#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2010 15:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογικός συναγερμός μέχρι τον Μάρτη



Εμείς πάντως το γράψαμε νωρίς: «Πρόωρες εκλογές πριν απο τις 4 Απριλίου»

Δεν ξέρω αν η σημερινή εκλογολογία προκαλείται απο το φόβο της κυβέρνησης για την απώλεια ενός ακόμα, ή και άλλων βουλευτών, κατά την επικείμενη ψηφοφορία για τον Προϋπολογισμό, το γεγονός είναι ότι το θερμόμετρο των πρόωρων ανεβαίνει συνεχώς καθώς όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης φοβούνται εκλογές την Άνοιξη και δεν θέλουν να πιαστούν στον ύπνο.

Την εκτίμηση αυτή,  συμμερίζονται και πολλοί μέσα στο ΠΑΣΟΚ, που πιστεύουν ότι ο Γιώργος Παπανδρέου θα επιδιώξει να κάνει πρόωρες εκλογές τον Μάρτιο, ή το αργότερο μέχρι την πρώτη εβδομάδα του Απρίλιου, προκειμένου  να εκμεταλλευτεί τη συγκυρία, και να αποτρέψει την πολιτική οπισθοχώρηση του κόμματός του. Πολλοί προσθέτουν με νόημα ότι «μετά θα είναι αργά».

Εντός του 2011 είναι πιθανό το ΠΑΣΟΚ να χάσει την πρωτοπορία στις δημοσκοπήσεις και έτσι το σενάριο θέλει την άμεση προσφυγή στις κάλπες, το πρώτο τρίμηνο του 2011 προκειμένου οι πιθανότητες επικράτησης να είναι σημαντικές για το κυβερνών κόμμα. Κάτι που, σε συνδυασμό με την εφαρμογή της λίστας, στις επικείμενες πρόωρες εκλογές, θα του επιτρέψει να ελέγξει πλήρως την Κοινοβουλευτική Ομάδα που θα προκύψει και να αποφύγει έτσι τη διογκούμενη εσωκομματική γκρίνια. Η απειλή και μόνο της λίστας είναι σαφές ότι αποτελεί ανάχωμα στις διαφοροποιήσεις βουλευτών, υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι επιθυμούν να είναι εκ νέου βουλευτές. Δεν είναι λίγοι οι εθνοπατέρες που το ξανασκέφτονται γιατί έχουν φάει ατελείωτο κράξιμο, όπου σταθούν κι όπου βρεθούν επί ένα χρόνο

Ήδη, άλλωστε, ο Πρωθυπουργός σχεδιάζει να ανοίξει μια ατζέντα κρίσιμων θεμάτων, πάνω στα οποία θα επικεντρωθεί, ώστε να προβάλλει το προφίλ του μεταρρυθμιστή, και να εξισορροπήσει τις απώλειες που αναπόφευκτα θα έχει σε επίπεδο κοινωνίας.

Η ατζέντα αυτή, προβλέπει, κατά κύριο λόγο: Την αλλαγή του εκλογικού νόμου, την αλλαγή του νόμου περί ευθύνης υπουργών και τη συμφωνία με τη ΝΔ για τα άρθρα του Συντάγματος που θα αναθεωρηθούν από την επόμενη Βουλή.

Με τον εκλογικό νόμο, ο Γιώργος Παπανδρέου θα «σπάσει» την αχανή Β’ Αθηνών σε αυτόνομες περιφέρειες, ενισχύοντας με τον τρόπο αυτό τα γνωστά και προβεβλημένα στελέχη του Κινήματος.

Όσο για τις αλλαγές στον νόμο περί ευθύνης υπουργών, που επεξεργάζονται ο Χάρης Καστανίδης, ο Χάρης Παμπούκης, και ομάδα νομικών, που βρέθηκαν στο παρελθόν στο πλευρό του Ανδρέα Παπανδρέου, θα αποτελέσει ουσιαστικά το «βαρύ χαρτί» του ΠΑΣΟΚ στον δρόμο προς τις εκλογές, καθώς στο Μέγαρο Μαξίμου φιλοδοξούν να εκπλήξουν και  να εντυπωσιάσουν, καταργώντας την άτυπη «ασυλία» των πολιτικών.

Αναμφισβήτητα όμως οι εκλογές θα πρέπει να έχουν αν όχι τη συναίνεση, την ανοχή της τρόικας και του ΔΝΤ. Οι δανειστές θα πρέπει να πεισθούν ότι δεν θα κινδυνεύσει από τις εκλογές η εφαρμογή του προγράμματος σταθερότητας. Είναι η μοναδική παράμετρος που ενδεχομένως αποτρέψει τις πρόωρες εθνικές εκλογές, αν ο ΓΑΠ είναι αποφασισμένος να τις προκηρύξει.

Μπλόφα ή πραγματικός πολιτικός σχεδιασμός εκλογών;

Πραγματικές σκέψεις ή επιτηδευμένες διαρροές, με πολλούς αποδέκτες;

Είναι πραγματικά δύσκολο να αποφανθεί κανείς τελεσίδικα, ειδικά από τη στιγμή που το «βλέποντας και κάνοντας» έχει γίνει καθεστώς στις κυβερνητικές ενέργειες. Σε κάθε περίπτωση η φιλολογία αλλά και ο «εκλογικός συναγερμός» των κομμάτων δεν πρόκειται να λήξει πριν την πρώτη εβδομάδα του Μαρτίου, στο όριο δηλαδή προκήρυξης εκλογών για την 4η Απριλίου.
Μικρός Οδυσσέας


ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 20/12/2010 15:38:13

    Εκλογες μπορει να εχουμε ανα πασα στιγμη μεσα στο 2011. Σκρψου οτι μπορει να φερει κανενα αθλιο νομοσχεδιο που 5 βουλευτες του ΠΑΣΟΚ να πουν δεν το ψηφιζω...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ man8os 20/12/2010 21:41:20

      Οσο μειώνονται οι βουλευτές τόσο αυξάνεται και η πιθανότητα να χρεωθούν ότι έριξαν την κυβέρνηση. Κανείς δεν θα κατηγορήσει τον Δημαρά πχ. Ο μοιραίος μπορεί να μην είναι καν ο 151ος αλλά ο 153ος πχ που θα φύγει και να πει ο ΓΑΠ εκλογές δεν μπορώ να κυβερνήσω με 152.

      • man8os avatar
        man8os @ Μικρός Οδυσσέας 21/12/2010 13:35:54

        Και αλλο τοσο τα κινητρα να το κανουν. Εφοσον υπαρχει προηγουμρνος, ιατι να μην υπαρχει και επομενος?
        Εντωμεταξυ, αν ο κοσμος συνεχισει να τελει σε κατασταση υστεριας, για ποσο θα μπορουν να παριστανουν οτι δεν συμβαινει τιποτα? Μικρε Οδυσσεα, εισαι και καλο μυαλο, καταλαβαινεις οτι δεν παμε σε γραμμικες καταστασεις, ετσι και οι κατανομες πιθανοτητων γινονται ακανονιστες. Η εκτιμιση μου, ειναι οτι καθε μερα αυξανει η πιθανοτητα για ακομη μια αποχωρηση. Και ηδη στο ΠΑΣΟΚ υπαρχουν τουλαχιστον 15 πιθανοι ανταρτες.

  2. popolaros avatar
    popolaros 20/12/2010 15:50:50

    Η made in usa κυβέρνηση ΓΑΠ, θα φροντίσει να δημιουργήσει μια νέα κρίση, πιθανόν με την 4η δόση, ώστε να δικαιολογήσει την προσφυγή στις κάλπες, για να ξανα-ματα-σώσει τη χώρα από τους οχτρούς.
    Αμερικανιές και δόγματα του σοκ.
    Και μετά θα έχουμε πολυκομματική κυβέρνηση για να περάσουν τα πιο χοντρά θέματα.
    Ο Αντώνης φυσικά θα απέχει....το αντίθετο σενάριο δεν το διανοούμαι καν...

    • jkr avatar
      jkr @ popolaros 20/12/2010 16:00:58

      Είσαι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

    • Zio avatar
      Zio @ popolaros 20/12/2010 16:33:19

      Συμφωνώ. Προσωπικά πιστεύω ότι τα γεγονότα θα φέρουν τις εκλογές και όχι το ανάποδο. Και πολλά σημάδια δείχνουν ότι θα έχει σχέση με την 4η δόση, χρονολογικά. Ο ΓΑΠ έχει μέχρι τότε και το χαρτί της λίστας, για να ξεκαθαριστεί με τους δικούς του.

      Αλλά,

      δεν ξέρω κατά πόσο θέλει πραγματικά η ΝΔ να αναλάβει κυβέρνηση.
      Ίσως βλέπει ότι σειρά έχει πρώτα μια οικουμενική η οποία θα ρημάξει ό,τι έχει απομείνει.

      Και λέω δεν ξέρω αν θέλει, γιατί μέχρι στιγμής αναλώνεται στα ΟΧΙ, στα περί ανατροπής, γενικά σε μία αρκετά πιο αριστερή φρασεολογία.

      Πχ δεν ξέρω γιατί μέχρι σήμερα δεν έχει θέση θέμα για την υπογραφή του Παπ/νου που επικυρώνει τις αλλαγές στο μνημόνιο, παρά αφήνει τους πασόκους να το ανακινήσουν αυτοί, ενώ θα πρεπε να είναι ένα από τα πρώτα θέματα σκληρής αντιπολίτευσης και πίεσης.

      Χώρια ότι ναι μεν δε δέχεται το μνημόνιο, αλλά έχει ψηφίσει τα μισά νομοσχέδια, παρέχοντας συναίνεση σε μία ασύνετη και εθνικά επικίνδυνη κυβέρνηση.

      Δεν ξέρω πως το έχουν στο μυαλό τους, τι περιμένουν, σε τι ελπίζουν, αλλά με έχουν μπερδέψει.

      η συμμορία του ΓΑΠ παίζει 2-3 μοτό "η ΝΔ φταίει για όλα", "το μνημόνιο είναι η σωτηρία", "¨η Μέρκελ είναι η κακιά μάγισσα" τα οποία έχουν περάσει από άκρη σ άκρη στο λαό και αυτό φαίνεται και από τις επί μέρους δημοσκοπήσεις, αλλά και από το κρίσιμο ποσοστό του καταλληλότερου.

      Βοήθειά μας.

  3. λαλακης avatar
    λαλακης 20/12/2010 16:03:31

    Εαν θα γινουν εκλογες θα γινουν γιατι το Πασοκ θα θεωρησει οτι μπορει να ξαναβγει εστω οριακα.

    Αλλιως θα εξαντληθει η τετραετια.

    Δεν νομιζω οτι οι βουλευτες θα ριξουν την κυβερνηση, γενικα παρα τις αντιδρασεις ειναι μπετον αρμε.

    Εαν γινονουν τελικα εκλογες προβλεπω συγκυβερνηση πολλων κομματων
    και μετρα που θα στρεφονται προς το δημοσιο.

    Κι αυτο γιατι η δεξαμενη του Πασοκ ειναι περρισοτερο οι ΔΥ.
    Οποτε δυσκολευεται πολυ οταν τους επιβαλλει περικοπες.

    Μια οικουμενικη η μια συντηρητικη κυβερνηση θα εκανε πολυ ποιο ευκολα αλλαγες στο δημοσιο( πχ καταργηση μονιμοτητας)

  4. Kostas D avatar
    Kostas D 20/12/2010 16:18:24

    Αμην.....
    Να το θυμηθειτε ΟΛΟΙ με το που θα ξεκουμπιστει ο αλλοπροσαλλος παπανδρεου,
    ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ "ΜΠΛΟΦΕΣ" και τα "ΣΟΚ" στον κόσμο...
    Αυτο το άτομο, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΚΡΕΜΟΤΣΑΚΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΕΧΩ ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΜΕΝΑ ΤΟΝΙΣΕΙ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΕΙ..... ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΕΙ
    ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΣΤΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ κι απο εκει ΙΣΟΒΙΑ!!!!!
    Ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ κι αυτος και η προδοτικη κυβερνηση...!!
    Επρεπε να γινουν ΟΛΑ αυτα για να ξυπνησουν μερικοι??

    ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΝΑΜΟΝΗ....

    ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΗΡΥΧΘΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΑΥΡΙΟ,
    ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΒΑΘΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΕΙ..!!!!
    Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΣΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΜΑΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ μαζι με τροικες δντ κλπ..

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Kostas D 20/12/2010 16:21:21

      Αυτος ειναι.....25% Ελληνας....τι το σκεφτομαστε...??
      ΚΛΩΤΣΙΕΣ κι ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Kostas D 20/12/2010 20:16:47

      Ποιος θα διώξει Τρόικες και ΔΝΤ;;;;
      Η ΝΔ που θα σεβαστεί το Μνημόνιο, τις υπογραφές εκχώρησης κυριαρχικών δικαιωμάτων και υποδούλωσης της χώρας;
      Που συζητά για Αναθεώρηση του Συντάγματος με αυτούς που κουρέλιασαν το «ισχύον»;
      Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πια…

  5. Derbederis avatar
    Derbederis 20/12/2010 16:23:55

    Οι πεινασμένοι (για εξουσία), εκλογές ονειρεύονται. Άλλα προβλήματα δεν έχει ο κόσμος από το να κάνει κάθε 6 μήνες εκλογές μήπως βγει κανένα θετικό αποτέλεσμα για τον Σαμαρά. Νεοδημοκράτες μαζευτείτε, οι εποχές είναι σοβαρές...

    • man8os avatar
      man8os @ Derbederis 20/12/2010 16:29:53

      Pretenderis,
      Δες την Μανωλιδου το βραδυ. Οσο για τις εκλογες και καθε χρονο να γινονται αρκει να υπαρχουν σοβαροι πολιτικοι. Οταν υπαρχουν γελειοι καλιτερα να γινονται καθε 4. Στην Αρχαια Αθηνα γιατι οι 10 αρχοντες εκλεγονταν καθε χρονο?

    • Enzo avatar
      Enzo @ Derbederis 20/12/2010 16:32:44

      και επειδη ρε λακη το συστημα ειπε οτι καθε 4 χρονια πρεπει να γινονται εκλογες παει να πει οτι εχουν και δικιο? 1 χρονος και πολυς τους ειναι. αμα δεν μπορουνε δρομο.
      πως το λεει? αμα δεν μπορεις γινε κομμωτης!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Derbederis 20/12/2010 16:34:59

      Derbederis
      --Οι πεινασμένοι (για εξουσία), εκλογές ονειρεύονται--

      Μάλλον ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ,
      Η κυβερνηση παπανδρεου/τροικας ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΟΣΟ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.. και καταστρεφει

      Απ ότι φαινεται εισαι σε λάθος ιστοσελιδα κι ενοχλεις.... περνα εξω!!

      • oxi ki etsi avatar
        oxi ki etsi @ Kostas D 20/12/2010 16:41:16

        Kostas D.

        δεν συμφωνώ με τον Ντερμεντερη αλλά τί θα πει "εισαι σε λάθος ιστιοσελίδα, πέρασε έξω"???

        Τί νομίζεις, οτι εδώ είναι οπαδική ιστιοσελίδα κάποιας ποδοσφαιρικής ομάδα;ς όπου γράφουμε μόνο όσοι εξυμνούμε τον πρόεδρο και τον αρχηγό της ομάδας???

        Πάρτε χαμπάρι εσείς και οι παρά τω πρόεδρω (εσείς κάνετε όλοι τη ζημιά) οτι το Κόμμα δεν θα το κάνετε ΠΟΛ.ΑΝ!!!

        Εγώ δεν ψήφισα το Σαμαρά (ούτε τη Μπακογιάννη) αλλά τί νομίζετε, οτι είστε περισσότερο Νεοδημοκράτες από εμένα..????

        • Kostas D avatar
          Kostas D @ oxi ki etsi 20/12/2010 16:49:48

          oxi ki etsi
          Ακουσε εδω, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ φιλολογικο φροντιστηριο να λεει ο καθενας οτι να ναι και μαλιστα εκτος θεματος....σε τετοιες ΚΡΙΣΙΜΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ... ΧΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ!
          ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΣΤΟΧΟ, αυτος ειναι να φύγει το ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ!!

          Τωρα αν κάποιοι θελουν να αναλώνονται σε βλακώδεις αναλυσεις εσωκομματικου περιεχομενου, τη στιγμη ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΧΗ κι ο εχθρος μας ειναι το πασοκ/ τροικα, ΚΑΝΟΥΝ ΖΗΜΙΑ!!!!!!!

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ Kostas D 20/12/2010 16:53:42

            Κι επισης ΝΑΙ, ο ΕΙΡΩΝΙΚΟΤΑΤΟΣ τροπος γραφης οπως του
            Derbederis, πιο πάνω ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΣΗ εδω μεσα..!!

          • man8os avatar
            man8os @ Kostas D 20/12/2010 18:10:25

            Κωστα, αυτο που κανεις ειναι λαθος. Μονο ο Φακτορας εχει δικαιωμα να κοβει σχολια. Δεν εχεις κανενα δικαιωμα να πεις ποιος θα γραφει και ποιος οχι.

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ man8os 20/12/2010 18:16:04

            Οκ ναι, τεχνικα μονο ο φακτορας το κάνει συμφωνω. Αλλα το να πω κι εγω την αποψη μου, εναντια σε κάποιον που μπαινει και ειρωνευεται, ειναι δικαιωμα μου και δικαιωμα ολων μας.
            Θελοντας να προστατευσουμε την ιστοσελιδα!!

          • man8os avatar
            man8os @ man8os 20/12/2010 18:25:47

            Νομιζω, αποψη μου, οτι η απολυτη ελευθερια γνωμης προστατευει την ιστοσελιδα.
            Δηλαδη να μπαινουν ολοι, ανεξαρτητα ιδεολογιας, να γραφουν αυτο που θελουν και να συζηταμε ελευθερα χωρις αφορισμους.

          • Kostas D avatar
            Kostas D @ man8os 20/12/2010 18:46:25

            Ναι ενταξει, αλλο ομως η συζητηση και ΑΛΛΟ η απαξιωση της απο κάποιους που μπαινουν και ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ.....

      • Derbederis avatar
        Derbederis @ Kostas D 20/12/2010 18:47:22

        Φίλε μου με την τελευταία σου πρόταση επικυρώνεις τα στερεότυπα για τον χώρο στο οποίο κινείσαι. Ευτυχώς τα λιγότερο θερμοκέφαλα σχόλια που ακολούθησαν δείχνουν ότι είναι μόνο άδικα στερεότυπα και δεν εκφράζουν έναν ολόκληρο χώρο.
        Αυτό πάντως που θέλω να πω είναι οτί δεν ζούμε το τέλος της ιστορίας, θα έρθει η ώρα να εφαρμόσει πολιτικές και ο χώρος της δεξιάς με τον ένα ή άλλο τροπο. Τώρα καλώς ή κακώς το ΠΑΣΟΚ κυβερνά, υπομονή και ενότητα να ξεπεραστούν τα προβλήματα που ΌΛΟΙ δημιούργησαν. Το να λέμε κάθε 15 μέρες ότι η κυβέρνηση καταρρέει και έρχονται εκλογές δεν νομίζεται ότι είναι λίγο ασόβαρο. Εκτός αν θεωρείτε το blog ένα καφενειακού τύπου, οπαδικού χαρακτήρα blog, οπότε έχεις δίκιο περνάω έξω.

  6. sawas avatar
    sawas 20/12/2010 16:39:54

    Είμαι κατά των εκλογών και της εκλογολογίας

    Χαμένος χρόνος, αποπροσανατολισμός, αποποίηση ευθύνης, 6 μήνες θέλουν οι καινούργιοι να καταλάβουν που είμαστε, που πάμε και τι κάνουμε…….

    Καλό είναι να αυξηθεί η πίεση στο ΠΑΣΟΚ να αλλάξει ότι μπορεί να αλλάξει…..και να διαλυθεί αν είναι να διαλυθεί στο τέλος της 4ετιας

    Τώρα, αν πάει σε εκλογές με λίστα με κριτήριο την συνοχή της κοινοβουλευτικής ομάδας είναι χαμένος από χέρι.

    Ο κόσμος θα ψηφίσει άτομα (κόμματα) που στάθηκαν στο πλευρό του και όχι αν είναι αρεστός στον πρόεδρο η όχι.

    Μπρος γκρεμός, πίσω γκρεμός……..

    Οψόμεθα

  7. blue nile avatar
    blue nile 20/12/2010 17:49:47

    Αν στη τωρινή θέση που βρίσκεται το ΠΑΣΟΚ είχε οποιοδήποτε άλλον για αρχηγό οι επερχόμενες πρόωρες εκλογές θα είχαν ήδη δρομολογηθεί. Αυτή τη στιγμή είναι η πλέον ενδεδειγμένη λύση για το ΠΑΣΟΚ μια που μπορεί ακόμα να τις κερδίσει έστω και οριακά. Λίγο μετά θα είναι πολύ αργά.
    Δε νομίζω όμως ότι ο ΓΑΠ έχει ως προτεραιότητα την μακροημέρευση της κυβέρνησης του.
    Πιο πολύ άλλα τον ενδιαφέρουν όπως η απρόσκοπτη συνέχιση του μνημονίου και η οριστική εξαθλίωση του λαού, η μεγαλύτερη αύξηση του αριθμού των μεταναστών, η συνδιαχείριση του Αιγαίου με τους Οθωμανούς και η απαρχή συζητήσεων για την μουσουλμανική δημοκρατία της Δυτικής Θράκης.
    Όταν έχει υλοποιήσει τις επιθυμίες των υπερατλαντικών μπαμπάδων του θα εγκαταλείψει την εξουσία.

    • ΤΕΤΗ avatar
      ΤΕΤΗ @ blue nile 20/12/2010 17:56:45

      ακριβως, πρεπει να υλοποιηση οτι εχει υπόσχεθει και υπογραψει. Καί μη χειρότερα Θεε μου......

  8. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 20/12/2010 18:43:25

    Θα καούμε στο ζέσταμα !!!
    Από το καλοκαίρι είμαστε σε εκλογικό συναγερμό.
    Και o ΓΑΠ άλλωστε θέλει αλλά περιμένει κάποιος να του τις ζητήσει μάλλον!!!!!!!
    Αντώνη τι λες;

  9. Kostas D avatar
    Kostas D 20/12/2010 18:51:36

    Δες τα σχολια μου με τη σειρα πιο πανω.
    Καποιοι εδω επιμενουν να μην καταλαβαινουν
    ΕΔΩ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ/ΤΡΟΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ κι εσυ τα δικα σου..

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Kostas D 20/12/2010 20:19:34

      ΠΩΣ θα φύγει η Τρόικα από τη χώρα φίλε μου;
      ΠΟΙΟΣ θα τη διώξει, αφού η ΝΔ έχει υποσχεθεί πίστη στο Μνημόνιο;

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ ένας Άμλετ 21/12/2010 03:07:16

        Προς ένας Άμλετ
        --η ΝΔ έχει υποσχεθεί πίστη στο Μνημόνιο;--

        Αυτο είναι λάθος,
        Ειπε ξεκάθαρα ο Σαμαρας, πως
        "τις υπογραφες μας θα τις σεβαστουμε" (δεν εννοει τις υπογραφες του Γαπ φυσικα) ΕΝΝΟΕΙ και ειπε πως τα χρήματα που η Ελλαδα χρωσταει θα τα επιστρεψει....

        ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.... (ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟ ΔΝΤ..)

        ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!!!!

        Τα ειπε ο ανθρωπος ΚΑΘΑΡΑ!!


        (και βεβαια εδω ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΡΕΠΕΙ να τονιζει ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! διοτι πολυς κόσμος
        δεν καταλαβε ακριβως..)

  10. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 20/12/2010 19:00:53

    Τα σενάρια των εκλογών εκπορεύονται από το ΠΑΣΟΚ αγαπητέ. Άλλωστε ο ΓΑΠ κέρδισε τις περιφερειακές κάνοντας εκβιασμό με τις εκλογές.
    Τα προβλήματα που όλοι δημιούργησαν είναι κλασσική κυβερνητική προπαγάνδα. Τα βασικά προβλήματα τα δημιούργησε η υπάρχουσα κυβέρνηση

  11. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 20/12/2010 19:04:20

    Είναι και η λίστα στη μέση. Μεγάλος πειρασμός. Εκτίμηση μου είναι ότι ο Σαμαράς δεν θα ζητήσει εκλογές

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Μικρός Οδυσσέας 20/12/2010 21:19:33

      Ο ΓΑΠ δεν μπορεί πλεον ,να κυβερνήσει.
      Και ο Σαμαράς δε θέλει υπο αυτές τις συνθήκες (κόμμα και χώρα σε διαρκή ύφεση).
      Τόσοι άχρηστοι να κρατούν την τύχη μιας χώρας δεν ξανάγινε .
      Ο Θεός να μας λυπηθεί!

  12. ierofantis avatar
    ierofantis 20/12/2010 21:23:09

    "Ντου" σαν αυτά που περιγράφεις, χρειάζονται μαζική λαϊκή απαίτηση και συμμετοχή, ομόνοια λαού και κοινωνικών εταίρων και εμπνευσμένη ηγεσία με όραμα και σχέδιο διεξόδου για την επόμενη μέρα, κατάλληλα επικοινωνημένο στον λαό.
    Βλέπεις κάτι από αυτά στον άμεσο ορίζοντα;

  13. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 20/12/2010 23:43:53

    Ο ΓΑΠ έχει δύο πολύ σοβαρούς λόγους , να θέλει να κάνει πολύ σύντομα εκλογές. Και μόνο το γεγονός ότι τις αρνείται μετά βδελυγμίας, μάλλον θα πρέπει να τις περιμένουμε, πολύ ενωρίτερα! Άλλωστε ως σήμερα, όλα όσα έχει πει, τα έχει πάρει πίσω και έχει κάνει ακριβώς τα αντίθετα. Εκείνο το «λεφτά υπάρχουν» και μετά βάζει χέρι μέχρι και στις συντάξεις πείνας, θα του έδινε Νόμπελ Ψευτιάς, ή ρεκόρ, για το μεγαλύτερο ψέμα, στο βιβλίο Γκίνες, αν υπήρχαν και αυτές οι κατηγορίες!
    Ο πρώτος λόγος κατ’ εμέ, έχει να κάνει με το ναυάγιο της συναίνεσης που επεδίωξε να πάρει , ειδικά από τον Αντώνη. Αυτόν ήθελε να βάλει στη κουστωδία των προθύμων, «διά την σωτηρία της πατρίδος»! Θα τον εξυπηρετούσε ιδιαίτερα να τον καταστήσει συνένοχο, ώστε να μην εισπράξει μόνος του όλη τη φθορά και αφού βεβαίως δεν το κατάφερε, ίσως οι εκλογές να του λύσουν τα χέρια. Ελπίζει ή εκτιμά, ότι το αποτέλεσμά θα οδηγήσει σε σχηματισμό οικουμενικής κυβέρνησης, αφού και το ΠΑΣΟΚ είναι δύσκολο να πάρει πια πλειοψηφία και η Ν.Δ. δεν έχει ανακάμψει στο βαθμό που θα της επέτρεπε να βρεθεί μπροστά και με κοινοβουλευτική πλειοψηφία.
    Δηλαδή θα ήθελε να μοιραστεί με τον Αντώνη την ευθύνη, αλλά όχι και να φθάσει στο σημείο να δει την πλάτη του! Άρα το γοργόν και χάριν έχει!
    Ο δεύτερος λόγος είναι ότι τα αντάρτικα δεν του αρέσουν και ήδη οι τέσσερεις διαγραφέντες είναι πολλοί κι έτσι και συνεχίσει την ολοκλήρωση του προγράμματός του, καθώς και το ξεπούλημα της χώρας, που εμφανώς είναι μέσα στις δεσμεύσεις του προς τα αφεντικά του, πολύ πιο σύντομα θα καταστεί αρχηγός μειοψηφίας. Η λίστα λοιπόν τον εξυπηρετεί γιατί θα «διορίσει» την παρέα του και τους "συνετούς"και θα έχει το κεφάλι του ήσυχο, όσο μπορεί να είναι ήσυχο το κεφάλι ενός σύγχρονου εφιάλτη.
    Ναι, είναι πολύ πιθανόν, νωρίς την Άνοιξη να πάει η χώρα σε εκλογές, για να διασωθεί ο ΓΑΠ, όπως-όπως. Εκείνα τα έρμα εξαπτέρυγά του δεν ξέρω, αν θα καταφέρουν να διασωθούν.