#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/07/2010 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτέλεση του εμποράκου με πράσινο «λουκέτο»



Προ των πυλών της κατάρρευσης βρίσκεται η ελληνική αγορά, σε όλα τα επίπεδα και χωρίς καμιά εξαίρεση. Η επιλογή της κυβέρνησης να “στραγγαλίσει” τα εισοδήματα μισθωτών και συνταξιούχων αλλά και τα απανωτά φορομπηχτικά μέτρα με τις αυξήσεις ΦΠΑ ή τις μεγαλύτερες παρακρατήσεις, έχουν προκαλέσει στέγνωμα της αγοράς και πλέον η φράση “ο θάνατος του εμποράκου” έχει τη σφραγίδα της κυβέρνησης.

Κι άλλες κρίσεις πέρασε ο εμπορικός κλάδος, όμως, αυτή των τελευταίων μηνών δεν έχει προηγούμενο. Το εντυπωσιακό είναι ότι η κυβέρνηση βλέπει ότι η ραχοκοκαλιά της οικονομίας, οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις, αφανίζονται αλλά αυτή... αγρόν αγοράζει. Συνεχίζει να λαμβάνει μέτρα που διώχνουν τον κόσμο από τα καταστήματα, ρίχνουν κατακόρυφα τους τζίρους και αυξάνει τα λουκέτα στα καταστήματα.

Οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για κλείσιμο 16.000 μικρών επιχειρήσεων από την αρχή της χρονιάς ενώ μέχρι το τέλος του 2010 υπολογίζεται να βάλουν λουκέτο σχεδόν 30.000.

Αυτό φυσικά σημαίνει χιλιάδες απολύσεις εργαζόμενων των 500 έως 1000 ευρώ, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ανεργία η οποία θα ξεπεράσει το 14%.

Οι Έλληνες, είτε επειδή είδαν σημαντική μείωση των εισοδημάτων τους, είτε επειδή φοβούνται ότι έρχονται νέα μέτρα που θα τους πλήξουν, κόβουν τα πάντα, δεν αγοράζουν παρά τα απαραίτητα και φυσικά αδυνατούν να τα βγάλουν πέρα. Ίσως, μάλιστα, για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια, καταγράφεται σημαντική μείωση στον όγκο και τους τζίρους των πωλήσεων στα σούπερ μάρκετ. Οι επιχειρηματίες, προσπαθούν να κάνουν προσφορές για να προσελκύσουν πελάτες, αλλά μάταια. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι χιλιάδες Έλληνες κάνουν “έκπτωση” στην ποιότητα των προϊόντων, δηλαδή επιλέγουν το φθηνότερο έστω κι αν είναι χειρότερο. Τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας κάνουν θραύση διότι έχουν χαμηλές τιμές αν και είναι αμφιβόλου ποιότητας, ωστόσο, αυτό που έχει σημασία για τον κόσμο -κυρίως για τα χαμηλά εισοδήματα- είναι να... γεμίζει η κοιλιά χωρίς να αδειάζει η τσέπη.

Στην αγορά αυτοκινήτου η κατάσταση είναι τραγική, με πτώση πάνω από 40% και εκατοντάδες λουκέτα. Υπολογίζεται ότι περίπου 1.500-2.000 αντιπροσωπείες αυτοκίνητων έχουν κλείσει τους τελευταίους μήνες ενώ τα “κανόνια” θα συνεχιστούν.

Στην κτηματαγορά το απόλυτο χάος. Ο κόσμος θέλει να αγοράσει σπίτι, αναζητά αλλά δεν αγγίζει. Πτώση πάνω από 40% και στην οικοδομική δραστηριότητα, χιλιάδες σπίτια απούλητα και μεγάλη ανεργία. Κάθε μέρα 4 επιχειρήσεις του οικοδομικού κλάδου βάζουν λουκέτο ενώ έχουν μείνει χωρίς δουλειά πάνω από 50.000 οικοδόμοι.

Κι όλα αυτά την ίδια στιγμή που η βαριά βιομηχανία της χώρας, ο τουρισμός έχει πάθει μεγάλο πατατράκ. Σε πολλές περιοχές της χώρας η τουριστική κίνηση είναι μειωμένη πάνω από 20%. Ακόμη και σε Χαλκιδική, Κυκλάδες, Ιόνια και Δωδεκάνησα είναι εμφανής η μεγάλη πτώση. Αυτό θα οδηγήσει σε λουκέτα μικρών επιχειρήσεων, ξενοδοχείων και στην ανεργία χιλιάδες νέους.

Τι κάνει για όλα αυτά η κυβέρνηση; Κάνει... διακοπές, δεν ασχολείται, ελπίζει, περιμένει, δεν αντιδρά. Οτι δηλαδή κάνει μια κυβέρνηση σε πλήρη σύγχυση και ένας πρωθυπουργός που κάνει το Συμπόσιο της Σύμης στον Πόρο με μεταφυσικές ανησυχίες των καλεσμένων του.

Την ίδια ώρα ο εμποράκος ψυχορραγεί και ο εργαζόμενος αργοπεθαίνει. Θα πρέπει να το προσέξουν πολύ στην κυβέρνηση διότι οι μικροεπιχειρήσεις ξέρουν να εκδικούνται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 11/07/2010 23:55:18

    Μες στους δρόμους περπατώ μονάχος.
    Η ζωή μου κλεισμένη στους τάφους.
    Τσιμεντένια κλουβιά του θανάτου.
    Το τοίχος της πόλης κτισμένο στο άγχος.
    Τα μπλέ φώτα σκίζουν πάλι τη νύχτα.
    Η στολή του τρόμου θα υπάρχει παντού.
    Σκιές κυνηγημένες απ’ το φόβο του κράτους.
    Μόνο η νύχτα τις κρατάει για να ζουν.
    Πες μου, γιατί η αδικία
    να’ ναι πλασμένη σαν τιμωρία;
    Πες μου, γιατί το μίσος του κόσμου
    να δεσμεύει τον ελέυθερο νου;
    Πες μου, γιατί μες την κοινωνία
    να’ ναι κτισμένη η ελευθερία;
    Ανώφελη επιβίωση. Ανώφελη επιβίωση.
    Μέσα στη ζούγκλα. Ανώφελη επιβίωση.
    Στο σύστημά τους. Ανώφελη επιβίωση.
    Κοίτα εκείνα τα πρόβατα στο δρόμο
    θα μάθουν άραγε ποτέ τι ζητούν;
    Είναι ηλίθιες μηχανές των κρεάτων,
    που ο φόβος τις έχει κάνει να σιωπούν.
    Κάποιο απ’ αυτά όμως βγαίνει απ’ το δρόμο,
    η δίψα για ζωή το οδήγησε εκεί.
    Η τιμωρία όμως θα’ ναι το σφαγείο,
    εκτός αν προτιμήσει να γίνει όπως πρίν.
    Πες μου, γιατί η αδικία
    να’ ναι πλασμένη σαν τιμωρία;
    Πες μου, γιατί το μίσος του κόσμου
    να δεσμεύει τον ελέυθερο νου;
    Πες μου, γιατί μες την κοινωνία
    να’ ναι κτισμένη η ελευθερία;
    Ανώφελη επιβίωση. Ανώφελη επιβίωση.
    Μές στη ζούγκλα. Ανώφελη επιβίωση.
    Στο σύστημά τους. Ανώφελη επιβίωση.
    Πρέπει να βγώ έξω απ’ τον κύκλο.
    Η επιβίωση, το’μαθα, δεν είναι αρκετή.
    Το κρέας είναι μόνο για σφαγεία
    κι εγώ δεν πρόκειται να πάω εκεί.
    O αγώνας μου θα φέρει τις μαύρες μέρες.
    Η άμυνά μου θα κάψει το κλουβί.
    Ο φόβος μου θα γίνει φόβος δικός τους.
    Η αντίδρασή μου θα σπάσει τη σιωπή.
    Πες μου, γιατί η εξουσία
    να’ ναι ο καθρέφτης για τα σφαγεία;
    Πες μου, γιατί το μίσος του κόσμου
    να δεσμεύει τον ελέυθερο νου;
    Πες μου, γιατί μες την κοινωνία
    να’ ναι κτισμένη η ελευθερία;
    Ανώφελη επιβίωση. Ανώφελη επιβίωση.
    Μές στη ζούγκλα. Ανώφελη επιβίωση.
    Στο σύστημά τους. Ανώφελη επιβίωση.

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 12/07/2010 00:51:33

    Είναι πολύ δύσκολο να φανταστεί κάποιος ότι, μια χώρα που υποβιβάζεται σε αντικείμενο προς χρήση με κατευθυνόμενο σχέδιο, παρασκηνιακά παιχνίδια της διεθνούς οικονομικής ελίτ και την ανοχή της ελληνικής κυβέρνησης να συνεχίσει για πολύ να είναι λειτουργική και κυρίως να εξυπηρετεί τα συμφέροντα, γενικά και ειδικά, των πολιτών της. Αν προσθέσουμε και το εξωτερικό κόστος που δημιουργούν για την κοινωνία τα μέτρα και οι επιλογές της κυβέρνησης τότε τα πράγματα περιπλέκονται ακόμη περισσότερο με κύριο χαρακτηριστικό την παραγωγή ιδιαίτερα αρνητικών αποτελεσμάτων.
    Αποτελέσματα τα οποία είναι ορατά σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια, παντού η παραγωγή και η αγορά έχουν αρχίσει να καταρρέουν με κάθε οικονομική δραστηριότητα να παγώνει, ακόμη και τα περίπτερα έχουν αρχίσει να κλείνουν..
    Στην προκειμένη περίπτωση ο ρόλος του κράτους είναι να στηρίξει με τη λήψη έκτακτων και ουσιαστικών μέτρων την οικονομική και κοινωνική σταθερότητα. ποια όμως είναι μέχρι σήμερα η ενεργή παρέμβαση του κράτους για την προστασία του πλαισίου όταν η παραγωγή δημόσιων αγαθών αντιμετωπίζει σοβαρότατα προβλήματα, χιλιάδες επιχειρήσεις αναγκάζονται να βάλουν λουκέτο γεγονός που πολλαπλασιάζει την ανεργία και το κράτος με την υπέρογκη και απότομη φορολογία στα καύσιμα αυξάνει σημαντικά τον πληθωρισμό ή για την κυβέρνηση χρίζει στήριξης μόνο το τραπεζικό σύστημα; όταν από την «απέναντι όχθη» ακόμη και η μείωση της μέσης σύνταξης ξεπερνά το 20%.
    Συνεπώς, όταν προοπτικές της οικονομίας είναι γενικά δυσμενείς και το μέγεθος των επιπτώσεων ξεκάθαρο , δεν υπάρχει κοινή κουλτούρα και τρόπος σκέψης μεταξύ κυβέρνησης και πολιτών.
    Μια άλλη διάσταση στα πράγματα δίνουν τα όσα έκανε και τα όσα δεν έκανε μετά την ανάληψη των καθηκόντων της η κυβέρνηση. Ας πούμε ότι δεν πίστεψε όσα έλεγε προεκλογικά η ΝΔ περί προβλημάτων στην οικονομία και ανάγκης έκτακτων μέτρων [ πάγωμα μισθών κ.α.] γιατί όταν ανέλαβε το πασοκ την κυβέρνηση προχώρησε για 2η φορά στο ίδιο οικονομικό έτος στη χορήγηση του έκτακτου επιδόματος αλληλεγγύης; και Ο υπουργός Οικονομικών κ. Γιώργος Παπακωνσταντίνου έσπευσε μετά τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου να αλλάξει την πρόβλεψη για το έλλειμμα που είχε στείλει ο προκάτοχός του κ. Γιάννης Παπαθανασίου στις Βρυξέλλες, κ.α.
    Αν όλα αυτά δεν είναι λόγοι να πάει η χώρα σε πρόωρες εκλογές τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι η δημοκρατία δεν κινδυνεύει, γιατί ήδη έχει καταλυθεί!

  3. Dimi avatar
    Dimi 12/07/2010 01:19:18

    Έχεις όνειρα.
    Έχεις ανοίξει μαγαζί, έχεις υπάλληλο, είσαι αφεντικό.
    Είσαι επιχειρηματίας.
    Είσαι κάποιος.
    Είσαι επώνυμος.

    Να, κοίτα, ο τίτλος της επιχείρησης είναι γραμμένος και,
    μόνο στην Αγγλική γλώσσα. Ευρωπαίος, σπουδαίος.

    Θέλεις να φτάσεις ψηλά, πολύ ψιλά.....

    Το όνειρο σου κι ένα δεύτερο μαγαζί, γιατί όχι και τρίτο.
    Ελεύθερη αγορά έχουμε. Ελευθερία, μεγάλη ελευθερία.

    Μπορείς να κάνεις ότι θέλεις!

    Το άκουγα από μικρός, και το εμπέδωσα για τα καλά.
    Άκουγα για πετυχημένους, μεγάλους επιχειρηματίες που σαν
    παράδειγμα τους έφερνε ο εκπαιδευτικός στο σχολείο, και
    απέκτησα πρότυπο.

    Να, τέτοιος θέλω να γίνω!

    Και μα τη χαρά μου, μέρα εγκαινίων.
    Στολίδια, πολλά στολίδια, πολύχρωμα μπαλόνια, φανταχτερά κορδελάκια.

    Ένα τεράστιο τραπέζι μπροστά στο μαγαζί, στρωμένο με άσπρο
    τραπεζομάντιλο, γεμάτο εδέσματα, κόκα κόλα και, ουίσκι παρακαλώ.

    Πρώτα φτάνει το λουλουδικό, γλάστρες με καρτούλες.
    Έρχεται κόσμος, πολύς κόσμος.

    Μου σφίγγουν το χέρι, Καλές δουλειές.
    Μπαίνουν στο μαγαζί, γεμίζει πελάτες, τα ράφια φυραίνουν,
    το ταμείο γεμίζει.

    Να, το πρώτο βήμα έγινε. Είμαι επιχειρηματίας.
    Μαγαζί, εμπόρευμα, πελάτης, τζίρος, κέρδος.

    Η επόμενη μέρα εξίσου φανταχτερή.
    Τα μπαλόνια που μείνανε κρεμασμένα τα ζεσταίνει
    ο ήλιος και ένα μπαμ ακούγετε κάθε λίγο και λιγάκι.

    Τα κορδελάκια ακόμα κρεμασμένα λικνίζονται.

    Προκαλούν την προσοχή των περαστικών, στρέφουν το βλέμμα,
    κοιτάν τη βιτρίνα, η περιέργεια ορισμένους τους σπρώχνει μέσα.

    Εγώ στην είσοδο για το καλωσόρισμα.- το αφεντικό.
    Η κοπέλα τους ξεναγεί. - H υπάλληλος.
    Το ταμείο δεν μένει άδειο.

    Το τηλέφωνο δεν λέει να σταματήσει.

    Φίλοι, γνωστοί, για τις καθιερωμένες ευχές, δεν μπόρεσαν να
    έρθουν στα εγκαίνια αλλά θα περάσουν κάποια μέρα να μου ευχηθούν
    από κοντά. - και να ψωνίσουν λέω εγώ από μέσα μου.

    Ο χρόνος τσουλάει.
    Όχι πάντα ευχάριστα. Όχι όπως στην αρχή.
    Τα εγκαίνια είναι μια μακρινή ευχάριστη ανάμνηση.

    Ο περαστικός, κοιτά τη βιτρίνα αδιάφορα και προσπερνά, σκυφτός.
    Όλο και λιγότεροι θα διαβούν το κατώφλι του μαγαζιού.
    Και λιγότεροι θα ψωνίσουν.

    Τα εμπορεύματα στα ράφια δεν εναλλάσσονται πλέον με την ίδια
    συχνότητα. Είναι μέρες, πολλές μέρες που το ταμείο μένει άδειο.

    Το τηλέφωνο δεν χτυπά για ευχές αλλά για υπενθυμίσεις.

    Η τράπεζα για τη δόση του δανείου.

    Το ταμείο ασφάλισης για τα οφειλόμενα.

    Ο ιδιοκτήτης στενός κορσές για το νοίκι που δεν κατέβαλα ακόμα.

    Λογαριασμοί απλήρωτοι.

    Ο υπουργός με αποκαλεί φοροφυγά.

    Όμως εγώ, μεροκάματο βγάζω και με το ζόρι.

    Οι υποχρεώσεις τρέχουν.

    Τα μπουγιουρντί έρχονται σύννεφο.

    ΦΠΑ, Φόρο εισοδήματος, κλείσιμο βιβλίων, πενταετίες, συνάφειες.

    Και τώρα....απόδειξη, με κυνηγά κι ο πελάτης.
    Το είπε ο υπουργός.
    Αυτός κλέβει το δημόσιο, ζήτα του απόδειξη κι εγώ εδώ είμαι...

    Μπα, τη έκανα στραβά;
    Τι δεν πήγε καλά;
    Εγώ, τα έκανα όλα όπως μου τα είπαν.

    Εγώ ήθελα να πιάσω το όνειρο που μου καλλιέργησαν.

    Μα αφού μου είπαν, είσαι ελεύθερος να γίνεις επιχειρηματίας.

    Α ξέρω, ο πλανόδιος φταίει, παραεμπόριο το λέει ο Υπουργός.

    Μα αυτός δεν είναι επιχειρηματίας, δεν έχει μαγαζί, δεν έκανε
    εγκαίνια, δεν έχει υπάλληλο.
    Πως τολμά και πουλά στο δρόμο;
    Πως τολμά και χώνεται σε μια παράγκα κi απλώνει την πραμάτεια του;

    - παζάρι το λένε.

    Γιατί δεν πάει ο χωροφύλακας να τον πιάσει;
    Ποιος πολιτικός τον καλύπτει;
    Λες να είναι ο ίδιος που ψήφισα κι εγώ;
    Όμως κι αυτός φουκαράς είναι.

    Με ντατσούν γυρνά και διαλαλεί την πραμάτεια του.

    Κι αυτός ο Κινέζος;
    Όχι αυτός που του δώκανε το μεγαλύτερο λιμάνι, αυτός είναι καλός,
    αυτός είναι πλούσιος, έχει λεφτά πολλά λεφτά. Να, με υπουργούς
    κάνει παρέα, Θα μοιράσει και δωράκια του, χορηγία το λένε.

    Μιλώ για τον άλλο Κινέζο που τόλμησε κι άνοιξε κι αυτός μαγαζί
    σαν το δικό μου στο διπλανό δρόμο.

    Είναι ανταγωνιστής μου παίρνει τους πελάτες.

    Τι στο διάολο, γιατί τον αφήνουν; Που είναι ο χωροφύλακας;
    Γιατί δεν πάει να τον κλείσει;
    Τόση ελευθερία πιά;

    Αυτόν; ποιος τον καλύπτει; Κάτι για συμφωνίες άκουσα κυβερνήσεων.
    Λες να είναι και η κυβέρνηση που ψήφισα κι εγώ;

    Ξανά η λέξη ελευθερία.
    Είμαστε λένε, μια μεγάλη αγορά,
    Παγκοσμιοποίηση τη λένε.

    Και λεύτερος είναι ο καθένας να φτιάξει μαγαζί όπου θέλει,
    ακόμα και στην Κίνα.

    Ε ρε έρμε εμποράκο!

    Όταν ήρθε ο Αμερικανός - ο μεγάλος αδερφός - και σου φύτεψε
    συρματόπλεγμα και σιδερένια πουλιά, είπες, είναι για το καλό μου,
    να με προστατέψουν από τις κόκκινες αρκούδες θέλουν.

    Τι να κάνω, τον ταΐζω, κι όταν αγριεύει του δίνω κάτι παραπάνω,
    μην με περάσει για κόκκινη αρκούδα.

    Όταν ήρθε ο ευρωπαίος, κι έστησε ένα μεγάλο μαγαζί, μου είπαν,
    είναι τις ίδιας οικογένειας.
    Μα, πόσα αδέρφια έχω;

    Φιλόξενος καθώς είμαι, δεν έφερα αντίρρηση.

    Τώρα η οικογένεια μεγάλωσε, όλος ο κόσμος ένα είμαστε.
    Αλλά , είμαστε Λεύτεροι μην το ξεχνάς.
    Κι ο τζίρος ο δικός σου πέφτει.

    Αλλά το μαγαζί του ευρωπαίου μεγαλώνει.

    Ήρθε κι αυτή η ριμάδα η κρίση. αδερφή κι αυτή.
    Θα μας τσακίσει.

    Α ρε πουτάνα μάνα, με πόσους έκανες παιδιά;

    Από κάπου έρχονται φωνές.
    Ποιοι είναι τι θέλουν και φωνάζουν;
    Με την κυβέρνηση τα βάζουν. Μα αφού την ψηφήσαμε.

    Με τους ευρωπαίους τα βάζουν με τα μεγάλα μαγαζιά.
    Μα αυτοί είναι ισχυροί.
    Εγώ τον πλανόδιο θέλω να διώξετε.

    Λένε και για τους Αμερικάνους, μα αυτοί είναι οι προστάτες μας.
    Μη, θα αγριέψουν.
    Λένε κι άλλα.
    Πλησιάζω να δω.

    Μπα, τι δουλειά έχω εγώ με αυτούς;

    Μουντζούρηδες είναι, δεν είναι καλοντυμένοι σαν εμένα.
    Δεν είναι επιχειρηματίες.
    Κρατάν και κόκκινες σημαίες.

    Μακριά μην με στιγματίσουν και χαρακτηρίσουν κι εμένα κομμουνιστή.

    Ξανά φωνές, ξανά τραγούδια, επιμένουν αυτοί.
    Μπαίνω στον πειρασμό να πάω πιο κοντά.
    Με καλούν κι εμένα.

    - Εργατιά χωρίς λεφτά μαγαζιά χωρίς δουλειά.

    Το είδα γραμμένο, το άκουσα που το φώναζαν.
    Διάολε, μην πάτε στο κινέζικο, μην παίρνετε από τον πλανόδιο.
    Επιμένω εγώ.

    Αλλά η ουρά των πελατών, είναι στο μεγάλο μαγαζί του ευρωπαίου.
    Τελικά, πια είναι τα αδέρφια μου;

    Ο μουντζούρης που η γυναίκα του μπαίνει στο μαγαζί μου ή, ο
    μεγάλος αδερφός ο ευρωπαίος που δεν έχω δει ούτε τη μούρη του;

    Από ποιον κινδυνεύω;
    Με ποιον πρέπει να πάω;

    Ζαλίστηκα, χτυπά το τηλέφωνο.,
    -η επιταγή κύριε , σφραγίστηκε, είστε αφερέγγυος.
    Αυστηρή η φωνή στην άλλη άκρη.

    Kρύος ιδρώτας, ώρα είναι να έρθει σε μένα ο χωροφύλακας.
    Μα τι έκανα; Ότι μου έλεγαν αυτό έκανα.
    Από μικρό παιδί.
    Βλέπω την διαδήλωση να περνά.

    - Εργατιά χωρίς λεφτά μαγαζιά χωρίς δουλειά.

    ~Γιάννης Παπαθεοδώρου – Ρε που πάμε

    ***

  4. Ιθαγεννής avatar
    Ιθαγεννής 12/07/2010 01:26:19

    Με την εκτέλεση των καταναλωτών και εμποράκων θα επιτελεσθεί το ξεπούλημα της Ελλάδος και η αιώνια εγκαθίδρυση του Δ.Ν.Τ.-

    • Dimi avatar
      Dimi @ Ιθαγεννής 12/07/2010 02:04:09

      @ Ιθαγεννής

      Κι εμείς; Τι κάνουμε;
      Θα επιτρέψουμε στους νεοταξίτες Εθνοκτόνους να δρουν
      κατά το δοκούν, εσαεί και ατιμώρητοι;;

      • lampros@yaoogr.com avatar
        lampros@yaoogr.com @ Dimi 12/07/2010 02:18:08

        Nαι.

      • Γιωργης avatar
        Γιωργης @ Dimi 12/07/2010 02:55:40

        φυσικα

      • Dimi avatar
        Dimi @ Dimi 12/07/2010 17:40:59

        @ lampros@yaoogr.com @ Γιωργης

        Συγχαρητήρια και στους δυό! Σάς ψηφίσουμε γιά μπροστάρηδες στην υπεράσπιση
        των δικαιωμάτων των εργαζομένων και της βιωσιμότητας του Ασφαλιστικού.

  5. SAM avatar
    SAM 12/07/2010 02:18:59

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ....ΥΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ
    ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΑΣΟΚ-ΔΝΤ ΣΤΟ YOUTUBE.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΤΟΥΝ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ......ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΔΩΘΕΙ

  6. trixas avatar
    trixas 12/07/2010 07:02:25

    Αδερφέ Dimi,
    Νομίζω ότι με ιδανικό τρόπο -τελειότερο δεν θα μπορούσα να φανταστώ- συνόψισες και εκλαΐκευσες την απάτη που υπέστη και συνεχίζει υφίσταται ο ελληνικός λαός εδώ και 30 χρόνια. Σαν τους ιθαγενείς αγοράσαμε καθρεφτάκια... Τώρα δυστυχώς θα πεινάσουμε για να μάθουμε... Εύχομαι να μάθουμε... Κουράγιο. Τίποτα άλλο.

  7. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 12/07/2010 15:25:42

    ...Την ίδια ώρα ο εμποράκος ψυχορραγεί και ο εργαζόμενος αργοπεθαίνει...

    εφτασε η ωρα των Ροτσιλντ που ειχε πει κατι σαν:

    "Οταν το αιμα κυλα στους δρομους ειναι η στιγμη για να αγορασεις".

    Αμ. Ροτσιλντ

  8. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 12/07/2010 16:47:57

    buy-buy μεσσαια ταξη και αυτοαπασχολουμενοι. θα υπαρχουν μονο mall κι εσεις θα ειστε τα υπαλληλακια των 3 και 60. καλη χωνεψη

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/07/2010 16:50:04

    Κι ο Σημίτης πήγε να το κάνει, αλλά δεν τα κατάφερε τελείως.

    Λες να τα καφέρει αυτός εδώ; Ας ελπίσουμε πως όχι.