#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2011 22:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκνευρισμός στην Συγγρού για τον Ε. Αντώναρο



Μεγάλος εκνευρισμός μαθαίνουμε ότι επικρατεί στον 3ο όροφο της Συγγρού από τις συνεχιζόμενες εμφανίσεις στην τηλεόραση ορισμένων βουλευτών της ΝΔ που χρημάτισαν υπουργοί στην προηγούμενη κυβέρνηση.  Παρά το γεγονός ότι η βάση του κόμματος και ο λαός τους θεωρεί συνυπεύθυνους για την συντριπτική ήττα της παράταξης στις προηγούμενες εκλογές συνεχίζουν να προκαλούν αγανάκτηση με τις εμφανίσεις τους στην τηλεόραση. Δεν καταφέρνουν έτσι τίποτα άλλο από το να απομακρύνονται σταθερά από την .... λίστα που τόσο τους καίει.

Παράδειγμα ο κ. Ευάγγελος Αντώναρος. Η σημερινή του εμφάνιση στο Alter προκάλεσε ... κύματα οργής στα υψηλά κλιμάκια της ΝΔ. "Δεν καταλαβαίνουν επιτέλους ότι η βάση αγανακτεί μαζί τους, επειδή θεωρεί - και με το δίκαιό της - ότι μπαίνουν εμπόδιο και στο κόμμα και στον Σαμαρά" έλεγε πριν από λίγο καλά πληροφορημένη πηγή της Συγγρού  και πρόσθεσε:

"Τόσο λίγο έχουν καταλάβει τον Σαμαρά και συνεχίζουν να προκαλούν;.. Δεν έμαθαν για τα καλαματιανά που εκτόξευσε τις προάλλες ο πρόεδρος με αφορμή τις συνεχιζόμενες εμφανίσεις του Παυλόπουλου στην τηλεόραση;"

Εμείς από την πλευρά μας δεν έχουμε παρά να διαπιστώσουμε το προφανές: Την αδυναμία του κ. Αντώναρου και των άλλων να καταλάβουν τι τους συμβαίνει. Και να θυμίσουμε μια παλαιότερη ανάρτησή μας:

Βαγγέλη Αντώναρε, οι Νεοδημοκράτες te salutem

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 01/09/2011 22:12:06

    καποιος πρεπει να του πει να μας αδειασει την γωνια....

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/09/2011 22:12:16

    Μέσα στο μυαλό μου είσαι Φάκτορα!

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/09/2011 22:24:10

    Οι πολιτικά νεκροί δεν ανασταίνονται.
    Απολείπειν ο Αντώνης Αντώναρον...

  4. juliet avatar
    juliet 01/09/2011 22:25:11

    Λένε ότι όποιος δεν έχει πολλά μαλλιά έχει πολλά μυαλά .......

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 02/09/2011 09:47:23

      καλημέρα!!!

  5. karamanlikos avatar
    karamanlikos 01/09/2011 22:27:10

    Φάκτορα,

    μήπως θα ήταν φρονιμότερο να τον προσεγγίσετε να σας πει αυτά που ΓΝΩΡΙΖΕΙ για τις υποκλοπές των Αμερικανών κατά του Καραμανλή, έτσι ώστε να αναδείξετε επιτέλους αυτό το τεράστιο θέμα, στο αριστερό υποσυνείδητό σας... τουλάχιστον;

    Λέω μήπως;

    • Bloody_Ophelia avatar
      Bloody_Ophelia @ karamanlikos 01/09/2011 22:50:09

      μην τους φέρνεις σε δύσκολη θέση έχουν σεκλέτια απο ό,τι διαβάζω τώρα.. μήπως πάρει ο Κώστας μεγαλύτερο παλαμοκρότημα απ τον Αντώνη.

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ Bloody_Ophelia 01/09/2011 22:50:43

        στην ΔΕΘ ήθελα να πω

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Bloody_Ophelia 01/09/2011 22:52:34

          Και όπως είχε πει ο Στάλιν: Αφήστε τους νεκρούς να προχωρούν.
          Τα συλλυπητήριά μου μανδάμ.

          • Bloody_Ophelia avatar
            Bloody_Ophelia @ Strange Attractor 01/09/2011 23:00:20

            Τον έχετε ίνδαλμα το σφαγέα φαντάζομαι. ουδόλως με εκπλήσσει. Αλλά συνέλθετε. λίγη αιδώς για τον Καραμανλή, δε βλάπτει.

          • Fotini avatar
            Fotini @ Bloody_Ophelia 02/09/2011 01:46:32

            !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

            "Παρά το γεγονός ότι η βάση του κόμματος και ο λαός τους θεωρεί συνυπεύθυνους για την συντριπτική ήττα της παράταξης στις προηγούμενες εκλογές συνεχίζουν να προκαλούν αγανάκτηση με τις εμφανίσεις τους στην τηλεόραση"

            Ὲμενα ὡς βάση δέν μοῦ προκάλεσε ΚΑΜΜΙΑ ἀγνάκτηση ἀκούγοντας τον να ὑερασπίζεται την του πολιτική ΚΚ! Καιρός εἶναι νά ἀρχίσουν νά τόν κάνουν καί πολλοί ἄλλοι ἄν θέλουν νά συσπειρώσουν τήν ΒΑΣΗ τῆς ΝΔ στίς ἐπερχόμενες ἐκλογές!

          • Νίκος Α avatar
            Νίκος Α @ Fotini 02/09/2011 14:56:29

            Και υπερασπίστηκε πολύ αποτελεσματικά το έργο της κυβέρνησής μας.

      • ΗΛΙΑΣ avatar
        ΗΛΙΑΣ @ Bloody_Ophelia 01/09/2011 22:57:44

        σημερα εχουμε 2011 εδω και δυο χρονια ο Καραμανλης ειναι κρυμμενος. τωρα αυτος που πηρε το κομμα απο τα ταρταρα και ψηφιστηκε απο τον λαο ειναι ο ΣΑΜΑΡΑΣ και αυτον φυσικα θα χειροκροταει ο κοσμος

        • Bloody_Ophelia avatar
          Bloody_Ophelia @ ΗΛΙΑΣ 01/09/2011 23:03:44

          Εάν δεν έχετε αίσθηση συνέχειας και αυτοπροστασίας της παράταξης, δικό σας το πρόβλημα. Θα φταίει που ισχύει εκείνη η ρήση: " τα βαθιά νερά είναι ήρεμα. τα ρηχά ταραχώδη". Προσποιηθείτε τουλάχιστον ...τα ήρεμα κ βάλτε τη θήκη στο ζωνάρι.

          • anideos avatar
            anideos @ Bloody_Ophelia 01/09/2011 23:09:57

            Κοιτα δεν θα σφαχτουμε για το παρελθον οπως ελεγε καποτε ενας σε προεκλογηκο του αγωνα "Η Ελλαδα απο αυριο αλαζει σελιδα" Ετσι αλλαξε η σελιδα και στο κομμα.
            Αυτος που αφησε τη βαση να τη γυρισει (τη σελιδα) ειπε οτι δεν περισευει κανεις. Αρα ουτε σπαθια, ουτε πιστολια πανω σε τραπεζια.

    • factorx avatar
      factorx @ karamanlikos 01/09/2011 23:11:01

      Την έγινε μεγάλε; Ασχολούμεθα και με το υποσυνείδητο τώρα; Δεν μας βγαίνει η πραγματικότητα και πιάνουμε το φανταστικό; Και μιας και δείχνεις να γνωρίζεις καλύτερα από εμάς το θέμα πως εξηγείς το γεγονός ότι ένας πρωθυπουργός μιλούσε στο τηλέφωνο την εποχή του echelon και του c4i; Πρέπει να ήταν ο μοναδικός πρωθυπουργός στον κόσμο που δεν πρόσεχε τα τηλέφωνά του. Και κάτι ακόμα: πως εξηγείς ότι όλος ο πασοκικός συφερτός προβάλει το θέμα των υποκλοπών;

      • anideos avatar
        anideos @ factorx 01/09/2011 23:20:08

        Φακτορ το μονο που μπορει να σου πει ο Αντωναρος ειναι για τις Τσιπουρες που καταβροχθιζε στον Καραβομυλο καθε χρονο πριν και μετα απο τη ΔΕΘ, μη χαλας τσαμπα το χρονο σου.

  6. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 01/09/2011 22:38:25

    Μπράβο, το μόνο που λείπει είναι να τα βάλετε με τον εξ απορρήτων του Καραμανλή.. ρε πάτε καλά;

    • factorx avatar
      factorx @ Bloody_Ophelia 01/09/2011 23:11:47

      Καλά ο ....Αντώναρος είναι ¨ο εξ απορρήτων του Καραμανλή"; Δεν είναι ο Ριρής;

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ factorx 01/09/2011 23:33:51

        καλό αλλά παλιό..

  7. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 01/09/2011 22:45:35

    παυλοπουλος ,αντωναρος, σιουφας, γιακουματος, γιαννοπουλος, εξαφανηση τωρα. εκτος ψηφοδελτιων τωρα . να πανε στο καλο.

    • Arianos avatar
      Arianos @ mhtsos karditsa 02/09/2011 02:25:00

      Κυρ-Χατζ-Αρ too!

    • Μεσαιος χωρος avatar
      Μεσαιος χωρος @ mhtsos karditsa 02/09/2011 06:04:05

      και τα αλλα αστερια του μεσαιου χωρου.

  8. anideos avatar
    anideos 01/09/2011 22:46:00

    Ο Καραμανλης ας κρατησει τα απορρητα για καμια αυτοβιογραφια.
    Το κομμα εχει προεδρο, γραμμη, θεση και ιδεολογια.
    Ο καθε Αντωναρος ας εβγαινε να υπερασπιστει τον ΚΚ και την κυβερνηση του οσο ηταν καιρος τωρα βαρουν αλλα βιολια.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anideos 01/09/2011 22:50:44

      Καλόόόόοόοοοοοο......!!!!!!

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ Strange Attractor 01/09/2011 23:01:11

        αλήθεια, αδημονείτε να την γράψει;

        • anideos avatar
          anideos @ Bloody_Ophelia 01/09/2011 23:05:31

          Δυο χρονια ουτε λεξη δεν ειπε το παλικαρι μαλλον θα γραφει...

          • factorx avatar
            factorx @ anideos 01/09/2011 23:13:20

            Απο όσο παρατηρώ στα σχόλια εσύ άρχισες την αντιπαράθεση. Εμεις για τον Αντώναρο μιλήσαμε. Και κάτι δηθεν καραμανλικότεροι του Καραμανλή σαν ελόγου σου έκαναν τον Αντώναρο ευαγγέλιο του καραμανλισμού

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ factorx 02/09/2011 02:45:10

            Σωστό, ο Αντώναρος δεν εκπροσωπεί κανέναν πέραν του εαυτού του. Ούτε τον Καραμανλή, ούτε ο ίδιος είναι τυπικό δείγμα αυτού που λέμε ¨καραμανλικός¨. Ένας φιλόδοξος είναι που του έκατσε να βρεθεί δίπλα στον τότε πρωθυπουργό και πήραν τα μυαλά του αέρα που βγήκε βουλευτής άκοπα από το ψηφοδέλτιο επικρατείας. Ο κόσμος δεν τον θέλει περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους και λιγότερο για αυτό που είναι. Στην ουσία δεν έχει μεγάλο πολιτικό βάρος για να μας απασχολεί

  9. ΦΟΤΖΙΟ avatar
    ΦΟΤΖΙΟ 01/09/2011 23:06:01

    ΑΣ ΜΑΣ ΑΔΕΙΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΩΝΙΑ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ,Ο ΣΙΟΥΦΑΣ, Ο ΑΡΗΣ,. Ο ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ, Ο ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ, ΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΟΝΝΕΔΙΤΕΣ ΚΑΙ ΔΑΠΙΤΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΙ ΤΗΣ ΔΑΚΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΩΝΑΡΟΙ

  10. The Saint avatar
    The Saint 01/09/2011 23:15:42

    Βρέ παιδιά, αφήστε τον Καραμανλή ήσυχο... Ο άνθρωπος έχει φοβηθεί τόσο πολύ, που δεν πρόκειται να ξαναεμφανιστεί στο πολιτικό σκηνικό. Νομιζετς ότι αυτός δεν έχει τσαντιστεί που ο (κάθε) Αντώναρος βγαίνει και ομιλεί περί αυτού?
    Αυτός θέλει να ξεχαστεί...
    Η ιστορία θα τον αναφέρει σαν τον μοναδικό "ωσεί παρόντα" πρωθυπουργό στην ιστορία της χώρας...

  11. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 01/09/2011 23:21:24

    Ο περί ού ο λόγος απετέλεσε την επιτομή της αποτυχίας.Μαζί με τον "Mon Dieu" και τον "Μικρό" συγκρότησαν το απόλυτο τρίο καταστροφής.Απόλυτα ανεπαρκείς για τα καθήκοντα που τους ανατέθηκαν απεδείχθησαν τραγικά ολίγιστοι των περιστάσεων.Το κακό είναι ότι θα τους πληρώνουμε και σύνταξη...

    • adamastow avatar
      adamastow @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 05/09/2011 11:40:11

      Εχεις πολλά παραδείγματα απο "τραγικά ολίγιστους" να θέτουν βετο, να κοιτάνε και ανατολικότερα, να λένε ΟΧΙ σε Αναν, εξηπυρετώντας το εθνικό συμφέρον;. Μπορείς να ζυγίσεις τα λάθη του ΚΚ με του ΓΑΠ; Τι ηγεσίες θέλουμε; Δοτές ή εκλεγμένες από το λαό; Να λένε αληθειες ή ψέματα χοντρά; Να αντιλαμβάνονται τα λάθη και να διορθώνονται ηή να συνεχίζουν το δρόμο της αυτοκαταστροφής μας; Αυτή είναι η μοίρα της ΝΔ. Και με την έννοια "οι υπεύθυνοι να πάνε σπίτια τους¨ΟΛΟΙ είναι υπεύθυνοι . Εμείς ακόμα περισσότερο που δεν απαιτήσαμε δημοκρατία και ισονομία αλλά επικροτούσαμε - ανεχθήκαμε δράσεις , ευελπιστώντας στην ικανοποίηση μικρόψυχων συμφερόντων μας. Ναι. Οχι μόνο το βόλεμα των παιδιών μας. Αλλά και μία εισαγωγή από το παράθυρο σε νοσοκομεία, ιδρύματα. Το αυθαρετάκι μου, τη μικροπαρανομία μου, την ολίγον εγκυμοσύνη μου. ¨οσυς ο λαός βιάστηκε να χειροκροτήσει, η ιστορία τους απέδωσε τα δίκαια, και αντίστροφα. Μη βιάζεστε λοιπόν για το ΚΚ

  12. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 01/09/2011 23:24:16

    Εσυ πιστεευεις οτι παρακολουθουσαν μονο το κινητο του?? Παντιοτροπος τον παρακολουθουσαν τα κινητα ειναι η μια μονο παραμετρος...τωρα τα υπολοιπα ειρωνικα δεν τα σχολιαζω απλως δεν μπορω να καταλαβω και αυτους που υπερασπιζονται το Καραμανλη αλλα και αυτους που με τη πρωτη ευκαιρια τον κατηγορουν και τον λοιδορουν...τελικα ποοιο ειναι το οφελος για τη παραταξη και το Σαμαρα....και γιατι ενθεν κακειθεν τοσο ευαισθητα αντανακλαστικα??

    • factorx avatar
      factorx @ Αλεξανδρος 01/09/2011 23:34:22

      Εγώ δεν πιστεύω τίποτα εφόσον δεν έχω ακράδαντα στοιχεία- αυτά που είχα τα έχω βγάλει απο καιρό, οτι δηλαδή οι παρακολουθήσεις γινόντουσαν μέσω του C4Iγια το οποίον τότε ήταν υπεύθυνος ο Βουλγαράκης. Και μου προκαλεί ακόμα εντύπωση ότι ολόκληρος πρωθυπουργός αντί να στείλει τότε τον Βουλγαράκη σπίτι του, πήγε ο ΙΔΙΟΣ στην Αράχωβα και παζάρευε που θα τον μεταθέσει.

      Οσο για τα αντανκλαστικά το στέλνεις σε λάθος διεύθυνση. Εμεις για τον Αντώναρο γραψαμε και έπεσαν να μας φάνε οι περιφερόμενοι θιασώτες του δήθεν καραμανλισμού

      • Αλεξανδρος avatar
        Αλεξανδρος @ factorx 01/09/2011 23:44:35

        Ξαναδιαβαστε ολοι σας τι γραφετε....οσο για το c4i αν δεν κανω λαθος δεν δουλευψε ποτε!!!!!! Οι ολυμπιακοι εγιναν χωρις να δουλεψει το κ...ο μηχανημα του Σημιτη αποκαλυφθηκε αρκετα αργοτερα αυτο γιαν να μην υπαρξει θεμα ασφαλειας για τους Αγωνες απο τις ΗΠΑ και σια...εν πασι περιπτωσι δεν ειναι μονο οι υποκλοπες ειναι δεκαδες αλλα γεγονοτα που συνεβησαν εκεινη τη περιοδο και εχουν συζητηθει χιλιαδες φορες...Καλο θα ειναι παντως να τα εχει και ο Σαμαρας υπ οψιν του γιατι θα υποστει τα ιδια και χειροτερα απο τους ΄΄φιλους΄΄μας και την΄΄υπηρεσια΄΄

  13. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 01/09/2011 23:33:05

    ευαγγέλιο του Καραμανλισμού όπως το θέτεις, φάκτορα, ο ίδιος ο Καραμανλής τον έκανε και όχι εγώ. δεύτερον, το έχω προσέξει και παλαιοτερα απλώς τώρα έτυχε να το σχολιάσω η λογική της "τιμωρίας" όπως έγραψα και παραπάνω. όποιον θεωρείς ανάξιο, βαρίδι κλπ τον απομακρύνεις. Με σχόλια και διαρροές τύπου ... μην εμφανίζεσαι είτε είναι δίκαια είτε άδικα, απλώς φαιδροποιήσαι. και τρίτον, πιστοποιητικό καραμανλικής νομιμοφροσύνης δεν θα καταθέσω. Αυτά ανήκουν -ευτυχώς- ανεπιστρεπτί στην εποχή του Μπρέζνιεφ που τόσο θαυμάζει ο στρέιντζ. Τελευταίο αλλά όχι έσχατο: Σκασίλα μου ο Αντώναρος, παυλόπουλος κλπ αλλά ΣΗΜΕΙΛΟΓΙΚΑ και μόνο το να ανοίγεις ειδικά σε αυτόν πυρ, είναι εμμέσως σα να ανοίγεις και εναντίον του Καραμανλή. κι απλώς διερωτώμαι τί νόημα έχει..

    • factorx avatar
      factorx @ Bloody_Ophelia 01/09/2011 23:36:39

      Όσο συνεχίζεις να απαντάς τόσο πιο πολύ εκθέτεις αυτόν που υποστηρίζεις. Τι μας λες τώρα; Αντώναρος = Καραμανλής;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Bloody_Ophelia 02/09/2011 00:19:22

      Μπρέζνιεφ; Χμμμμ... πιο πολύ προς Τσερνιένκο έτεινα.

  14. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 01/09/2011 23:46:02

    τζάμπα τα κεφαλαία στον όρο "ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΑ"... Ανάρτησε πάντως κάποια στιγμή τη γνώμη σου για τα περί "τιμωρίας" που σου ανέφερα. Με ενδιαφέρει, χωρίς πλάκα, πολύ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Bloody_Ophelia 02/09/2011 15:11:39

      Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Γιατί η επίθεση στον Αντώναρο (σωστή ή λάθος, δεν εξετάζουμε), να είναι επίθεση στον Καραμανλή; Γιατί αναπτύχθηκε αυτή η σημειολογία; Είναι υγιές αυτό;

      Και ακόμη: Είναι υγιές να έχει "δική του ομάδα" ο πρώην αρχηγός; Ο ίδιος ενεργητικά θα πρέπει να τους αποτρέψει να εμφανίζονται και να μιλούν ως ομάδα.

      Αντιλαμβάνομαι την (πρακτική) ανάγκη του Καραμανλή να έχει κάποιον που θα κάνει δηλώσεις αντ' αυτού χωρίς να εμφανίζεται ο ίδιος και να λένε στον τύπο ότι "συνεργάτες του Καραμανλή μας δήλωσαν", όμως αυτό δεν σημαίνει ότι αυτοί οι συνεργάτες μπορούν να εκπροσωπούν κάπως περισσότερο το κόμμα τους.

      Αυτό λέει η ανάρτηση και αυτό, αν το κάνουν (προφανώς το κάνουν), λέγεται καπέλωμα.

      Αν εσύ θέλεις η "σημειολογία" να ταυτίζει Αντώναρο με Καραμανλή, τότε φορτώνεις το καπέλωμα στον Καραμανλή.

      Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που δημιουργούν στη ΝΔ ορισμένοι καραμανλικοί. Εκμεταλλεύονται το (όποιο) κύρος του Καραμανλή για να αναδεικνύονται οι ίδιοι στη νέα κατάσταση. Αν κρατούσαν χαμηλό προφίλ και έδειχναν στοιχειώδη ουσιαστική νομιμοφροσύνη στη νέα ηγεσία, τότε δεν θα προκαλούσαν τόσο πολύ με τη στάση τους. Όμως αυτοί ονειρεύονται παλινορθώσεις που θα τους ξαναδώσει το ρόλο που είχαν παλιά. Αυτό είναι το πρόβλημα.

      Αυτό καταλαβαίνω εγώ από την ανάρτηση και τον καβγά.

      Από κει και πέρα, Φάκτορα, είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω με το σχόλιο που έγινε παραπάνω: Δεν νιώθω καμία πρόκληση ως "βάση" όταν ο Αντώναρος βγαίνει στα κανάλια, μόνο και μόνο επειδή είναι φιγούρα του παρελθόντος. Πρόκληση είναι το ότι βγαίνει καπελώνοντας την ηγεσία του κόμματος, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.

      Και πρόκληση είναι, επίσης, ότι όταν ο ΓΑΠ συκοφαντούσε την περίοδο Καραμανλή για να φέρει το ΔΝΤ, αυτοί οι καραμανλικότεροι του Καραμανλή ειχαν καταπιεί τη γλώσσα τους (μαζί κι ο Καραμανλής), όλως περιέργως, αφήνοντας το Σαμαρά χωρίς την εμπεριστατωμένη αντίκρουση που μόνον οι άνθρωποι της προηγούμενης κατάστασης θα μπορούσαν να του παράσχουν.

      Άσχετο: Το είδατε αυτό με την "διήμερη απαγωγή της οικογένειας του Καραμανλή" στα Παραπολιτικά;;;

      Και να θέλαμε να τους πιστέψουμε, μας το κάνουν όλο και πιο δύσκολο...

      • Bloody_Ophelia avatar
        Bloody_Ophelia @ Επώνυμος 06/09/2011 10:06:39

        με χρονοκαθυστέρηση απαντώ γιατί τώρα το πήρα χαμπάρι.. Έπώνυμε συμφωνώ με τον προβληματισμό σου και αντιστρέφω το ερώτημα: η ταύτιση σημειολογικώς καραμανλή- αντώναρου ( ασχέτως εάν είναι σωστή ή λανθασμένη) υπάρχει και είναι θέμα του ίδιου του Καραμανλή. την τροφοδοτεί ο ίδιος΄. επιλογή του είναι δεν είναι εφεύρημα ούτε των ΜΜΕ ούτε κανενός άλλου. άρα η απορία μου είναι εφόσον υπάρχει ( επαναλαμβάνω δικαίως ή αδίκως) γιατί πρέπει να ρίχνουμε λάδι στην φωτιά;

  15. Grigoris avatar
    Grigoris 01/09/2011 23:49:41

    Ο Αντωνης Σαμαρας εχει πολλα βαριδια στο κομμα του!! Δυστυχως τους χρειαζεται για τα κουκια!! Τι καταλαβαινω..... οτι ο Σαμαρας δεν ελεγχει το κομμα του ακομη! Ελπιζω να το κανει πριν τις εκλογες... γιατι μετα θα ειναι πολυ αργα!

    • noldor avatar
      noldor @ Grigoris 02/09/2011 13:40:11

      Όπως επίσης γνωρίζουμε ότι αν της ψηφοφορίας συμμετείχε ο ΚΚ ο πρώτος από τον δεύτερο θα απείχε έτη φωτός.

  16. ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
    ΑΓΡΟΤΗΣ 01/09/2011 23:55:20

    Αν μαθαίναμε με ποιους θα πορευτεί ο Σαμαράς , κανείς δεν θα ασχολείτο με το παρελθόν.

  17. Delta Lamda avatar
    Delta Lamda 02/09/2011 00:09:28

    παιδιά προτεινω να στείλουμε μερικά emails με διακοσμητικά επίθετα σε όλους αυτούς τους τύπους (Παυλόπουλους, Αντωναρους, Γιακουμάτους ακόμα και σε κατι αλλους οπως Παναγιωτόπουλους, Βαρβιτσιώτηδες ή και Χατζηδομητσοτάκηδες). Αλλιώς δεν βλέπω οτι αυτοί θα αλλάξουν μυαλά απο μόνοι τους... κι εμένα μου γυρίζουν τα εντερα οταν τους βλέπω και ιδιαίτερα τους πρώτους και αναρωτιέμαι γιατί η ηγεσία δεν τους έχουν βγάλει τα αυτιά προ πολλού οπως επίσης αναρωτιέμαι γιατί δεν τους έχει στολίσει κανονικά ακόμα ο Καραμανλής, τουλάχιστον τους δύο πρώτους.

  18. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 02/09/2011 00:10:07

    '' ΑΝΑΘΕΜΑΣΕ ΡΕ ΧΟΝΤΡΕ ΤΗΣ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗΣ ΗΤΤΑΣ
    ΠΟΥ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΕΣ ΤΟ ΓΙΟ ΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ''
    (Απο πανο στη διαδηλωση των αγανακτισμενων, χωρις περαιτερω σχολια... )

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ Νικηφορος Φωκας 02/09/2011 05:01:04

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  19. Ταραχή avatar
    Ταραχή 02/09/2011 00:10:56

    Τι είπε ο Αντώναρος στον ΑΛΤΕΡ και γίνεται τέτοιος χαμός;

  20. φωνη avatar
    φωνη 02/09/2011 00:21:49

    Εντάξει μη χάνουν την ψυχραιμία τους στη Συγγρού....καταλαβαίνουμε το παιχνίδι των καναλιών.

    Το σημαντικότερο είναι να ακούγονται οι σωστές θέσεις. Να εκπροσωπείται σωστά η θέση της ΝΔ.

    ΟΚ αφού δεν μπορούν να επιβάλλουν πρόσωπα που θέλουν στα κανάλια, ας εκμεταλλευτούν καλύτερα τα μέσα που έχουν για να ακούγονται οι θέσεις που θέλουν.

    Έχουν έναν πολύ καλό εκπρόσωπο τύπου. Ας κάνει ακόμη συχνότερα παρεμβάσεις- δηλώσεις-ανακοινώσεις whatever που θα παίζουν στα κανάλια.

    Έχουν πολύ καλούς τομεάρχες στην οικονομία, ας κάνουν καμιά δήλωση αιχμηρή και να τη διοχετεύσουν προς τα κανάλια. Όλο και κάποιο δελτίο θα τους καλέσει να ερμηνεύσουν την αιχμηρή δήλωση......
    Ας βγάζουν περισσότερες ανακοινώσεις ως τομεάρχες οικονομίας.

    Έχουν κάποιες εφημερίδες, ας δίνουν συχνότερα συνεντεύξεις τα στελέχη που θέλει, να κάνουν δυνατές δηλώσεις, να τις παίζουν τα κανάλια.

    • factorx avatar
      factorx @ φωνη 02/09/2011 01:10:00

      Που ζείς; τα κανάλια καλούν αυτούς που θέλουν για να χαλάνε την εικόνα της ΝΔ και του Σαμαρά. και τους βρίσκουν σε ορισμένους που ζούνε για να βγαίνουν στην τηλεόραση

  21. φωνη avatar
    φωνη 02/09/2011 00:28:23

    Εντάξει ρε συ δεν είπε τίποτα κακό ο Αντώναρος.
    Απλά δίνουν την ευκαιρία να γυρίζουν συνέχεια τη συζήτηση στα του παρελθόντος.
    Και θεωρούν στη Συγγρού ότι δεν τους αφήνουν να αποδεσμευτούν από μια ΕΙΚΟΝΑ του παρελθόντος.

  22. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 02/09/2011 00:38:17

    Στην τηλεοπτική μας ¨δημοκρατία¨ τα μέσα γνωρίζουν και χειρίζονται διάφορες τεχνικές για να αποδυναμώσουν ό,ποιον θεωρούν αντίπαλο των συμφερόντων τους. Μία από αυτές τις τεχνικές είναι να καλούν εκπροσώπους ανθρώπους που δίκαια ή άδικα προκαλούν με την παρουσία τους τη κοινή γνώμη.
    Ουδέποτε κατάλαβα τα κριτήρια επιλογής του κ. Αντώναρου ως εκπροσώπου της ΝΔ επί ΚΚ. Το ότι συνεχίζει να βγαίνει στα παράθυρα αποτελεί πρόβλημα και εφόσον δεν το αντιλαμβάνεται θα πρέπει η νέα ηγεσία της ΝΔ να ορίσει μία ομάδα από νέους ανθρώπους ( το νέοι δεν αναφέρεται ηλικιακά ) που θα μιλούν στις τηλεοράσεις και να ζητηθεί από όλους τους υπόλοιπους βουλευτές να παραπέμπουν σε αυτούς που έχουν οριστεί όταν δέχονται τηλέφωνα πρόσκλησης από τα κανάλια. Φυσικά θα υπάρχουν εξαιρέσεις όταν κάποιος θα πρέπει να επέμβει επί προσωπικού θέματος. Όσο και να ακούγεται σταλινικό στους δύσκολους καιρούς που ζούμε θα πρέπει να υπάρχει πραγματική συστράτευση και πειθαρχία.

    • φωνη avatar
      φωνη @ παρατηρητής 02/09/2011 00:44:29

      Το θέμα ξέρεις ποιο είναι;
      Πώς πείθεις αυτούς τους βουλευτές να το κάνουν αυτό που λες. Γιατί και αυτοί φροντίζουν και για την προσωπική τους πολιτική επιβίωση.

      Οι δημοσιογράγοι εν τέλει καλούν όποιον γουστάρουν δεν μπορείς να τους επιβάλλεις και οι βουλευτές που λες σκέφτονται την προσωπική τους επιβίωση.

  23. StarPowerNone avatar
    StarPowerNone 02/09/2011 00:52:49

    Μα τι είναι αυτά που γράφετε;
    Αν δείχνουν αδυναμία ο Αντώναρος και οι άλλοι να καταλάβουν το οτιδήποτε, γιατί δείχνει αδυναμία και η Συγγρού (όλοι οι όροφοι) να τους το εξηγήσουν;
    Η επερχόμενη ευθύνη διακυβέρνησης της χώρας σ' αυτή την περίοδο πολυσύνθετης κρίσης ΑΠΑΙΤΕΙ αποφασιστικότητα, δυναμικότητα, σθένος. Αν δεν τα επιδείξεις αυτά, δεν τα ασκήσεις και δεν ασκηθείς σε αυτά στον οργανισμό σου, στο κόμμα σου, πως θα κυβερνήσεις αύριο; Πως θα αντιμετωπίσεις τον Τούρκο, τον Σκοπιανό, τον, τον, τον, αν δεν μπορείς να τακτοποιήσεις τον όποιο ‘δικό’ σου Αντώναρο; Τα ίδια γινόταν και επί διακυβέρνησης Καραμανλή. Δεν τα θυμάστε;
    Έτσι θα αντλήσουμε από τα βαθειά μας αποθέματά μας για να σωθούμε;
    Που είναι ο Τηλέμαχος να σας τα ψάλει;

  24. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 02/09/2011 00:53:12

    Δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα, η τουλάχιστον την σκοπιμότητα, αυτής της ανάρτησης, η δε συζήτηση που ακολούθησε ήταν ακρως αντιπαραγωγική. Σε απλά 'Ελληνικα': WE ARE SHOOTING OURSELVES IN THE FOOT!

    • factorx avatar
      factorx @ Agrofylakas 02/09/2011 01:12:14

      Εσύ προφανώς θα ζεις εκτός Ελλάδας και εκτός ελληνικής πραγματικότητας. Τι δεν καταλαβαίνεις; ¨Οτι όσο το κανάλια θα δείχνουν στον κόσμο την εικόνα της κυβέρνησης Καραμανλή αντί για την εικόνα της νέας ΝΔ του Σαμαρά θα υπάρχει πρόβλημα;

      • ΣΠΥΡΟΣ avatar
        ΣΠΥΡΟΣ @ factorx 02/09/2011 01:37:55

        Μήπως λοιπόν έχει αργήσει ο Σαμαράς την τελική ΕΠΙΘΕΣΗ;
        Tι άλλο μπορούμε να περιμένουμε από μία ΠΡΟΔΟΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ για να αρχίσει η επίθεση; Άλλωστε τα προδοτοκάναλά τους δεν έκρυψαν από την αρχή την συμπάθειά τους πρός τον ΓΑΠ και της έχθρα τους πρός τον Σαμαρά. Τι να πρωτοθυμηθούμε τα γκάλοπ της κυρίας και των Τσιμοπρετεντέρηδων όπου έδειχναν ντέρμπυ μεταξύ της Ντόρας και του Σαμαρά ενώ αυτός ήταν 20 μονάδες μπροστά; To ίδιο είναι και τώρα η Ν.Δ. πάνω από 10 μονάδες διαφορά και λένε ότι και τα δύο μεγάλα κόμματα δεν έχουν πάνω από 45%. Ψεύτες και υποκριτές. Με μία λέξη ΠΑΛΙΆΝΘΡΩΠΟΙ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΠΙΘΕΣΗ.

        • φωνη avatar
          φωνη @ ΣΠΥΡΟΣ 02/09/2011 02:09:20

          Άσε ρε συ τώρα. Αν θέλαν να να βάλουν μια εφημερίδα τους να δώσει πρωτοσέλιδο μια δημοσκόπηση ΤΟΣΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.

          Τα πρωινάδικα δέκα φορές λένε τους τίτλους των εφημερίδων.

          • stanley@gr avatar
            stanley@gr @ φωνη 02/09/2011 05:04:55

            λεφτα ΔΕΝ υπαρχουν!!!!!!!!

  25. factorx avatar
    factorx 02/09/2011 01:18:13

    Δεν γνωρίζεις το θέμα. Κτυπα c4i στην μηχανή αναζήτησης του antinews να διαβάσεις κανένα ντοκουμέντο

  26. φωνη avatar
    φωνη 02/09/2011 01:27:33

    Ξέρω τι μου λες, μην ανησυχείς...

    Το να καθόμαστε κάθε βράδυ να κοιτάμε το δελτίο και να λέμε "γιατί κάλεσαν πάλι αυτόν;" δε προσφέρει και πολλά.

    Ας βρουν μια λύση.

  27. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 02/09/2011 01:34:25

    Οι μέρες που περνάμε είναι κρίσιμες και ο τόπος δεν αντέχει άλλους πειραματισμούς. Ο αγώνας για την προσωπική επιβίωση μας οδήγησε στο χείλος του γκρεμού. Πρέπει να γίνει αγώνας για τη πατρίδα που χάνεται. Να σκεφτεί ο καθένας από το μετερίζι του πως να βοηθήσει αυτή τη πατρίδα και όχι πως θα βολευτεί. Αν κάνουμε όλοι αυτή την υπέρβαση θα βγούμε από τη κρίση πιο δυνατοί. Τα σχόλια είναι σωστά και δεν υπάρχει καμία σκοπιμότητα, παρά αγωνία και προβληματισμός. Όχι πια στη λογική να κρύβουμε τα προβλήματα κάτω από το χαλί και στις επικοινωνιακές αρλούμπες. Θέλουμε νέα πρόσωπα που θα ενσαρκώσουν μια πραγματική νέα δημοκρατία ( όχι το κόμμα ) .

    • φωνη avatar
      φωνη @ παρατηρητής 02/09/2011 01:59:00

      2 ολόκληρα χρόνια συμβαίνει αυτό. Τι κάνουν στη Συγγρού αυτά τα 2 χρόνια κοιτάνε κάθε βράδυ το δελτίο και λένε δε μαρέσει αυτός που καλέσανε;;;;

      Αν θέλει να μην βγαίνουν, ας τους πιέσει όπως υπονοεί το άρθρο με κάποιον τρόπο όπως το ψηφοδέλτιο και να τους αφανίσει επικοινωνιακά. Και να επικοινωνούν με τη Συγγρού αναγκαστικά τα κανάλια για να βρούν κόσμο. Όπως περίπου είπες πάνω.

      Δεν μπορεί να το κάνει αυτό; Ας χρησιμοποιήσει τα μέσα που έχει για να προκαλέσει περισσότερο θόρυβο.

      Δεν μπορεί να το κάνει ούτε αυτό; Ε να βρουν άλλο τρόπο να αποκτήσει καλύτερη σχέση με κάποια μέσα....

      Να κάνουν κάτι. Δεν τους καταλαβαίνω.....μέρα παρά μέρα τα ίδια....
      Και μη βγει πάλι αύριο κάποιος που δε μας αρέσει και ξαναγκρινιάξετε.

  28. anideos avatar
    anideos 02/09/2011 01:39:50

    Ο Αντωναρος δεν ειπε τιποτα το τραγικο αλλα η εμφανηση του και μονο θυμηζει αλλες εποχες.
    Θυμηζει την ευκαιρια που ειχε η ΝΔ να αλλαξει σελιδα στην πατριδα και τα εκανε μουσκεμα.
    Η κυβερνηση Καραμανλη ισως δεν ηταν τοσο χαλια οσο την παρουσιαζουν τα ΜΜΕ. Ξερουμε ομως ολοι μας οτι ηταν αρκετα αδρανης και την εσερναν τα γεγονοτα.
    Ξερουμε ακομα πως απο το 2009 και μετα ο προεδρος ειναι ο κος Σαμαρας. Ξερουμε (εκτος απο τον Αδωνι) οτι ο Σαμαρας πριν το μνημονιο 1 εδωσε καποιες εξηγησεις γιατι δεν θα ψηφισει ναι.
    Ξεχναμε ομως πως τον αγωνα να αναδειξει στους Ελληνες γιατι λεει το ΟΧΙ τον εδωσε σχεδον ΜΟΝΟΣ του!!!
    Δεν θυμαμαι καναν Αντωναρο να βγαινει στα παραθυρα και να λεει γιατι Η ΝΔ του Σαμαρα καταψηφιζει το μνημονιο.
    Δεν θυμαμαι καναν πρωην Υπουργο να ειναι μετοχος στην προσπαθεια του προεδρου του που ειναι ψηφισμενος απο την ΒΑΣΗ του κομματος.
    Δεν θυμαμαι καναν ΝτιΝτι να βγαινει και να κραζει τον Μπαμπη για τις αρλουμπες που ελεγε για δηθεν φωνες στον Σαμαρα απο το ΕΛΚ εστω και αν ειναι αληθεια πως μερικοι κοντοφθαλμοι μπορει να ειχαν καποιες ενστασεις.
    Τωρα ομως που μοιρηζονται ψυτο ξαναρχονται σιγα σιγα στο προσκηνιο.
    Η Νεα Ν.Δημοκρατια θα εχει και παλι σε λιγο μια ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΗΝΗ.
    Να μαζεψει τα ασυμαζευτα που θα αφησει ο Γιωργακης και να οδηγησει τη χωρα εκτος κρισης.
    Θα χρειαστει πολυς χρονος, κοπος και θυσιες.
    Με επιμονη υπομονη και ΣΥΝΑΙΣΗ θα τα καταφερει.
    Χρειαζεται ομως καινουρια μυαλα, ιδεες και πανω απο ολα αυθαρτα προσωπα.

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ anideos 02/09/2011 02:14:33

      Αύθαρτα πρόσωπα υπάρχουν και μάλιστα πολλά. Το θέμα και το μεγάλο πρόβλημα είναι οι ΕΚΔΟΤΕΣ - ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΡΓΩΝ - ΜΠΕΤΑΤΖΗΔΕΣ και πως ο κόσμος δεν θα αγοράζει τα έντυπά τους και δεν θα βλέπει τα προπαγανδιστικά κανάλια τους. Προφανώς χρειάζονται άλλα ίδιας και μεγαλύτερης δυναμικής. Άρα χρήματα και άνθρωποι ικανοί πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Το πρόβλημα λοιπόν είναι που θα βρεθούν τα λεφτά και κυρίως πως θα παρέχεις την απόλυτη εμπιστοσύνη σ' αυτόν ή σε αυτούς που θα τα δώσουν ή θα τα πάρουν.Πρόσεξε τώρα κάτι με ένα παράδειγμα: εάν κάποιος μεγαλοεργολάβος δώσει χρήματα για να πάρει ένα μεγάλο δημόσιο έργο σε αυτούς που υποψιάζεσαι και πας εσύ στους ίδιους και δώσεις τα 3πλάσια έχεις την εντύπωση ότι θα πάρεις το έργο; μετά βεβαιότητας σου λέω ΟΧΙ. Γιατί; μα γιατί προτιμούν τον μεγαλοεργολάβο λόγω του ότι συνεργάζονται μαζί του 30 χρόνια και του έχουν και τους έχει εμπιστοσύνη , χώρια η στήριξη από κανάλια και εφημερίδες. Καταλαβαίνεις λοιπόν τι χρειάζεται για να έρθει και να μείνει στην εξουσία η Ν.Δ. ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΠΟΔΙΑ; ΕΠΙΘΕΣΗ ΜΕΤΑ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΑΠΆΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ Η ΜΑΦΙΑ.

  29. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 02/09/2011 02:10:35

    Ok, 11 μονάδες διαφοράς αλλά μην κάνουμε αυτοκριτική και φύγουν τα θιγμένα πρώην ή νυν πρωτοπαλίκαρα με τα δεδομένα "κουκιά".
    Ας βγαίνουν ασύδοτα στα κανάλια όσοι γουστάρουν και όποτε γουστάρουν, ας το ρίξουμε στη τρελή, ότι για όλα μας φταίνε τα ufo τα A.T.I.A και "καθαρίσαμε"!
    Δεν έγιναν όλα λάθος επί Καραμανλή, ας σημειώσουμε τα σωστά ως παράδειγμα και ας ψέξουμε τις χοντράδες χωρίς να στιγματίζουμε, αλλά όχι όλα σε μια κολυμβήθρα του Σιλωάμ και όποιους αποκοιμήσαμε, αποκοιμήσαμε- και ο μήνας έχει εννιά!
    Και η συντριβή δεν προέκυψε από λαθάκια ή παραλειψούλες, έγινε από καταστάσεις πολύ κακές, αλλά τέλος πάντων.

    Υ.Γ Πολύ ωραία η ανάρτηση άρθρου του παρατηρητή για τα κρυφά σχολειά, το εκπληκτικό είναι πως μεταξύ σοβαρού και ...σοβαρού είχα σκεφτεί αυτή τη φράση του κεντρικού τίτλου πριν δημοσιευτεί αρκετές φορές στο πρόσφατο παρελθόν.

  30. Orestios avatar
    Orestios 02/09/2011 04:42:33

    Κάποιος πρέπει να του μιλήσει για το ULTREX

  31. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/09/2011 10:10:52

    Δεν είναι μόνο ο Αντώναρος... Μήπως ο "Πάκης" ;

    Με τι καρδιά να ελπίσει στην Ν.Δ ο κόσμος , όταν βλέπει στα κανάλια να την εκπροσωπεί ο ανεκδιήγητος που ενώ η ντόπια και ξένη αλητήρια έκαιγε την Αθήνα, το μόνο που είχε να πει ήταν ότι «διαψεύδει πως θα ληφθούν μέτρα»!

    Νομίζω κανένας δεν αμφισβητεί τον πατριωτισμό και το ήθος του Αντώνη Σαμαρά. Η έλλειψη στελεχών είναι που δεν δίνει στον κόσμο χώρο για πολλές ελπίδες. (αλήθεια, για τη…μεταγραφή του Βορίδη, κανένα νέο;)

    Ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν να αποσυρθεί η Ν.Δ από τα παράθυρα των καναλιών και να αφήσει τους άλλους να σκούζουν και να βρίζονται («αφήστε με να ολοκληρώσω!» ,εγώ δε σας διέκοψα!» κλπ)

    Έτσι θα δείξει και συμβολικά πως έρχεται να φέρει κάτι νέο , έξω από το στημένο από δεκαετίες παιχνίδι ,όπου οι πολιτικοί τρέχουν ιδρωμένοι κάθε βράδυ να προσφέρουν δωρεάν reality show στους καναλάρχες, και εναλλάσσονται ευτυχισμένοι από το παράθυρο της κυβέρνησης στο παράθυρο της αντιπολίτευσης.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/09/2011 10:14:26

      διόρθωση ,αληταρία όχι αλητήρια!

    • φωνη avatar
      φωνη @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/09/2011 10:40:49

      Ποιά έλλειψη στελεχών; Αυτό καταλαβαίνετε εσείς ότι είναι το πρόβλημα;Εδώ σου λέμε έχουν πρόσωπα και δεν τα καλούν.

      Άλλο θέμα να βρεις καλά στελέχη και άλλο θέμα τι κάνεις τώρα με τα κανάλια όταν έχεις τη δεδομένη κοινοβουλευτική ομάδα.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/09/2011 12:15:40

      Δε μιλάμε για διαγραφή ,για ψυγείο μιλάμε. Και να κρατάει καλά κλειστή τη πόρτα του ψυγείου,μην το σκάνε και τρέχουν στα κανάλια, και κάνουν τον κόσμο να βγάζει σπυράκια.

      Οσο για τον δαυλό αν δεν κάνω λάθος ήταν επιλογή του Κωνσταντίνου Καραμανλή ,όχι του Μητσοτάκη.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/09/2011 14:20:21

        Α ναι, δεν το θυμόμουνα. Γύρω στο 1980 δηλαδή.

        Προσπαθώ να θυμηθώ ποιό ήταν το αρχικό σήμα της ΝΔ (1974) αλλα το Αλτσχάιμερ δε βοηθάει!!

        • juliet avatar
          juliet @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/09/2011 17:09:23

          χαχαχαχα,απίθανος είσαι, επι 1 ώρα και 33λεπτά;λυτρώθηκες τουλάχιστο.
          Κατάφερε ένα άτομο με το στίγμα του ''αποστάτη'' δίκαια ή όχι θα το κρίνει η ιστορία να καταφέρει να''σαγηνεύσει '' έναν Καραμανλή,έναν Αβέρωφ και μια ολόκληρη παράταξη για να θεωρείται το''μοναδικό αντίπαλο δέος'' του άλλου ''μονομάχου'' της πολιτικής αρένας και ο λαός; ο λαός μάζα ,είχε αρχίσει ο πνευματικός του εκφυλισμός.
          Τον Ζαχόπουλος ,τον ιπτάμενο έραστη ,ποιός τον ανέδειξε ,αν δεν ήτανε ο ΚΑΚ τι θα ήτανε ο συγγραφέας του ''Ο πολιτισμός των γηπέδων'';
          Καλύτερα που είσαι υγιής,τώρα δεν αρρωσταίνουμε .....

        • Μνημων avatar
          Μνημων @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/09/2011 17:53:31

          Στελιο σου απαντησα αλλα η πολυκοσμια του μπλοκ εχει και τις δυσκολιες της.Λοιπον το σημα της Ν.Δ. ηταν η φωτο προφιλ του ''εθναρχη'' η ιδια ακριβως που ειχε σαν σημα στην Ε.Ρ.Ε. Η δαδα ηταν το σημα του κομματος του ΜΗΤΣ/ΚΗ. Ηταν μαζι με τις δυο πολυτιμες ψηφους για να βγει προεδρος ο Κ.Κ.α το ανταλλαγμα προς τον Κ.Κ.α και σε αναγνωριση της προσφορας ο ΜΗΤΣ. εγινε αρχηγος πρωθυπουργος και ο μονος εν Ελλαδι αλλα και παγκοσμιως επιτιμος προεδρος. Πληρωσε καλα η δεξια την φιλοδοξια του Κ.Κ.α.Τωρα βεβαια βριζουν το μητσοτακεικο αλλα ας προσεχαν.

  32. juliet avatar
    juliet 02/09/2011 10:39:41

    Θα πρέπει να ξεχάσουμε τις μέρες του ΚΑΚ; όπως αυτοί ξέχασαν τις μέρες του Σημίτη;μετά θα ξεχάσουμε το βίος και πολιτεία του ΓΑΠ και συνεχίζουμε σαν να μην συμβαίνει τίποτε;
    Τι λέτε,μωρέ ,η κατάντια της Ελλάδας στα παλιά μας τα παπούτσια;
    Φίλε,που υπερασπίζεσαι τον ΚΑΚ,καλά κάνεις .Δεν απαξιώνουμε τίποτε και όντως προσπάθησε να φέρει κάποια πράγματα σε ίσα,αλλά πιστεύεις ότι ήτανε αποφασισμένος;και εγώ έχω σχέδια και εσύ και όλοι μας αλλά μέχρι της πραγματοποίησης υπάρχει μεγάλος δρόμος.
    Απάντησέ μου,έπρεπε την άλλη μέρα των εκλογών 2004 να αποδώσει ευθύνες εκεί που έπρεπε;Επρεπε να βγούνε να πούνε την κατάσταση ει μη τι άλλο ,των ασφαλιστικών ,χρήματα δικά μας ήτανε η διαφωνείς και έπρεπε τα κουκουλώσουνε; απολογισμός 2004,ο σημερινός ΥΠ.ΟΙΚ στίβει τους μικροεπεγγελματίες και μην πεις για τους εισοδηματίες,πολλοί είναι οι νέοι με μπλοκάκια ,αγαπητέ, τι σε λίγο τον μουγκό ΚΑΚ θα τον κάνουμε ήρωα;
    (Και ο Μητσοτάκη απο αποστάτη έγινε πρωθυπουργός,σε προλαβαίνω ο Σαμαράς δεν πούλησε κανέναν και τα περί .......και λοιπά ,σχέδιο εξόντωσής του ήτανε .Κάποτε που είπε ένας γέρος το κεφάλι που ξεχωρίζει θα προσπαθήσουνε να το κόψουνε ,για να γίνουμε όλοι ίσοι.)
    Αν δεν μπορούσε να κυβερνήσει να μην αναλάβει ,την Πατρίδα μου δεν μου την φέρνει πίσω ένα συγγνώμη ,εσένα σε καλύπτει αυτό;
    Εδω τώρα έχουμε έναν αρχηγό που πρέπει να βγάλει τα κάστανα απο την φωτιά και από τις κινήσεις του παίζεται η τύχη όλων μας .
    Αν όλοι συσπειρωθούμε ,δεν θα δοθούνε περιθώρια για ανάδειξη των σαθρών,μυαλό και όχι διορισμούς στο δημόσιο ,αν η Ελλάδα αρχίζει ν΄αναπτύσετε και ο κόσμος τρώει ψωμί απο τις δουλειές τους δεν έχουμε ανάγκη να σταθούμε μπροστά στις πόρτες τους για το αυτονόητο για εργασία για μας και τα παιδιά μας.

  33. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 02/09/2011 11:28:42

    Αιώνιο το πρόβλημα με τα φθαρμένα στελέχη της ΝΔ. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας..

    • juliet avatar
      juliet @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 02/09/2011 11:45:50

      Αυτά τα κωλοκάναλα φταίνε που έχουνε πιάσει το νόημα της ελληνικής κουλτούρας ,κουτσομπολιά -ροζ ιστοριούλες- σκανδακάλια.
      Και βέβαια το κούφιο τους τσερβέλο.Κάποτε ένας βολευτής απο την Εύβοια ,πήγαινε στον Τριανταφυλλόπουλο ,''Ζούγκλα'',δεν μιλούσε αλλά στο χωριό και στην επαρχία τον βλέπανε .

  34. juliet avatar
    juliet 02/09/2011 17:19:19

    Η απάντηση για τον Μνήμονα αλλα δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε .

    • factorx avatar
      factorx @ juliet 02/09/2011 19:58:14

      Βλέπω για μια ακόμα φορά μια επιπόλαια αντιμετώπιση του site. Ποστάρετε μερικοί δεκάδες σχόλια, είναι φυσιολογικό να χάνονται ένα - δύο ειδικά τώρα που όπως βλέπετε κάνουμε συνεχεις βελτιώσεις - και μας την λέτε κι απο πάνω

      • juliet avatar
        juliet @ factorx 02/09/2011 21:37:38

        Φάκτορα, δεν σου την είπα εγώ προσωπικά ,αλλά ξέρεις τι έπαθα όταν είδα τα σχόλια του Μνήμονα εξαφανισμένα και είπα λάθος κάνω και μην με παρεξηγείς, ψάρι είμαι ...και είπα θα δούνε αναρτήσεις ασυνάρτητες και θα λένε τι γράφει αυτή.
        Ξέρεις ότι οχι να σου την πούμε ...αλλά προσωπικά σ΄ευχαριστώ!!!!!!

  35. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 03/09/2011 07:49:44

    ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2004-9,ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΤΟΥ 2009.
    ΑΡΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΑΡΟ.

  36. remali avatar
    remali 08/09/2011 23:57:34

    αποφασιστε ποιον θελετε για αρχηγο. και ο παπαγος καλος ειναι