#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2012 13:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογές το αργότερο έως 8 Απριλίου



Τη διενέργεια εκλογών αμέσως μόλις κλείσει η συμφωνία για τη νέα δανειακή σύμβαση και πάντως όχι μετά τις 8 Απριλίου ζήτησε ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς.

Σε συνέντευξή του στο Reuters, o κ. Σαμαράς εκτιμά ότι η συμφωνία για το πρόγραμμα μείωσης του ελληνικού χρέους, το PSI, θα έχει ολοκληρωθεί έως τις 5 Μαρτίου.

«Αμέσως μόλις κλείσει η νέα δανειακή σύμβαση και κριθεί και πάλι βιώσιμο το σύνολο του ελληνικού χρέους, θα πρέπει να προχωρήσουμε σε εκλογές», δήλωσε ο κ. Σαμαράς που συμπλήρωσε: «Η ανταλλαγή ομολόγων αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί έως τις 5 Μαρτίου, θα μπορούσαμε να έχουμε εκλογές στις 8 Απριλίου. Δεν έχουμε ούτε λεπτό για χάσιμο».

Ο κ. Σαμαράς ζήτησε επίσης μείωση φόρων και έmφαση στις μεταρρυθμίσεις «για να επισπευσθεί η ανάκαμψη». Δήλωσε επίσης ότι τα οικονομικά μέτρα δεν είναι αποτελεσματικά αφού οι δραστικές περικοπές των μισθών και οι αυξήσεις των φόρων, χωρίς ιδιωτικοποιήσεις και μεταρρυθμίσεις, δυσκολεύουν τη μείωση του ελλείμματος σε επίπεδο κάτω του 10% του ΑΕΠ. Επίσης τονίζει  ότι, η Ελλάδα χρειάζεται μια ισχυρή κυβέρνηση για να την βγάλει από την κρίση, που απειλεί το ευρώ.

Έχει σημασία να αναφερθεί τέλος ότι ο κ. Σαμαράς επιλέγει να θέσει ανώτατο χρονικό όριο για την διεξαγωγή των εκλογών μέσω διεθνούς ειδησεογραφικού πρακτορείου την ημέρα  που αφενός εντείνονται οι μέσω Βρυξελλών πιέσεις για δέσμευση στις επιταγές των δανειστών και της επόμενης κυβέρνησης και αφετέρου ξεκινά η επίσκεψή του στην Ρωσία όπου αύριο θα συναντηθεί με τον Πούτιν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 24/01/2012 13:42:58

    Το θέμα των εκλογών μέσα στον Απρίλιο πρέπει να γίνει κόκκινη γραμμή για τη ΝΔ.

    Και πρεπει όλοι να το καταλάβουν αυτό.
    Και εντός Ελλάδας και εκτός.

    • Απογοήτευση avatar
      Απογοήτευση @ Απορία 24/01/2012 16:22:55

      Από τις πολλές κόκκινες γραμμές, έχει τελειώσει το χρώμα και τις βάφουν ροζ.....

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ Απογοήτευση 24/01/2012 16:39:57

        μην απογοητευεσε καθολου!
        και χρωμα υπαρχει πολυ και κοκκινο ειναι και οι γραμμες παραμενουν κατακοκκινες!
        στις 8 Απριλιου με τα βαγια θα γυρισουμε σελιδα.
        ολοι μαζι!!

        • Κομνηνός avatar
          Κομνηνός @ Ιοκαστη 24/01/2012 16:56:44

          Κάποτε κόκκινες γραμμές έβαζε κι αυτός:

          http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qOgHLUxCpI4

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Κομνηνός 24/01/2012 20:49:54

            Ναι μόνο που αυτός τις έβαζε πίσω από τα Ελληνικά συμφέροντα, όχι μπροστά.

      • Απορία avatar
        Απορία @ Απογοήτευση 24/01/2012 17:08:56

        Δεν μιλάμε για κόκκινες γραμμές της ΝΔ πλέον, μιλάμε για εθνική επιβίωση.

        Μετά τον Απρίλιο δεν υπάρχει αύριο φίλε μου.

        Οπότε ή εκλογές το αργότερο τον Απρίλιο ή Ελλάς τετέλεσται... (τουλάχιστον όπως την γνωρίζαμε).

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 24/01/2012 13:46:19

    “If you want to build a ship, don't drum up people together to collect wood and don't assign them tasks and work, but rather teach them to long for the endless immensity of the sea.” ~Antoine de Saint-Exupery

  3. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 24/01/2012 14:01:57

    Eλπίζω να ξέρει τι κάνει. Ο Θεός μαζί του.

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Kώστας Θ. 24/01/2012 14:19:25

      του εχουμε η δεν του εχουμε εμπιστοσυνη?
      εγω παντως του εχω!

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Ιοκαστη 24/01/2012 14:48:11

        Kαι γώ αλλά είναι μπλεγμένος πολύ άσχημα. Πιστεύω ότι θα κάνει το καλύτερο.

  4. AR avatar
    AR 24/01/2012 14:09:30

    Και τί σημασία θα έχουν οι εκλογές, αν περάσουν όλα τα μέτρα;

    Να κοιτάξει λίγο το σήμερα, να σώσει ό,τι μπορεί από την χώρα. Οι εκλογές θα γίνουν, μην βγει μόνο μετά ως άλλος ΓΑΠ και πει ότι παρέλαβε καμένη γη.

    Σήμερα τί γίνεται...

    Αλήθεια με τις επικουρικές συνεχίζει να κρατάει την στάση που είχε;

  5. ανδρεας avatar
    ανδρεας 24/01/2012 14:13:41

    k ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΛΗΝΥΚΤΑ ΣΑΣ

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ ανδρεας 24/01/2012 14:23:57

      Και όνειρα γλυκά...

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ ano-kato 24/01/2012 14:38:26

        και στους δυο σας!
        Θα ξυπνησετε με πρωθυπουργο Σαμαρα!
        ωραιο ξυπνημα!!!

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ ανδρεας 24/01/2012 14:39:27

      Τι έγινε μεγάλε; εσύ δεν έγραφες εδώ ότι δεν θα γίνουν ποτέ εκλογές; Τώρα γράφουμε βλακείς για να φτιάξουμε κλίμα για τον Κατακαϋμένο; Θα το κάνει το κόμμα; Αντε να δούμε πόσο κάτω από το ο,0002% θα πάρει

  6. franc avatar
    franc 24/01/2012 14:22:15

    «Αμέσως μόλις κλείσει η νέα δανειακή σύμβαση και κριθεί και πάλι βιώσιμο το σύνολο του ελληνικού χρέους, θα πρέπει να προχωρήσουμε σε εκλογές», δήλωσε ο κ. Σαμαράς που συμπλήρωσε: «Η ανταλλαγή ομολόγων αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί έως τις 5 Μαρτίου, θα μπορούσαμε να έχουμε εκλογές στις 8 Απριλίου. Δεν έχουμε ούτε λεπτό για χάσιμο».

    Eπομένως ο κ. Σαμαράς μας λέει ό,τι και οι υπόλοιποι. Δηλαδή εκλογές θα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ έχουμε αν και όποτε κλείσει η νέα δανειακή σύμβαση.
    Αν και όποτε κριθεί και πάλι βιώσιμο το σύνολο του Ελληνικού χρέους.
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ να έχουμε εκλογές στις 8 Απριλίου. Ομως θα μπορούσαμε και να μην τις έχουμε αν κάτι απο τα παραπάνω δεν πάει καλά, ή εν πάσει περιπτώσει δεν συμφωνήσουν και οι δανειστές μας.
    Νομίζω οτι έχουμε πλέον εμπεδώσει την πολιτική διπλωματία και την ανωτάτη της αρχή οτι η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού.
    Οχι βέβαια οτι οι εκλογές απο μόνες τους θα μπορούσαν να αλλάξουν και πολλά αφού η απαραίτητη προυπόθεση πλέον για όλα είναι η σύμφωνη γνωμη των δανειστών μας. Ας περιμένουμε λοιπόν αφού οι εξελίξεις δεν εξαρτώνται πλέον απο εμάς...

    • Απηυδισμένος avatar
      Απηυδισμένος @ franc 24/01/2012 14:44:09

      Με συγχωρείς, αλλά έχεις συναίσθηση τις γράφεις; Καταλαβαίνεις τι δήλωσε ο Σαμαράς; Από χθες τα όργανα των δανειστών μιλάνε για παράταση των εκλογών, για συγκυβέρνηση Παπαδήμου μετά τις εκλογές κλπ κλπ. Τι απαντάει σήμερα ο Σαμαρά; "οι εκλογές θα γίνουν όπως είπα εγώ, σας δίνω μερικές εβδομάδες παράταση να κάνετε το PSI και την δανειακή όπως συμφωνήσαμε εξ αρχής και μετά τέλος".

  7. johny avatar
    johny 24/01/2012 14:34:44

    μπήκα να διαβάσω καμιά αρθρογραφία για ταξίδι σαμαρά σε μόσχα αλλά δε βλέπω κάτι, θα υπάρξει μέσα στη μέρα κάτι σχετικό;

    • Kennan avatar
      Kennan @ johny 24/01/2012 14:44:32

      Ακόμα στο αεροπλάνο είναι

  8. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 24/01/2012 14:51:37

    Για να μην εθελοτυφλείτε:
    Έτσι που τα κατάφερε ο Σαμαράς κι αυτός ευχές κάνει. Δηλαδή, έστω ότι κλείνει το κούρεμα, η νέα δανειακή και ότι ΠΑΣΟΚ και ΛΑΟΣ στηρίζουν Παπαδήμο, ως έχει. Ο Σαμαράς τί θα κάνει; "Θα βγάλει τα τανκς"; Θα κατεβάσει τους κιαναπεδάτους ΝΔδες στο δρόμο; Εδώ δεν μπόρεσε να διώξει παιδάκια σαν τον κ. Καθηγητή που αφού τα έκανε σκατά περιδιαβαίνει τις τοπικές όπου πίτα και χαρά και διεκδικεί την ψήφο μας, πάλι. Μάλλον θα βγάλει το καλσόν και θα το κάνει σφεντόνα. Το θέμα ήταν να μην έχει υπογράψει και να μην ξαναϋπογράψει. Άπαξ και το κάνει και αυτός ακόμα και να γίνουν ποτέ εκλογές και βγει πάνω από το 35%, ανδρείκελο της Τρόικας θα είναι και μάλιστα χωρίς να το θέλει, γιατί θα έχει υπογράψει. Η ηγεσία θέλει ρηξικέλευθες αποφάσεις. Θέλει να ξέρεις να χτυπήσεις τη γροθιά στο μαζαίρι όταν πρέπει. Όταν έπρεπε δεν το έκανε. Σύρθηκε στην κυβέρνηση Παπαδήμου και τώρα θα δει τα πσοοστά του να πηγαίνουν περίπατο. Ο Καρατζαφέρης θα έχει να λέει κάποτε οτι έγινε αντιπρόεδρος κυβέρνησης. Έτσι όπως πάει ο Αντωνάκης δεν το βλέπω. Θυμηθείτε με !!! Ξυπνήστε ΝΔδες !!!

  9. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 24/01/2012 14:53:54

    Ρε λεβέντες, ορισμένοι εδώ μέσα μου δίνετε την εντύπωση ότι δεν γνωρίζετε να διαβάσετε Ελληνικά! Άλλα διαβάζετε κι άλλα καταλαβαίνετε. Βγάλτε τον στόκο από τα μάτια. Κι αν δεν καταλάβατε τι γράφει το κείμενο που διαβάζετε, υπάρχει και η δεύτερη και η τρίτη ανάγνωση. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω.

    Ο Σαμαράς είναι ξεκάθαρος: Εκλογές το αργότερο στις 8 Απριλίου. Τέλος!

    • Alilouia avatar
      Alilouia @ Χαλκιδέος 24/01/2012 15:43:13

      Ξεστοκαρισμένε ούτε εσύ όμως μας έγραψες ποιου έτους τον Απρίλιο εννοεί ;

      • Κωσταντινος Π. avatar
        Κωσταντινος Π. @ Alilouia 24/01/2012 16:41:45

        το ετος του δρακου!
        το 2012!!!!!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Κωσταντινος Π. 24/01/2012 16:55:09

          !!!!!

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Alilouia 25/01/2012 07:24:39

        Ανάλογα τι είδους "στόκο" έχεις στα μάτια σου:

        - Αν είσαι ΠΑΣΟΚτζής, οπαδός της Doras (sic) ή του Καρατζαφύρερ, στις 8/4/20xx (το συμπληρώνεις μόνος σου το έτος της αρεσκείας σου)
        - Αν είσαι ΝΔ, το 2012
        - Αν είσαι της τιμημένης Αριστεράς, δεν σε νοιάζει, σάμπως θα κυβερνήσεις;
        - Αν είσαι ο Παπαδήμ(ι)ος, μόλις ολοκληρωθεί η πλήρης υποδούλωση της χώρας στους τοκογλύφους

        Πάντως, επειδή έχεις τη μύγα, να την φέρεις πίσω πριν τις 8 Απριλίου 2012 γιατί μετά δεν δεχόμαστε επιστροφές.

  10. Κώστας Θεσσαλονίκη avatar
    Κώστας Θεσσαλονίκη 24/01/2012 15:01:42

    Δεν αφήνεις τα παραμύθια; Σε ξέρουμε και απο άλλες αναρτήσεις. Του Καρατζαφύρερ χειροκροτητής είσαι. Ο Καρατζαφέρης μπορεί να λέει οτι έγινε αντιπρόεδρος, ο λαός όμως θα ψηφίσει αφού θα έχει ακούσε και διαβάσει όσα έκανε η Μαφία της Θεσσαλονίκης. Χέρι - χέρι με τους εκβιαστές και τους τοκογλύφους

  11. Tonia G. avatar
    Tonia G. 24/01/2012 15:13:24

    Τι να τις κάνουμε τις εκλογές στις 8 του Απρίλη αν έχουμε αποδεχθεί νέα δανειακή σύμβαση και το μνημόνιο (δηλαδή τα μέτρα που το συνοδεύουν); Εξάλλου πρέπει να ξέρουμε όλοι πλέον πως τα μέτρα ενός μνημονίου δεν είναι στάνταρ. Υπάρχουν και τα λεγόμενα "αδιευκρίνιστα" μέτρα που μπαίνουν κάθε τρίμηνο.
    Είναι δε σαφές σε κάθε σκεπτόμενο πολίτη πως η όποια Κυβέρνηση προκύψει θα μνημονεύει για κάθε τι κακό στη συμφωνία τη μεταβατική Κυβέρνηση Παπαδήμα, ενώ κάθε παρανυχίδα ευτυχίας θα την αρουσιάζει ως επιτυχή διαπραγμάτευση των κακών όρων που είχε επιβάλει η Τρόικα στο Παπαδήμο και πιο μπροστά στον ΓΑΠ.
    Η ουσία είναι λοιπόν το ΚΟΜΜΑ που θα στηρίζει την επόμενη Κυβέρνηση ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ τη ΝΕΑ ΔΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ.-
    Οποιος καταλαβαίνει, ξέρει.

  12. Joao avatar
    Joao 24/01/2012 15:16:00

    εγκυρο.. 1η Απριλιου θα γινουν εκλογες..αφου μας παρουν τα μετρα να μην εχει και τοσο σημασια το αποτελεσμα..

  13. ΜΠ avatar
    ΜΠ 24/01/2012 15:30:41

    Και μαζί μας, αγαπητέ, ο Θεός μαζί του και μαζί μας.....

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ ΜΠ 24/01/2012 16:16:50

      ξερετε, μου αρεσει που ολοι μαζι εδω κανουμε κριτικη στο Σαμαρα που απο την πρωτη στιγμη ειπε ΟΧΙ στο μνημονιο, (τωρα ολοι λενε οτι ηταν λαθος, αλλος δεν το... διαβασε, θα ακουσουμε και αλλα), στηριξε με νυχια και με δοντια οτι μπορουσε και σταθηκε βραχος ενω ηξερε οτι εχανε ποντους για το καλο ολων μας!

      απο την αλλη μερια καθε μερα μενουμε με το στομα ανοιχτο απο τις αποκαλυψεις, για πειραγμα των στοιχειων της ΕΛΣΤΑΤ, για περιεργα CDS, για συμμοριες που κατεβαιναν υποψηφιοι του Λαος, για..., για..., και οι Πασοκοι που διελυσαν και εκαψαν τη χωρα, απειλουν τον ελληνικο λαο πως αν τυχει και διανοηθουμε να πειραξουμε εναν απο δαυτους που μας οδηγησαν στον ολεθρο, θα κανουν μακελιο!!
      Ας ερθουμε λοιπον στα συγκαλα μας και ας συνταχτουμε γυρω απο τον Προεδρο, ενωμενοι και δυνατοι για να απαλλαξουμε τη χωρα μας απο τη μποχα, τη βρωμα και τη δυσωδια.
      Ακουσατε, Γυρω απο τον Προεδρο, κανεναν αλλο!

      • Δεξιός μπακ avatar
        Δεξιός μπακ @ Ιοκαστη 24/01/2012 20:08:32

        Πάντα γύρω από τον Πρόεδρο. Με τη στρατηγική του είμαστε 15 μονάδες πάνω από το ΠΑΣΟΚ, ενώ ήμασταν το Σεπτέμβριο του '09 δέκα μονάδες πίσω. Καμία ψήφος χαμένη...Προσώ ολοταχώς για την αυτοδυναμία.

  14. pirandello avatar
    pirandello 24/01/2012 15:37:32

    Οι εκλογές έπρεπε να γίνουν από τον Απρίλιο του 2010 ,ας ελπίσουμε να γίνουν πλέον το γρηγορότερο δυνατό για να μιλήσει και ο άμεσα ενδιαφερόμενος...ο λαός!! Διατηρώ όμως επιφυλάξεις ακόμα για το κατά πόσο θα τεθεί το διακύβευμα στη σωστή βάση. Ζητούμενο είναι επιτέλους να ακούσουμε από ένα κόμμα ( θέλω να πιστεύω από Σαμαρά και Νέα Δημοκρατία) μια νέα πολιτική που θα στηρίζεται σε εθνική λογική και πατριωτική συνείδηση, νέο εθνικό προσανατολισμό. Αυτή είναι η μεγάλη εκκρεμότητα σε συνδυασμό με τα ψηφοδέλτια του κόμματος, τα νέα πρόσωπα που ο κόσμος περιμένει. Καλά τα λέμε για επανεκκίνηση της οικονομίας, δημιουργικό σοκ, νέο φορολογικό σύστημα, μείωση φορολογικών συντελεστών, ανάκτηση της αυτοπεποίθησης κτλ. κτλ.
    Αυτό που ακόμα δεν τέθηκε στο τραπέζι και εκκρεμεί είναι τι θα γίνει με την ουσία, με εκείνα που αποφασίζονται για μας χωρίς εμάς: κούρεμα χρέους και επιτόκιο νέων ομολόγων, υπαγωγή ομολόγων στο αγγλικό δίκαιο, απώλεια εθνικής κυριαρχίας, πλήρης εκμετάλλευση των πλουτοπαραγωγικών μας πηγών, άρνηση πληρωμής τοκογλυφικών επιτοκίων και κατ` επέκταση άρνηση πληρωμής επαχθούς χρέους κατά τους κανόνες του διεθνούς δικαίου. Με άλλα λόγια ο πυλώνας της ακολουθούμενης πολιτικής μετά τις εκλογές. Το μείγμα της πολιτικής που προτείνεται από ΝΔ είναι συμπληρωματικό προς αυτά.
    Πολύ καλή η προσπάθεια που γίνεται εδώ στο αντινιουζ, επιτέλους η παράταξη διαθέτει και ένα χώρο, ένα μέσο που αναπτύσσεται δημιουργική πολιτική συζήτηση και εξασκείται η λογική μας. Όλα καλά μέχρι εδώ και συνεχίστε έτσι παιδιά, όμορφο πράγμα ο πολιτικός ¨προσηλυτισμός'' όταν μεταλαμπαδεύονται ιδέες και οράματα που θα ανοίξουν το δρόμο για την εθνική αναγέννηση. Νομίζω όμως οτι ο Σαμαράς πρέπει να βγει και να μας πει εδώ και τώρα ποιος είναι ο προορισμός μας, που βαδίζει η χώρα, ποιά είναι η προοπτική, σε ποια πολιτική να ελπίζουμε. Τώρα θα βγουν και θα πουν κάποιοι οτι η αρχή της ευελιξίας και η προστασία του δημοσίου συμφέροντος επιβάλλουν σιωπητήριο όσο η διαπραγμάτευση του PSI + συνεχίζεται. Δεν λέω να το κάνει ο ίδιος, υπάρχει και ηγετική ομάδα που μπορεί να δώσει κατευθύνσεις, νομίζω οτι σ` αυτό το κομμάτι υπάρχουν σοβαρές καθυστερήσεις
    Το δεύτερο βασικό ζητούμενο είναι τα πρόσωπα που θα επιλέξει να έχει ως υποψήφιους βουλευτές η ΝΔ και αυριανούς κυβερνητικούς βουλευτές της. Δε νομίζω οτι υπάρχει κάποιος που να αμφιβάλλει ακόμα οτι η μεγαλύτερη ευθύνη για αυτήν την κατάντια που ζούμε ανήκει στο ανεπαρκέστατο, φαύλο και τυχοδιωκτικό πολιτικό προσωπικό που διαθέτουμε;;; Ανήκω σε κομματικό όργανο περιφερειακής οργάνωσης της ΝΔ, η κατάσταση είναι τουλάχιστον κωμικοτραγική, όπως πιθανόν γνωρίζετε όσοι συμμετέχετε σε αντίστοιχα όργανα. Ακόμα και να θέλεις να λειτουργήσεις και να πετύχεις κάτι, απλά δεν μπορείς γιατί δεν σ αφήνουν. Οι δε υποψήφιοι που προβάλλονται για να είναι υποψήφιοι για βουλευτές στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι άνθρωποι χωρίς ίχνος πολιτικής σκέψης, απολιθώματα του παρελθόντος, δεν μιλάω δε για ένταξη νέων ανθρώπων 20αρηδων και 30αρηδων, σχεδόν ανύπαρκτη. Με τέτοια ψηφοδέλτια δεν πας σε εκλογές με στόχο την αυτοδυναμία, πως θα απευθυνθείς στα αστικά κέντρα για να πείσεις και να εμπνεύσεις, εκτός και αν νομίζουμε οτι λόγω της κατάρρευσης και αποσύνθεσης του ΠΑΣΟΚ θα κερδίσουμε τόσο απλά τις επόμενες εκλογές… Απλές σκέψεις εκθέτω, γιατί ακούγεται οτι στο αντινιούζ υπάρχουν και άνθρωποι από το στενό πυρήνα του Σαμαρά, μήπως και τα διαβάσουν και του τα μεταφέρουν, αν και νομίζω οτι ο χρόνος είναι πολύ λίγος πλέον για να δούμε σπουδαία πράγματα στο θέμα των προσώπων
    Αν η ΝΔ δεν κάνει κάτι για το στίγμα της και τα πρόσωπα που θα βάλει στα ψηφοδέλτια, τότε να είμαστε σίγουροι οτι τα δυο χρόνια του ΓΑΠ θα είναι έξι μήνες για τον Σαμαρά. Τελευταία ευκαιρία είναι και ο κόσμος δεν τη δίνει στη ΝΔ, αλλά στον ίδιο το Σαμαρά, στα ακούσματα που είχε και έχει ακόμα για τη δημιουργία εθνικής αστικής τάξης, για εθνική αξιοπρέπεια, για πολιτική με στόχο την κοινωνική συνοχή και δικαιοσύνη, Αν δε γίνει κάτι όταν η ΝΔ θα ξαναγίνει κυβέρνηση, να είμαστε έτοιμοι απλώς...για τα χειρότερα

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ pirandello 24/01/2012 16:48:25

      "Τελευταία ευκαιρία είναι και ο κόσμος δεν τη δίνει στη ΝΔ, αλλά στον ίδιο το Σαμαρά, στα ακούσματα που είχε και έχει ακόμα για τη δημιουργία εθνικής αστικής τάξης, για εθνική αξιοπρέπεια, για πολιτική με στόχο την κοινωνική συνοχή και δικαιοσύνη, Αν δε γίνει κάτι όταν η ΝΔ θα ξαναγίνει κυβέρνηση, να είμαστε έτοιμοι απλώς…για τα χειρότερα¨"

      Τα ειπες ΟΛΑ!!!!
      Δεν θα μας απογοητευσει!

  15. anideos avatar
    anideos 24/01/2012 16:43:40

    Οι εκλογες ακομα και το Σεπτεμβριο να γινουν αν η ΝΔ τις κερδισει με αυτοδυναμια, ο Σαμαρας θα εχει πετυχει το ακατορθοτο. Θα εχει γυρισει μια διαφορα του 10% και
    θα εχει οδηγισει ενα σχεδον διαλημενο κομμα στην εξουσια.
    Και το σημαντικοτερο με τη σταση του εδιωξε τον ΓΑΠ και καταφερε να τον χτυπανε αυτοι που τον γλυφαν μεχρι χθες.
    Πανω απ ολα ομως ο Σαμαρας με την παρουσια της ΝΔ στην κυβερνηση Παπαδημου σιγουρα δεν θα ειναι απροετοιμαστος για την πρωθυπουργια.
    Μεχρι τωρα ο ανθρωπος δειχνει πως ειναι σταθερος στις θεσεις του.
    Εχει ακουσει το μυρια οσα και οσο ο καιρος περνα ολο και πιο πολλυ δικαιονεται η σταση του.
    Υπομονη λοιπον και εμπιστοσηνη στον Σαμαρα.
    Οσοι τον ψηφισαμε το Νοεμβρη του 9, δεν νομιζω να το καναμε γιατι εχει τη μαγικη συνταγη και θα φερει τα πανω κατω σε ενα χρονο.

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ anideos 24/01/2012 16:52:23

      ο Σαμαρας δεν ειναι Μεσσιας!
      ειναι ομως οτι καλυτερο εχει ο τοπος και οτι πιο καθαρο.
      οσοι πιστοι προσελθετε!

      οι υπολοιποι εχετε πολλες επιλογες! Το Λαος με τους τοκογλυφους, το Πασοκ που δεν διαβαζε τι υπεγραφε και κατεστρεφε, την Αριστερα τρεις λαλουν και δυο χορευουν.
      α, ξεχασα εχετε και τους ...κυνηγους και τον ...Καμενο!

    • abcd avatar
      abcd @ anideos 24/01/2012 17:40:40

      Οσοι τον ψηφισαμε το Νοεμβρη του 9, δεν νομιζω να το καναμε γιατι εχει τη μαγικη συνταγη και θα φερει τα πανω κατω σε ενα χρονο.

      Για να μιλάμε με ειλικρίνεια οι περισσότεροι το κάναμε γιατί δεν θέλαμε να βγει η Ντορίτσα.
      Όταν δυστυχώς δεν έχεις επιλογές αυτά παθαίνεις ,που ήσουν νιότη
      που 'λεγες πως θα γινόμουν άλλος ;

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ abcd 24/01/2012 17:45:31

        δεν μας βγηκε και σκαρτος!
        οτι καλυτερο εχουμε ειναι!

      • ANGRY MAN avatar
        ANGRY MAN @ abcd 24/01/2012 18:19:18

        Καλά, την είδαμε τη Ντορίτσα, μέαα στο μνημόνιο η μούρη της. Απορώ μάλιστα που ο ΓΑΠ δεν της έδωσε το Υπουργείο Εξωτερικών.

      • anideos avatar
        anideos @ abcd 24/01/2012 21:59:24

        Αρα συνφωνουμε.
        Οποιος τον ψηφισε για αυτον τον λογο δικαιωθηκε εκεινο το βραδυ κιωλας.
        Οσο για τις επιλογες που αναφερεις, οι υποψηφιοι ηταν τρεις, η επιλογη μονοδρομος ΑΣ!!!

  16. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 24/01/2012 16:45:02

    ..μην είσαστε σίγουροι για τίποτε! με ΠαΣοΚ έχετε να κάνετε, και να αποχωρήσει ο Σαμαράς η κυβέρνηση δεν πεφτει ! μόνο αν τηρίσουν τον λόγο τους οι άλλοι θα γίνουν εκλογές,δηλαδή ο Πρόεδρος της δημοκρατίας που η συμφωνία έγινε μπροστά του και με την αιγίδα του και φυσικά ο πρωθυπουργός .
    Αν ο Παπαδήμος δεν τηρίσει τον λόγο ή την υποχρέωση που έχει και δεν ζητήσει σαν ο μόνος αρμόδιος εκλογές από τον πρόεδρο της δημοκρατίας αλλά υποβάλλει παραίτηση , ο πρόεδρος είναι υποχρεωμένος να ζητήσει σχηματισμό κυβέρνησης από το πρώτο σε δύναμη κόμμα της βουλής!!!!!( με τις ευλογίες του ..καταποντιζόμενου ΛΑΟΣ). Λέτε;;;

  17. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 24/01/2012 17:52:38

    ΔΕΝ έπρεπε να στηρίξει την κυβέρνηση Παπαδήμου-πασοκ.
    ΔΕΝ έπρεπε να συμμετάσχει.
    ΕΠΡΕΠΕ να έχει βγεί στο κλαρί.
    ΕΠΡΕΠΕ να έχει επιμείνει για εκλογές 4 Δεκεμβρίου 2011.

    Τώρα... όποιος πιστεύει πως η ΝΔ θα επιτύχει αυτοδυναμία, ας βάλει ένα στοίχημα. Με λεφτά, γιατί στο τζάμπα όλοι λένε πολλά, αλλά αν είναι να πληρώσεις, τότε σκέφτεσαι δυό φορές.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Βεντούζα 24/01/2012 20:52:41

      Οπότε τι μας λέτε, να είχε παραμείνει πρωθυπουργός ο ΓΑΠ και να φόρτωνε στο Σαμαρά ότι κακό προμηνύονταν για τη χώρα? Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω πως έστω και ένας άνθρωπος νομίζει ότι ο Σαμαράς έχει κανά μαγικό ραβδάκι με το οποίο μπορεί να προκαλέσει όποτε θέλει εκλογές!

      • Βεντούζα avatar
        Βεντούζα @ TopGunZ 25/01/2012 06:49:43

        Για το πρώτο επιχείρημα, με ποιό τρόπο ο ΓΑΠ θα "φόρτωνε στο Σαμαρά ότι κακό προμηνύονταν για τη χώρα?"

        Δε νομίζω πως στέκει αυτό σε καμμία λογική. Αυτός που κυβερνά και την ευθύνη φέρει και σε φθορά υπόκειται.

        Όσον αφορά στο δεύτερο, ότι δεν μπορεί να προκαλέσει εκλογές όποτε θέλει, αν δεχθούμε πως ισχύει (που κατ' εμέ ισχύει) η πασοκοποίηση της ΝΔ (άλλο άρθρο του antinews), σίγουρα θα μπορούσε να αυξήσει την πίεση.

        • Ιοκαστη avatar
          Ιοκαστη @ Βεντούζα 25/01/2012 07:06:06

          @Βεντουζα
          Για το πρώτο επιχείρημα, με ποιό τρόπο ο ΓΑΠ θα “φόρτωνε στο Σαμαρά ότι κακό προμηνύονταν για τη χώρα?”
          1. Επειδη οπως λενε και οι παπουδες μας τα στερνα τιμουν τα πρωτα, φαινεται καθαρα σημερα οτι σωστα επραξε ο Σαμαρας. Αν η χωρα ειχε οδηγηθει σε εκλογες τον Δεκεμβρη του ’11, το αλγος της δημοκρατιας μας, το Πασοκ και τα δελφινια-δελφινακια του θα ειχαν και αυτα διασωθει μαζι του. Δεν θα ειχε αποκαλυφτει και στον τελευταιο ελληνα η αυθαδεια, η αναλγησια και ολες οι αλλες “αρετες” του Λοβερδου, του Χρυσοχοιδη, της Διαμαντοπουλου και ολων των φυντανιων στο αδιαμφισβητητο αυτο επιπεδο! Αυτοι ολοι κατακαηκαν! Τελειωσαν!
          2. Πιθανη επιβιωση τους εκεινο τον καιρο θα σημαινε και μια αριστοτεχνικη μετακυληση ολων των ευθυνων για την οικονομια και την κριση μεσου των μεσων που διαθετουν στη ΝΔ. Θα εβγαιναν παλι στα καναλια και θα ωρυοταν απο τον Λοβερδο, μεχρι τον …Λυντζερη!!!! Αυτα ολα κατακαηκαν! Τελειωσαν!
          3. Εκλογες εκεινο τον καιρο δεν μπορουσε να προκαλεσει. Παραιτησεις βουλευτων και αστειοτητες συναφεις ειναι για μαθητευομενους δημοκρατες και δεν ανηκουν στα πλαισια συντεταγμενου δημοκρατικου κομματος! Επραξε το μεγιστο καλο για την Πατριδα και εμας με προσωπικο κοστος! Και μερα τη μερα σημερα τελειωνει ολους τους φαιδρους μιας παραταξης που διελυσε την Ελλαδα!

          Αλλα αγαπητε Βεντουζα, πολυ γρηγορα ανατελει μια αλλη εποχη. Χωρις Πασοκ! Αυτο κατακαηκε! Αυτο ευτυχως, τελειωσε!!!

          • Βεντούζα avatar
            Βεντούζα @ Ιοκαστη 25/01/2012 13:18:46

            Δε συμφωνώ, νομίζω πως μεσομακροπρόθεσμα θα χρεωθεί η ΝΔ μνημονιακές πολιτικές ενώ αντίθετα ο venceremos τουρίστας βγαίνει αντιμνημονιακός από αριστερά, δε μπορούν να τον φύγουν από το κόμμα και τη λέζα θα τη φάει ο επόμενος αρχηγός του (όποιου) πασοκ, επιτρέποντάς του να αναδυθεί παρθένος και άσπιλος.

          • Heaven avatar
            Heaven @ Βεντούζα 25/01/2012 16:25:26

            το Πασοκ διαλύεται.Και νομίζω οτι ο venceremos τουρίστας τελικά θα πάει, δεν ξέρω που, πάντως οχι στο σπίτι του!
            "οπως ξέρω και το οτι ο Σαμαράς οδηγείται μα ταχύτητα φωτός στο Μαξίμου!!!!!!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Βεντούζα 25/01/2012 00:58:32

      Πόσα χρήματα;

      • Βεντούζα avatar
        Βεντούζα @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 25/01/2012 06:53:31

        Εμένα και τα 5 ευρώ με "πονάνε" αγαπητέ, ως μακροχρόνια μη επιδοτούμενο άνεργο.

  18. Παγιάντζα Θωμαή avatar
    Παγιάντζα Θωμαή 24/01/2012 18:22:17

    ...O Πρόεδρος της ΝΔ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ τη Νεα Δανειακή σύμβαση που επικυρώνει ολα τα προηγούμενα!!!!!!Με βαση τις απαιτήσεις της Τροικας θα καταντήσουμε υποζύγια κ υποχείρια για μια ζωη, αφού θα πρεπει να δεσμευτεί κ ο επόμενος Πρωθυπουργός!!!!!!!Ολα είναι κ θα είναι ρευστα επ αόριστον!!!!!!!Η κυβέρνηση Παπαδήμου οφείλει, κατά τη σύναψη της νέας δανειακής σύμβασης και με βάση το Σύνταγμα στο οποίο ορκίστηκε, να αρνηθεί την υπογραφή όρων που θα είναι αντίθετοι προς τις Συνθήκες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, το Διεθνές Δίκαιο και τον Καταστατικό Χάρτη της χώρας μας!!!!!

  19. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 24/01/2012 18:53:58

    εσεις κυρια ιοκαστη μηπως ειστε η αδερφη του σαμαρα και του εχετε τοση εμπιστοσυνη?γυνεκα δεν λεω γιατι μας δημιουργουντε αλλοι συνηρμοι....γιατι ωρε νεοελληνες να του εχουμε εμπιστοσυνη?επειδη ειναι ομορφοπαιδο?γιατι εκανε λιγες υποχωρησεις?γιατι οσα μας ειπε για το μνημονιο τα πηρε πισω?γιατι με διαλυμενο το πασοκ δεν μπορει να ξεκολησει το κομμα απο το 20%?μηπως σας περασε απο το μυαλο οτι η δυναμη του ειναι αυτη?το 20%?και ποιος σας λεει ρε ξεφτερια τις πολιτικης οτι ο καμενος δεν ειναι σε θεση να παρει αλλους 20 βουλευτες της λαικης πτερυγας της παραταξης που νομιζαν οτι με τον σαμαρα βρηκα τον εκφραστη τους αλλα διαψευστικαν?και μην πει κανεις αν θα τον ακολουθησουν.....με χιλια θα πανε ....βαλε σε αυτους και ολους τους αηδιασμενους του πασοκ και θα σου πω εγω γιατι δυναμη θα εχει.....εξυπνακιδες που ειστε παχια λογια και ευχολογια εδω μεσα που λιβανιζετε απο το πρωι μεχρι το βραδυ τον προεδρο λες και το χετε παρει εργολαβια.......μονο εσεις ειστε νεοδημοκρατες δηλ?τοσος κοσμος που μας γυρναει την πλατη τι ειναι?δεν ηταν αυτοι που διναν στην νεα δημικρατια 40 και 44%?ακλαυτοι θα παμε πατριωτες αν δεν αλλαξει ροτα το καραβι...........

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 24/01/2012 19:35:35

      Αξιοτιμε Γιανκουλα,
      Ελπιζω να μην συγγενευεις με τον λησταρχο διοτι και το να σου απαντω διαδικτυακα που προκαλει τρομο.
      1. Δεν ειμαι αδελφη του Σαμαρα, συγκαταλεγομαι στις αδελφες ψυχες γενικως.
      2. Ως γυνΕκα, γενικως, δεν λεω ειναι ομορφοπαιδο.
      3. Τις υποχωρησεις τις αγνοω.
      4. Το μνημονιο το μνημονευω.
      5. Το 20% το διπλασιζω.
      6. Τους Καμενους τους καιω
      7. Τους 20 της λαικης πτερυγας κι οχι αγορας τους μηδενιζω
      8. Τον Προεδρο τον Λιβανιζω
      9. Την ΝΔ την ...αγαπω!!!!!!!!!!!!
      Στην τελικη, ριξε λιγο ερμα θα μπαταρει το ...σκαφος πατριωτη!

      • Y. avatar
        Y. @ Ιοκαστη 24/01/2012 21:23:58

        Κανένας άντρας δε θα μπορούσε να απαντήσει έτσι!!!

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ Ιοκαστη 24/01/2012 23:57:52

        Παχειές κουβέντες...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 24/01/2012 20:58:29

      Οι μόνοι που γυρνάνε πλάτες στη ΝΔ είναι οι αχάριστοι ρεμπεσκέδες που τους τάιζε ο κόσμος αυτής της παράταξης χρόνια τώρα. Αν μη τι άλλο θα ξεβρωμίσει και το κόμμα από τους γιαλαντζί πατριώτες και τους μωροφιλόδοξους. Την τύχη αυτής που υποστήριξαν στις εσωκομματικές θα έχουνε.

  20. sardanapalos avatar
    sardanapalos 24/01/2012 18:59:02

    Μακάρι να είναι 8/4/2012 αλλά δεν το βλέπω. Είναι πολύ μεγάλες οι πιέσεις.

  21. τάσος avatar
    τάσος 24/01/2012 19:46:35

    ήμαρτον.

  22. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 24/01/2012 20:02:04

    μαλιστα.........οτι πειτε κυρια μου.....θαυμαζω τον αλτρουισμο σας και την πιστη σας........αν εχετε καποιο μαγικο φιλτρο για αυτα θα σας ημουν ευγνωμων αν μου το συστηνατε......με λυσταρχικους χαιρετισμους..Φ.ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ...

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 24/01/2012 20:13:00

      απο τον αλτρουισμο και την πιστη μου ελπιζω να μην οδηγηθω να ..κρεμαστω
      οσο για φιλτρα μαγικα, ο ...μαντης Τειρεσιας μου το απαγορευει!

      με φοβο τρομακτικο
      μπροστα σε ενα ...λησταρχο θρυλικο,
      Ιοκαστη

    • juliet avatar
      juliet @ Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 24/01/2012 21:21:24

      Γιανκουλα
      Tι έγινε φίλε άφησες τις εξαγωγές των γεωργικών και έπιασε τις μετακινήσεις πολιτικών ανδρών ;Για τις εξαγωγές ,εξάγει τα καλύτερα και μας προμηθεύεις τις σαβούρες να φάμε εμεις οι ''φτωχοί '' των πόλεων.Τώρα για τις πολιτικές σου αναταράξεις ,τι να πω ;Αν δεν θες ν' ακούς να ''λιβανίζουμε '' τον Σαμαρά αλλάζεις σελίδα .Εδω έχουμε δημοκρατία ...σε όποιον αρέσει σε΄όποιο δεν αρέσει πάει σ΄άλλη παραλία να φτιάξει κάστρα και λιμνούλες .Οσο για το καράβι είπαμε να ρίξουμε τα βαρίδια στη θάλασσα για να μη το βυθίσουμε .Η ρότα μας είναι μία η ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ.
      Και όσο για τα φίλτρα, βρε παιδί μου, εσύ άτομο των αγρών τα γνωρίζεις καλύτερα ,εμείς ούτε αυτά δεν σκαμπάζουμε ...
      Και βάλε και κανένα τόνο ,έτσι για να μας πείσεις για τις καλές σου προθέσεις και καλοπροαίρετες επιθέσεις.

  23. Orestios avatar
    Orestios 24/01/2012 21:07:49

    Πρόβλεψη: Και μέχρι το 2020 να είναι ο Παπαδήμος πρώ δεν θα καταφέρει τίποτα.

  24. Y. avatar
    Y. 24/01/2012 21:26:23

    Γαιτί με τρώει από χθες ότι οι εκλογές θα γίνουν νωρίτερα?...γιατί...?

  25. τάσος avatar
    τάσος 24/01/2012 22:39:59

    αντώνη σαμαρά κάλεσε όλους τους μετανοημένους το μνημόνιο ψηφίσαντες και όσους εξαρχής αντιτάχθηκαν, σε ενιαίο μέτωπο ενάντιον του με στόχο την ανατροπή του. κράτησες μια στάση δικαιωμένη και τώρα σύρεσαι από μέρα σε μέρα, θαρρείς και έχει σημασία πότε θα γίνουν εκλογές, στηρίζοντας πολιτικές που κλήθηκες να ανατρέψεις. αντώνη σύνελθε. η νέα δημοκρατία οφείλει να διώξει το δντ και το σχέδιό του, όχι να κυβερνήσει σύμφωνα με αυτό.

  26. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 25/01/2012 09:38:23

    ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΤΖΟΥΛΙΕΤ.......ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΑΡΟΤΡΥΝΩΝΤΑΣ ΜΕ ΝΑ ΦΥΓΩ......ΠΟΣΟ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΠΙΖΗΤΑΤΕ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΟΤΑΝ ΜΗΝ ΑΝΤΕΧΩΝΤΑΣ ΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ .....ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΗΝ Ν.Δ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 20% ΜΕ ΠΤΩΤΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ.......ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ Η Ν.Δ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΛΕΨΕΙ ΓΙΑΥΤΗΝ......ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΘΛΙΒΕΤΕ ΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΑΝΔΡΩΘΙΚΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΙΑΣ ΠΑΡΕΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΟΙΞΗ ΕΠΙΔΙΩΚΩΝΤΑΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ......ΑΝ ΤΩΡΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ 18 ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΖΩΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΝΝΕΔ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΠΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΦΩΣ ΑΥΤΟ ΛΕΤΕ Ε.....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΒΑΡΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΩΦΕΛΙΜΟ ΦΟΡΤΙΟ ΤΟΣΟ ΕΛΑΦΡΥ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΤΕ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ.....ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΞΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ.....(ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΙΨΗ ΣΗΜΕΙΩΝ ΣΤΙΞΗΣ ΚΑΙ ΤΥΧΟΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΤΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΚΟΛΕΓΙΟΥ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ......ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΑΓΡΟΤΗΣ ΚΑΙ ΒΑΡΙΔΙΟ)

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 25/01/2012 16:29:22

      Εμενα αγαπητε Γιανκουλα, παρα τα λησταρχικα σου ...γονιδια, μου φαινεσαι και αγωνιστης και ετοιμος να δωσεις την μεγαλη μαχη για την παραταξη οταν ερθει η μεγαλη ωρα. Δηλαδη ωσονουπω!!!!!!
      Μαζι θα γιορτασουμε την μεγαλη απαλλαγη!!!!
      Μαζι θα γυρισουμε τη σελιδα!!!!!

      Ιοκαστη

  27. Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ avatar
    Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 25/01/2012 20:24:20

    ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΙΟΚΑΣΤΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ 89 ΚΑΙ ΜΕΤΑ....ΑΓΩΝΕΣ ΤΡΕΞΙΜΟ ΚΥΝΗΓΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ......ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΛΗΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΠΟΛΕΙΦΑΔΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ .....ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ..........ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΑΝΤΑΡ ....ΕΞΑΛΟΥ ΠΟΤΕ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΒΛΑΨΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ......(ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Φ. ΓΙΑΝΚΟΥΛΑΣ 25/01/2012 20:45:21

      Κύριε Γιανκούλα, ως νεότερος (ηλικιακά) ΝΔίτης σέβομαι τους αγώνες όσων έχουνε ήδη περάσει πριν από μένα, αλλά μήπως, λέω μήπως, το ότι από το '89 όπως λέτε πολεμάτε το αχρείο σύστημα ΠΑΣΟΚ κι αυτό είναι ακόμα εδώ (κοντά 23 χρόνια) είναι μια ένδειξη ότι δεν τραβάει το σύστημα και πρέπει να αλλάξουμε παιχνίδι? Κατά τα άλλα, κανείς φυσικά δε σας απαγορεύει την καλοπροαίρετη και απαγκιστρωμένη κριτική.