#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2010 07:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτροχιάζεται πλήρως ο προϋπολογισμός



Απίστευτο σοκ αναμένεται να υποστεί η κυβέρνηση μόλις πάρει στα χέρια της το... φιρμάνι της Τράπεζας της Ελλάδος και του Γενικού Λογιστηρίου σχετικά με τα έσοδα. Οι πληροφορίες κάνουν λόγο για ρυθμό αύξησης των εσόδων στο 3%, όταν ο αρχικός στόχος έκανε λόγο για ετήσια αύξηση 13,1% ενώ η Τρόϊκα αναθεώρησε αυτόν τον στόχο στο 10.9% βλέποντας ότι δεν πάει τίποτε καλά. Με λίγα λόγια η κυβέρνηση είναι εκτός στόχων κατά 10 μονάδες από το αρχικό και κατά 7 μονάδες από τον αναθεωρημένο ποσοστό αύξησης.

Ουσιαστικά το οικονομικό επιτελείο βλέπει να εκτροχιάζεται πλήρως ο προϋπολογισμός, όμως, τη χρονιά αυτή παραμονεύουν και οι... Τροϊκάνοι που θα έλθουν σε 15 ημέρες και θα βρουν και πάλι χάος. Ετσι, δεν αποκλείεται άμεσα να δούμε τα μέτρα που θα μας πάρουν προκειμένου να κλείσουν οι τρύπες. Ηδη σήμερα άφησαν να εννοηθεί ότι θα υπάρξει αύξηση των τιμολογίων της ΔΕΗ.

Φυσικά η μετάταξη προϊόντων στον ανώτατο συντελεστή ΦΠΑ πέφτει και πάλι στο τραπέζι για άμεση ισχύ. Από εκεί και έπειτα επανέρχονται σκέψεις για επαναφορά περαίωσης παλαιότερων υποθέσεων, σε νέα ρύθμιση για ληξιπρόθεσμες οφειλές, σε επέκταση του μέτρων των αποδείξεων με την παροχή μεγαλύτερης φοροαπαλλαγές.
Αυτά είναι τα λάιτ μέτρα αφού αν δεν βγαίνει αυτός ο προϋπολογισμός φανταστείτε τι έχει να γίνει το 2011.

Φέτος, κατέρρευσαν τα έσοδα από τους φόρους στα καύσιμα και στα τσιγάρα καθώς οι Ελληνες φαίνεται ότι κάνουν “εμπάργκο” λόγω έλλειψης χρημάτων. Τεράστιες είναι οι απώλειες και από την οικοδομή που έχει καταρρεύσει ενώ περί τα 2,5 δισ. ευρώ που θα εισέπρατταν από το κυνηγητό των φοροφυγάδων μάλλον πλέον μοιάζει με ανέκδοτο.

Ετσι, στο οικονομικό επιτελείο έχει πέσει πανικός και βλέπουν ότι δεν πάει άλλο η πολιτική που επέλεξαν. Το εντυπωσιακό στην κυβέρνηση είναι ότι τους φτύνουν και νομίζουν ότι βρέχει. Διότι όταν ένα οικονομικό επιτελείο αποτυγχάνει οικτρά, ο κόσμος σε βρίζει και εσύ δεν σκέφτεσαι να “ανασχηματίσεις” τον Γ. Παπακωνσταντίνου, τον βασικό υπεύθυνο, αλλά την Λ. Κατσέλη που δεν έχει καμιά σχέση, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. neotera avatar
    neotera 31/08/2010 08:15:48

    Τον εαυτό του πρέπει να ανασχηματίσει ο γιωργάκης, αφού ο ίδιος είναι ο βασικός υπεύθυνος των επιλογών. Αν παραιτηθεί όμως η κυβέρνηση κινδυνεύουν όλοι να παραπεμφθούν σε ειδικά δικαστήρια υπό καθεστώς έκτακτων μέτρων που αναγκαστικά θα ληφθούν για να μαζευτεί η κατάσταση. Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή.

  2. Sta_a avatar
    Sta_a 31/08/2010 08:34:00

    Νομίζω ότι έχει αναλυθεί σε αυτό τo blog πάρα πολλές φορές, όπως και γνωρίζουν αρκετοί πρωτοετής μάλιστα φοιτητές/φοιτήτριες της ΑΣΟΕ. Οτι δηλαδή, δεν μπορείς να μιλάς για ανάπτυξη και αύξηση εισόδων όταν αυξάνεις την φορολογία. Απλά πράγματα. Τα ίδια μου έλεγε και ένας εικοσάχρονος γνωστός μου: "Μου έλεγε αρκετό καιρό πριν, τι κάνουν με την φορολόγιση δεν πρόκειται να αυξήσουν τα έσοδα, θα καταρεύσει το σύστημα." Και να σκεφτητε είναι μονο 20 χρονών. Ισως ο Παπακωνσταντίνου, σαν απόφοιτος του American College, να ξέρει κάτι παραπάνω απο εμάς τους απλούς βλάκες θνητούς για την οικονομία (σαρκασμος)

    • rage@40 avatar
      rage@40 @ Sta_a 31/08/2010 11:44:57

      είναι απλό.
      Ετσι κάνουν γιατί έτσι ΘΕΛΟΥΝ να κάνουν.
      Ας μην είμαστε αφελείς και τους θεωρούμε άχρηστους. Ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους, η οποία είναι συγκεκριμένη και στοχεύει πολύ μακρύτερα από όσο νομίζουμε.
      Ποια είναι αυτή; Μα φυσικά η ΦΥΣΙΚΗ εξόντωση της μεσαίας τάξης.
      Για να απομείνουν λίγοι κατέχοντες, και πολλοί εξαθλιωμένοι μη έχοντες που απλά θα τρώνε λίγα ψίχουλα και μπολικη ελπίδα.

  3. ΔΙΚΑΙΟΣ13 avatar
    ΔΙΚΑΙΟΣ13 31/08/2010 08:42:03

    Η μεγκάλη δημοκρατική παράταξις και ο Γεώργιος ο Β! Παπανδρέου Γ! σας υπόσχονται κακό χειμώνα...
    http://www.youtube.com/watch?v=nQaRgxuBrLE&feature=related

  4. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2010 09:16:45

    Μα γιατι? Αφού to GAP πονάει? Δεν κάνουν κάτι σωστά?

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/08/2010 09:19:33

    Να βαλουν ΦΠΑ 25% στις μιζες και τις ρεμουλες.

    ΠΠ

  6. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 31/08/2010 09:48:58

    οντως ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...αλλαζεις πολιτικη και παρακαμπτεις το μνημονιο..σου κοβουν τη δανειοδοτηση -πτωχευεις και πας σε σισσυτια στους δρομους....το ξερω οτι οι νεοδημοκρατες δεν αντεχουν να βλεπουν τον γιωργακη πρωθυπουργο..μη πουλαν τζαμπα μαγκια ομως

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ CRAZY DOCTOR 31/08/2010 10:02:46

      όλα του γάμου δύσκολα, κι η νύφη γκαστρωμένη ...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ CRAZY DOCTOR 31/08/2010 11:56:23

      Ήμαρτον ρε Νταλάρα με τα συσσίτια, μην ανησυχείς, θα φωνάξουμε τον σεφ του γερμανικου ανθρωποφαγάδικου και θα ετοιμάσει κάτι συνταγές με πασοκόβοδα διαμετρήματος Παγκάλου μούρλια...

  7. Γιώργος Χριστόπουλος avatar
    Γιώργος Χριστόπουλος 31/08/2010 09:55:54

    Έτσι είναι. Την υψηλή φορολογία την επιβάλεις σε περιόδους ανάπτυξης για να την ανακόψεις και να μην δημιουργείς "φούσκες". Τώρα τι εγχειρίδιο έχουν στο Υπ.Οικ. και τι τίτλο έχει αυτό δεν γνωρίζω, όπως δεν μπορώ να κατανοήσω και την λογική τους....

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Γιώργος Χριστόπουλος 31/08/2010 10:04:48

      ρε φιλε την αυξηση των φορων δε την αποφασισε ο σαχινιδης... η τροικα τη ζητησε για να μας δανεισει......χιλιες φορες τα ιδια θα λεμε

      • Alex avatar
        Alex @ CRAZY DOCTOR 31/08/2010 10:10:13

        Ακριβως!!! Τετοια παλικαρια εχουμε και μας κυβερνανε....οι εδω απλως πρωθυπουργευουν στις παραλιες....με τα κανο

    • CRAZY DOCTOR avatar
      CRAZY DOCTOR @ Γιώργος Χριστόπουλος 31/08/2010 10:34:51

      τον αλλον που κυβερνουσε πισω απο το πλευ στεϊσον τον ξεχασαμε ε?

      • Alex avatar
        Alex @ CRAZY DOCTOR 31/08/2010 10:37:15

        Κανενας δεν ξεχασε τιποτα απλως ακομα και ετσι απεδειχθει οτι υπαρχουν και χειροτερα....τουλαχιστον εκεινος δεν ηταν οσφυοκαμπτης

      • Orestios avatar
        Orestios @ CRAZY DOCTOR 31/08/2010 10:38:46

        Ευτυχώς ψωνίσαμε από σβέρκο και στην θέση του βάλαμε έναν ανόητο που κάνει κανό και έφερε το ΔΝΤ για να καταστρέψει την χώρα.

      • Alex avatar
        Alex @ CRAZY DOCTOR 31/08/2010 10:42:12

        Ο ανθρωπος ειναι επικυνδυνος.Αληθεια αν τον 25χρονο Χασαποπουλο τον ειχε ΄΄συμβουλο΄΄ ο Κ.Κ ποσοι τωρα θα ειχαν βγει στα κεραμυδια?
        Αλλοι εχουν μνημη χρυσοψαρου ομως και κομπαζουν κιολας κουνωντας μας το δαχτυλο....

  8. Γιώργος Χριστόπουλος avatar
    Γιώργος Χριστόπουλος 31/08/2010 10:39:29

    τρελογιατρέ η τρόικα ήρθε και είπε αυτά τα νούμερα θέλω να μου τα μειώσεις. Το πως θα το πετύχει αυτό η κυβέρνηση είναι δική της απόφαση. Το ότι ακολούθησε τον "εύκολο" δρόμο της υψηλής φορολογίας και της δραστικής περικοπής μισθών και συντάξεων υπήρξε δική της απόφαση και όχι της τρόικας. Και το πόσο δίκιο είχε η κυβέρνηση για τις αποφάσεις που πήρε φαίνετε στην πορεία του μνημονίου σε αντιστοιχία με την πορεία της οικονομίας.

  9. ασχ avatar
    ασχ 31/08/2010 13:21:15

    οι σύμβουλοι του GAP μας χρεωκοπούν

  10. 11888 avatar
    11888 31/08/2010 13:38:28

    Να μη ξεχναμε και το γκρεμισμα της αγορας αυτοκινητου κατα 50% και των φορων που ταιζε το κρατος-φοροεισπρακτορα.

  11. Ksenitemenos avatar
    Ksenitemenos 31/08/2010 14:28:36

    Είναι ξεκάθαρο ότι όλες οι οικονομικές πολιτικές της Κυβέρνησης είναι ύποπτες. Και ο πιό αδαής στα οικονομικά γνωρίζει ότι αυτή η οικονομική πολιτική είναι καταστροφική για την Ελληνική οικονομία. Κάθε πολιτική ΔΝΤ σε όποια χώρα έχει δοκιμαστεί. Το θέμα που πρέπει να μας αφυπνήσει όμως είναι ότι τους είναι παντελώς αδιάφορο!! εάν η χώρα βουλιάξει. Μάλλον αυτό επιδιώκουν!! Σας παραθέτω σχετικό άρθρο για το τι θα έπρεπε να κάνουμε ώς χώρα σε σχέση με το χρέος μας!
    http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/h--2010083027124/

  12. Νικόλαος Μ. avatar
    Νικόλαος Μ. 31/08/2010 16:49:07

    Μια εκτροχιασμένα τρένα, μια καράβια που βουλιάζουν!... Την κάτσαμε τη βάρκα, όπως και να΄χει. Πιθανώς, η βάρκα «έκατσε» μόλις στρογγυλοκάθισε ( αν και αναρωτιέμαι για το αν σηκώθηκε και ποτέ από καρέκλα ) ο αηδιαστικός Πάγκαλος. Lol

  13. deldio avatar
    deldio 31/08/2010 23:01:36

    Τώρα όλοι βλέπουμε ότι πλησιάζουμε στο παγόβουνο. Πριν 6, 8 ή 10 μήνες όμως; Μήπως θα ήταν καλύτερο να ξεσκονίσουμε όχι μόνο τί έλεγαν και τί πρότειναν τα κόμματα αλλά και τί έλεγαν πολλοί από εμάς; Θα έχει ενδιαφέρον.