#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/08/2010 18:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Εκτοξεύθηκε» στο 12% η ανεργία τον Μάιο



Στο 12% «εκτοξεύθηκε» η ανεργία το Μάιο. Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε στη δημοσιότητα η Ελληνική Στατιστική Αρχή, το ποσοστό ανεργίας φέτος τον Μάιο ανήλθε σε 12,0%, έναντι 8,5% τον περυσινό Μάιο και 11,9% τον Απρίλιο του 2010.

Το σύνολο των απασχολουμένων κατά το φετινό Μάιο εκτιμάται ότι ανήλθε σε 4.431.326 άτομα. Οι άνεργοι ανήλθαν σε 602.185, ενώ ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός ανήλθε σε 4.267.994 άτομα.

Οι απασχολούμενοι μειώθηκαν κατά 122.672 σε σχέση με τον Μάιο του 2009 (μείωση 2,7%) ενώ αυξήθηκαν κατά 18.380 σε σχέση με το φετινό Απρίλιο (αύξηση 0,4%). Οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 181.784 σε σχέση με τον περυσινό Μάιο (αύξηση 43,2%) και κατά 5.206 σε σχέση με το φετινό Απρίλιο (αύξηση 0,9%).

Το μεγαλύτερο πσοοστό ανεργίας καταγράφηκε στην ανατολική Μακεδονία και τη Θράκη με ποσοστό 15,9%. «Πρωταθλήτριες» της ανεργίας είναι οι γυναίκες με 14,8%, ενώ στους νέους ηλικίας 15 εως 24 ετών η ανεργία φτάνει σε ποσοστά - ρεκόρ της τάξης των 32,5%.

(Τα ΝΕΑ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 12/08/2010 18:37:00

    Μπράβο μας. Το καταφέραμε και αυτό...

    ΠΑΣΟΚ δύναμη ευθύνης και προοπτικής.

  2. BlueSky avatar
    BlueSky 12/08/2010 18:44:05

    H ΝΔ παρέδωσε το ποσοστό ανεργίας στο 7,4 %.
    Χαίρε σοσιαληστρικό πασοκ.....

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 12/08/2010 19:18:39

    Και που είστε ακόμα. Η ύφεση θα ξεκινήσει από τα μέσα του Σεπτέμβρη να κλιμακώνεται όταν θα γίνει ο απολογισμός των εσόδων του τουρισμού κι εκεί να δείτε τι έχει να γίνει. Η ανεργεία μέχρι το 2012 θα φτάσει έως και το 15% γιατί έτσι γίνεται στην ύφεση. Κρίμα στην χώρα τούτη, κρίμα. Δεν πρόκειτε να βρω δουλειά πριν το 2015 με καμία δύναμη απ'ότι βλέπω, όσο για σύνταξη θα τραγουδώ το άσμα δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/08/2010 20:12:26

    Όταν βλέπετε το Μάιο, που ανοίγουν τα περισσότερα ξενοδοχεία, αύξηση μόνο 0,4% συνολικά σε σχέση με τον Απρίλιο, καταλαβαίνετε τι γίνεται στους άλλους κλάδους της οικονομίας...

  5. αντισταση avatar
    αντισταση 12/08/2010 20:18:50

    Μην ξεχνάμε πως η ανεργία δεν είναι παράπλευρη απώλεια των μέτρων αλλά πρωταρχικός σκοπός αυτών.Βλέπετε έτσι επέρχεται ο λεγόμενος ΑΠΟΠΛΗΘΩΡΙΣ.ΜΟΣ.Ε,κάποιοι πρέπει να θυσιαστούν.Τι να κάνουμε;Για την πατρίδα θα είναι.

    Η ανεργία που έσπασε όλα τα ρεκόρ.Στην Κρήτη η ανεργία απο μονοψήφιο σκαρφάλωσε σε διψήφιο νούμερο(από 6 τοις εκατό στο 12,8!!!!)
    Η ανεργία στους νέους είναι ασύλληπτη.Ενας στους 3 νέους στην Ελλάδα είναι άνεργος!!!!!

    Ο αρθογράφος της Καθημερινής σ ένα άρθρο καταπέλτη.
    Η χαμένη γενιά και η συρρίκνωση της ελληνικής οικονομίας
    http://www.youtube.com/watch?v=SZHTUiNuEN4

  6. BlueSky avatar
    BlueSky 12/08/2010 20:30:01

    Δείτε MEGA. Έχουν έχει αναλάβει την εκπροσώπηση του πασοκ. Αδιάντροποι κρατικοδίαιτοι κράχτες. Ούστ λαμόγια........

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ BlueSky 12/08/2010 23:13:54

      Ναι ο συνήγορος του κάθε πράσινου υπουργού έχουν δίνει...

      πρωτοποριακές υπηρεσίες ο μπόμπολας.

  7. chrisovergis avatar
    chrisovergis 12/08/2010 20:37:00

    το 12% προκύπτει απο αυτούς που έχουν κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ , είναι δηλαδή επίσημα δηλωμένοι στην ανεργία. Υπάρχουν όμως και αρκετές χιλιάδες ανέργων που δεν είναι δηλωμένοι στον ΟΑΕΔ οπότε το πραγματικό ποσοστό ανεργίας ξεπερνά το 15% !

  8. ex-pasok malakas avatar
    ex-pasok malakas 12/08/2010 22:04:15

    αρχιζουν και αποδιδουν τα πανεξυπνα μετρα κοψιματος μισθων και συνταξεων..

    ε τι?

    τζαμπα μεχρι τα 40 σερνοταν με τα λεφτα του μπαμπα στα κολλεγια το γιωργκο?

  9. Γραβατοφορος avatar
    Γραβατοφορος 12/08/2010 22:28:43

    Σε απολύσεις υπό το βλέμμα του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου και της Ευρωπαϊκής Ένωσης προχωρά η ρουμανική κυβέρνηση, η οποία προανήγγειλε την περικοπή 15.000 θέσεων εργασίας στον οργανισμό σιδηροδρόμων της χώρας.

    Ενδεικτικό είναι ότι μόνο από τη ρουμανική εταιρεία για τις εμπορευματικές μεταφορές «Marfa» θα απολυθούν περίπου 5.000 εργαζόμενοι, ενώ μέχρι τα τέλη του 2010 την ίδια οδό θα ακολουθήσουν ακόμη 74.000 εργαζόμενοι στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.

    Η απόφαση για την απόλυση των 15.000 εργαζομένων έρχεται ως συνέχεια της περικοπής κατά 25% στους μισθούς του δημοσίου τομέα και κατά 15% στις συντάξεις.

    Στο ίδιο πλαίσιο, κάθε εργαζόμενος στους κρατικούς σιδηροδρόμους μέχρι το τέλος του έτους δεν θα πληρώνεται για δύο μήνες, οι μισθοί θα ελαττωθούν κατά 75% και το κράτος δεν θα τους πληρώνει καμία κοινωνική ασφάλεια.

    Η Ρουμανία έχει δεχθεί ισχυρές πιέσεις από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και την Ευρωπαϊκή Ένωση για τη δραστική μείωση του ανθρώπινου δυναμικού στο δημόσιο τομέα. Η οικονομία της χώρας βρίσκεται υπό το άγρυπνο βλέμμα του ΔΝΤ και η κεντροδεξιά κυβέρνηση του πρωθυπουργού Εμίλ Μποκ ακολουθεί πολιτική ευρύτατων περικοπών.

    Υ.Γ. Καλομελετα...........και ερχονται και εδω.......

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γραβατοφορος 12/08/2010 22:51:04

      τοχουνε ξαναδει το εργο οι ρουμανοι μη σε νοιαζει
      σε πνιγουνε και με τη γραβατα σου αμα λαχει

  10. 11888 avatar
    11888 13/08/2010 01:17:23

    Η ανεργια ειναι πλεον μαστιγα.Οντως μακροχρονια ανεργος εχω φτασει σε σημειο απελπισιας.Στη περιοχη που ειμαι η ανεργια εχει φτασει το 30%.
    Αυτο που σοκαρει ομως ειναι η αδιαφορια των εργασιακων συμβουλων του ελεεινου ΟΑΕΔ.Εχοντας βολευτει πολλοι εξ αυτων με κλειστους διαγωνισμους απο τον ΑΣΕΠ ή με την μεθοδο του παραδοσιακου βυσματος,αδιαφορουν πληρως για τους ανεργους και τους αντιμετωπιζουν σαν τεμπεληδες.
    Ποιος ο λογος που με εχου φακελωσει οριζοντιως και καθετως στο συστημα τους αφου πρεπει καθε τρεις και λιγο να περναω απο απο την υπηρεσια και να ρωταω για τυχον θεσεις η προγραμματα.Τελικα ποιος ειναι ο σκοπος του οργανισμου αφου το μονο που εξυπηρετει ειναι η ταλαιπωρια και η στατιστικη.
    Γιατι η αντιστοιχη ολλανδικη υπηρεσια λειτουργει σα γραφειο ευρεσεως εργασιας και παρεχει μεχρι και ψυχολογικη υποστιρηξη?
    Η πλακα ή το γελοιο αναλογα με το πως το αντιλαμβανεται καποιος,ειναι οτι εχω αποκτησει φιλικες σχεσεις με καποιους απο εκει απο τις πολλες επισκεψεις και ωρες ωρες αισθανομαι ντροπη οταν πηγαινω με αδεια χερια.Να μην εχω λεφτα να αγορασω κανενα γλυκισμα ή εστω κανενα πτι- φουρακι για τον καφε?
    Να μη ξεχασω και το τελευταιο τους επιτευμα -κοινωνικη προσφορα -στον τεμπελη ανεργο που ειναι η υποχρεωτικη τριμηνιαια αναθεωρηση της καρτας(απο μηνιαια) λογω φορτου εργασιας(εδω γελαμε),μη τυχον και μπλεχτουμε στα ποδια τους και γινουμε ενοχλητικοι.

    Παντως μεταξυ σοβαρο και αστειου να ξερουν οι κυριες συμβουλοι που ειχαν σαν θεμα συζητησης το που θα κανουν τις διακοπες τους κατα την τελευταια επισκεψη μου εκει,οτι ο ανεργος πλεον δεν εχει να χασει τιποτα και γιαυτο μπορει να γινει πολυ επικινδυνος.

  11. The Saint avatar
    The Saint 13/08/2010 02:11:38

    Εχουμε γίνει πολλοι....

    Το ξερω ότι γίνομαι κουραστικός, πιθανώς και γραφικός, αλλά...

  12. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 13/08/2010 05:58:05

    Μαθαίνω οτι οι υπηρεσίες του ΟΑΕΔ είναι γεμάτες απο κόσμο μες το κατακαλόκαιρο, εκεί που δεν πατούσε ψυχή τέτοιο καιρο κάποτε.. Φαντάζομαι τι θα γινει απο Σεπτέμβρη. Λεω να πάρω μια κάμερα απο Σεπτέμβρη και να καταγράψω το μπούγιο που θα γίνεται στους διάφορους ΟΑΕΔ που θα συναντάω.
    Αν τα βάλω σε μπλογκ λέτε να με πιστολιάσει κι εμένα το ΠΑΣΟΚ?

    • Ολντ Τραφορντ avatar
      Ολντ Τραφορντ @ Ολντ Τραφορντ 13/08/2010 06:02:04

      Γνωστός μου μετέφερε οτι για ανανέωση της κάρτας ανεργίας τώρα δεν χρειάζεται να γίνεται κάθε μήνα αλλά κάθε τρίμηνο. Αυτό ξεκίνησε μάλλον απο Αύγουστο.
      Α ρε ΠΑΣΟΚ. Ολο κουτοπόνηρη επικοινωνιακή πολιτική μου είσαι..
      Να μην φαίνεται πολύς ο κόσμος αλλά και φυσικά να μην μαθαίνει για τα επιδόματα μακράς ανεργίας που δικαιούται εφόσον δεν θα χρειάζεται να πηγαίνει συχνά στους ΟΑΕΔ.