#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2011 15:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογές το Φθινόπωρο



Εν μέσω θέρους κι ενώ οι περισσότεροι Έλληνες πήγαν ή ετοιμάζονται να πάνε διακοπές η κυβέρνηση βάζει μπροστά μια σειρά από μέτρα. Πολλά είναι αρκετά δυσάρεστα για τους πολίτες αλλά υπάρχουν και ορισμένα που... μυρίζουν από μακριά εκλογές.

Η επίσπευση των διαδικασιών για τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων είναι ένα από αυτά. Ο Γ. Παπακωνσταντίνου ανακοίνωσε ότι την επόμενη εβδομάδα θα κατατεθεί η πρόταση για τον τρόπο τακτοποίησης των αυθαίρετων κτισμάτων, εκτός από εκείνους που βρίσκονται σε ευαίσθητες περιοχές. Παράλληλα, θα ανακοινωθούν και οι τρόποι που θα μπορούν οι ιδιοκτήτες να προχωρούν σε μόνιμη νομιμοποίηση.

Πέρα από τον εισπρακτικό χαρακτήρα της ρύθμισης, εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα βραχνά που απασχολεί ίσως και περισσότερους από 1 εκατ αυθαιρετούχους οι οποίοι ήταν όμηροι επί χρόνια. Πρόκειται για μια κρίσιμη μάζα ψηφοφόρων που το ΠΑΣΟΚ θα ήθελε να έχει στο χέρι σε επικείμενες εκλογές.

Από την άλλη η ανακοίνωση νέας περαίωσης για περίπου 500.000 ελεύθερους επαγγελματίες είναι ξεκάθαρα “κλείσιμο του ματιού” σε χιλιάδες ψηφοφόρους της λεγόμενης μεσαίας τάξης και πάνω. Γιατροί, δικηγόροι και ιδιοκτήτες ακινήτων άνω των 400.000 ευρώ θα μπορέσουν να ενταχθούν στη ρύθμιση και να πάρουν συγχωροχάρτι παντοτινό.

Για να μην πούμε για το άλλο συγχωροχάρτι σε αυτούς που δεν είχαν κάνει φορολογικές δηλώσεις ή που τις έκαναν με λάθος στοιχεία. Αντί να πάνε φυλακή τους δίνεται η δυνατότητα να τακτοποιήσουν τις εκκρεμότητες με την εφορία.

Τέλος, η ρύθμιση του ΙΚΑ που αφορά χιλιάδες οφειλέτες εισφορών είναι επίσης μέτρο προεκλογικού χαρακτήρα.

Σε συνδυασμό με τα λεφτά που λέει ο Μ. Χρυσοχοϊδης ότι θα φέρει από το ΕΣΠΑ για μεγάλα έργα, η κυβέρνηση φιλοδοξεί να αντιστρέψει το κλίμα και να πάει το φθινόπωρο σε εκλογές βάζοντας και πάλι τον εκβιασμό της χρεοκοπίας σε πρώτο πλάνο.

Θα προλάβει να πείσει τον κόσμο που είναι εξοργισμένος; Μάλλον δύσκολο. Οι πολίτες δεν είναι πια ιθαγενείς να θαμπωθούν με καθρεφτάκια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 15/07/2011 15:28:17

    Έτσι λέγαμε για Απρίλιο και Ιούνιο...έτσι θα λέμε και το φθινόπωρο για την ερχόμενη άνοιξη...
    Δυστυχώς για μας, το Πασόκ θα βγάλει την τετραετία..

  2. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 15/07/2011 15:31:52

    "ΛΕΦΤΑ" ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΟΥΧΑ.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 15/07/2011 15:34:00

      ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΕΣΠΑ , ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ , ΤΟ ΠΑΣΟΚ
      ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΒΕΡΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 15:36:42

    Εαν φτασουμε το 15 Αυγουστο....

    σε τι ραγες θα μπει το τραινο του Μπεννυ δεν ξερω... ορκο δεν παιρνω !
    αν εχει παρει τον οδικο χαρτη του ΓΑΠ... φτανουμε δε φτανουμε 15 Αυγουστο !

    Σημερα ηταν να παρουμε την 5η ΔΟΣΗ !!! την πηραμε?? ΘΑ ρωτησεις ενα ματσουκι εναν ΠΑΣΟΚΟ ??? εγω δεν εχω ματσουκι.. ΡΩΤΑΩ !!!

    ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ ΧΛΩΜΗ ΔΟΣΗ ??

    ΠΠ

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 16:55:00

      Υποθέτω ότι την πήραμε..σήμερα πληρώθηκαν πολλές επιστροφές φόρου...ρώτα τους γνωστούς σου...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Φακ Κωστας 15/07/2011 18:42:37

        xaxaxaa

        1. ασχετο !
        2. οι γνωστοι μου πληρωνουν ολοι !

        Εγω την κρεμαλα την εχω σαπουνισει... κατι δεν παει καλα.!

        ΠΠ

  4. Ίωνας avatar
    Ίωνας 15/07/2011 15:52:22

    Προσωπικά, πιστεύω ότι το καθεστώς Παπανδρέου θα κάνει ότι μπορεί, ώστε να αποφύγει τις εκλογές. Στο ΠΑΣΟΚ γνωρίζουν καλά, πως όποτε πάμε σε κάλπες, θα συντριβούν. Επίσης ξέρουν καλά ότι η ΝΔ θα πετύχει άνετη αυτοδυναμία. Όλο αυτό το εις βάρος τους αρνητικό κλίμα, νομίζουν ότι μπορούν να το αναστρέψουν με μερικά πολιτικάντικα τερτίπια, όπως το περιλάλητο ...δημοψήφισμα, καθώς επίσης και με μια, θεατρικού τύπου, αλλαγή αρχηγού. Δυστυχώς, δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος ότι οι εκλογές είναι κοντά. Εύχομαι πάντως να γίνουν, το συντομώτερο δυνατό, ώστε να απομακρυνθούν οι ενσυνείδητοι καταστροφείς της Πατρίδας και να φανεί ξανά η ελπίδα της ανάπτυξης και της ευημερίας, κάτι που μόνο ο Αντώνης Σαμαράς και η ΝΔ μπορούν να εγγυηθούν.

    • ορτικι ορτικαδ avatar
      ορτικι ορτικαδ @ Ίωνας 15/07/2011 20:07:42

      +100.000.000 like

  5. ikaros avatar
    ikaros 15/07/2011 15:58:25

    Το ΠΑΣΟΚ στοχεύει σε δύο πράγματα. Πρώτον, στο να εμποδίσει την αυτοδυναμία της Νέας Δημοκρατίας. Δεύτερον όμως και κυριότερο, στην αξιοπρεπή ήττα. Θέλει ένα ποσοστό άνω το 30%. Και δεν είναι εύκολο χωρίς τις παραπάνω παρεμβάσεις.

  6. anonymous avatar
    anonymous 15/07/2011 16:02:57

    Αυτοί θα πεοσπαθήσουν να μείνουν στην εξουσία όσο περισσότερο μπορούν. Δεν κάνουν εκλογές ο μόνος τρόπος είναι να τους ρίξει ο λαός ή να χάσουν την δεδηλωμένη

  7. Enzo avatar
    Enzo 15/07/2011 16:11:04

    Δεν προκειται να γινουν εκλογες.
    Οι Πασοκτζηδες ειναι οι μεγαλυτεροι εγωιστες.
    Προτιμουν να καταστρεψουν την Πατριδα και να μεινουν μεχρι τελους γατζωμενοι στην εξουσια παρα να πανε σε εκλογες τον φθινοπωρο.
    Οποιος νομιζει το αντιθετο ειναι νυχτωμενος βαθια.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/07/2011 17:25:42

    Το φθινόπωρο του 2013, 4 Οκτωβρίου.
    Και η ημερομηνία να σταθεροποιηθεί.
    h**p://www.antinews.gr/2011/07/15/112696/#comment-762370

  9. ΓΙΑΝΝΑ avatar
    ΓΙΑΝΝΑ 15/07/2011 17:34:11

    Έχεις δίκιο. Θα πρέπει να ψάξουμε για χώρα γιατί αυτή θα την έχει πουλήσει ο καραγκιόζης ο αρχηγός σου. Jeffry the liar.

  10. xriteo avatar
    xriteo 15/07/2011 17:52:43

    Ασχετο.Απο τοτε που ο ΓΑΠ εκανε Β' πρωθυπουργο τον Μπενυ,εχει εξαφανιστει εκεινο το ομορφοπαιδο ο Λοβερδος.Ζηλιαρογατος;

  11. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 15/07/2011 17:53:00

    Κατά τη προσωπική μου γνώμη,χωρίς να διεκδικώ το παπικό αλάθητο,το πιο πιθανό είναι να προκηρυχθούν εθνικές εκλογές τον Οκτώβριο.Τα όσα αναφέρει το αρχικό κείμενο και στη δική μου αντίληψη έχουν υποπέσει.Το πασοκικό καθεστώς εξαιρετικά δύσκολο να βγάλει χειμώνα.Η οργή του κόσμου θα ξεχειλίσει.Η χώρα έχει ήδη μπει,άτυπα,σε προεκλογική περίοδο και δεν αντέχεται να είναι παρατεταμένη.Ας μη μας διαφεύγει και η εγκύκλιος της ΝΔ προς τα στελέχη της, που θέλουν να πολιτευτούν,ζητώντας να παραιτηθούν από κομματικές θέσεις έως 31 Ιουλίου.Επίσης,όσο περνούν οι μέρες,παγιώνεται και διευρύνεται η μεγάλη διαφορά των δυο μεγάλων κομμάτων,υπέρ της ΝΔ.Και φυσικά,το ΠΑΣΟΚ δεν θέλει μια τεράστια δύναμη της ΝΔ,πολύ πάνω από 150 έδρες.Αν το αποτέλεσμα οδηγήσει τη ΝΔ σε δύναμη βουλευτών 155 και κάτω,τότε θα μπορούν τα διαπλεκόμενα ΜΜΕ να πιέζουν και να εκβιάζουν ασύστολα,δημιουργώντας σοβαρά εμπόδια στην άσκηση διακυβέρνησης από τη ΝΔ,με τη καλλιέργεια υστερικού κλίματος.Και μην ξεχνούμε πως τα γνωστά ΜΜΕ θα επιθυμούν τη γρήγορη επάνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία,ποντάροντας η βόμβα της χρεωκοπίας να σκάσει στα χέρια της ΝΔ.Αν,βέβαια,δεν σκάσει σε πασοκικά χέρια τελικά εντός του προσεχούς διαστήματος...Όλα αυτά,φυσικά,είναι υποθετικές σκέψεις,που ανά πάσα στιγμή μπορεί ν'ακυρωθούν από ξαφνικά γεγονότα.Τα πάντα είναι ρευστά...Οψόμεθα...

  12. juliet avatar
    juliet 15/07/2011 18:30:45

    Ζήτω ,ο πατριώτης ο ΓΑΠ,ζήτω το Πασοκ.Αν δύσει ο πράσινος ήλιος τι θα γίνουνε τα πράσινα ανθρωπάκια ,θα μαραθούνε ,θα ξεραθούνε και θα τα ξεριζώσουμε .Εμείς δεν θέλουμε ξερά θα φυτεύσουμε ελπίδα για την μοιράσουμε στο λαό μας ,τον δικό μας για ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΣΠΟΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ.
    Δεν σπειρουμε διχόνοια η Ελλάδα είναι των Ελλήνων και όχι των Πασόκων.

  13. geopan avatar
    geopan 15/07/2011 19:26:25

    6/10/2013 εκλογές απόδοση:1.10

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ geopan 15/07/2011 19:41:37

      Αυτή η ημερομηνία έχει απόδοση 1 προς 1000, επειδή δεν πέφτει Κυριακή.

      • geopan avatar
        geopan @ Ίωνας 15/07/2011 21:47:10

        μα πέφτει Κυριακή!!!

  14. geopan avatar
    geopan 15/07/2011 19:26:50

    μόλις έπεσε η απόδοση στο 1.07!!

  15. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 15/07/2011 19:30:27

    σε συσκεψη που ειχε ο γαπ στο καστρι με τη μανα του και τα αδερφια του αποφασιστηκε να μην πανε σε εκλογες τον οκτωβριο. θα προσπαθησουν να το τραβηξουν οσο πιο περα γινεται. ισως μεσα σ αυτο το διαστημα ο γαπ καταφερει και πεισει τους ξενους για μια επιμυνση αποπληρωμης του συνολου του χρεους. νομιζει ετσι ενω ο κοσμος πειναει οτι μπορει να παει σε εκλογες με αυτη υποτιθετε την επιτυχια στα χερια του. φυσικα οσο πιο πολυ αργει το πασοκ να παει σε εκλογες τοσο πιο πολυ το ποσοστο της νδ θα μεγαλωνει και η αυτοδυναμια πιο εφικτη.