#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/04/2013 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκνευρισμός στο Μαξίμου από την στάση ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ



Η κυβέρνηση αυτόν τον καιρό μοιάζει με την έπαυλη της ταινίας «Οι άλλοι». Οι δυο εταίροι, ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ, βλέπουν τον άλλο βασικό εταίρο, τη ΝΔ, σαν φάντασμα και δυσκολεύουν τη συγκατοίκηση.

Ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς μέχρι στιγμής αντιμετωπίζει την κυβέρνηση σαν ανοιχτό κοινόβιο, χωρίς αυστηρούς κανόνες και διαδικασίες αποπομπής και λέγεται ότι ήρθε η ώρα να μιλήσει πιο αυστηρά στους δυο συμμάχους, τους Ευάγγελο Βενιζέλο και Φώτη Κουβέλη.

Καθώς όμως οι ανταρσίες των δυο εταίρων, πληθαίνουν ανεξήγητα, το ερώτημα είναι αν παραμένοντας αφοσιωμένος στη μάχη για τη σωτηρία της χώρας χάσει τον έλεγχο.

Οι τελευταίες εξελίξεις και η στάση του Ευάγγελου Βενιζέλου που πυροδοτεί ένταση, δημιουργούν πολλές παρενέργειες στην τρικομματική κυβέρνηση και ήδη τα νεύρα στο Μέγαρο Μαξίμου είναι τεντωμένα.

Το βασικό ερώτημα είναι εάν θα επιμείνει το ΠΑΣΟΚ, που όπως φαίνεται δεν έχει διάθεση να υποχωρήσει, ή εάν θα γενικευθεί η κυβερνητική κρίση με απρόβλεπτες συνέπειες.

Στο Μέγαρο Μαξίμου επικρατεί προβληματισμός για την επιλογή του προέδρου του ΠΑΣΟΚ, λίγες ημέρες πριν από την κρίσιμη συνεδρίαση του Euroworking group και του Eurogroup που θα εγκρίνουν το ποσό της δόσης.

«Είναι ανεξήγητο γιατί το κάνει. Καταλαβαίνουμε το άγχος του, αλλά υπάρχουν και όρια» λένε συνεργάτες του Αντ. Σαμαρά, ο οποίος εμφανίζεται ιδιαίτερα εκνευρισμένος.

Και αυτό, διότι η κυβέρνηση δέχεται ισχυρό πλήγμα και στέλνει λάθος μηνύματα στην τρόικα και στους κύκλους των πιστωτών, που έχουν έτσι και αλλιώς αμφιβολίες για το εγχώριο πολιτικό σύστημα.

Σε ιδιωτικές συζητήσεις το περιβάλλον του Πρωθυπουργού εκφράζει την εκτίμηση ότι οι εξελίξεις δικαιώνουν τον Αντ. Σαμαρά που χειρίζεται με μεγάλη προσπάθεια την κρίση επί 10 μήνες και τονίζουν ότι το κλίμα αλλάζει σταδιακά.

«Η αγωνία  είναι για την κατάσταση και το πώς θα λύσουμε το πρόβλημα. Οι επιδιώξεις του ΠΑΣΟΚ είναι δευτερεύον ζήτημα. Αν κάποιοι θέλουν να αποδυναμώσουν την κυβέρνηση, ας σκεφθούν καλύτερα το κακό που θα προκαλέσουν στη χώρα» είναι μια φράση που κυριαρχεί στο Μέγαρο Μαξίμου και αποτυπώνει το γενικότερο κλίμα.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Karenin avatar
    Karenin 24/04/2013 12:04:22

    Πόσο πολιτικά αμοραλιστής πρέπει να είναι αυτός ο Βενιζέλος που επιδιώκει πολιτικό κεφάλαιο πολεμώντας αποφάσεις που ο ιδιος είχε επιβάλει,φπα, η που αύριο πάλι θα μας λέει πως η εφαρμογή τους είναι η μόνη λύση. Ας δούμε ως πότε θα απολαμβάνει την θαλπωρή της αγκαλιάς της ΝΔ, και να το παίζει μεγαλοκυβερνητικός εταίρος.

  2. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 24/04/2013 12:31:05

    δωσε θαρρός στο χωριατη να σε ανεβει στο κρεβατι λέει ο σοφος λαός. στον ευάγγελο δώσαμε πολύ θαρρός. καλα ξεμπερδέματα τώρα πρόεδρε
    ( ευχαριστίες στον ευάγγελο επειδή συμφωνεί με τα μετρα, ευχαριστίες επειδή στηρίζει την κυβέρνηση, χειροκροτήματα στην βουλή)

  3. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 24/04/2013 13:22:22

    Δεν πιστεύω ότι υπάρχει εκνευρισμός. Μάλλον για διαρροή εντυπώσεων μου κάνει. Τί εκνευρισμό να σου προκαλέσει ο Βενιζέλος και ο Κουβέλης; Οι άνθρωποι μια χαρά παρεούλα κάνουν. Επιπλέον σε διασκεδάζουν μιας και νομίζουν ότι "περνάει" το δικό τους. Πόσο ζηλεύω το Σαμαρά! Θα έχει σκάσει στα γέλια ο άνθρωπος! Ασφαλώς η καλή παρέα μπορεί να χαλάσει απότομα εάν αντιληφθούν οι δύο ότι στην πραγματικότητα δεν έχουν τη δυνατότητα να αντιμιλούν παρά μόνο να κάνουν το οτιδήποτε ώστε να πάμε όσο γίνεται το αργότερο σε μια εκλογική αναμέτρηση που θα σημάνει το πολιτικό τους τέλος. Δεν το κατάλαβαν ακόμη ότι είναι πολιτικοί αιχμάλωτοι;

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ MantisKalhas 24/04/2013 14:15:48

      εάν αντιληφθούν οι δύο ότι στην πραγματικότητα δεν έχουν τη δυνατότητα να αντιμιλούν παρά μόνο να κάνουν το οτιδήποτε ώστε να πάμε όσο γίνεται το αργότερο σε μια εκλογική αναμέτρηση που θα σημάνει το πολιτικό τους τέλος. Δεν το κατάλαβαν ακόμη ότι είναι πολιτικοί αιχμάλωτοι;

      ο σαμαράς το έχει καταλάβει αυτό? αν ναι ας εφαρμόσει όσα υποσχέθηκε προεκλογικά ( εξεταστική , καταργηση ραγκουσονομου, γενος σε στρατιωτικές σχολές) χωρίς δικαιολογίες του στυλ : δεν έχω αυτοδυναμια αρα δεν μπορώ να παω κοντρα στους συνεταιρους.

    • fe avatar
      fe @ MantisKalhas 24/04/2013 16:42:27

      ωραιος ο μαντης.Το εχουν καταλαβει αλλα πεταν και καμμια στρακα στρουκα για να περναει η ωρα....η αλλη πλευρα δειχνει οτι ενοχλειται ... με λιγα λογια δουλευομαστε μεταξυ μας.

  4. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 24/04/2013 15:05:40

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΣΟΚ? ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΔΗΘΕΝ ΖΗΤΗΜΑΤΑ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΩΝ. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΒΕΝΙΖ.ΑΝΤ/ΔΡΟΣ Η ΥΠ.ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ. ΣΑΜΑΡΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΚΑΝΕ ΤΑ ΣΥΝ/ΚΙΑ ΝΑ ΧΟΡΕΥΟΥΝ........ΤΣΑΜΙΚΟ. ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ.Η ΕΙΡΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΑΝ(Φ.Π.Α. ΚΑΙ ΑΛΛΑ) ΑΝΤΑ ΡΕ ΧΑΡΑΤΣΟΜΠΗΧΤΕΣ ΑΔΕΙΑΣΤΕ ΜΑΣ ΤΗ ΓΩΝΙΑ, ΠΟΛΥ ΣΑΣ ΑΝΕΚΤΗΚΑΜΕ.............

  5. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 24/04/2013 16:57:58

    ΦΙΛΕ TASOS ΕΙΣΑΙ ΑΝΗΜΕΡΩΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΟΠΑΠ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΜΕ ΝΟΜΟ ΣΑΜΑΡΑ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΠΑΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ. ΜΕ ΝΟΜΟ ΤΟΥ 11-2012 ΕΣΠΑΣΕ ΣΤΑ....ΔΥΟ Ο ΟΠΑΠ, ΟΠΟΥ ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΤΟ 33%ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΚΟΜΑΤΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟ GAMING TAX 30% ΣΤΑ ΜΙΚΤΑ, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΑ ΑΔΙΑΘΕΤΕ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ Ο ΟΠΑΠ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ Η ΑΓΕΛΑΔΑ ΠΟΥ ΑΡΜΕΓΑΝ........ΟΛΟΙ ΜΑ ΤΟΣΑ.......ΤΟΣΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ.

  6. B.Q avatar
    B.Q 24/04/2013 17:16:19

    Όταν συνεργάζεσαι με έναν ριζοσπάστη, έναν επαναστάτη, έναν αγωνιστή, έναν αμετακίνητο υπερασπιστή των λαϊκών συμφερόντων, πρέπει να περιμένεις τις μη ελεγχόμενες αντιδράσεις του όταν εσύ ο άθλιος, προσπαθείς άγρια να εκμεταλλευτείς τους αδύναμους και να περικόψεις χωρίς αιδώ τα δικαιώματα του εργάτη, του άνεργου, του φοιτητή και του συνταξιούχου! Γιατί τι νόμισες; Θα κατάφερνες για πολύ ακόμη να συγκρατείς την οργή αυτού του αδέκαστου λαοπρόβλητου ηγέτη που θυσιάζεται αφήνοντας πίσω του μία λαμπρή...καριέρα, μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσει τους αγνώμονες Έλληνες; Ήρθε η ώρα να υψώσει ο Βαγγέλης ανάστημα και να επιβάλλει επί τέλους την ανυποχώρητη λαϊκή θέληση!!!
    Έτσι κι αλλιώς τα ρέστα του παίζει ο αχρείος, γιατί λίγο μυαλό αν έχει ο μέσος αφελής που τον ψήφισε στις προηγούμενες, στις επόμενες εκλογές θα τον στείλει στα σίγουρα και θα πάρει μαύρο δρόμο απ΄τη Βουλή.
    Ως πότε αυτά τ΄απίστευτα γελοία καραγκιοζάκια θα προσποιούνται τους ρυθμιστές, τους συγκυβερνώντες και τους πολιτικούς ...παράγοντες;
    Αντώνη μου καλά στα έλεγε ο Ελύτης, αλλά όταν έπρεπε, δεν άκουσες... :
    '' Το κατά λάθος, λάθος μπορεί να σε οδηγήσει και σε άλλα επόμενα, δεν σε επαναφέρει όμως στο σωστό ποτέ.''

  7. fe avatar
    fe 24/04/2013 19:03:50

    Και για οσους ανησυχησαν το πασοκ εδωσε κομματικη γραμμη για στηριξη του νομοσχεδιου. καινουργιο συκωτι βγαλαμε παλι.χαχαχ