#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/04/2009 17:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογές, συνέδριο, ή … επανίδρυση;

Οργιάζουν σήμερα τα σενάρια για πρόωρες εκλογές με αφορμή την συζήτηση το βράδυ στην Βουλή της πρότασης του ΠΑΣΟΚ να συσταθεί προανακριτική επιτροπή για την υπόθεση Παυλίδη, στην οποία η ΝΔ κάλεσε τους βουλευτές της να ψηφίσουν «κατά συνείδηση». «Δεν απαντώ σε σενάρια» είπε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Ευάγγελος Αντώναρος, ερωτηθείς αν η χώρα μπορεί να κυβερνηθεί με 150 βουλευτές (σε περίπτωση παραίτησης του Αριστοτέλη Παυλίδη).

Σχετικά με την στάση του κ. Παυλίδη, ο οποίος επιμένει να μην παραιτείται, επισημαίνουμε καταρχήν ότι αν το έκανε αυτήν στην στιγμή (πριν δηλαδή από την ψηφοφορία) θα ήταν σαν να έλεγε «είμαι ένοχος, καταδικάστε με». Πρόκειται λοιπόν για ένα παζάρι με τη ΝΔ και μάλιστα χοντρό, επειδή κι αυτός θα έχει τις πληροφορίες του.

Έπειτα, δεν είναι και τόσο εύκολο να «πέσει» η ΝΔ, αν μείνει με 150, επειδή υπάρχει πάντα η βοήθεια από τον Γ. Καρατζαφέρη.

Το θέμα είναι άλλο. Για τους λόγους τους οποίους έχουμε ήδη επισημάνει αναλυτικά στο post γιατί οι (πρόωρες) εκλογές είναι αναπόφευκτες, αν ο K. Καραμανλής περιμένει να κάνει εκλογές με αφορμή την εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας, του χρόνου δηλαδή, τότε η ΝΔ θα κινδυνεύει να υποστεί την μεγαλύτερη ήττα της όλων των εποχών - και άντε να συνέλθει μετά.

Υπάρχει άλλη λύση από τις πρόωρες εκλογές; Να προχωρήσει ο Κ. Καραμανλής σε έκτακτο Συνέδριο της ΝΔ μετά τις Ευρωεκλογές στο οποίο θα ζητήσει να ανανεωθεί η εμπιστοσύνη της βάσης προς το πρόσωπό του και άνεση χειρισμών των θεμάτων των εκλογών, των μέτρων και της ... διαδοχής.

Τι άλλο μπορεί να κάνει; Να επανιδρύσει τη Νέα Δημοκρατία, όπως του έλεγαν να κάνει μόλις ανέλαβε την ηγεσία της και πήγε να κοιμηθεί στο δωμάτιο του θείου του στην Πρώτη Σερρών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 18:45:47

    Μεγαλύτερο μπάχαλο από το σημερινό (σε όλους τους τομείς) δεν πρόκειται να γίνει είτε με τους σημερινούς είτε με τους πιθανόν 150 βουλευτές.
    Άρα είτε παραιτηθεί είτε όχι ο Παυλίδης καμία διαφορά στην ουσία.
    Απλώς πάμε για εκλογές αναγκαστικά λόγω δεδηλωμένης.
    Στην ουσία όμως ένα και το αυτό.
    Έφεξε για το ΠΑΣΟΚ, τώρα λοιπόν Θά έρθουν τα άλλα αστέρια να μας κατακλέψουν.

  2. ataktos avatar
    ataktos 06/04/2009 19:30:12

    @1-ο Ακης, η Βασο ,ο Μακης ,ο Ευαγγελος ο Παγκαλος η Αννουλα κλπ επαγγελματιες ειναι χα χα χα

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 06/04/2009 20:09:52

    @ 2 Ατακτε πολυ σοβαρη η κριτικη που κανεις στο σχολιο σου!!!Νατην επαναλαμβανεις συχνα....

  4. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 06/04/2009 21:16:58

    Η Νέα Δημοκρατία έχει περάσει πρό πολλού το σημείο Ο του αεροδιαδρόμου απογείωσης. (είναι εκείνο το σημείο που υπάρχει ακόμη η δυνατότητα στο αεροσκάφος να μην απογειωθεί,να φρενάρει και να μείνει στο έδαφος χωρίς να συντριβεί).
    Δηλαδή πετάει στο άγνωστο, δεν έχουμε αλλαγή στην καμπίνα με τους πιλότους, δεν έχουμε αλλαγή στο πλήρωμα, και σεβίρουμε χαμόγελα αισιοδοξίας στους ανυποψίαστους επιβάτες.
    Όλα θα ξεκαθαρίσουν μετά από τις εκλογές, είτε γίνουν ξεχωριστά είτε γίνουν ταυτόχρονα στις 7 Ιουνίου.
    Τελικά η μόνη πολιτική διαδικασία στην Ελλάδα είναι το ανεμογκάστρι της Ν.Δ. για την επόμενη ημέρα. Και συμπληρώνω, την επόμενη ημέρα της καταστροφής.

  5. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 06/04/2009 21:29:01

    Μπορει η "καραμελα" του αμαρτωλου ΠΑΣΟΚ να περναει ακομα αλλα να θυμηθειτε αυτο: μετα τις εκλογες ολοι οι "συνταξιουχοι" του ΠΑΣΟΚ θα ΠΑΡΟΥΝ ΔΡΟΜΟ.

    Τωρα, αν θα αναδειχθουν αλλα "ταλεντα" στην κλεψια ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Ελπιζω ο ΓΑΠ να μην ειναι τοσο ηλιθιος οσο ο χοντρος.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 21:32:22

    @5 Λές να πάρουν δρόμο; Χλωμό.

  7. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 06/04/2009 21:54:50

    @6
    Αυτη την εντυπωση εχω απο τα "συμφραζομενα".
    Θυμησου οτι ο ΓΑΠ ειναι "αμερικανακι" και λογω αυτου εννοει το αντιθετο απο αυτο που λεει.
    Π.χ. οταν λεει οτι το ΠΑΣΟΚ χρειαζεται ολες τις αποψεις εννοει οτι δε θα μας λειψει το αναρχο στυλ του Παγκαλου!

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 22:04:09

    Μη διώξει και τη Μαίρη Ματσούκα όμως και καταποντιστεί η Ευρωπαική πολιτική του κινήματος.
    Τέτοια αιχμηρά μυαλά σπανίζουν στην εποχή μας...

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/04/2009 22:52:07

    Απορώ με τη βλακεία αυτών που πιστεύουν ότι το ΠΑΣΟΚ, αν γίνει κυβέρνηση, δεν θα κλέψει.

    Απορώ και με τη μοιρολατρεία αυτών που γνωρίζουν τι εστι ΠΑΣΟΚ, μπροστά στο ενδεχόμενο να τούς ξαναλουστούνε.
    "Κι απορώ αν αισθάνεσαι τύψεις..."
    [http://www.youtube.com/watch?v=GVZyyHsLCnk]

  10. fantomas avatar
    fantomas 06/04/2009 23:00:47

    επανίδρυση!!!

    Η μαγικη λεξη!!!

    Λες?

    Μπααααααα!!!!!!!

  11. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 07/04/2009 07:43:02

    Εγω απορω με τη βλακεια αυτων που ενω εχουν ηδη λουστει τη ΝΔ επιμενουν να την υπερασπιζονται!

  12. Aurora avatar
    Aurora 07/04/2009 09:09:26

    11. Ειναι οι αγραμματοι, αλλα δυστυχως πολλοι,
    μια και ο αναλφαβητισμος εχει αναβαθμιστει τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα.

  13. Helmut avatar
    Helmut 07/04/2009 12:03:21

    Αν η λύση "φυγής προς τα εμπρός" του Κώστα Καραμανλή είναι να επανιδρύσει τη ΝΔ, και δεδομένου ότι το εγχείρημα πιθανότατα πρόκειται να στεφθεί με την ίδια επιτυχία με την Επανίδρυση του Κράτους, τους εύχομαι καλή επιτυχία!