12/04/2009 11:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογές και μετά συνέδριο;

«Εκλογική ετοιμότητα και στο βάθος... συνέδριο» βλέπει σήμερα ο ΕΤ.

Ακριβώς όπως κι εμείς στην αρχή της εβδομάδας και πολύ - πολύ πιο φτηνά κυρία Γιάννα μου : Εκλογές, συνέδριο, ή ... επανίδρυση;

Δείτε τα υπόλοιπα κυριακάτικα εδώ: http://kafeneio-gr.blogspot.com/2009/01/blog-post_4920.html

Διαβάστε κι αυτό: Σενάρια διαχείρισης της ήττας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/04/2009 13:41:16

    δεν υπάρχει τίποτα που οι εκλογές μπορούν να αλλάξουν είτε προκύψει ο Α ή ο Β ή ο Χ ή ο Ψ. Τα αδιέξοδα της παράλογης και ανώμαλης διακυβέρνησης από το 1949 και μετά έχουν φτάσει σε αδιέξοδο. Μπορεί να παραταθεί ίσως, δηλαδή να αλλάξει κάποιος Μανωλιός και να βάλει τα ρουχα του αλλιώς, θα εξαρτηθεί από το πόσο θα κρατήσει η ελληνική εκδοχή της κρίσης αλλά πιστεύω το μαγαζί έχει κλείσει από τις αρχές του 2008 και απλώς παριστάνουμε.

    Όσο για την κα Νατάσα...

    Κακό πραγμα να κουτσομπολεύεις ανθρώπους που δεν χρωστάνε, και που στο κάτω κάτω δεν σου κουνιούνται μπροστά στην μύτη σου ή να προκαλούν (πολιτικά εννοώ, βλ. Μιμή το πάλαι ποτέ) αλλά η Νατάσα το είχε κλέισει το μαγαζί πριν καν βγει πρωθυπουργός ο ΚΚ. Λέω εγώ που μ'αρέσει να βλέπω και να ψυχανεμίζομαι.

    Ο λουφές έχει στερέψει, οι παχιές αγελάδες αδυνάτισαν, να δείτε ότι κανείς δεν έχει πρεμούρα να ανέβει στον θρόνο τώρα. Μόνο ξύλο θα φάει και δημοφιλής δεν θα γίνει. Για αυτό όλοι στηρίζουν τον ΚΚ. Φυσικά μπορεί να είμαι αφελής...

  2. Le canard avatar
    Le canard 12/04/2009 13:54:44

    Γράφει σήμερα η Καθημερινή σε δημοσίευμα με τίτλο: "Siemens, από ΟΤΕ άρξασθαι. Η «περιβόητη» συμφωνία 8002, τα «μαύρα ταμεία» και οι λογαριασμοί στο εξωτερικό": "Ο ανακριτής κ. Νίκος Ζαγοριανός επέλεξε να αρχίσει να ξετυλίγει το κουβάρι από το σημείο που διαθέτει τα περισσότερα στοιχεία: Τη σύναψη και την εφαρμογή της «περίφημης» συμφωνίας 8002 ανάμεσα στον ΟΤΕ και τη Siemens για την προμήθεια ψηφιακών κέντρων, η αξία των οποίων ξεπέρασε το 1 δισεκατομμύριο μάρκα (περί τα 500 εκατ. ευρώ) ενώ ήταν προϋπολογισμένη για «το μισό ποσό»..."

    Μα, αν θυμάμαι καλά 50%-50% είχαν πάρει τότε τη δουλειά Ζημενς και Ιντρακόμ. Αραγε, μόνον η Ζημενς έδωσε μίζες; Η Ιντρακόμ πήγε με το σταυρό στο χέρι;

  3. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 14:04:10

    @ αρχαιοπτέρυξ
    Σωστά τα λές για την πρεμούρα. Οι ευροεκλογές έτσι κι αλλιώς δεν βγάζουν κυβέρνηση, και κανείς δεν θέλει να έχει πολιτικό κόστος ως πρωθυπουργός. Το show όλο γίνεται για το θεαθήναι και για να υπάρξουν οφέλη στις πολιτικές ομάδες, καθώς έτσι εξασφαλίζουν θέσεις για μελλοντικές επιτυχίες. Ουσιαστικά την θέση του Καραμανλή δεν την θέλει κανένας προς το παρόν. Έτσι βολεύονται όλοι και μπορούν να πανυγηρίζουν την κάθε Πύρρεια νίκη.

  4. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 14:13:17

    Κρητική βεντέτα στο κέντρο της Νίκαιας
    12 Απριλίου 2009, 13:45



    Με μια σφαίρα στο κεφάλι δολοφόνησε μέρα-μεσημέρι νεαρός Κρητικός τον 73χρονο συντοπίτη του, την ώρα που έβγαινε από κρητική ταβέρνα στη Νίκαια.


    ζουγκλα.γρ

  5. οκτώ avatar
    οκτώ 12/04/2009 14:16:00

    @ αρχαίε σύντροφε
    Συμφωνώ ότι δεν πρόκειται να αλλάξει απολύτως τίποτα. Οι πολιτικές δυναστείες που μας κυβερνούν δεν έχουν χρώματα όπως βλέπει το πόπολο. Το κρουζιερόπλοιο "η ωραία Ελλάς" δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τις φουρτούνες, οπότε το πιθανότερο είναι να βουλιάξουν για να εισπράξουν την ασφάλεια.

  6. osaperas avatar
    osaperas 12/04/2009 14:50:34

    Έχω ενοχληθεί πολύ με την ιστορία του Ευριπίδη Στυλιανίδη ο οποίος (όπως γράφει το πρώτο θέμα) χρέωσε στο υπουργείο μερικές χιλιάδες ευρώ για ένα διήμερο στο Παρίσι μετά της συζύγου.

    Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν κάποιοι μηχανισμοί στην χώρα μας και όταν παρατηρούνται τέτοιες συμπεριφορές να ακολουθεί μία πολιτική διαπομπευση του οποιουδήπτε πολιτικού;

    Ο Στυλιανίδης δεν είναι ούτε ο πρώτος -οργίαζαν οι πασόκες στο παρελθόν- και πιθανά δεν θα είναι ο τελευταίος. Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να αντιδράσουμε όλοι μας μιας και τα χρήματα μας ξόδευε ο Στυλιανίδης- και ο κάθε Στυλιανίδης;

    Και η πολιτική διαπόμπευση πρέπει να γίνεται από τους ψηφοφόρους και υποστηρικτές του κόμματος του κάθε πολιτικου ο οποίος συμεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο και όχι από τους πολτιικούς αντιπαλους.

  7. Red  Rock avatar
    Red Rock 12/04/2009 14:53:02

    Ρε φιλε Βουλγαρακη- εισαι και φιλος-σταματησε τις κουταμαρες ..Τι θελεις και βγαινεις στα καναλια και εκτιθεσαι περοσσοτερο και να λες οτι οταν παρελαβες ηταν ολα ωραια και καλα και απο την αλλη να τρεχουν τον Παυλιδη στις προανακριτικες επιτροπες..Ειπες την μ......α σου ''ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΗΘΙΚΟ'''σε κραξαν ολοι και εσυ επανερχεσαι.Λαθος μεγαλο φιλε Γιωργο...

  8. isnogood avatar
    isnogood 12/04/2009 15:08:50

    Ποιος βάζει στοίχημα οτι ο Βουλγαράκης δεν θα είναι υποψήφιος;



    Υ.Γ.
    Σε συμβολαιογράφο της Θεσσαλονίκης γιατί δεν κατεβαίνω Αθήνα.

  9. ataktos avatar
    ataktos 12/04/2009 15:09:25

    Ότι θέλει και γουστάρει ο κάθε εκδότης προβάλει ένας αχταρμάς -τουρλιού

  10. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 15:20:23

    Υπάρχει "απόχρωση" λάθους, στις δηλώσεις Βουλγαράκη, δύσκολα αναγνωρίσιμο από το ευρύ κοινό, ώστε να κερδίζει στις εντυπώσεις.
    Στην ουσία, όμως, ταυτίζει, ώστε να παραλείψει, να εξηγήσει.

  11. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 12/04/2009 15:35:20

    Από τη στιγμή που δήλωσε ότι έκανε οφ σορ εταιρεία για να μην πληρώσει φόρους έδειξε πόσο θράσος διαθέτει και πόσο γραμμένους μας έχει όλους εμάς τους αφελείς που πληρώνουμε.Αφού λοιπόν οι μεγαλοεκδότες και οι καναλάρχες του δίνουν ευκαιρία να μιλάει λέει ότι πιο θρασύ μπορεί για να δει μέχρι που φθάνουν οι αντοχές μας.

  12. ataktos avatar
    ataktos 12/04/2009 15:41:23

    Ένας κλέφτης αποφασίζει να κλέψει ένα σπίτι πλουσίων.. Το παρακολουθεί
    μαθαίνει πότε θα λείπουν και το βράδυ εξοπλισμέμος με όλα τα σύνεργα
    μπαίνει μέσα. Εξουδετερώνει το συναργερμό και εκεί που κλέβει ακούει
    μια φωνή.

    "Ο Ιησούς σε βλέπει και θα σε τιμωρήσει."

    Ξαφνιασμένος κοιτάει να δει από που έρχεται η φωνή αλλά μη βλέποντας
    τίποτα συνεχίζει τη δουλειά του. Οπότε σε λίγο ξανακούει τη φωνή να του λέει:

    "Ο Ιησούς σε βλέπει και θα σε τιμωρήσει."

    Αποφασισμένος να δει από που έρχεται η φωνή βλέπει ένα παπαγαλάκι.

    "Εσύ μιλάς και με τρόμαξες;"

    "Ναι, εγώ."

    "Μπα και πως σε λένε;"

    "Όμηρο."

    "Όμηρο; Μα καλά τι όνομα είναι αυτό για παπαγάλο;"

    "Γιατί είναι το Ιησούς όνομα για ντόπερμαν;;;;;;;;;;"

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/04/2009 15:45:25

    γιατί κάνει εντύπωση ο Βουλγαράκης?

    Δικαστής δεν είμαι, αλλά τόσα καραμπινάτα παραδείγματα μιζών, καταχρήσεων κλπ όχι μόνο πάνε ατιμώρητα αλλά μας λένε δεν έχουν στοιχεία, δεν ξέρουν δεν είδαν. Σε 10 χρόνια θα λέμε ευχαριστώ που μας κλέβουν και η απάτη θα είναι προύπόθεση του ΑΣΕΠ.

    Αν δεν καταλάβουμε ότι η διαφθορά είναι θέμα εθνικής ασφάλειας, θα γίνουμε υποτελείς άλλης χώρας, με ή χωρίς ελληνόιγωνη "κυβέρνηση", αν δεν είμαστε ήδη υποτελείς.

  14. kanis avatar
    kanis 12/04/2009 16:19:08

    @archaeopteryx

    Παρατηρώντας εδώ και τόσα χρόνια την ελληνική κοινωνία, δεν έχω καταφέρει, να ερμηνεύσω γιατί εξελίσσονται κι ανέρχονται κοινωνικά,μόνο όσοι, (αν κι αποτυγχάνουν στο αυτό καθ΄αυτό επαγγελματικό τους αντικείμενο), καθαγιάζουν στη διαδρομή τους, μίζες, ιδεολογικές κι άλλες προδοσίες, ανειλικρίνεια σε κάθε τους συναλλαγή,καιροσκοπισμό κι εγωπάθεια.

  15. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 12/04/2009 17:10:09

    Το σκουλίκι ο Real-ψεύτης γράφει σήμερα ακριβώς αυτό το ψέμμα που δεν έπρεπε να γράψει. Οτι θα ανακατέψουν και την σύζυγο του Πρωθυπουργού στις επόμενες Βουλευτικές εκλογές.
    Υποθέτω ότι ο Καραμανλής κατάλαβε, και να μην ξαναδώσει συνέντευξη στο τσουτσέκι του Κουρή και κυρίως να μην μιλάει off the record. Γιατί από εκείνη την καταραμένη συζήτηση το σκουλίκι ακόμη δεν έγραψε τίποτε για το ποίος θα διαδεχθεί τον Καραμανλή.

  16. Red  Rock avatar
    Red Rock 12/04/2009 17:45:02

    Μα για χαζους μας περνανε.Θα εμφανισουν λενε την συζυγο του Πρωθυπουργου στις περιοδειες και θα λυθουν αυτοματα τα προβληματα του κοσμου ? Ως δια μαγειας θα εισρευσουν χρηματα -απο που?-οι Δεκο θα γινουν πλεονασματικες, οι φοροι θα καταργηθουν,η οικονομια θα γνωρισει μια ανευ προηγουμενου αναπτυξη και γενικα η Νατασα με την παρουσια της θα λυσει πασα νοσο και πασα μαλακια!!Τετοιος λαος που ειμαστε τον...Χατζηνικολαου χρειαζομαστε για να μας σωσει μεσω Νατασας!!!!

  17. Orestios avatar
    Orestios 12/04/2009 21:52:30

    @ 20
    Όλα αυτά που λές θα γίνουν πραγματικότητα μόνο όταν γίνει πρωθυπουργός το GAP.

  18. Red  Rock avatar
    Red Rock 12/04/2009 22:10:55

    ! 21 Νουμερο orestie κοφτο, αρκετα σε εχουμε ανεχθει ολοι μας!!

  19. kanis avatar
    kanis 13/04/2009 00:15:18

    @γάιδαρος

    ..τσουτσέκι αγίας οικογένειας, θέλεις να πεις, με βαθειά ριζωμένα απωθυμένα, προς, ότι σχετίζεται με την έννοια του Καραμανλισμού.