#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2011 08:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογικό... φορολογικό νομοσχέδιο προωθεί η κυβέρνηση



Εκλογικό... φορολογικό νομοσχέδιο προωθεί η κυβέρνηση καθώς μεταθέτει για τις αρχές του 2012 τις επώδυνες αλλαγές που έχουν να κάνουν με τη μονιμοποίηση του χαρατσιού στα ακίνητα, τις αλλαγές στον ΦΠΑ, τις αντικειμενικές αξίες, την κατάργηση των φοροαπαλλαγών, τα αντικειμενικά κριτήρια για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Με το ενδεχόμενο να γίνουν εκλογές με τη νέα χρονιά, το οικονομικό επιτελείο μας δίνει μια ανάσα, ένα μορατόριουμ για τα μέτρα που θα επιβληθούν και που θα είναι πολύ σκληρά. Το νέο φορολογικό πλαίσιο θα κατατεθεί σε δύο δόσεις, η πρώτη θα αφορά την κατάργηση του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων και η δεύτερη πιθανότατα μέχρι τις αρχές Μαρτίου, οπότε και θα μάθουμε τι μας περιμένει. Άλλωστε, μέχρι τότε είναι η προθεσμία που έδωσε και η τρόικα για το νέο φορολογικό νομοσχέδιο.

Βέβαια, εδώ θα μπορούσε να πει κανείς ότι η κυβέρνηση αφήνει ανοικτό παράθυρο να μην πάει σε εκλογές, διότι πώς αλλιώς θα ανακοινώσει ένα φορολογικό με τέτοια μέτρα; Αν δηλαδή γίνουν εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου και θέλει η κυβέρνηση να αλλάξει τα μέτρα;

Εν πάση περιπτώσει, μέχρι τέλος του χρόνου δε θα μας έρθει άλλο ο ουρανός σφοντύλι, αλλά από την άνοιξη θα πούμε το ψωμί ψωμάκι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EL LOMBO avatar
    EL LOMBO 15/11/2011 08:25:39

    Αν εξισωσουν τον ΦΠΑ στα νησια με την υπολοιπη Ελλαδα ,ας ερθουν να μεινουν αυτοι εδω,γιατι εμεις θα περασουμε απεναντι......στην ΤΟΥΡΚΙΑ.

  2. reformfront avatar
    reformfront 15/11/2011 08:38:09

    Τί σχέση έχει το φορολογικό νομοσχέδιο που θα αλλάξει ριζικά το φορολογικό σύστημα όπως ισχυρίζεται ο μέγας οικονομολόγος Μπένι με το ρόλο της μεταβατικής κυβέρνησης ειδικού σκοπού; Μήπως οι όποιες αλλαγές στη φορολογία αφού θα είναι και σημαντικές όπως λένε οι κυβερνώντες χρειάζεται λαϊκή εντολή;

  3. Maria-Maria avatar
    Maria-Maria 15/11/2011 08:52:06

    ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ ΣΤΗ ΦΩΤΟ !!!!

    ποτε ομως? τον Ιουνιο?

  4. Y. avatar
    Y. 15/11/2011 09:10:09

    94 + 1 = 19/2 ---> V

    • Heaven avatar
      Heaven @ Y. 15/11/2011 11:03:25

      μας κουρασες Υ!!!!

      • Y. avatar
        Y. @ Heaven 15/11/2011 15:01:09

        ..γύρνα σελίδα

  5. Y. avatar
    Y. 15/11/2011 09:16:19

    Στο Ζάππειο 2, ο Σαμαράς είχε μιλήσει για κατάργηση του ΚΒΣ, και κωδικοποίηση των φορολογικών Ν/Σ σε 50 σελίδες
    Οι προτάσεις της ΝΔ στη συζήτηση, να είναι και το τελικό Ν/Σ. Κερδίζουμε χρόνο, κάνοντας αυτά που πρέπει να γίνουν, πριν τις 20/2

  6. BellaDonna avatar
    BellaDonna 15/11/2011 09:21:53

    Δηλαδή, τι περιμένουμε τώρα; Νέα μέτρα για τα οποία ποιος υπογραφει;
    Ας μου θυμίσει κάποιος γιατί ο Σαμαράς δεν πήγε κατ' ευθείαν σ' εκλογές... Εύχομαι μόνο να μη έχει συμμετάσχει σε όλο αυτό το αντισυνταγματικό θέατρο της ψήφισης της εκτελεστικής κυβέρνησης Παπαδήμου, για να πει μετά ότι δεν μπορεί να διαπραγματευτεί μια σύμβαση που ψήφισαν "άλλοι"....
    Εν το μεταξύ τα ζόρια τα τρώμε εμείς κι ονειρευόμαστε ελικόπτερα...
    Και να μου το θυμηθείτε, εκλογές δεν θα γίνουν στις 19/2 .... Αλήθεια , τι πολίτευμα έχουμε σήμερα ;

  7. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 15/11/2011 09:38:58

    Πονηριές του "Βενιζέλου", δεν έχει εξουσιοδότηση η μεταβατική κυβέρνηση για ψήφιση φορολογικού νομοσχεδίου!!!Αντώνη πρόσεχε!!!

  8. αιθουσες δεξιωσεων avatar
    αιθουσες δεξιωσεων 15/11/2011 13:32:14

    Εκλογές σίγουρα θα γίνουν αργότερα και δεν νομίζει να προκύψει και κανένα κόμμα με αυτοδυναμία.

  9. σκεπτόμενος avatar
    σκεπτόμενος 15/11/2011 13:44:08

    Να θυμίσω σε όλυς τους φίλους Έλληνες...ότι το νέο φορολογικό θα περιλαμβάνει την ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ η οποία θα γίνει υποχρεωτική από αρχές του 2012. Το απόλυτο Big Brother θα αναγκαστπυμε να ζήσουμε όλοι μας. Τον απόλυτο, ολοκληρωτικό στραγγάλισμα της προσωπικής μας ελευθερίας. Και το χειρότερο...πολύ λίγοι από εμάς το έχουν αντιληφθεί...Καληνύχτα Ελλάδα.

  10. panos avatar
    panos 15/11/2011 18:30:27

    Πάντως, όποιος αποφασίσει να πληρώσει το χαράτσι, καλό θα είναι, να μην παραπονεθεί ή καταφερθεί ξανά εναντίον αυτών (ανεξαρτήτως κόμματος), που μας οδήγησαν στη σημερινή κατάσταση. Εννοώ, εφεξής, δεν θα έχει κανένα απολύτως δικαιολογητικό, να κατηγορεί-βρίζει τον Παπανδρέου (με τους υπουργούς του) ή τον Καραμανλή ή τις Τσιπρο-παπαρήγες, ως κλέφτες, λαμόγια, άχρηστους, κλπ. Ούτε να ζητάει προσφυγή στις κάλπες, να ισχυρίζεται, ότι δεν αντέχει άλλους φόρους ή ότι πληρώνει αυτός, για να τρώνε οι «ημέτεροι», κ.ο.κ. Δεν θα έχει κανένα απολύτως λογικό έρεισμα γι' αυτό, αφού, θα έρχεται σε πλήρη αντίφαση με τον εαυτό του (= ασυνέπεια λόγων και πράξεών του). Και το κυριότερο, θα έχει χάσει τη μία και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, να περάσει το πιο ενδεδειγμένο και αποτελεσματικό μήνυμα, σε όλους αυτούς, που τόσα χρόνια μας δουλεύουν κι' εξακολουθούν να μας αντιμετωπίζουν ως όχλο, βοώντα μεν, ανύπαρκτο και γραφικό δε.

    Και το μήνυμα αυτό λέει: κύριοι, όλα τα πράγματα έχουν και τα όριά τους, γι' αυτό, ΚΑΤΩ ΤΑ «ΞΕΡΑ» ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ, η ατομική (μικρο)ιδιοκτησία δεν είναι... έγκλημα, ούτε θα μας την αρπάξετε, όπως αρπάζατε τόσα χρόνια τα λεφτά μας!