#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/10/2011 12:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογές «δείχνει» η Βάσω



Το δρόμο των εκλογών έδειξε η Βάσω Παπανδρέου στη συνεδρίαση του ΚΤΕ Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ, προκαλώντας την αντίδραση του Βενιζέλου. Η πρώην υπουργός τάραξε τα νερά με την παρέμβασή της.

«Αφού δεν συμπαρατάσσεται ένα ευρύ μέτωπο της κοινωνίας, δεν έχουμε πολλές επιλογές. Πρέπει να δούμε τι λύση μπορεί να υπάρξει για να σωθεί η χώρα. Να αναληφθούν πολιτικές πρωτοβουλίες».

Ο Βενιζέλος, που κατάλαβε πολύ καλά τις εννοούσε η Βάσω σχολίασε: «αν εννοείς εκλογές, θα ήταν καταστροφικό».

Ο Βενιζέλος έκανε και μία περιγραφή της κατάστασης στην Ε.Ε. λέγοντας ότι υπάρχουν δύο μπλοκ: της Γερμανίας και της Ολλανδίας από την μία και της Γαλλίας, της Ιταλίας και της Ισπανίας από την άλλη (να υπενθυμίσουμε ότι πρώτοι εμείς γράψαμε ότι ο Σαρκοζί δεν έχει εμπιστοσύνη στον ΓΑΠ). Αποδέχθηκε ότι θα αλλάξει η 21η Ιουλίου (πριν καν ισχύσει!) υποστηρίζοντας ότι «ή θα διασφαλιστεί ως έχει η 21η Ιουλίου ή θα είναι κάτι καλύτερο». Στόχος του είναι μία συμφωνία «νομικά και θεσμικά κατοχυρωμένη, ώστε να μην υπάρξει αντίκτυπος στην καθημερινότητα των πολιτών και την οικονομία».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/10/2011 13:17:56

    Φυσικά, κατά τον Βενιζέλο οι εκλογές θα ήταν "καταστροφή". Αλλά για το "δημοψήφισμα" που πρότεινε ο Καστανίδης νομίζοντας ότι με εκβιαστικά ψευτοδιλήμματα θα σύρει το λαό σε αποδοχή του βιασμού του, κουβέντα...

  2. Kostas avatar
    Kostas 06/10/2011 13:23:51

    Ψηφίζει η Βάσω; Ψηφίζει. Και δυστυχώς όταν ψηφίζει ΝΑΙ , δεν γράφει ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ. Ψηφίζει ολοκάθαρο ΝΑΙ. Τα λοιπά, άλλα λόγια ν'αγαπιώμαστε. Ας χαίρεται το σοσιαληστικό ΠΑΣΟΚ της. Εμείς οι άλλι , τι φταίμε. Μπορεί να τα φάγαμε μαζί, κατά το ανθρωποειδές, αλλά τα σκάτωσαν μόμοι τους και τα πληρώνουμε εμείς.

  3. manos avatar
    manos 06/10/2011 15:06:14

    Ποιός ήταν, ο Διγενής Ακρίτας? :-)

    • Basilio... avatar
      Basilio... @ manos 06/10/2011 15:15:11

      μπα... Ο Κόναν ο Βάρβαρος

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ manos 06/10/2011 15:17:53

      Όχι βρε παιδιά...γιατί νομίζετε ο Μιχαήλ ο Γ΄ονομάστηκε ''Μέθυσος'';;;

      • manos avatar
        manos @ ΕΥΑ 06/10/2011 15:22:08

        Πίνω και μεθώ, ωχ αμάν,
        ωχ αμάν όταν σε δώ.

    • alakran avatar
      alakran @ manos 06/10/2011 15:24:38

      χαχαχαχα.....όχι.
      Αντρέα τον έλεγαν.Και εκτός από γυναικοκατακτητής,είχε και τη φήμη σοσιαλιστή και αντιαμερικάνου.Όλα ψέμματα.
      Να φανταστείς ότι τα ζώα που τον ψήφιζαν πίνουν ακόμα νερό στο όνομά του.

      • alakran avatar
        alakran @ alakran 06/10/2011 15:25:56

        ψέματα (με ένα "μ")

      • καινός avatar
        καινός @ alakran 06/10/2011 15:48:30

        σωστά, με ένα "μ"... Με δύο θα ήταν υπερβολή...

  4. βασίλης avatar
    βασίλης 07/10/2011 00:27:49

    Κύριοι ΒΩΛΕΥΤΕΣ
    Οσο γκριάζεται και δεν κάνεται τίποτε ετσι ωστε να φύγει μιά ωρα αρχίτερα
    Ο ΝΤΙΛΕΡ με τηνπαρέα του είστε και εσεις συνηπεύθυνη. Εαν υπάρχει ακόμη
    καιρός δείξτε πραγματικά το μπόι σας και ακολουθείστε τον δρόμο
    του ΛΙΑΝΗ - ΚΟΥΡΟΥΜΠΛΗ διότι τότε και μόνον τότε θα έχετε επιτελέσει
    το έργο της ζωής σας.

  5. βασιλειου avatar
    βασιλειου 07/10/2011 16:01:58

    Για το εμπορικο κεντρο στο Σικαγο ¨της οικογενειας Παπανδρεεου τι εχετε να πειτε ;;;