22/11/2010 16:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτιμήσεις για έλλειψη ρευστότητας απο τα τέλη του μήνα

«Εάν το κράτος δεν πάρει χρήματα σύντομα μετά τις 30 Νοεμβρίου, θα ‘ξεμείνει’ από ρευστό. Εάν γίνει αυτό, το κράτος θα πρέπει να ‘κλείσει’, τουλάχιστον εν μέρει», προειδοποιεί η High Frequency Economics.

«Με τα φορολογικά έσοδα να υπολείπονται σημαντικά, οι ανάγκες σε ρευστό είναι σίγουρα μεγαλύτερες από τα 6,5 δισ. ευρώ που επρόκειτο να λάβει η Αθήνα την επόμενη εβδομάδα», γράφει σε μελέτη του ο επικεφαλής οικονομολόγος της εταιρείας αναλύσεων, Carl Weinberg, όπως μεταδίδει το Bloomberg.

Υπενθυμίζεται ότι όπως έγινε γνωστό την περασμένη εβδομάδα, η τρίτη δόση του δανείου από το ΔΝΤ θα εκταμιευτεί εντός του Δεκεμβρίου, όμως, το μέρος των χρημάτων που προέρχεται από τις χώρες της Ευρωζώνης, θα δοθεί στις αρχές Ιανουαρίου. Η κυβέρνηση έχει διαβεβαιώσει ότι δεν αντιμετωπίζει κανένα ταμειακό πρόβλημα.

Στο μεταξύ, στα 336,807 δισ. ευρώ ανήλθε το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης στις 30 Σεπτεμβρίου 2010, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΓΛΚ. Στις 30 Ιουνίου 2010 το χρέος ανέρχονταν σε 316,954 δισ. ευρώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 22/11/2010 16:58:28

    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΑΡΕΛΑΒΕ ΧΡΕΟΣ ΠΕΡΙ ΤΑ 290 ΔΙΣ ΕΥΡΩ. ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΝΕΛΘΕΙ ΣΤΑ 337 ΔΙΣ ΕΥΡΩ. ΓΙΑΤΙ ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΕΡΩΤΗΣΗ Σ ΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ?

    • ΔΙΟΜΗΔΗΣ avatar
      ΔΙΟΜΗΔΗΣ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 22/11/2010 17:02:14

      Απλούστατα προστέθηκαν τα ελλείμματα του 2009 και ενδεχομένως τα χρέη των νοσοκομείων κα. Έχουμε δυστυχώς ξεχάσει τι έγινε σε άλλες χώρες και θα το πληρώσουμε ακριβά. Είναι καλά να θυμόμαστε και να μαθαίνουμε από τα λάθη των άλλων http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/1722.aspx

  2. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 22/11/2010 17:29:45

    Το Κρατος συντομα θα τυπωσει λεφτα.Μην θεωρουμε τοσο "μαλακες" αυτους που μας κοροιδευουν στα ισια και μαγκικα επι δεκαετιες...Απλως οταν τυπωσουν, θα ξαναρθουν σαν μαγκες..Και σαν σωτηρες.
    υ.γ.Αν δεν εχουν τυπωθει ΗΔΗ, τα προαναφερθεντα "προς τυπωση"...

    • tasos avatar
      tasos @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 22/11/2010 18:20:55

      Σε λίγο θα αρχίσουν να τυπώνουν πολλοί και στα σπίτια τους...

  3. Άγιος Μαυρίκιος avatar
    Άγιος Μαυρίκιος 22/11/2010 17:36:13

    ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ...

  4. Μisha avatar
    Μisha 22/11/2010 17:36:39

    Υπάρχουν μάγκες που με έναν καλό εκτυπωτη του εμπορίου φτιαχνουν παπάδες.
    Να καταργηθεί η υπηρεσια πλαστων νομισμάτων της ΕΛΑΣ και να μπει μπροστά η φάμπρικα με τα 500ευρα

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/11/2010 17:40:13

    Βρε Φάκτορα σου έχω στείλει τη λύση με mail...σήκωσε το νέο νόμισμα των 100 να το δουν...

    ;-)

  6. kostas thess avatar
    kostas thess 22/11/2010 18:28:10

    το χρεος θα ανεβαινει γρηγοροτερα γιατι εχουν κεφαλαιοποιηθει οι τοκοι.. αρα, μεγαλυτερο κεφαλαιο, περισσοτεροι τοκοι, μεγαλυτερο χρεος..

  7. Periergos avatar
    Periergos 22/11/2010 21:40:04

    Κύριοι ΔΕΝ Υπάρχουν χρέη Νοσοκομείων. Τα Νοσοκομεία ως μόνο έσοδο έχουν τις πληρωμές νοσηλίων ασφαλισμένων από τα Ασφαλιστικά Ταμεία. Αν σκεφτεί κανείς ότι τα Νοσοκομεία έχουν να πληρωθούν από αρχές του 2010 γίνεται κατανοητό τι σημαίνει ΕΛΛΕΙΜΑ. Έχεις έλλειμμα όταν κάποιος δεν σε πληρώνει και δεν παίρνεις λεφτά από πουθενά. Αυτό λέγεται σιωπηλή Στάση Πληρωμών και όχι χρέος!