#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2008 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογική ψηφοθηρία σε …μαθητές Λυκείου

Θυμάστε τις αναγκαστικές συναθροίσεις μαθητών, επί Χούντας, για να καλωσορίσουν  τους χουνταίους, να παρευρεθούν σε εγκαίνια ή ν΄ ακούσουν τους εκπροσώπους της και την προπαγάνδα τους; Το φαινόμενο επαναλαμβάνεται εν έτι 2008! Κυβερνητικοί παράγοντες, σε ρόλο… ινστρούχτορα, μαζεύουν μαθητές Λυκείων σε αίθουσες και τους ενημερώνουν για το Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς (ΕΣΠΑ) 2007-2013 και με την  ευκαιρία τους λένε και για τα έργα που έκανε η ΝΔ. Η διαδικασία περιλαμβάνει ομιλίες από κυβερνητικούς παράγοντες, (υπουργούς, βουλευτές, περιφερειάρχες), καθώς και κεντρικά επεξεργασμένο οπτικό υλικό, το οποίο με τεχνικές «Γεωργαλά», ενημερώνει τους μαθητές, για το μεγάλο κυβερνητικό έργο. Την περασμένη Τετάρτη 26-3-2008, στη Λαμία, οι μαθητές της Β΄ τάξης όλων των Λυκείων της πόλης, (περίπου τα 700 παιδιά), οδηγήθηκαν, με εντολή των αρμοδίων, στην αίθουσα του τοπικού Εργατικού Κέντρου και άκουσαν το ΕΣΠΑ από τον υφυπουργό κ. Παπαθανασίου, τον περιφερειάρχη Στερεάς, τον νεοδημοκράτη Νομάρχη, τον νεοδημοκράτη Δήμαρχο και άλλους. Κάποιος που ρώτησε, αφελώς, «και γιατί της Β΄ Λυκείου;», έλαβε την απάντηση : «επειδή αυτοί θα ψηφίσουν για πρώτη φορά στις επόμενες εκλογές» !!!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος avatar
    Χρήστος 28/03/2008 13:29:37

    Όσο η κοινωνία κινείται και αλλάζει με δραματικό τρόπο για τους δύο νταραβεριτζήδες της μεταπολίτευσης, τόσο θα έρχονται στην επιφάνεια ο πανικός και ο φόβος τους για το νέο που γεννιέται.

  2. Τσε avatar
    Τσε 28/03/2008 13:41:40

    Ο νομός Φθιώτιδος αυτή τη στιγμή πνίγεται στη συντήρηση του χειρίστου είδους.Περιφερειάρχης Σκορδάς
    από τη προστασία καταναλωτή δεν έχει ιδέα τι γίνεται,
    νομάρχης Χειμάρας από καταμετρητής της ΔΕΗ να διαχειρίζεται τις τύχες του νομού,δήμαρχος Κοτρωνιάς
    κάτι σαν ο Ζαχόπουλος της Λαμίας.
    Η στερεά Ελλάδα βουλιάζει χωρίς αναπτυξιακά έργα και αυτοί κουβαλάνε τους μαθητές όπως τα μαύρα χρόνια της δικτατορίας στις γιορτές για την Εθνική αρετή των Ελλήνων.Έλεος με τους μαυρογιαλούρους.

  3. rs avatar
    rs 28/03/2008 13:43:08

    Για να συνδεθούμε με τα προηγούμενα περί ξένων συμφερόντων που συγκρούονται στην περιοχή και την πληρώνει ο αθώος Καραμανλής.
    Και για τις παραπάνω πρωτοβουλίες που περιγράφετε ο ...ξένος παράγοντας φταίει;
    Είναι απλώς Καραγκιόζηδες. Δυστυχώς δεν προκαλούν γέλιο αλλά κλαυσίγελο.

  4. TOX avatar
    TOX 28/03/2008 13:44:15

    Θα επανιδρύσουν και τους ΄Αλκιμους ?...

  5. XXXX avatar
    XXXX 28/03/2008 13:58:27

    Οπως κάθε λαός ειναι άξιος της ηγεσίας του έτσι και οι ..στερεολαδίτες

  6. Τσε avatar
    Τσε 28/03/2008 14:16:10

    Οι στερεολαδίτες ψηφίζουν δεξιά γιατί φοβούνται μην εμφανισθεί κανένας Βελουχιώτης.
    Άντε ρε κομματόσκυλα Άρης που σας χρειάζεται...

  7. βοιωτός avatar
    βοιωτός 28/03/2008 14:39:17

    Είδες οι Λαμιώτες να μην ρωτήσουν τον Τσε, τον rs και τον ΧΧΧ ποιον θα εκλέξουν.
    Σοβαρευτείτε...

  8. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 28/03/2008 14:58:36

    FactorX,
    μπράβο, αυτή είναι είδηση κι όχι τα εξυπνακίστικα πρακτοριλίκια μπλόγκερς (που διαγράφουν μη υβριστικά, αλλά πολιτικά σχόλια, αν δεν συμφωνούν μαζί τους).

    Εμείς είμαστε μαθητές, τότε, επί Χούντας, και τα θυμόμαστε. Τουλάχιστον, είχαμε Χούντα, αλλά το ξέραμε. Τώρα, χρειαζόμαστε ...κομπιουτεράκι για να βγάλουμε πόρισμα: ποιος τα λέει, πού δουλεύει, τι συμφέροντα εξυπηρετεί, πότε τα λέει, σε ποιον απευθύνεται, τι κρύβει ανάμεσα στις γραμμές, εκβιάζει ή προπαγανδίζει κλπ.

    Δεν έχουμε τίποτα προσωπικό, φυσικά, ούτε με τον κ. Καραμανλή ούτε με τον κ. Παπανδρέου ούτε με κανέναν "επισκέπτη". Με τον πρωθυπουργό και τον αρχηγό της αντιπολίτευσης τα έχουμε, γιατί κρίνουμε ότι είναι κατώτεροι των ΝΥΝ πολιτικών περιστάσεων. Και, μάλλον, δεν έχουμε άδικο, ε; Κι αν κάποιος πιστεύει ότι έχουμε, ευεργετικός είναι για μας ο ΑΝΤΙ-λογος, διότι φέρνει τον απαραίτητο ΔΙΑ-λογο, ώστε να βρίσκεται ο ΛΟΓΟΣ...

  9. rs avatar
    rs 28/03/2008 14:59:47

    Το "Καραγκιόζιδες", φίλε "βοιωτέ" χαρακτηρίζει τους εμπνευστές της ενημέρωσης και όχι τους κατοίκους.
    Τώρα άν οι εμπνευστές είναι και εκλεγμένοι ......
    Αλλά τί να πούμε και 'μείς εδώ πάνω με τον Ψωμιάδη;

  10. pitsika avatar
    pitsika 28/03/2008 16:46:23

    Μιάς και θυμόμαστε την χούντα, από τότε εχω να ακούσω εθνικόφρονες κραυγές από στρατιώτες σε παρέλαση. Προχθές (25/3) παρελαύνοντες έφεδροι στην Θεσ/νικη μας θυμίζαν φωναχτά την ελληνικότητα της Μακεδονίας. Το χειρότερο, κανείς δεν το σχολίασε ενώ προβλήθηκε περήφανα από όλα τα κανάλια. Ανάλογα συνθήματα ακούστηκαν και από παρελεύνοντες μαθητές.

  11. Τσε avatar
    Τσε 28/03/2008 19:26:02

    Τελικά χωσιά διαπιστώνω ότι εσείς του ΣΥΡΙΖΑ έχετε
    μεγαλύτερο μίσος με το ΠΑΣΟΚ από ότι το ΚΚΕ.
    Ρε λεβεντιές αφού το ΠΑΣΟΚ σας είχε βολέψει όλους και η ΝΔ δεν σας ακούμπησε ποτέ ,έτσι ξαπλωμένοι κάνετε το χαβαλέ σας γνωρίζοντας ότι καλύτερα να είστε στην απέξω χωρίς ευθύνες γιατί αν ποτέ αποκτούσατε θα έβλεπε ο Ελληνικός λαός με τι ντενεκέδες ξεγάνωτους έχει να κάνει.

  12. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 29/03/2008 00:43:54

    Τσε,
    μ' έκανες και γέλασα! "εσείς του ΣΥΡΙΖΑ"; Ποιος σου 'πε, παιδάκι μου, ότι είμαι του ΣΥΡΙΖΑ; Θα μου πεις, τώρα, εδώ ο Τσε έγινε πασόκος, ή σοσιαλιστής ΚΑΙ επενδυτής χρηματιστηρίων, σ' αυτό θα κολλήσουμε; ΟΚ. Πέρα από την πλάκα, όμως, μη βγάζεις επιπόλαια και, γι' αυτό, αυθαίρετα συμπεράσματα. Διάβασε ξανά την τελευταία παράγραφο του ποστ μου, σε παρακαλώ, κι αν θες τα ξαναλέμε.