13/05/2010 16:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Εκτροπή από την συνταγματική τάξη» καταγγέλλει η ΝΔ

«Η Νέα Δημοκρατία θεωρεί ότι στο σημείο που έχουμε φτάσει απαιτείται να “ξετιναχτούν”, κατά κυριολεξία, όλες οι υποθέσεις που αφορούν διαχείριση δημοσίου χρήματος ή διαχείριση δημοσίων υποθέσεων και βρίσκονται σε εκκρεμότητα. Όπως, επίσης, και όλες οι καταγγελίες οποιαδήποτε περίοδο και αν αφορούν. Δεν αντέχει το πολιτικό σύστημα γκρίζες περιοχές και γκρίζες ζώνες».

Αυτό δήλωσε σήμερα εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Πάνος Παναγιωτόπουλος, καταγγέλλοντας τα κυβερνητικά παιχνίδια χειραγώγησης της κοινής γνώμης.

Ο κ. Παναγιωτόπουλος κατήγγειλε επίσης  ότι ο υπουργός Δικαιοσύνης μελετά την αλλαγή του χρόνου έναρξης της παραγραφής, έτσι ώστε η εκκίνηση να γίνεται από το χρόνο επέλευσης του  αποτελέσματος και όχι από την τέλεση της πράξης.

Εάν θέλει να το κάνει η κυβέρνηση, θα το νομοθετήσει και όπως ορίζει το Σύνταγμα, θα ισχύσει από εδώ και πέρα. Η οποιαδήποτε προσπάθεια της κυβέρνησης σε μια τέτοια νέα νομοθετική παρέμβαση να δώσει αναδρομική ισχύ, τινάζει το Σύνταγμα στον αέρα. Οποιαδήποτε τέτοια προσπάθεια του κ. Καστανίδη, συνιστά εκτροπή από τη συνταγματική τάξη της Ελληνικής Δημοκρατικής Πολιτείας. Μια Συνταγματική τάξη η οποία είναι η ίδια και στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, όπως ακριβώς διαμορφώθηκε στο σύγχρονο κόσμο, από το Διαφωτισμό μέχρι σήμερα. Η οποιαδήποτε προσπάθεια της Κυβέρνησης -το διαβάζουμε, το ακούμε, πιθανολογείται- να δώσει αναδρομική ισχύ, σε μια τέτοια ενδεχόμενη νομοθετική της πρωτοβουλία, τινάζει το Δημοκρατικό Σύνταγμα στον αέρα. ..

Αποτελεί στοιχειώδη αρχή, ακόμα και για πρωτοετείς φοιτητές της Νομικής, ότι ο νόμος πρέπει να προηγείται χρονικά της αξιόποινης πράξης. Δεν μπορεί να εκδηλώνεται μια ενδεχομένως αξιόποινη πράξη και να ερχόμαστε, εκ των υστέρων, να φτιάχνουμε νόμο για να τον εφαρμόσουμε αναδρομικά. Αυτό αντίκειται, όπως γνωρίζετε προς βασικές αρχές του Ελληνικού Δημοκρατικού Συντάγματος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. El Gekko avatar
    El Gekko 13/05/2010 16:31:05

    Ε και λοιπόν? Να κάνετε ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ !!!

    Αναδρομική άρση της παραγραφής όλων των αδικημάτων από πολιτικούς !!!

  2. vassilis avatar
    vassilis 13/05/2010 16:50:53

    Μα φυσικα και με αντισυνταγματικο τροπο θα ενεργησουν ουτως ωστε να μην πληρωσει κανενας.Το ξερουν και οι μεν και οι δε απλως ριχνουν σταχτη στα ματια των πολιτων.

  3. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 13/05/2010 17:06:19

    Εγώ συμφωνώ έστω και με συνταγματική εκτροπή ,αρκει η αναδρομικόυητα να είναι καμιά 30αριά χρόνια πίσω,να δείς τότε πως θα σφίξουν τα γάλατα,όπως λενε λαικιστή.

  4. klausevitz avatar
    klausevitz 13/05/2010 17:44:54

    Κάθε σοβαρή εκκρεμότητα πρέπει να εξεταστεί.
    Χωρίς θόρυβο! Ο θόρυβος κρύβει υστεροβουλίες!
    Πάνω-κάτω ξέρουμε ή φανταζόμαστε τί..έγινε,
    το ξέσκισμα δεν έχει νόημα...όπως,προσφυώς,
    γράφτηκε κάπου:"..από την καταγγελία της
    υπερκατανάλωσης,φτάσαμε στην υπερκατανάλωση των
    καταγγελιών..."
    Και το χειρότερο: ένοχοι αναθεματίζουν ενόχους!
    Νά συνέλθουμε: ξέρουμε,ότι η αρρώστια μας έχει
    έκταση,δομή και...ιστορικό βάθος και δεν θεραπεύεται
    με κομπογιαννίτικα κόλπα.
    'Ετσι που πάμε δε γλυτώνουμε το πατατράκ!

  5. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 13/05/2010 17:58:29

    Λόγια.

    Λόγια, λόγια, λόγια.

    Πείτε στην ΝΔ και στον κ. Σαμαρά να κάνουν το πιο απλό: αφού ισχυρίζονται κιόλας ότι έχουμε συνταγματική εκτροπή, δεν τους αμφισβητώ, ας κάνουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αυτό που θα πρεπε να κάνουν εδώ και βδομάδες. Εδώ και μήνες.

    Μια συγκέντρωση και μια πορεία.
    Να καλέσουν τον λαό και να του τα πουν.
    Τον λαό.
    Στην συγκέντρωση.

    Οχι τους δημοσιογράφους.
    Οχι ανακοινώσεις και δελτία τύπου.

    Κιαν δεν ξέρουν πως γίνονται οι συγκεντρώσεις και οι πορείες να βρουν να ρωτήσουν και να μάθουν.

    Αντε γιατί λίγο ακόμη αν αργήσουν θα τους κατατάξει ο λαός και αυτούς μαζί με τους άλλους.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Θραξ Αναρμόδιος 13/05/2010 18:02:04

      Τι περιμένουν;

      Να τρομάξουν τους πρωτομάστορες και πρυτάνεις της κομπίνας και της αρπαχτής, με τις καταγγελίες τους για συνταγματικές εκτροπές;

      Μόνο τον λαό φοβούνται αυτοί παλληκάρια μου.

      Κι αρχίζω να πιστεύω ότι τον φοβόσαστε κι εσείς.
      Και μάλλον το πάτε λάου λάου για "εξωδικαστικό" συμβιβασμό.


      Θραξ Αναρμόδιος

  6. LELOUS avatar
    LELOUS 13/05/2010 19:52:35

    Συμφωνώ με τον Πανο. Να μην έχει αναδρομική ισχύ, ούτε και μελλοντική.
    Τι το περάσαμε εδώ...

  7. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 13/05/2010 20:06:52

    δηλαδή να ισχύουν οι ποινές για όσες λαμογιές θα γίνουν από εδώ και πέρα; δεν κατάλαβα.....

    αφήστε τα ακαταλαβίστικα λέω εγώ και ξεκινάτε βάλτε λαμόγιους στην φυλακή γιατί θα σας πάρει όλους η μπάλα......

    (ή μπείτε μέσα εθελοντικά)

  8. πολίτης avatar
    πολίτης 13/05/2010 23:01:10

    Η παραγραφή είναι παραγραφή και τέρμα. Δεν υπάρχει η δυνατότητα να ισχύσει αναδρομικά. Το αξιόποινο έχει εξαλειφθεί.
    Μην είστε τόσο ευκολόπιστοι σε θέματα που αφορούν παραβιάση συνταγματικών αρχών. Αυτά γυρνάν σιγά σιγά εναντίον μας. Το Σύνταγμα υπάρχει πρώτα πρώτα για την προστασία του πολίτη. Μην το απαξιώνετε.
    Έχω όμως την εντύπωση ότι ο Καστανίδης αρχικά δεν είπε αυτό. Είπε ότι εφόσον η παραγραφή αρχίζει από το χρόνο τέλεσης του εγκλήματος και εφόσον για το έγκλημα της απιστίας απαιτείται η επέλευση της ζημίας, τότε η παραγραφή στην περίπτωση του Βατοπεδίου δεν άρχισε από την υπογραφή των υπουργικών αποφάσεων, αλλά από την υπογραφή των σχετικών συμβολαίων, από τα οποία επήλθε η ζημία στην περιουσία του κράτους (αν υπήρχε ζημία τέλος πάντων). Επειδή όμως τα συμβόλαια υπογράφηκαν το 2007, δε συμπληρώθηκε η παραγραφή για τα εγκλήματα αυτά. Δεν τίθεται δηλαδή θέμα αναδρομικής ισχύος της ρύθμισης για παράταση του χρόνου της παραγραφής, αλλά ερμηνείας της ισχύουσας διάταξης για την έναρξη του χρόνου της παραγραφής για το συγκεκριμένο έγκλημα.
    Δηλαδή η μεθόδευση είναι μελετημένη ώστε να παραπεμφθούν μόνο πολιτικοί της ΝΔ.