#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2012 21:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτεταμένη νοθεία στις εκλογές του ΠΑΣΟΚ καταγγέλλει ο Στέφανος Τζουμάκας

[caption id="attachment_152440" align="alignnone" width="575" caption="φωτογραφία από εκλογικό τμήμα της Ρόδου (http://stoxasmos-politikh.blogspot.com/)"][/caption]

Δήλωση του Στέφανου Τζουμάκα 

Επιβεβαιώθηκαν οι θέσεις που εκφράσαμε στο Εθνικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ:

-για τις συνέπειες των  πολιτικών αποκλεισμών,

-για την πολιτική αποχή από τη διαδικασία 175 και πλέον μελών του Εθνικού Συμβουλίου

-για το διάτρητο χαρακτήρα της σημερινής διαδικασίας και της ψηφοφορίας για εκλογή προέδρου στο ΠΑΣΟΚ .

Οι μεθοδεύσεις αυτές συνδέονται πολιτικά με μελανές περιόδους της νεότερης Ιστορίας της χώρας.

Πρωτοφανής και εκτεταμένη ήταν η νοθεία σε πανελλήνια κλίμακα με κύριες κατευθύνσεις την παραβίαση της αρχής της μυστικότητας και την αλλοίωση του αποτελέσματος.

Σε πολλά εκλογικά τμήματα δεν παρέχονταν λευκά ψηφοδέλτια. Το 2007 δίνονταν λευκά ψηφοδέλτια. Επίσης, δεν παρέχονταν φάκελοι γεγονός που συνιστά ευθεία παραβίαση της αρχής μυστικότητας -πολύ περισσότερο τώρα που μόνο το ένα εκ των δύο ψηφοδελτίων ήταν τυπωμένο- Το 2007 δίνονταν φάκελοι.

Δεν εδίδετο απόδειξη για τη συνδρομή και δεν τηρήθηκε ονομαστικός κατάλογος συνδρομών για να μπορεί να «φουσκωθεί», εκ των υστέρων το αποτέλεσμα. Το 2007 εδίδετο απόδειξη και τηρείτο ονομαστικός κατάλογος για την συνδρομή. Περιέφεραν ψηφοφόρους  σε περιοχές της Αθήνας.

Μεθόδευση προκειμένου να προστεθούν ψηφοδέλτια ανεξέλεγκτα αποτέλεσε και η μη τήρηση ονομαστικών καταλόγων  των ψηφισάντων. Το 2007 τηρούνταν ονομαστικοί κατάλογοι. ψηφισάντων. Συγκεκριμένα, έγκυρο θα πρέπει να είναι μόνο ένα αποτέλεσμα που θα περιλαμβάνει ονομαστικούς καταλόγους ψηφισάντων κατά Νομό και εκλογικό κέντρο. Σε πολλές περιπτώσεις δεν τηρήθηκαν ονομαστικοί κατάλογοι,  προκειμένου να «προστεθούν» εκ των υστέρων ψηφοφόροι «μαϊμού» στους υπολογιστές.

Το 2007 προσήλθαν στη ψηφοφορία 770 χιλιάδες. Σήμερα εκατοντάδες χιλιάδες μέλη και στελέχη δεν συνέπραξαν σε αυτή την αντιδημοκρατική παρακμή, δεν  παρακολουθήσαν αυτές τις μεθοδεύσεις και γύρισαν την πλάτη σε αυτές τις αντιδημοκρατικές πρακτικές.  .

Τώρα τον αριθμό των ψηφισάντων θα τον προσδιορίσουν οι καλπονοθείες και οι μεθοδεύσεις μέσω των κομπιούτερ.

Αυτή δεν είναι πολιτική αρχών, είναι συνέχεια αντιδημοκρατικών μεθοδεύσεων. Αυτά δεν μπορούν να αποτελούν πολιτικές κατακτήσεις, όπως και η ανακήρυξη ενός υποψηφίου ως αρχηγού,  γιατί περί αυτού πρόκειται.

Στο ΠΑΣΟΚ η κρίση θα συνεχίζεται. Γιατί η χώρα χρειάζεται προοδευτική πολιτική ηγεσία και προοδευτική πολιτική εξόδου από τη κρίση που οδήγησαν οι νεοφιλελεύθερες πολιτικές και τα αποτυχημένα μνημόνια, συγκρότηση προοδευτικής κυβέρνησης, σε αντιδιαστολή με τα σενάρια συγκυβέρνησης με τη Δεξιά που αποτελεί βέβαιη συνταγή για τη διαιώνιση της κρίσης και την αδιέξοδη πολιτική στη χώρα καθώς και η υποστήριξη των κοινωνικών κινημάτων των εργαζομένων για να επανακτήσουν εισοδήματα και δικαιώματα και των ανθρώπων του επιχειρείν για να συγκροτήσουν επιχειρήσεις στο χώρο της πραγματικής οικονομίας.

Η συντριπτική πλειοψηφία των προοδευτικών ανθρώπων του ΠΑΣΟΚ και των Ελλήνων πολιτών γενικότερα, γνωρίζει ότι ο μονόδρομος είναι ένας: Η οργάνωση και η συνέχιση των αγώνων για δημοκρατία, δικαιώματα, εργασία, παραγωγή, δημιουργία  και αξιοπρεπή διαβίωση.»

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 18/03/2012 22:01:23

    Οποία απογοήτευσις, δεν το πιστεύω!

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 18/03/2012 22:02:30

    Είπαμε,ζήλεψαν από την Βόρειο Κορέα.
    Αύριο οι οπαδοί θα κάνουν παρέλαση μπροστά από τον τον μεγάλο ηγέτη.
    Μπραααααααάβο,Μπρααααααααάβο!!!!!!!!!!!!

    • Mara avatar
      Mara @ ΠΕΛΙΑΣ 18/03/2012 22:36:18

      ...και το βράδυ των εκλογών, θα πάρουν εντολή να κλαίνε για τρείς μέρες ασταμάτητα και με λυγμούς...

  3. Heaven avatar
    Heaven 18/03/2012 22:03:16

    για να δουν μερικοί πως σκέφετεται να κυβερνήσει ο Καισαρας!!!

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2012 22:13:30

    Τελικά ποιος κέρδισε ρε παιδιά;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Strange Attractor 18/03/2012 22:23:13

      Η Δημοκρατία!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Strange Attractor 18/03/2012 22:24:17

      Ισοπαλία!

      • Διηνεκης avatar
        Διηνεκης @ Δαναός 18/03/2012 23:44:56

        Ο Ολυμπιακος

    • Master avatar
      Master @ Strange Attractor 18/03/2012 22:24:28

      Όπως πάντα ο λαός

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Strange Attractor 18/03/2012 22:47:25

      O νεκραναστημενος Κιμ Ιλ Σουνγκ !

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Strange Attractor 18/03/2012 23:06:04

      Η ελπίδα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 18/03/2012 23:07:31

      Η Καϊλή δηλώνει συγκινημένη από το αποτέλεσμα!!!!!!!

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Strange Attractor 18/03/2012 23:13:16

        Κάτω τα χέρια από την Εύα!

        • Δαναός avatar
          Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/03/2012 23:17:43

          Ώπα, κι άλλος λαθροθαυμαστής! Εκτός αν εννοείς τη δική μας!

        • airman avatar
          airman @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/03/2012 23:18:52

          Τα χέρια το δέχομαι, τα μάτια;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ airman 18/03/2012 23:21:01

            Οφθαλμαπάτες!

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Δαναός 19/03/2012 03:18:39

            Οφθαλμόλουτρο !

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Strange Attractor 19/03/2012 02:03:13

      Μα ασφαλώς το ιδρυθέν σήμερα νέο κίνημα των Εξαρτημένων Ελλήνων. Μάλιστα μέσα σε μια μέρα φημολογείται - γιατί κατάλογο δεν κρατήσανε-πως γράφτηκαν 200.000 μέλη και το νέο τους σύνθημα από αύριο θα είναι το "Είμαστε Έλληνες-είμαστε Εξαρτημένοι"!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 19/03/2012 03:54:54

      Ο νικητής !

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 19/03/2012 03:55:34

        Στον Ελκυστή απευθύνομαι.

  5. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 18/03/2012 22:20:25

    Σύμφωνα με τις πρώτες μετρήσεις των αποτελεσμάτων, περίπου 17 τρισεκατομμύρια Έλληνες πολίτες ψήφισαν στις εσωκομματικές του ΠΑΣΟΚ, με τον Ευάγγελο Βενιζέλο να παίρνει γύρω στο 1425% των έγκυρων ψηφοδελτίων... Σε απόλυτους αριθμούς αυτό μεταφράζεται σε περίπου 1.587.256.548.000.625.222.224.130 ψήφους!!! Μεγάλη νίκη για την δημοκρατική παράταξη.. Τα λευκά ψηφοδέλτια ήταν δύο, οι υπεύθυνοι εκτελέστηκαν. Ο Σαντάμ Χουσέιν, από το αδελφό κόμμα του ΠΑΣΟΚ, το Ba'ath Party του Ιράκ, έστειλε συγχαρητήριο τηλεγράφημα στον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ κ. Μπενίτο Μουσολίνι, από τον άλλο κόσμο: "Μπράβο, κι εμείς πέρναμε 100% στις εκλογές, αλλά εσύ Μπενι έσκισες!"

    • kakioulis avatar
      kakioulis @ Πεπόνης 19/03/2012 09:59:57

      άνοιξαν οι πύλες του Δημοσθένους και ψήφισαν οι Ελοχίμ, Νεφαλίμ κλπ κλπ;

  6. middle aged apolitical avatar
    middle aged apolitical 18/03/2012 22:25:11

    Στο τέλος θα δείτε θα διακοπεί το παιχνίδι λογω εισόδου στον αγωνιστικό χώρο των φιλάθλων... Και ενω ο μπενι προηγείτο με 1-0 ύστερα απο εκπληκτική εμφάνιση χωρίς αντίπαλο...

  7. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 18/03/2012 22:48:27

    Σαν να ακουω κορναρισματα???

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΝΕΚΚ 18/03/2012 22:49:27

      χαχαχα!!!!!!!

    • airman avatar
      airman @ ΝΕΚΚ 18/03/2012 23:11:17

      Γίνονται γάμοι τόσο αργά!

  8. Mind the GAP avatar
    Mind the GAP 18/03/2012 22:48:57

    Ρε παιδιά εδώ κέρδισαν με εκτεταμένη νοθεία τις γενικές εκλογές του 2000 που ψήφισε η μισή Υπερ-Καυκασία. Τις δικές τους δεν θα "πείραζαν";

  9. occoultist avatar
    occoultist 18/03/2012 23:10:16

    Ανεπιβεβαίωτες φήμες για φραστικά επεισ'οδια μεταξύ ψηφοφόρων του Πασοκ εξω απο εκλογικά τμήματα για τον ποιόν αφορούσε το σύνθημα ¨¨Γιώργο ζούμε στην κρεμάλα να σε δούμ娨 που ήταν γραμμένο σε τοίχους. Αλλοι έλεγαν οτι εννοεί τον Παπανδρέου και άλλοι τον Παπακωνσταντίνου.

  10. ΑΝΤΙ - GAP avatar
    ΑΝΤΙ - GAP 18/03/2012 23:22:09

    Μην έχετε καμιά αμφιβολία για το ποιος πραγματικά κέρδισε. Πραγματικός νικητής είναι ο Πωλ Τόμσεν και η Τρόικα.

  11. νεφέλη avatar
    νεφέλη 18/03/2012 23:23:56

    .....καλά, τόσες ώρες και μόνο το 25% έχουν ανακοινώσει;
    Με σπουργίτια τους πάνε τα αποτελέσματα των εκλογικών τμημάτων;

  12. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 18/03/2012 23:28:04

    Η δυστυχία του να είναι Έλληνας...του ν. Δήμου επιβεβαιώνεται με τον πιο τραγικό τρόπο.

  13. Πασχάλης avatar
    Πασχάλης 18/03/2012 23:40:39

    http://topontiki.gr/article/10942 για να θυμομαστε την περιφημη δημοκρατικη παραταξη...

  14. anonymous avatar
    anonymous 18/03/2012 23:57:17

    Ο Τζουμάκας έχει δίκιο όχι τόσο για τη διαδικασία που ακολουθήθηκε όσο για τον αποκλεισμό και άλλου υποψήφιου έστω κι αν αυτός είναι νομότυπος. Το όλο σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο για να ελέγχει ποιος θα είναι υποψήφιος.
    Στη Γερμανία, στις δημοτικές που ως πολίτης ΕΕ έχω ψηφίσει αρκετές φορές, μπορεί ο ψηφοφόρος να γράψει σε μια κενή γραμμή στο ψηφοδέλτιο το δικό του υποψήφιο και να τον ψηφίσει. Γιατί λοιπόν το σύστημα είναι έτσι στο ΠΑΣΟΚ; Για να κατεβαίνει μόνο ένας υποψήφιος;

    • Argi avatar
      Argi @ anonymous 19/03/2012 00:28:09

      Τι ξέρουν από δημοκρατία στη Γερμανία βρε κουτό...

  15. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 19/03/2012 01:23:55

    "Δεν εδίδετο απόδειξη για τη συνδρομή"ΑΝ κε ΤΖΟΥΜΑΚΑ έριχνες μιά ματιά στην Κατευθυντήρια Οδηγία No 80 "ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ Για την ΕΚΛΟΓΗ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΚΑΙ ΕΚΔΟΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ" θα έβλεπες :
    4. Ολοκλήρωση διαδικασίας - Ο ψηφοφόρος υπογράφει στον εκτυπωμένο κατάλογο ή την κατάσταση ψηφισάντων, ή στην ειδική κατάσταση νέων εγγεγραμμένων, ότι ψήφισε. Η υπογραφή αποτελεί και απόδειξη, ότι πλήρωσε τα 2 ευρώ.
    - Παραδίδεται το αποδεικτικό ταυτότητας από τον καταγραφέα.
    Αλλά από ένα λασπολόγο τυχοδιώκτη, δε μπορεί να περιμένει κανείς περισσότερα.Και σε τελευταία ανάλυση κε τζουμάκα εσύ τουλάχιστον δε δικαιούσε να λιδορείς το ΠΑΣΟΚ,γιατί υπήρξες απο τους πιό βολεμένους.Το λιγότερο που μπορεί να σε κατηγορήσει κάποιος, είναι για αχαριστία και υποκρισία.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ ΓΙΩΡΓΟΣ 19/03/2012 03:03:23

      Αυτό πρέπει να είναι το πιο τραγικό σχόλιο που έχω ποτέ διαβάσει στα Αντινέα, και διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό.

      Πραγματικά αναφέρει το καταστατικό σας ότι η υπόγραφη αυτού που ψήφισε αποτελεί απόδειξη ότι πλήρωσε τα δύο ευρώ;
      Υπάρχει και το έγκυρο της υπογραφής από το ΚΕΠ της περιοχής, παραδίπλα από την υπογραφή, ενωμένο με συνδετήρα;

      Παρακάτω: Αν ο Τζουμάκας, που "τα έφαγε", δεν δικαιούται να μιλάει, τότε εμείς οι υπόλοιποι, το 98% του πληθυσμού, που "μας έφαγαν..", τι δικαιούμαστε να κάνουμε;;; Άσε, μην το σκέφτεσαι, θα σε πιάσει κρύος ιδρώτας.

  16. Derbederis avatar
    Derbederis 19/03/2012 01:25:07

    Οι εκλογές δεκαπενταμελούς στο σχολείο ήταν σοβαρότερες... Άντε και καλή συγκυβέρνηση με το ΜΕGA και το ημιθανές ΠΑ.ΒΕ.Κ.

  17. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 19/03/2012 05:40:09

    Αφου τρεχει μονος του ο Βενιζελος, τι φοβαται; Μην βγει δευτερος;

  18. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 19/03/2012 14:36:42

    Θα επαναλαβω ενα χθεσινο μου σχολιο. Οι “εκλογες” των Πασοκανθρωπων αποτελουν βεβαια μια σκετη φαρσοκωμωδια. Θα πρεπει ομως να υπαρξει τεραστια επαγρυπνηση στις πραγματικες εκλογες, γιατι δεν αποκλειεται να επιχειρηθει μεγαλη νοθεια. Απο αδιστακτους ανθρωπους πρεπει να περιμενει κανεις τα παντα. Δεν ειναι μονο οτι θελουν να γατζωθουν πασει θυσια στην εξουσια, ειναι οτι φοβουνται κιολας ποιες μπορει να ειναι οι συνεπειες οταν την χασουν.