#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2011 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογές τον Ιούνιο;


Από καλά πληροφορημένες πηγές μεταφέρεται ότι ο χρόνος των ανακοινώσεων για επιμήκυνση του ελληνικού χρέους, μείωση του επιτοκίου δανεισμού για την Ελλάδα, αλλά και επιμήκυνση του Μνημονίου ως το 2015 θα είναι το αργότερο ως την επόμενη Σύνοδο Κορυφής, δηλαδή στις 24 Ιουνίου. Η πληροφορία αυτή έχει ενεργοποιήσει στα υψηλά κλιμάκια της αγοράς και της κυβέρνησης σενάριο πρόωρων εκλογών μέσα στον Ιούνιο, το οποίο βγάζει την κυβέρνηση από τη δύσκολη θέση να προσπαθεί να κάνει εκλογές όσο ακόμα έχει πιθανότητες, αλλά να μη βρίσκει το διακύβευμα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συγκροτήσει προεκλογική ατζέντα.

Σύμφωνα μ’ αυτό το σενάριο, ο πρωθυπουργός θα θέσει το μεσοπρόθεσμο δημοσιονομικό πρόγραμμα 2012-2015 στην κρίση του ελληνικού λαού, μετατρέποντάς το σε διακύβευμα της αναμέτρησης. Παράλληλα, όμως, θα εμφανίσει τις αποφάσεις για την επιμήκυνση του συνόλου του ελληνικού χρέους, τη μείωση του επιτοκίου και την επιμήκυνση του Μνημονίου ως επιτυχίες. Δηλαδή, θα υποστηρίξει ότι αποτελούν αναγνώριση των προσπαθειών της κυβέρνησης και εξέλιξη που χαλαρώνουν τη θηλιά, αλλάζουν τα δεδομένα για την ελληνική οικονομία, αλλά με το μεσοπρόθεσμο δημοσιονομικό πρόγραμμα να αποτελεί προϋπόθεση. Και τότε θα θέσει το εκλογικό δίλημμα σχετικά με το ποιος πρέπει να διαχειριστεί το πρόγραμμα που οι Ευρωπαίοι ζητούν προκειμένου να δώσουν…

(Ε.Τ.)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 30/04/2011 19:24:00

    O ελληνικός λαός έχει κρίση και είδε τη διαχείρηση που έγινε από τον Οκτώβρη του 2009 μέχρι σήμερα. Θα φύγουνε νύχτα γίνουν δε γίνουν εκλογές.

  2. Xristoforos avatar
    Xristoforos 30/04/2011 19:35:04

    Συμφωνώ! πριν το χάραμα μονάχους τους ξεπόρτισαν (άδω)

  3. siakkas avatar
    siakkas 30/04/2011 19:43:19

    Η μόνη σφαίρα που έχουμε είναι η ψήφος μας, προτού μας εκτελέσει αυτή η απίθανη πραγματικά παρέα.
    Σήμερα το μεσημέρι η κεντρική αγορά των Σερρών θύμιζε προεκλογική παρέλαση βουλευτών.
    Και δεν είναι μόνο η δική μας ψήφος. Πως το λέει ο άλλος; Σηκωθείτε απο κρεβάτια, ξαπλώστρες, καναπέδες και την σφαίρα σας στην κάλπη.
    Προσωπικά δεν θα ψηφίσω κόμμα, θα ψηφίσω Ελλάδα.
    Θα δώσω την δύναμή μου την σφαίρα μου στον Αντώνη Σαμαρά.

  4. TSOVOLA DOSTA OLA avatar
    TSOVOLA DOSTA OLA 30/04/2011 20:08:36

    Ο ΛΑΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΦΥΛΑΚΙΣΗ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ

    • Orestios avatar
      Orestios @ TSOVOLA DOSTA OLA 30/04/2011 20:33:25

      Πολύ καλή πρόταση

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Orestios 01/05/2011 02:07:06

        Ναι αλλά θα τον εκδώσουν οι Αμερικάνοι ή θα μας βγάζει τη γλώσσα από τις ΗΠΑ, όπως ο Χριστοφοράκος από το Βησιγοτθιστάν;

    • trellakias avatar
      trellakias @ TSOVOLA DOSTA OLA 01/05/2011 11:53:22

      Ο λαός απαιτεί ........Γουδί για τον Παπανδρέου και το "μπουλούκι" του !

  5. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 30/04/2011 20:12:19

    Η εκλογές είναι μονόδρομος για τον Παπανδρέου.
    Κι αυτό γιατί δεν πείθει πλέον ούτε το ίδιο το πασοκ.
    Τώρα όσο αφορά τον Ιούνιο είμαι επιφυλακτικός.
    Το βλέπω για φθινόπωρο.

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/04/2011 20:14:39

    Χαχαχα
    "Σύμφωνα μ’ αυτό το σενάριο, ο πρωθυπουργός θα θέσει το μεσοπρόθεσμο δημοσιονομικό πρόγραμμα 2012-2015 στην κρίση του ελληνικού λαού κλπ κλπ"

    Αυτός, ο Minnesota asshole, δεν ήταν που έλεγε ότι ο Καραμανλής "κατέστρεψε τη χώρα και εγκατέλειψε το τιμόνι";
    Ο Καρ. άντεξε 5,5 χρόνια.
    Αυτός 1,5.

  7. Κρης avatar
    Κρης 30/04/2011 20:26:17

    Γιατί απολύσανε το Yorgo από το εργοστάσιο με τις μπανάνες στη Σουηδία;
    - Γιατί πετούσε τις στραβές!

    Τι λέει ο Yorgo πάνω στο ποδήλατο όταν βλέπει μία μπανάνα στον δρόμο;
    - Ωχ, πάλι θα πέσω!

    Γιατί ο Yorgo δεν μπορεί να φάει μπανάνες;
    - Γιατί δεν βρίσκει το φερμουάρ!

    Γιατί ο Yorgo δεν μπορεί να γράψει το νούμερο 33;
    - Γιατί δεν ξέρει ποιο ψηφίο πάει πρώτο!

    Ο Yorgo μπαίνει σε ένα κατάστημα:
    - «Γεια σας, έχετε σημαίες», ρωτάει την υπάλληλο.
    - «Βεβαίως, Πρόεδρε, στο κατάστημά μας έχουμε ό,τι σημαία θέλετε.»
    - «Μια ελληνική σημαία θα ήθελα. Σε τι χρώμα βγαίνει;»
    - «Μα φυσικά σε γαλάζιο και άσπρο!»
    - «Ωραία, δώστε μου τότε μια. γαλάζια!»


    Μπαίνει ο Yorgo σε ένα σουβλατζίδικο:
    - Μία πίτα, σας παρακαλώ, λέει στον σουβλατζή.
    - Με καλαμάκι; ρωτάει αυτός.
    - A, θα τρελαθώ, μη μου πεις ότι βγήκε και σε χυμό;

  8. parsifal avatar
    parsifal 30/04/2011 20:45:45

    Βαθυστόχαστη πολιτική ανάλυση...

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/04/2011 20:49:04

    Το ΓΑΠ ειναι ικανο ν αυτοκτομησει με το μυλο...
    θα το φαει...! το αβαφτιστο...
    ο φιλος του ο Ομπαμας μας εδωσε πιστοποιητικα... το ΓΑΠ που τα εχει κρυμενα??

    ΠΠ

  10. φωνη avatar
    φωνη 30/04/2011 20:52:51

    Ο κόσμος φοβάται και υπακούει στους δυνατούς, αλλά σέβεται μόνο τους ικανούς. Ελπίζω να ψηφίζουμε αυτούς που σεβόμαστε και όχι αυτούς που φοβόμαστε.

  11. Xmm avatar
    Xmm 30/04/2011 21:13:40

    Το δίλημμα των εκλογών θα είναι δίλημμα φόβου όχι ελπίδας πάντως δε κάθε περίπτωση. Αυτό ίσως θα έπρεπε να μας φοβίζει απο μόνο του.

    • φωνη avatar
      φωνη @ Xmm 30/04/2011 21:15:58

      Αν ψηφίζεις τους φόβους σου, το μόνο σίγουρο για το μέλλον είναι ότι θα τους βρεις μπροστά σου με το παραπάνω

  12. Roter Platz avatar
    Roter Platz 30/04/2011 21:17:05

    Το αποτελεσμα αυτων των εκλογων, αν γινουν η οποτε γινουν, θα σας κανει να σας φυγει η μασελλα.
    Τελειωσαν τα ψεμματα.
    Θυμαστε τις εκλογες του 68;
    Αντε μετα να ψαχνετε για οραματα, οριζοντες και ελπιδες μπλε και πρασινες.

  13. Παναγος avatar
    Παναγος 30/04/2011 21:19:01

    Παρτε το χαμπαρι δεν προκειται να κανει εκλογες το γαπ και η συμμορια της οποιας (υποτιθεται) ειναι ..προεδρος.

    Θα βγαλουν την τετραετια αυτοι ς.Εκτος αν γινει ξεσηκωμος και τους ξεπαστρεψουμε εμεις ...

    Αν εσεις πιστευετε οτι το γαπ ειναι σε θεση να αντιληφθει την κατασταση ,ε! τοτε ..περιμενετε ..προωρες...

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/04/2011 22:26:50

    Στο ενδεχόμενο των εκλογών σε σύντομο διάστημα, συνηγορούν και τα εξής:

    1) Το γιαπάκι Φ. Σαχινίδης, που παριστάνει τον υφυπουργό Οικονομικών, φέρνει νομοσχέδιο στη Βουλή, σύμφωνα με το οποίο όλα τα χρήματα από ιδιωτικοποιήσεις θα πηγαίνουν απευθείας στους δανειστές, και δεν θα έχει καμία κυβέρνηση δικαίωμα να τα χρησιμοποιεί κατά το δοκούν!
    2) Το επίσημο όργανο του ΔΝΤ και του νεοφιλελευθερισμού, η Καθημερινή δηλαδή, γράφει στην πρώτη της σελίδα ότι "η τρόικα ετοιμάζεται να μας βγάλει κόκκινη κάρτα και να μη μας δώσει την επόμενη δόση", προφανώς για να ενσπείρει κλίμα τρομοκρατίας, υπό το οποίο το πόπολο θα οδηγηθεί σε εκλογικό εκβιασμό.

    Μήπως ήρθε η ώρα να κατανικήσουμε το φόβο και να φτύσουμε κατάμουτρα τον "διαιτητή" που θα μας βγάλει την κόκκινη κάρτα;

  15. jkr avatar
    jkr 30/04/2011 23:36:54

    Στη ΝΔ επιτρέπεται να κερδίσει τις εκλογές; Ούτε το 2007, ούτε το 2009 της επιτρεπόταν, το 2007 δεν ενέδωσε, το 2009 ενέδωσε...ΤΩΡΑ; βάζουμε ένα στοίχημα αν θα ενδώσει;

  16. Basilio E avatar
    Basilio E 30/04/2011 23:42:24

    Το ξαναλέω... 19/6 οι εκλογές.

    • lampropoulos avatar
      lampropoulos @ Basilio E 01/05/2011 12:15:59

      με πρωτο κομμα το πασοκ.........

  17. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/05/2011 00:40:15

    Ποιες είναι οι πολιτικές που δεν μπόρεσε να εφαρμόσει ο ΓΑΠ μέχρι τώρα ώστε να υπάρχει λόγος να προσφύγει σε εκλογές;
    Και μη μου πείτε για το έλλειμμα, κ.λ.π. Εξαρχής ο σκοπός δεν ήταν να βελτιωθεί η οικονομία. Οπότε, λαμβάνοντας υπόψη τι πραγματικά θέλουν να κάνουν, και το ότι μέχρι τώρα το κάνουν σχεδόν ανεμπόδιστα (αντιστέκονται ελάχιστοι διανοούμενοι αλλά θεσμικά/πολιτικά δεν έχουν κανέναν σοβαρό αντίπαλο), γιατί να πάνε σε εκλογές; Για να κερδίσουν τι;

  18. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 01/05/2011 02:18:07

    Εκλογές;
    Αμήν και πότε;

    Η προκήρυξη των εκλογών θα δώσει την ευκαιρία να αποδείξει το εκλογικό σώμα αν η κυβέρνηση του Πασοκ έχει την πολιτική νομιμοποίηση για την εφαρμογή του Μνημονίου χωρίς να υπάρχει έγκριση όχι του λαού αλλά ούτε καν της Βουλής, που θα έπρεπε να περάσει σαν Σύμβαση και θεωρώ ότι είναι Συνταγματικό ατόπημα η ενέργεια αυτή της κυβέρνησης.
    Σε κάθε περίπτωση ο ΓΑΠ πρέπει να προκηρύξει εκλογές το συντομότερο διότι ο Ελληνικός λαός δεν αντέχει άλλο όλη αυτή την φαρσοκωμωδία που είναι σε εξέλιξη.
    Εμπρός λοιπόν για Αλλαγή, Αλλαγή Πολιτικής, Αλλαγή Οικονομικής Πολιτικής, Αλλαγή στο Μνημονίου, Αλλαγή Κυβέρνησης !!!!
    Κυβέρνηση με γνώμονα τον Κοινωνικό Φιλελευθερισμό.
    Κυβέρνηση της Ν.Δημοκρατίας
    Με Πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά.

  19. O Saligaras avatar
    O Saligaras 01/05/2011 06:54:19

    Από καλά πληροφορημένες πηγές . . .
    Σύμφωνα μ’ αυτό το σενάριο . . .

    If confusion is the first step to knowledge, I must be a genius!

  20. nickname@talefta-yparchoun.gap avatar
    nickname@talefta-yparchoun.gap 01/05/2011 09:31:40

    ..όλα αυτά τα ..ανθρωπάρια μετά τις εκλογές , από την Τρίτη κιόλας ,χωρίς νρτοπή θα βγαίνουν στα..κεραμίδια και θα ουρλιάζουν :τα λεφτά υπάρχουν !!
    Τέτοιοι είμαστε ,τέτοια θέλουμε!

  21. kopritis avatar
    kopritis 01/05/2011 10:43:46

    Ton Gap mono me xeirourgiki epemvassi tha ton ksekolisoun ap tin prothipourgiki karekla...Prepei na drassei o laos.de tha perimenoume ton ilithio na prokiriksei ekloges!!

  22. deldio avatar
    deldio 02/05/2011 01:26:59

    Εντάξει, κηρύσσω κοινωνικό σιωπητήριο, ξαναπιάστε τα επαναστατικά πληκτρολόγια και τους φραπεδοκαναπέδες. Εκλογές τον Ιούνιο και λύσαμε το πρόβλημα!

  23. Neos avatar
    Neos 07/05/2011 19:02:48

    Η μόνη λύση είναι ψήφος σε αριστερά κόμματα