#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2011 20:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογικός λαγός τώρα ο Γ. Καρατζαφέρης



Τελικά ο κ. Καρατζαφέρης έχει κάνει και προτείνει τα πάντα. Ψήφισε το Μνημόνιο, στήριξε το ΠΑΣΟΚ, διαφώνησε με το ΠΑΣΟΚ, ήθελε να συγκυβερνήσει πρώτα με το ΠΑΣΟΚ και μετά τη ΝΔ, μας είπε ακόμα ότι κάνει και για Πρωθυπουργός. Και σήμερα, αφού τίποτα από τα προηγούμενα δεν του βγήκε, ζήτησε άμεσες εκλογές,  «για να αλλάξει η σημερινή κυβέρνηση» την οποία χαρακτήρισε «αναιμική και ανίκανη». Είπε επίσης πως είχε πει στον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου να προχωρήσει σε μια κυβέρνηση οικουμενικής αντίληψης και δεν το απέρριψε, αλλά το απέρριψε ο Α. Σαμαράς.

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Κώστας Μαρκόπουλος του απάντησε πως δεν έχει κανένα δικαίωμα να διαμαρτύρεται, από τη στιγμή που το κόμμα του υπερψήφισε το Μνημόνιο και στήριξε την οικονομική πολιτική της κυβέρνησης. Ανταπαντώντας στον κ. Μαρκόπουλο, ο Γιώργος Καρατζαφέρης δήλωσε πως η υπερψήφιση του Μνημονίου «ήταν μονόδρομος», ωστόσο διευκρίνισε ότι τότε «δόθηκε στην Ελλάδα η ευκαιρία να συνεχίσει να υπάρχει, αλλά το ΠΑΣΟΚ την κατασπατάλησε».

Η αλήθεια είναι ότι ο κ. Καρατζαφέρης θέλει να απαλλαγεί οπωσδήποτε από το άγος της υπερψήφισης του Μνημονίου  και γι αυτό ζητάει εκλογές, μπας και αναβαπτισθεί στις κάλπες.

Είναι επίσης προφανές ότι δεν "κάθονται" τα άλλα σενάρια που προωθούν αυτές τις ημέρες για μετατροπή της ψηφοφορίας στην Βουλή για το "Σύμφωνο για το Ευρώ", σε ψήφο εμπιστοσύνης προς την κυβέρνηση (180 βουλευτές - βλ. σημερινά ΝΕΑ). Για τον απλούστατο λόγο αν ο κ. Καρατζαφέρης υπερψηφίσει κι αυτήν την φορά τελείωσε πολιτικά.

Άλλωστε το σενάριο αυτό απορρίφθηκε σήμερα και από τον εκπρόσωπο της ΝΔ. Ο οποίος απέκλεισε ουσιαστικά το ενδεχόμενο η ΝΔ να το υπερψηφίσει στη Bουλή καθώς, όπως τόνισε χαρακτηριστικά, " δεν μπορεί για το μείζον θέμα όπως ήταν το μνημόνιο να ζητούν 150 ψήφους και για το έλασσoν να ζητούν 180. Θα τοποθετηθούμε όταν έρθει η υπόθεση στη Bουλή".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Apatsi avatar
    Apatsi 06/04/2011 21:08:29

    Άλλωστε το σενάριο αυτό απορρίφθηκε σήμερα και από τον εκπρόσωπο της ΝΔ. Ο οποίος απέκλεισε ουσιαστικά το ενδεχόμενο η ΝΔ να το υπερψηφίσει στη Bουλή καθώς, όπως τόνισε χαρακτηριστικά, ” δεν μπορεί για το μείζον θέμα όπως ήταν το μνημόνιο να ζητούν 150 ψήφους και για το έλασσoν να ζητούν 180. Θα τοποθετηθούμε όταν έρθει η υπόθεση στη Bουλή“.

    Έτσι, έτσι, έτσι.
    Είναι η μόνη γλώσσα που καταλαβαίνουν. Τα γιουσουφάκια τελείωσαν. Και οι λαγοί.
    Apatsi

  2. Κώστας avatar
    Κώστας 06/04/2011 21:10:46

    Καρατζαφέρης στο Mega(ή Βήμα fm) Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή
    Καρατζαφέρης στο Alter(ή Real fm) Tρίτη-Πέμπτη

    Ντόρα στο Alter Δευτέρα-Τετάρτη- Παρασκευή
    Ντόρα στο Μega Τρίτη-Πέμπτη

    Κάθε τους εμφάνιση, στα αναξιόπιστα κανάλια, τους καταβαραθρώνει πιο πολύ.
    Οι ισχυροί φίλοι τους δεν θα τους σώσουν.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Κώστας 06/04/2011 23:22:21

      Νομίζουν ότι είναι ισχυροί

  3. yiannis avatar
    yiannis 06/04/2011 21:14:21

    Aυτος στο ΜΕΓΚΑ και η αλλη στον ΑΛΤΕΡ...κανουν οτι μπορουν κ αυτοι και το σαπιο δημοσιογραφικο κατεστημενο...δεν εχουν καταλαβει το τσουναμι που ερχεται!

  4. N.Mihailidis avatar
    N.Mihailidis 06/04/2011 21:28:08

    Μαλλον παμε για εκλογες.
    καλα θα κανει η ΝΔ να ετοιμαζεται.
    Εχει παρατηρηθει οτι τελικα γινεται οχι αυτο που θελει ο καρατζαφερης αλλα αυτο που ειπαν να πει.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ N.Mihailidis 06/04/2011 22:17:16

      Αλήθεια γιατί έβαλαν να λήξουν τα σχολεία τόσο νωρίς φέτος;...

      • Ανανιας avatar
        Ανανιας @ Έρεβος 07/04/2011 07:59:04

        Ακριβως την ιδια σκεψη ειχαμε σκοταδι.
        Βεβαια υπαρχει και η αλλη,που λεει οτι ετοιμαζεται θερμο επεισοδιο στο αρχιπελαγος,λεω εγω τωρα..

  5. man8os avatar
    man8os 06/04/2011 21:43:36

    Παμε σε εκλογες συντομα. Πρεπει να καθοριστει ετσι το χρονοδριαγραμμα ωστε το Ζαππειο 2 να μην τυχει να πεσει σε προεκλογικη περιδο

    • loretta avatar
      loretta @ man8os 06/04/2011 22:02:17

      ε καλα βρε μανθο μεχρι το καλοκαιρι εχει ο θεος...!! Ιουνιο και μετα.

    • Green St avatar
      Green St @ man8os 06/04/2011 22:08:10

      Αυτό ακριβώς επιδιώκει ο Σαμαράς;-) Θείο δώρο θα είναι

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ .Γ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 06/04/2011 22:26:57

    ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΙ.ΜΕ ΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ ΘΕΛΕΙ ΣΥΜΑΧΙΑ.ΟΙ
    ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΕ ΕΞΥΠΝΟΣ.ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΩΝ ΚΟΣΜΟ.
    ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΒΛΑΚΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ.

  7. hellas-orthodoxy avatar
    hellas-orthodoxy 06/04/2011 22:47:17

    Τέλος, ο Πρόεδρος του ΛΑ.Ο.Σ. κ. Γ. Καρατζαφέρης, αναφερόμενος στο θέμα της λειτουργίας του τηλεοπτικού σταθμού ALTER, τόνισε: «Αυτή η ενημέρωση που υπήρχε κάθε βράδυ στις 8.00 δημιουργεί έλλειψη. Και η έλλειψη δημιουργεί παρενέργειες. Παρακαλώ, βρείτε τον καλύτερο, δυνατότερο και αποτελεσματικότερο τρόπο για να επανέλθει το ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ των 20:00. Αυτό πρέπει να είναι στο μυαλό εκείνων που συζητούν, ότι η οποιαδήποτε υπεραξία του σταθμού, είναι η ενημέρωση που παρέχει. Άρα, ας ξεκινήσουν από αυτόν τον πυλώνα, για να μπορέσουν να υλοποιήσουν τα άλλα».

    ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΤΟ ΧΑΛΑΤΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟ ΑΛΤΕΡ ΚΑΙ...ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ;;;

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 07/04/2011 00:41:39

    Πολύ πιθανή ημερομηνία η 19 Ιουνίου. Η ΝΔ οφείλει να δουλεύει 24 ώρες το 24ωρο πλέον σε όλους τους τομείς για την ανατροπή..

    • Basilio Emm... avatar
      Basilio Emm... @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 07/04/2011 07:31:24

      Όλα δείχνουν την 19η Ιουνίου... Ας βιαστούν εκεί στη ΝΔ με την επιτροπή συνταγματικής αναθεώρησης και το Ζαππειο.!

  9. καποιος πολιτης avatar
    καποιος πολιτης 07/04/2011 18:25:57

    Παιδιά, βασικά ο Καρατζαφέρης με το ΛΑΟΣ αντι να πέφτουν, επειδή ψήφισαν το μνημόνιο, όπως λέτε, που η ΝΔ δε θα ψήφιζε, αν πήγαινε στους 180 βουλευτές, ανεβαίνουν.... Πλησιάζουν το 10%, δε λέω, ότι θα το πάρουν, εγώ θεωρώ, ότι θα πάρουν κάπου στο 8,5%... Λοιπόν, εγώ λέω, να πάρει η ΝΔ κεφάλι από το ΠΑΣΟΚ, αλλά το ποσοστό αυτό του ΛΑΟΣ θα το χρειαστεί.... Η ΝΔ και να βγεί πρώτο κόμμα, που το εύχομαι για να πέσει το ΠΑΣΟΚ, αυτοδυναμία δε θα βγάλει.... Έπειτα, όπως δήλωσε κι ο Σαμαράς, θα τιμήσει την υπογραφή του μνημονίου, δηλαδή δε θα βγεί από αυτό και το ξέρουμε.... Ίσως κάνει τροποποιήσεις σε αυτό κατόπιν συζήτησης με το Δ.Ν.Τ, αλλά από το μνημόνιο αυτό καθεαυτό, δε θα βγεί, το ξέρουμε όλοι.... Άρα ας πάει σε συνεργασία με το ΛΑΟΣ, αφού συμφωνήσουν σε μία λίστα από προγραμματικές θέσεις, που θα εφαρμοστούν από κοινού.... Απλά τα πράγματα.... Ούτε η ΝΔ είναι αντιμνημονιακή, μη κοροϊδευόμαστε τώρα, το μνημόνιο, με αλλαγές η χωρίς, θα συνεχιστεί και με ΝΔ... Από κει και πέρα, αν καταφέρει να περάσει μπροστά από το ΠΑΣΟΚ, θα χρειαστεί στήριξη για συγκυβέρνηση....