,ας πούμε πως τον ψήφησαν οι Καραμαλνικοί.

      Τον Ψυχάρη ,ποιός στην ευχή νεοδημοκράτης τον ψήφησε??

      Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια!

      • tak avatar
        tak @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 11:55:35

        Υπάρχουν κι άλλοι που ψηφίζουν! Φίλε Στέλιο, τώρα εκλέχθηκε. Ας περιμένουμε. Αρχή άνδρα δείκνυσι... Για να δούμε λοιπόν!

        • poll avatar
          poll @ tak 07/05/2012 12:48:55

          Αηδία...βάλτε τον να μιλήσει τον Ψυχάρη και στις επόμενες εκλογές να πάει η ΝΔ στο 8%...

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 12:02:44

        Ο Ψυχάρης πήρε περί τους 1.400. Μόνο οι υπάλληλοι του ΔΟΛ και τα ρουσφέτια του ΜπαρμπαΣταύρου αρκούσαν για να βγει.

    • Arianos avatar
      Arianos @ o deksios 07/05/2012 12:38:04

      Κανένα πρόβλημα! Οι λίστες φτιάχνονται ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ de novo με αποκλειστικά δικά του κριτήρια και χωρίς περιφορές στον 3ο!! Είναι θέμα τόλμης του Προέδρου...

  3. STAM avatar
    STAM 07/05/2012 12:03:03

    Για τον Παυλόπουλο ΄βλέπω σχόλια, αλλά δεν βέπω για τον Αρούλη, τον Κυριάκο (πρώτος !!!!!!!!!!) , τον Μιλτιάδη, τον Μάκη. Αυτοί μας αξίζουν

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ STAM 07/05/2012 12:23:12

      Και ο Φαήλος δέν εκλέχτηκε!

      Καληνύχτα Ελλάδα...

      • Panos avatar
        Panos @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 12:34:09

        Δηλαδή τι ειναι ο Φαήλος που πρέπει να εκλεχτεί; Ο Ομπάμα; Σταματήστε να χωρίζετε τους νεοδημοκράτες σε ημέτερους και όχι. Κάθε τέτοια ανάρτηση, περισσότερους διώχνει, παρά φέρνει.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Panos 07/05/2012 12:56:19

          σε...λαππάδες και όχι λαππάδες επιτρέπεις να τους χωρίζουμε?

          • MARIASAM avatar
            MARIASAM @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 22:26:09

            Αχ Στελιο! Ξεραθηκα! Εύγε!!!

      • partyman avatar
        partyman @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 12:44:05

        Β' Πειραιώς ο Τραγάκης..
        εμ βέβαια..τι άλλο..

        δεν υπάρχει τίποτα θετικό απο αυτές τις εκλογές.. :(

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ partyman 07/05/2012 13:45:05

          Ψήφισα Φαήλο, αλλά ομολογώ ένιωθα φοβερές τύψεις γιατί θα ήταν κρίμα να μην εκλεγεί ο Τραγάκης μετά από 87 συναπτά έτη συνεχούς προσφοράς του στην Παράταξη. Ομολογώ το σφάλμα μου! Δηλώνω ότι μετανοιώνω που ψήφισα Φαήλο και στις επόμενες εκλογές και για όλη την υπόλοιπη ζωή μου θα ψηφίζω Τραγάκη, όπως ψήφιζαν όλοι στην οικογένειά μου, μέχρι 5 γενιές πίσω!!! Και ελπίζω ότι και τα παιδιά μου, όταν ενηλικιωθούν, και τα εγγόνια μου, θα ψηφίζουν επίσης Τραγάκη. Τραγάκης for ever! Το πολιτικό Jurrasic Parc είναι εδώ, στη Β΄ Πειραιώς!

      • nikos avatar
        nikos @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 16:52:11

        χεστηκε η φοραδα στο αλωνι.

    • Kargia avatar
      Kargia @ STAM 07/05/2012 12:53:36

      Πόσο δίκιο έχεις STAM. Αυτά τα βαρίδια έδιωξαν πολύ κόσμο και τον έστειλαν δεξιά και αριστερά. Ας σηκωθούν να πάνε στο Μάνο-Ντόρα-Λαος να βρούμε την υγειά μας.

      • chris avatar
        chris @ Kargia 07/05/2012 19:07:51

        Ε δεν είστε καλά. Από πού μάς είρθατε όλοι εσείς;

        • TARAMAS avatar
          TARAMAS @ chris 07/05/2012 20:08:19

          Από την ΠΟΛΑΝ

          • chris avatar
            chris @ TARAMAS 07/05/2012 20:43:50

            ..και με διάθεση εκκαθαρίσεων. Δεν βλέπουν την ώρα
            που θα πούν το ¨επιτέλους μόνοι¨.

  4. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 07/05/2012 12:12:58

    Ας κοιτάξουμε τι θα κάνουμε με αυτούς που εξέλεξε ο κόσμος, καλώς ή κακώς, και ας σταματήσουμε να τρώμε τις σάρκες μας. Πόσα κόμματα της κεντροδεξιάς πρέπει να δούμε να κατεβαίνουν στις εκλογές για να βάλουμε μυαλό;

  5. christof avatar
    christof 07/05/2012 12:41:25

    Παντως για τους σταυρους δε φταιει ο Σαμαρας.Εμεις ψηφισαμε.

    • poll avatar
      poll @ christof 07/05/2012 12:49:52

      Ο Σαμαράς δεν φταίει για τίποτε....κι ο Πάπας..

  6. Politikonomikaria avatar
    Politikonomikaria 07/05/2012 13:35:13

    Δεν μπορώ άλλο,θα το πω...
    Ποιοι ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ψήφισαν τον Γεωργιάδη;;Το κόμμα του (ΛΑ.Ο.Σ) καθώς και η πολιτική που αυτό ακολούθησε καταψηφίστηκαν από τον ελληνικό λαό.Εκείνος όμως ξαναμπήκε στην βουλή...και μάλιστα με ψήφους νεοδημοκρατών.
    Αίσχος...και τίποτα παραπάνω.

    υ.γ. Σε ό,τι αφορά τον Ψυχάρη τι να πω;Ο άνθρωπος ούτε να μιλήσει δεν μπορεί παρόλα αυτά εξελέγη.Τελικά ισχύει,ο κάθε λαός παίρνει ότι του αξίζει.

  7. The Saint avatar
    The Saint 07/05/2012 13:56:03

    O κόσμος έχει φάει χοντρο κόλλημα... Μιλάμε γιά απιστευτα πραγματα...
    Οι παπούδο-γιαγιάδες, με τον παλαιοκομματικό στόκο στο κεφάλι, οι "κολλητοι", οι ηδη "βολεμένοι", και οι έτσι και αλλιώς "μ@λ@κ€$" που ψηφίζουν χωρίς πολλή σκέψη, έδειξαν και την πραγματική ποιότητα του εκλογικού σώματος, αλλά και το μέγεθος της αλλοίωσης που έχει υποστεί η ευθυκρισία, και η ώριμη σκέψη.
    Και βεβαίως, ισχύει, το ότι η πλειοψηφία τους, ψήφισε με το θυμικό...

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 14:01:32

    ώχ , που να σφίξουνε και οι ζέστες...

  9. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 07/05/2012 14:13:53

    Με αυτή τη λογική βρε Στελάρα, ψήφισε τον κύριο που στέκεται δίπλα στον Μιχαλολιάκο και είναι άπειρες φορές πιο γερός και δυναμάρι από τον Φαήλο...
    Έχει δίκιο ο Πάνος, τέτοιες αναρτήσεις διώχνουν!
    Ψήφισε Φαήλο γιατί εκτιμάς την πολιτική του άποψη, τη στάση και τη θέση του, τα υπόλοιπα για λαπάδες και τέτοια μου θυμίζουν το δημοτικό και το γυμνάσιο που τις παίζαμε στο προαύλιο με κεφαλοκλειδώματα, μπουνιές κοκ... για εντυπωσιασμό στις συμμαθήτριες.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Γιώργος msn 07/05/2012 14:29:48

      Γιά πολιτικούς λαππάδες μιλάμε.

      Σαν κι'αυτούς που το Δεκέμβριο του 2008 έβλεπαν την Αθήνα να καίγεται, έβγαιναν με τρεμάμενη φωνή καί..."διέψευδαν πως θα ληφθούν μέτρα"...

      Τώρα αν κάποιος προτιμάει τον Ψυχάρη απο το Φαήλο ,γουστα είν'αυτά ,τι να πώ εγώ?

  10. Νικήτας avatar
    Νικήτας 07/05/2012 14:45:17

    Στο σύνολο ο Ἐλληνας και η Ελληνίδα ψηφοφόρος έδειξαν την στόφα τους και την μόρφωσή τους. Τι να πει κανείς ο λαός έχει πάθει λοβοτομή σε μεγάλο ποσοστό.

    • Μοναχικός Λύκος avatar
      Μοναχικός Λύκος @ Νικήτας 07/05/2012 15:12:17

      Αυτό είναι ένα μικρό δείγμα της δημοκρατίας Νικήτα και Άγιε. Το κοινό καλό πάνω από την σκοπιμότητα και την κολλημένη ιδεολογία των κομματικών σχημάτων. Αν δεν σας αρέσει καταργήστε και τις εκλογές να έχουμε βασιλιά.
      Σε κάθε περίπτωση, επειδή από μόνες τους δεν συντελούν δημοκρατία, οι λαοί σταδιακά θα εξαλείψουν τις απολυταρχικές μορφές εξουσίας, τους πραγματικούς εχθρούς της δημοκρατίας (που σίγουρα δεν είναι ο θυμός, ο αναλφαβητισμός ή το γήρας).

  11. Μοναχικός Λύκος avatar
    Μοναχικός Λύκος 07/05/2012 15:05:46

    'Η ψήφισαν πρώτη φορά σκεπτόμενοι. Αν κάνεις μια πρόχειρη ανάλυση θα δεις αυτό που λένε οι επικριτές του υπάρχοντος "δημοκρατικού" μοντέλου. Δηλαδή ότι η εκάστοτε κυβέρνηση δεν έχει πραγματική νομιμοποίηση από πραγματικό ποσοστό μεγαλύτερο του 30%. Επίσης ότι υπάρχει ένα άλλο 30%, η σιωπηλή πλειοψηφία που στην προκειμένη περίπτωση μοιράστηκε ανάμεσα στην αποχή και στη κυκλοθυμική ψήφο. Και το υπόλοιπο 30% η αντιπολίτευση.
    Πάντως ασχέτως αν συμφωνεί κάποιος ή όχι με την προχειρολογία του 30+30+30 κτλ υπάρχουν κάποια ασφαλή συμπεράσματα:
    1. Η πλειοψηφία του ελληνικού λαού δεν επιθυμεί μνημόνιο, σώσιμο, ανάπτυξη.
    2. Δυστυχώς ή ευτυχώς για μερικούς, οδεύουμε προς χαώδη εξέγερση με πολύπλοκα αποτελέσματα στη συνέχεια.
    3. Υπάρχει μια επικίνδυνη άνοδος της ακροδεξιάς, αν και οι σοβαροί αναλυτές την αποδίδουν στην απορρόφηση των ψηφοφόρων του ΛΑΟΣ και στον ρατσισμό κατά των μεταναστών. Σε κάθε περίπτωση 440,000 οι νοσταλγοί του Χίτλερ ή του Παπαδόπουλου. Θέλει προσοχή, όμως, να μην υποτιμηθούν.
    4. Περίπου τα 4/5 του ελληνικού λαού δεν θεωρούν τον δικομματισμό της μεταπολίτευσης ως αθώα περιστέρα και ως πόλο πραγματικής κοινωνικής προόδου.
    5. Τα τρανταχτά ονόματα πολιτικών που μένουν εκτός Βουλής δεν είναι παρά το πρώτο βήμα για την δίωξη των πραγματικά υπεύθυνων της κρίσης.
    Για μένα, τέλος, το εκλογικό αποτέλεσμα αποδεικνύει ότι πρέπει να γίνει αναθεώρηση πολλών στοιχείων και συνεπώς της κοινωνίας. Η διχαστική φύση του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος δεν είναι ικανή πλέον να κατευνάσει και να ελέγξει την ανάγκη του ελληνικού λαού για πραγματική δημοκρατία. Δεν είναι ένα απλό προσωπικό συμπέρασμα, αλλά μια αλήθεια που πονάει.
    Ο χαζός ψηφοφόρος δεν θα αργήσει να μετατραπεί σε έξυπνο πολίτη (δικιά μου εκτίμηση βασισμένη ίσως στην ελπίδα περισσότερο, αλλά κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά τι μέλλει γενέσθαι) που θα αποφασίζει υπεύθυνα για τη ζωή του, γυρνώντας το κεφάλι του στις δημαγωγίες, στα ψευτοδιλήμματα, στις ανισότητες και στον ατομικισμό που επιδιώκει να εμβαθύνει η άρχουσα τάξη.

  12. miden_agan avatar
    miden_agan 07/05/2012 15:10:06

    Εφόσον η ΝΔ έπεσε τόσο χαμηλά σε ποσοστά είναι απόλυτα φυσιολογική η μή εκλογή νέων καθόσον αυτοί που έμειναν και ψήφισαν είναι (κατά βάσει) οι προσωπικές γνωριμίες των υποψηφίων. Οι "νέοι" ψηφοφόροι που θα "σταύρωναν" νέους υποψηφίους απλά δεν υπήρξαν.

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/05/2012 15:55:12

    Στενοχωρήθηκα ἰδιαιτέρως γιά τόν Φαῆλο πού δέν βγῆκε,ἂξιζε!!!

  14. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 07/05/2012 22:33:06

    Αν και δεν ψήφιζα εκεί, στενοχωρέθηκα και εγώ για τον Φαήλο. Έχει άριστη πένα και καθαρές απόψεις (ενίοτε τις βάζει, όμως, στην βάσανο της "γραμμής") Ίσως, με κάπως λιγότερες αναφορές στους... ΛΟΚ να κερδίσει ακόμα πιό πολλές συμπάθειες.