#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2011 11:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκνευρισμός στην Ευρώπη για τις σχέσεις του Παπανδρέου με τις ΗΠΑ



Πλήρης και σε όλες τις μορφές είναι η απώλεια εμπιστοσύνης των Ευρωπαίων προς τον Γ. Παπανδρέου, αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες, καθώς δεν είναι πλέον λίγοι εκείνοι που εκτιμούν ότι η πολιτική τους εξυπηρετεί την πολιτική των ΗΠΑ στη ζώνη του ευρώ και διευκολύνει τους αμερικανικούς σχεδιασμούς ενίσχυσης της θέσης του δολαρίου. Εξ αυτού προκύπτει και το «κλίμα δυσπιστίας» (όπως κομψά το λένε οι κυβερνητικοί) που συνάντησε ο Βενιζέλος στο Eurogroup στην Πολωνία.

Ο υπουργός Οικονομικών των ΗΠΑ Τ. Γκάιντνερ έχει προτείνει να «εμπλακούν» στον έλεγχο, την προστασία και την στήριξη του ευρώ οι χώρες BRIC (Βραζιλία, Ρωσία, Ινδία, Κίνα), που είναι οι αναδυόμενες μεγάλες δυνάμεις. Την «πρόταση παγκόσμιας επιτροπείας» στο ευρωπαϊκό νόμισμα και στην Ευρώπη έχουν απορρίψει ασυζητητί Γερμανία και Γαλλία, αλλά και το σύνολο σχεδόν της ευρωζώνης, καθώς αφορά την ανεξαρτησία της Ευρώπης. Ο Γκάιντερ επανέλαβε την πρότασή του και στη σύνοδο στο Βρότσλαβ της Πολωνίας, αλλά η στάση του Eurogroup παρέμεινε αρνητική.

Πότε «τα πήραν στο κρανίο» οι Ευρωπαίοι; Όταν έμαθαν ότι ο ΓΑΠ κατά την παραμονή του στις ΗΠΑ θα είχε συναντήσεις με εκπροσώπους του BRIC. Δηλαδή, αυτός που τον πληρώνουν πανάκριβα, κινδυνεύοντας να τινάξουν στον αέρα την ευρωζώνη και το ευρώ, αντί να τους ευχαριστεί που τον σώζουν, παίζει παιχνίδι με τις ΗΠΑ και ικανοποιεί τις αμερικάνικες πολιτικές! Το ότι η στάση του ΓΑΠ δείχνει τουλάχιστον άγνοια κινδύνου για να μην πούμε αμερικανόδουλη πολιτική, είναι ένα το κρατούμενο.

Όμως στην συγκυρία που διανύουμε η αλήθεια είναι πως το μόνο «ισχυρό όπλο» του ΓΑΠ είναι η στήριξη που έχει από τις ΗΠΑ. Είναι χαρακτηριστικό πως κορυφαίος υπουργός παραδέχθηκε την ανεπάρκεια του Παπανδρέου, αλλά εξήγησε ότι το πλεονέκτημά του είναι πως «είναι ο μόνος που παίρνει τηλέφωνο και το σηκώνει ο Ομπάμα»!

Διαβάστε κι αυτό: Όλο το παρασκήνιο για την κρίση που μαίνεται στην κυβέρνηση

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/09/2011 11:35:48

    Αμερικανόφιλος ο Πρόεδρος του Γερμανικού κόμματος;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 19/09/2011 13:03:19

      Δεν ειναι αμερικανοφιλος απλως αλλα οργανο του Δημοκρατικου Κομματος των ΗΠΑ που οραματιζεται τη "παγκοσμια διακυβερνηση" και αυτο δεν εχει καμμια σχεση με τη Γερμανια τουλαχιστον αυτους που θελουν ευρωπαικη ενοποιηση και οχι παγκοσμια διακυβερνηση.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 19/09/2011 16:25:56

        και το Δημοκρατικό Κόμμα όργανο των Τάδε, χεχεχεχε...

    • Nemesis avatar
      Nemesis @ archaeopteryx 19/09/2011 14:18:50

      Ασε μας Αρχαίε, έχεις καταντήσει γραφικός...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Nemesis 19/09/2011 16:26:40

        αυτό, Νέμεσις, μόνο το Μάνατζμεντ μπορεί να μου το ζητήσει...

  2. papado avatar
    papado 19/09/2011 11:40:33

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ,ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ;AN ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΑΣ....

    Η ΝΔ, σε έκτακτη συνέντευξη τύπου, θα κατηγορήσει ευθέως τον Παπανδρέου για “Παραποίηση Στοιχείων και Εθνική Προδοσία”.

    Καταιγιστικές είναι οι πολιτικές εξελίξεις καθώς σφίγγει ο κλοιός γύρω από τους ενόχους της μεγαλύτερης εθνικής προδοσίας.
    Ο κ. Γεωργίου ήταν υπάλληλος του Δ.Ν.Τ. και ταυτόχρονα Πρόεδρος της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής!

    Σύμφωνα με πληροφορίες από τη Συγγρού η ΝΔ, μετά και τις σημερινές αποκαλύψεις της “Ε” για το σκοτεινό ρόλο του σημερινού προέδρου της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής Ανδρέα Γεωργίου είναι έτοιμη να προχωρήσει σε έκτακτη συνέντευξη τύπου και να ζητήσει την επέμβαση της Δικαιοσύνης στην Ελληνική Στατιστική Αρχή καθώς και
    παραίτηση της κυβέρνησης, την οποία θα κατηγορήσει ανοιχτά για παραποίηση στοιχείων και εθνική προδοσία.
    “Οργανωμένο έγκλημα” χαρακτηρίζουν στελέχη της ΝΔ μετά τα όσα αποκαλύπτονται για την προσφυγή στο ΔΝΤ.

    • anetos avatar
      anetos @ papado 19/09/2011 14:34:37

      εχει ηδη επεμβει .

  3. ainte ainte avatar
    ainte ainte 19/09/2011 11:49:41

    «είναι ο μόνος που παίρνει τηλέφωνο και το σηκώνει ο Ομπάμα»!
    Αυτά τα διαδίδει ο ΓΑΠ. Είναι ικανός να προσποιείται ότι μιλάει στο τηλέφωνο με τον Μπάρακ για να ψαρώνει η αυλή.

  4. NEOTERA avatar
    NEOTERA 19/09/2011 11:58:34

    Ενω είναι γνωστός γερμανόφιλος ο γιωργάκης μας...)) Τον παπού τον έφεραν οι γερμανοί από τη Μ. Ανατολή, ο μπαμπάς του αγκαλιά με την Πρεσβεία(της δυτικής γερμανίας !)) , ολοι ο γύφτοι μιλούν μεταξύ τους ...γερμανικά κ.α. πολλά !

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ NEOTERA 19/09/2011 14:15:05

      Τον έφεραν οι Γερμανοί από την Μέση Ανατολή ; Ενδιαφέρον . Στοιχεία ;

      Έχω διαβάσει σε βιβλίο για τους "Δοσίλογους" ( Καρκανίκας , εκδόσεις Σύγχρονη Εποχή - Κ.Κ.Ε. του 1982 , αλλά το έχουν αφήσει να "εξαφανιστεί" , δηλαδή δεν επανεκδίδουν ..., παρά το γεγονός ότι περιείχε σημαντικά στοιχεία για τις δίκες των δοσιλόγων ) ότι τον βοήθησαν για να φύγει στην Μ-Α ... , αλλά το ίδιο είναι...).

      Σχετικά με το "αγκαλιά με την Δυτικό-Γερμανική Πρεσβεία" δεν το αποκλείω ... Είναι γεγονός ότι το 1952 , σαν μέλος της κυβέρνησης Παπάγου ..., στην Βόννη " κατόρθωσε " να δεχτούν να εισάγουν οι πάντα εκβιαστές - βιαστές Γερμανοί " ελληνικά καπνά" , με αντάλλαγμα την αμνήστευση - αποφυλάκιση του " Στρατηγού Αντρέ " ( πρώτου διοικητή της Κρήτης , υπόλογου για πολλά εγκλήματα στο νησί και στην Αθήνα -εκτελέσεις φοιτητών - Αντιστασιακών ) .

      Θα έλεγα όμως ότι ο Αγγλοπροσκυνημένος Γεώργιος Παπανδρέου ( "Γέρος" ) και ο Αμερικανοπροσκυνημένος Γεώργιος (β' ) είναι τόσο " Φιλογερμανός" , όσο είναι οι Αγγλοαμερικάνοι ( στα πλαίσια της παγκόσμιας Λυκοφιλίας τους ) είναι " Φιλογερμανοί" , όταν οι Πάτρωνες τους αλλάζουν γραμμή απέναντι στην Γερμανία , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ . Μην το ψάχνουμε ...

      Πάντως με την Ελλάδα δεν είναι , ούτε καν Φιλέλληνες...

      • NEOTERA avatar
        NEOTERA @ ΝΤΑΝΤΟΝ 19/09/2011 14:57:46

        Ρε φίλε αστειεύομαι, φυσικά ! Το άσπρο που γίνεται μαύρο έχει όρια. Αυτό παρακολουθούμε τώρα...

  5. Πατριώτης avatar
    Πατριώτης 19/09/2011 12:26:39

    Θα σας μαλώσω,κόψατε τη "χειρ της δόξας".

  6. Γιώργος avatar
    Γιώργος 19/09/2011 12:33:15

    God bless America ή Deutschland ubel alles? Ιδού το δίλλημμα

  7. Orestios avatar
    Orestios 19/09/2011 12:52:38

    Το σημαντικό στο κείμενο είναι η σύνδεση νομίσματος και ανεξαρτησίας.
    Όποιος ελέγχει το νόμισμά του έχει και την ανεξαρτησία του.
    Και βέβαια οι Γάλλοι και οι Γερμανοί δεν θα επέτρεπαν να χαθεί η ανεξαρτησία τους επειδή κάποιος έχει πράσινα οράματα και με ευκολία παραδίδει ανεξαρτησία για να έχει προσωπικό όφελος καταστρέφοντας παράλληλα την χώρα στην οποία είναι επικεφαλής.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Orestios 19/09/2011 14:36:38

      Σωστά..σημαντικό να μην αποδέχονται ''παγκόσμια επιτροπεία''

  8. letta avatar
    letta 19/09/2011 14:34:21

    Ας ξυπνήσουν οι Ευρωπαίοι και να καταλάβουν ποιανού συμφέροντα εξυπηρετεί. Τι κάνει νιάου, νιάου. Εάν έκανε και την πουστιά του με την παραποίηση των στοιχείων για το έλλειμα ,τότε τον περιμένει εκτός του Ειδικού Δικαστηρίου,αλλά και το Ευρωπάϊκό σαν τον Μιλόσεβιτς. Στην ηλεκτρική καρέκλα οι προδότες για εσχάτη προδοσία!!!!!!!

  9. Σιδεροκεφαλος avatar
    Σιδεροκεφαλος 19/09/2011 16:21:56

    μα,καλα...
    αμερικανοφιλος ο ΓΑΠ???
    ειναι δυνατον κατι τετοιο???

  10. markos avatar
    markos 19/09/2011 16:30:36

    τωρα εμας μας ενδιαφερει η Ευρωπη η ΗΠΑ η τι θα γινει με την Ελλαδα?προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα αν αυριο το πρωι αντι για ευρω ειχαμε δολλαρια

  11. Nik avatar
    Nik 19/09/2011 17:36:31

    Εχει σκεφτεί κανείς μαλάκας τους κινδύνους της παγκόσμιας διακυβέρνησης;

    Από ότι φαίνεται κανείς δεν το έχει σκεφτεί.

    Νικ