11/03/2009 17:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογές και οικονομική κρίση επιτείνουν την …διαπλοκή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 11/03/2009 17:44:45

    Ένας παλιός δικηγόρος μου έλεγε
    « το επίπεδο της διαπλοκής και ρεμούλας διαπιστώνετε εύκολα από το χρόνο εκδίκασης των υποθέσεων «

  2. εκλογολάγνος avatar
    εκλογολάγνος 11/03/2009 17:57:31

    Για 130 ψωρομύρια δεν πρέπει να πάμε σε εκλογές? Αν δεν υπάρχουν, ας κάνουμε έρανο!!!
    Τα τρώνε που τα τρώνε, στα φραγκοδίφραγκα θα κολήσουμε? Σαν διαδικασία άρτου και θεάματος, νομίζω ότι αξίζει ένα εισητήριο 10κάτι ευρώ για μια ψυχαγωγική προεκλογική περίοδο!!!

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/03/2009 17:59:49

    Είμεθα μπανανία. Απλά. (Και δεν παράγουμε ούτε μπανάνες....)

  4. donaE avatar
    donaE 11/03/2009 18:19:50

    Δεν περιμεναμε την κριση για να ξεπουληθουμε.Ποσο πια?

  5. ataktos avatar
    ataktos 11/03/2009 19:13:44

    donaE- εμ δεν ειδες την Ο.Α. ...
    ΟΛΟ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ...

  6. theo1611 avatar
    theo1611 11/03/2009 19:23:42

    Συμφωνώ με τον εκλογολόγο.

    Από εδώ και στο εξής να μας λένε αυτά που μας ζητάνε πως θα τα χρησιμοποιήσουν. Είναι για τις εκλογές π.χ., πάρτε τα. Είναι για τα νοσοκομεία, πάρτε τα. Είναι για να τα φάτε? Περάστε του χρόνου!!!

    Κάπως έτσι και μη μου πείτε ότι δεν υλοποιείται. Κάθε νέο μέτρο για συγκεκριμένο σκοπό (λογαριασμό)!!! Να μας δείνουν και τον ειδικό λογαριασμό τραπέζης που έχει ανοιχτεί για το σκοπό να τους τα καταθέτουμε!!!

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/03/2009 20:06:56

    Ο ΣΥΝ λίγο καιρό ξαποσταίνει και ξανά προς την ...κόντρα τραβά:
    Το μεσημέρι συνήλθαν μυστικά στο γραφείο του Αλαβάνου στη Βουλή o ίδιος και οι Τσίπρας και Κουβέλης.
    Εκεί συμφωνήθηκε να πέσουν οι τόνοι και το κόμμα να πάει με χαμηλούς τόνους κα ενωτική εικόνα στις ευρωεκλογές.
    Παρόλα αυτά λίγη ώρα αργότερα στην συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας το σκηνικό έντασης ‘έγινε εκρηκτικό , και διαπιστώθηκε πλήρες αδιέξοδο μεταξύ ανανεωτικών και Αριστερού ρεύματος.
    Βασική αιτία τριβής ο9 θητείες των βουλευτών, καθώς στο συνέδριο του 2005 αποφασίστηκε οι βουλευτές σαν μην μπορούν να έχουν πάνω από δύο συνεχόμενες θητείες .
    Λογικό είναι το μέτρο να έχει αρχή έναρξης από τις αμέσως επόμενες εκλογές, δηλ το 2007.
    Στην πολιτική Γραμματεία ωστόσο οι πιτσιρικάδες του Τσίπρα, παρόλο που ο ίδιος ήταν διαλλακτικός ζήτησαν να ισχύει το μέτρο από την ημερομηνία ψήφισής του το 2005. Ετσι αν ισχύσει κινδυνεύουν να βρεθούν σύντομα εκτός βουλής οι Αλαβάνος Κουβέλης,. Δραγασάκης και Λεβέντης
    Το θέμα φυσικά είναι να φύγει ο Κουβέλης όσο πιο σύντομα γίνεται
    Υπενθύμιση : ο ΣΥΝ βρισκόταν πάντα μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας όχι τόσο γιατί δεν τραβούσε ο Κωνσταντόπουλος, αλλά κυρίως γιατί οι διαρκείς εσωτερικές συγκρούσεις στο εσωτερικό του (δαμανακη, μπιστης κλπ)έβγαιναν προς τα έξω και απογοήτευαν τον κόσμο.
    Τώρα κινδυνεύει να ξαναβρεθεί στα ίδια αλλά οι .. «επαναστάτες» πιτσιρικάδες του Τσίπρα δεν το καταλαβαίνουν.

  8. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 11/03/2009 20:59:28

    δηλαδή για τον κάθε Κουβέλη δεν πρέπει να ισχύουν τα καταστατικά?

  9. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/03/2009 21:04:40

    @ 8
    βασικά έκανα τον ρεπορτερ και μετέδωσα ρεπορταζ. Φυσικά και πρέπει να ισχύουν .αλλά όταν ψηφίζεις κάτι πρέπει να ισχύει από την αμέσως επομενη εκλογική αναμέτρηση. Αυτό λέει η λογική. και η επόμενη έγινε το 2007

  10. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/03/2009 21:05:53

    το 2005 δεν ειχαμε εκλογες, ούτε το 2006

  11. Swell avatar
    Swell 11/03/2009 21:07:08

    @Τρία πουλάκια κάθονταν: Τη "μυστική" συνάντηση την είδες από το κλαδί που καθόσουν;

  12. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/03/2009 21:09:08

    @Swell
    οταν γραφω κατι να με εμπιστευεσαι:)
    αλλωστε πλεόν έπαψε να ειναι μυστικη. την ακουσα και στο Μεγκα

  13. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/03/2009 21:10:16

    επεξηγηση :όταν λεμε μυστική , έχει την έννοια του μη ανακοινωσιμη. δεν εννουμε ...ντεντεκτιβ-ικη

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/03/2009 21:12:32

    Ζήτω η Αριστερά της ....καρέκλας.

    ΥΓ

    Αγαπητέ Factorx, μια μικρή παράκληση, εάν μπορείς να ανεβάσεις αν όχι όλη τουλάχιστον αποσπάσματα της αποψινής ομιλίας του κ καθηγητή.
    Επειδή το γέλιο ομορφαίνει και παρατείνει τη ζωή....
    Ο Πλάτωνας είχε ήδη ορίσει από την αρχαιότητα το κωμικό ως το αυτάρεσκο αίσθημα ... πόσο δίκαιο είχε

  15. ataktos avatar
    ataktos 11/03/2009 21:59:05

    Την καραμέλα της αυτοδυναμίας συνεχίζουν να πιπιλίζουν τα δύο μεγάλα κόμματα…. Αυτοδύναμες δεν ήταν τόσα χρόνια οι κυβερνήσεις που έφεραν τη χώρα σ’ αυτή την κατάσταση;…. κάποτε οι πολιτικοί μας θα πρέπει να μάθουν να συζητούν και να δέχονται και την αντίθετη άποψη….. για να δικαιούνται να ζητούν συναίνεση και εθνική συνεννόηση…..

    Για κρίση μιλάει σήμερα ο πρωθυπουργός και ζητάει συναίνεση….. Με επικοινωνιακά παιγνίδια η χώρα δεν κυβερνάται….. απαιτούνται λύσεις, όσο οδυνηρές κι αν είναι….. έτσι κάνουν οι ηγέτες.....

  16. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 11/03/2009 22:02:59

    Νά και μία ελπίδα απο αμεριανοεβραίο Γκουρού

    ‘Όσοι έχετε ρευστό χρήμα διαθέσιμο ή σπίτι για χρόνια ακατοίκητο, ανταλλάξτε το με ράβδους χρυσού, αργύρου ή άλλων ευγενών πολυτίμων μετάλλων, τώρα που είναι ακόμα δυνατόν. Στο άμεσο μέλλον θα είναι η καλύτερη άμυνα εναντίον της κρίσης, αλλά και ο πλέον χρηματοδοτικός πόρος ελευθέρας διακινήσεως, στην περίπτωση που, σαν συνέπεια της κρίσεως επικρατήσει το τραπεζικό ψηφιακό χρήμα.

    Άραγε μήπως η διεθνής οικονομική κρίση – εκτός από την εξόφθαλμη κακοδιαχείριση, απάτη και ληστεία - επίσης προκαλείται με απώτερο σκοπό την παγκόσμια επικράτηση του ψηφιακού ψευδο-χρήματος;

    «Όποια μεριά και αν κερδίσει τον οικονομικό πόλεμο που μαίνεται ανάμεσα στο δολάριο και στο ευρώ, οι διεθνείς τραπεζίτες θα βρεθούν ένα βήμα πιο κοντά στην δημιουργία του δικού τους παγκοσμίου ΜΗ ΡΕΥΣΤΟΥ νομίσματος» David G. Guyatt.

    Να πούμε ότι, ο κύριος αυτός έχει δίκαιο; Να σπεύσουμε στις πηγές της χρυσής λίρας για να αγοράσουμε; Να πιστέψουμε δηλαδή ότι, όντως μαίνεται αμερικανοευρωπαϊκός οικονομικός πόλεμος;

    Γιατι δέν υπάρχει αμφιβολία ότι, αυτός άρχισε απο τότε που το δολάριο έπεφτε και έφθανε κοντά στο μισό ευρώ. Πόσα χρόνια θέλει για να λήξει ένας τέτοιος πόλεμος; Και μήπως με την λήξη του, όπως μας λέει προχθές έτερος Γκουρού απο τις ΗΠΑ, ο χρυσός θα τριπλάσιάσει την αξία του;

    ΠΕΛΙΑΣ

  17. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/03/2009 22:23:47

    Αυτό είναι το μόνο σίγουρο για το χρυσό.

  18. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 11/03/2009 23:01:48

    τρία πουλάκια, ψηφίστηκε το 2005 και ορίζει 2 θητείες ή 6 χρόνια συνεχόμενης θητείας και μετρά από τότε που ψηφίστηκε. άρα αν γίνουν εκλογές μέχρι το 2011 έχει κάθε δικαίωμα να κατέβει υποψήφιος. αυτός λοιπόν που βιάστηκε να βγεί στα κεραμύδια ήταν ο Κουβέλης. Βουλευτής από το 1989 παρακαλώ, ίσως προετοιμάζει την επόμενη εικοσαετία του στη Βουλή ή ζηλεύει την κοντά είκοσι χρόνια ηγεσία της Αλέκας στο διπλανό κόμμα.

  19. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/03/2009 23:06:51

    mikrh_loulou
    ουτε που με νοιαζει.θεμα λογικης ειναι. αν ηταν ετσι θα καναμε εκλογες με το νομο παυλοπουλου , οχι του σκανδαλίδη. ετσι οπως τα λες ειναι σαν να ζητας αναδρομικη ισχυ

  20. laonikis avatar
    laonikis 11/03/2009 23:57:12

    H χοντρη ρεμουλα ειναι 1ον στην επιμορφωση. εκει "χανωνται" τα λεφτα και κανεις δεν ξερει που πανε.Και 2ον στα "ιδρυματα" των κομματων.

  21. zapata avatar
    zapata 12/03/2009 09:07:55

    τρία πουλάκια έχουν ψηφίσει στο συνέδριο τους ότι έχει ισχύ από τις εκλογές του 2004, φίλος ο Κουβέλης φίλτατη η αλήθεια.

  22. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 12/03/2009 11:05:24

    zapata
    δεν το ξερω. θα το ψαξω

  23. zapata avatar