#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2011 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκποιούν και το πολυτιμότερο αγαθό, την Υγεία



Ως μια μεγάλη μεταρρύθμιση στο χώρο της Υγείας, παρουσιάζει ο λαλίστατος κ. Α. Λοβέρδος τις αλλαγές που προωθεί με τη δημιουργία του Εθνικού Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ). Ότι το ΕΣΥ είναι διαλυμένο και χρειάζεται επανίδρυση είναι γνωστό όπως γνωστό είναι ότι τα πιράνχας ζουν και βασιλεύουν και τρώνε με χρυσά κουτάλια.

Ότι χρειάζονται αλλαγές είναι επίσης σίγουρο, αλλά όταν αυτές οι αλλαγές ξεκινούν με το πόσα χρήματα θα κόψουμε από την υγεία, τότε σίγουρα πάμε σε λάθος κατεύθυνση.

Λοβέρδος και Κουτρουμάνης ανακοίνωσαν την Πέμπτη την έναρξη του ΕΟΠΥΥ και το πρώτο που είπαν είναι ότι θα συγχωνευτούν τα ιατρεία του ΙΚΑ με τα κέντρα υγείας και τα άλλα νοσοκομεία. Αντί δηλαδή να πηγαίνει κάποιος στο ΙΚΑ θα πηγαίνει στο κοντινό νοσοκομείο όπου θα έχει περισσότερες επιλογές αφού θα υπάρχουν και ιδιώτες γιατροί.

Για να καταλάβουμε καλά. Μέχρι σήμερα εκατομμύρια ταλαιπωρημένοι ηλικιωμένοι κουτσά στραβά εξυπηρετούνταν στο ΙΚΑ, έστω κι αν περίμεναν σε ουρές. Είχαν τους γιατρούς τους εκεί, τους γνώριζαν και κάπως τα έβγαζαν πέρα με το κακό σύστημα.

Δηλαδή, τώρα που θα τρέχουν στα άθλια νοσοκομεία, με τις τεράστιες λίστες για ένα ραντεβού, με τις ουρές για να μπουν για εξέταση σε ανύπαρκτα εξεταστήρια, θα είναι καλύτερα; Πώς οι κακόμοιροι γέροντες θα εξυπηρετηθούν στα απρόσωπα νοσηλευτικά ιδρύματα και γιατί ο κ. Λοβέρδος πιστεύει ότι έτσι θα είναι καλύτερα δεν μπορούμε να το καταλάβουμε.

Σίγουρα και το τωρινό σύστημα δεν είναι καλό. Αλλά δε μπορεί στο όνομα της τρόικας και των περικοπών να ξεπουλιέται και το πολυτιμότερο αγαθό, η υγεία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 09/09/2011 08:49:20

    Ο κακόμοιρος γέροντας... που θα εξυπηρετείται στο απρόσωπο νοσηλευτικό ίδρυμα, ενώ ώς τώρα είχε (κουτσά - στραβά !) τον γιατρό του που τον γνώριζε... που τον χρησιμοποιούσε για να πάει εκδρομές με τη γυναίκα του που τον "φόρτωνε" με φασόν για να πάρει αυτός κομπιούτερ για το παιδί του... που τον εξέταζε στο πόδι και πάντα γκρινιάζοντας για το ωράριο, το μικρό μισθό, τη μοίρα του που τον έριξε σ'ένα ΙΚΑ κι 'όχι στο Χάρβαρντ....

    • juliet avatar
      juliet @ τσώφλι πασατέμπου 09/09/2011 12:04:01

      Δεν θα ξεχάσω την γιαγιά 85 χρόνων τότε που την έβγαλε σχεδόν μισοντυμένη γιατί αργοπορούσε να ντυθεί και βιαζότανε να φύγει,είναι ακόμη στο ΙΚΑ ,αυτή η γιατρός.

  2. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 09/09/2011 09:19:30

    και λιγα λετε, περιοδος 1940

  3. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 09/09/2011 12:35:32

    Το οτι διαλυεται η υγεια ειναι γεγονος και σε ποιον θα ανεθεταν οι τροικανοι τηνκατεδαφιση,στο ποιο πιθηνιο νεοφιλελευθερο σκυλακι τους τον ΛΟΒ.
    Κατ αρχην να μην γινεται συγχυση του ΕΣΥ και του ελευθερου επαγγελματος,ο εοπυυ αναφερεται πρωτιστα στο ελ επαγγελμα και εμμεσα στο ΕΣΥ.Ελα μου ντε που ο ΛΟΒ για να εξυπηρετησει τους μεγαλοκαρχαριες της υγειας εκανε μια σουπα και μπερδεψε ολους τους φορεις υγειας μαζι.Οι προθεσεις του φανηκαν οταν εδωσε το 51%σε εξωιατρικους κυκλους για την δημιουργια ιδιωτικων μοναδων υγειας,στην συνεχεια εκανε τους μισθους πεινας των 800 ευρω ακαθαριστα για οσους γιατρους πεσουν στο βλακωδες λουκι του-και μην νομισει κανεις οτι αυτα τα 1500-2500 που λεει μπορει καποιος να τα παρει,κανεις δεν ειναι υπερανθρωπος να εξεταζει στο ιατρειο του 50-60 ατομα την ημερα-Αφου λοιπον εξευτελισει τον γιατρο οικονομικα,οπως αλλωστε κανει με ολο το συστημα υγειας και με οσους αλλους κλαδους μπορουσαν να ζουν αξιοπρεπως,θα τους εχει υποχειρια και αναλωσιμα ωστε να κανουν οτι πουν τα μεγαλα αφεντικα.Για τους δε ασθενεις εκει θα γινει το μεγαλο πανηγυρι,οποιος εζησε-εζησε,σιγα μην τον νοιαζει για τον θανατο σου ισα-ισα θα γλυτωσει και ενα σωρο συνταξεις,δεν υπαρχει περπτωση αυτο το εξαμβλωμα να προσφερει καλυτερες υπηρεσιες υγειας.

  4. juliet avatar
    juliet 09/09/2011 13:05:19

    Τελικά η απαξίωση έρχεται, όχι απο τον κάθε Υπουργό, αλλά απο την συμπεριφόρα και τον σεβασμό που αντιμετωπίζεις τον ασθενή .
    Οταν πριν απο κάποια χρόνια μου έστειλαν το παιδί με ελικόπτερο απο ατύχημα,ήτανε συνεπιβάτης σε αυτοκίνητο που έπεσε σε χαράδρα ,το πήγαν στων ΠΑΙΔΩΝ.
    Δεν είχα πάρει πολλά χρήματα μαζί μου και έπρεπε να γίνει εξέταση που δεν είχε το μηχάνημα το νοσοκομείο ,θα πιστέψετε ότι έβγαλε ο γιατρός τα χρήματα και μου τα έδωσε για να με διευκολύνει,βέβαια του τα έδωσα μετά.
    Δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα ,παντού υπάρχουν άνθρωποι και ανθρωπάκια.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ juliet 09/09/2011 18:40:20

      +10000000

  5. stam avatar
    stam 09/09/2011 13:20:52

    οι προτεινομεμες αμοιβες των γιατρων ειναι αμοιβες Eσυ...αλλα με μια διαφορα....ο εσυ- οποιημενος ιδιωτης θα πληρωνη και φορους και εκτακτες εισφορες ,,,και τα εξοδα λειτουργιας του ιατρειου του......

  6. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 09/09/2011 16:44:57

    Και θα κρατά και τις συνταγές για τη σύζυγο ή το τέκνο του που έχει φαρμακειο και πρέπει να βοηθηθεί!!!!!!!!!!!!!!!.

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 09/09/2011 17:55:28

    «Οταν η Υγεία είναι απούσα, η Σοφία δεν μπορεί να αποκαλυφθεί, η Τέχνη δεν μπορεί να εκδηλωθεί, η Δύναμη δεν μπορεί να παλέψει, ο Πλούτος είναι άχρηστος και Νοημοσύνη δεν είναι εφαρμόσιμη.»

    ~Ηρόφιλος της Χαλκηδόνας (335-280 π.Χ.): Κορυφαίος παθολόγος ιατρός της Ελληνιστικής περιόδου. Από τους θεμελιωτές της μεγάλης ιατρικής σχολής της Αλεξάνδρειας. Ο πρώτος ανατόμος, παγκοσμίως.