#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/07/2013 11:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκπέμπει η «Ελληνική Δημόσια Τηλεόραση»



Σε δοκιμαστική εκπομπή βρίσκεται από το πρωί ο μεταβατικός φορέας της νέας δημόσιας ραδιοτηλεόρασης, όπως έγραψε από χθες το ANTINEWS.

Ο κ.Καψής τονίζει ότι είναι θέμα ημερών ή και ωρών να ξεκινήσει το πρόγραμμα, το οποίο αρχικά θα αποτελείται από προβολές ταινιών ή ντοκιμαντέρ, ενώ θα περνούν και κάποιες ειδήσεις στην οθόνη. Ακόμη, ανακοίνωσε ότι πολύ σύντομα θα γίνει και προκήρυξη θέσεων για τη στελέχωση και του τομέα της ενημέρωσης.

Ακόμη, επανέλαβε ότι παραμένει ανοιχτός στο διάλογο με τους εργαζόμενους της ΕΡΤ, οι οποίοι, σύμφωνα με τον ίδιο, «χθες το βράδυ ήταν πολύ κοντά στο να δεχτούν τις προτάσεις της κυβέρνησης».

«Η πόρτα στο διάλογο παραμένει ανοιχτή, αλλά πρέπει να εφαρμόσουμε τη δικαστική απόφαση», επισημαίενι χαρακτηριστικά ο κ.Καψής. Οπως ανέφερε ο υφυπουργός, η ΕΔΤ είναι ένας μεταβατικός φορέας, ενώ μέχρι στιγμής δεν έχει αποφασιστεί το όνομα του νέου φορέα.

Μιλώντας στον ΑΝΤ1, ο Π.Καψής δήλωσε ότι το σήμα της ΕΔΤ εκπέμπεται από ιδιωτικό στούντιο και πως δεν μπορεί να εφαρμοστεί διαφορετικά η απόφαση του ΣτΕ, καθώς το ραδιομέγαρο της Μεσογείων βρίσκεται υπό κατάληψη.

Νωρίτερα, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Σίμος Κεδίκογλου, σε δηλώσεις του στον ΑΝΤ1, ανέφερε ότι πρόκειται για μεταβατικό πρόγραμμα σε εφαρμογή της απόφασης του Συμβουλίου της Επικρατείας.

Παράλληλα, επισήμανε ότι εντός τριών μηνών θα έχει αρχίσει κανονικά η εκπομπή του νέου φορέα.

Δείτε κι αυτό:

Θέμα ωρών και από την Παιανία η “νέα ΕΡΤ”

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 10/07/2013 11:18:03

    Πάνω στην ώρα, ώστε να μπορέσει να μεταδώσει εικόνες από το συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ ως οφείλει χαχαχα :P

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/07/2013 11:55:44

    Γιατί το logo της ΕΔΤ επιλέχτηκε πάλι με κομματικά κριτήρια (μπλέ-πράσινη-κόκκινη γραμμή); ΕΛΛΗΝΙΚΗ τηλεόραση δεν είναι; Θα πειράζε κανέναν αν οι γραμμές ήταν απλά γαλανόλευκες;

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/07/2013 13:56:18

      Το μπλε-πράσινο-κόκκινο είναι τα εθνικά χρώματα του Αζερμπαϊτζάν.

    • Μπαρμπαθωμας avatar
      Μπαρμπαθωμας @ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/07/2013 17:23:24

      Το μπλε πρασινο κοκκινο ηταν και στο λογοτυπο της"Πολιτικης Ανοιξης". Απο κει το πηρε η ΕΔΤ!

  3. Ο Ανδροκλής και τα λιοντάρια του avatar
    Ο Ανδροκλής και τα λιοντάρια του 10/07/2013 12:40:01

    Η χρονομηχανή μου λειτουργεί!!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ο Ανδροκλής και τα λιοντάρια του 10/07/2013 13:59:18

      Όντως! Τα γραφιστικά είναι να τα κλαίν' οι ρέγγες!
      Ε με στρογγυλεμένες τις γωνίες και αυτό το "παιχνίδισμα" τού Δ με το Ε και το Τ στο σήμα είχα να τα δω από το 1990!

      • Ρύκιος avatar
        Ρύκιος @ Στέργιος 10/07/2013 15:12:38

        Είναι από ΣΤΟΚ εικόνα, κάπως παλιά όντως -και πολύ φτηνή στην istock- ;) χαχα :D

  4. Last_Chance avatar
    Last_Chance 10/07/2013 14:02:26

    Ε είναι απίστευτοι….
    Από τις εγκαταστάσεις του Μπόμπολα ρε παιδιά?
    Ούτε καν προσχήματα δεν κρατάμε πλέον?

    ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ….. ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ.

    • Ρύκιος avatar
      Ρύκιος @ Last_Chance 10/07/2013 15:15:44

      Κοίτα, τα τελευταία 3 χρόνια δεν γίνονται ελληνικές παραγωγές σήριαλ, τι να κάνει δηλαδή το ιδιωτικό στούντιο για να τα κονομήσει εν μέσω κρίσης, ...κλέφτες να γίνουν?
      Ας κρατήσει η "κατάληψη" της ΕΡΤ μήνες πολλούς, 1 χρόνο, και παραπάνω αν γίνεται, το κόστος της Παιανίας με τη μέρα χρεώνεται ;)

      • Παντσο avatar
        Παντσο @ Ρύκιος 10/07/2013 23:00:08

        Ωραίος Ρύκιε αν ήσουν δημοσιογράφος θα έπαιρνες καλό μισθό από το αφεντικό.

  5. Ορθόδοξος avatar
    Ορθόδοξος 10/07/2013 14:32:32

    Το σήμα θυμίζει την Βουλγαρική κρατική TV επί Ζίφκοφ....Ε ρε τι άλλο έχουμε να δούμε....μήπως και μισοφέγγαρα?

    • Kostas avatar
      Kostas @ Ορθόδοξος 10/07/2013 17:00:56

      Στη σειρά "Το Ρετιρέ" Η ηθοποιός Κατερίνα Γιουλάκη έκανε τη παρουσιάστρια σε μια εκπομπή που είχε. Το σήμα της ΕΔΤ θυμίζει το λογότυπο από την εκπομπή αυτή.

      • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
        ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Kostas 10/07/2013 18:16:58

        http://www.gossip-tv.gr/Media/story/268515/i-edt-kapote-evgaine-apo-to-retire

  6. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 10/07/2013 14:53:06

    Πόσο ΔΕΝ ήταν ανάγκη να μπούμε σε όλη αυτή τη δοκιμασία! Κάθε φορά που αναφερόμαστε στο θέμα, απογοήτευση μόνο ......

  7. partyman avatar
    partyman 10/07/2013 14:59:57

    από που εκπέμπει είπαμε...? απευθύνοντε σε ιθαγενείς εκεί στην κυβέρνηση?

  8. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 10/07/2013 15:31:12

    Η νέα ΕΡΤ εκπέμπει από τα στούντιο της TVE συμφερόντων Ψυχάρη-Μπόμπολα

  9. Χαιρετώ! avatar
    Χαιρετώ! 10/07/2013 16:00:54

    Εργαζόμενοι ΕΡΤ:

    ---Ο «ΕΔΤ», ως διακριτός τίτλος, έχει αναγνωριστεί από το ΕΣΡ;

    ---Πώς οι δύο φορείς, Digea και ΟΤΕ, εκπέμπουν σταθμό στην περίπτωση που δεν έχει πάρει αδειοδότηση;

    ---Ποιος πληρώνει αυτούς τους δύο ιδιωτικούς φορείς και τους τεχνικούς, σκηνοθέτες κλπ που φέρονται να εργάζονται αυτή τη στιγμή,

    και με τι είδους συμβάσεις;

  10. τέστε avatar
    τέστε 10/07/2013 18:17:10

    θα μπορούσε να λέγεται ΝΕΤ 1 ,ΝΕΤ 2

  11. Ιχνιλάτης avatar
    Ιχνιλάτης 10/07/2013 20:18:12

    Θα μπορούσε να λέγεται ΝΕΡΤ κι έληξε. Υπογραμμίζουμε το Ν(έο) ξεκίνημα κι αφήνουμε το ΕΡΤ που συμβολίζει τη συνέχεια και τη σύνδεση με κάθε θετικό του παρελθόντος.

    • Χαιρετώ! avatar
      Χαιρετώ! @ Ιχνιλάτης 10/07/2013 23:00:19

      Απλό και σωστό!

    • τέστε avatar
      τέστε @ Ιχνιλάτης 11/07/2013 00:09:58

      Tο Ρ για ραδιόφωνο δεν χρειάζεται ,τα τελευταία χρόνια δεν το χρησιμοποιούσαν ,ήταν ΕΤ1 ΝΕΤ ΚΑΙ ΕΤ3 ,
      για αυτό προτείνω ΝΕΤ1 ,ΝΕΤ2, με γαλάζιο ,άσπρο,κίτρινο φόντο.