#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/03/2011 11:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλογές για επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου




Αρκετούς μήνες τώρα καλλιεργείται η ιδέα ενός νέου Συντάγματος και η απαίτηση αυτή τεκμηριώνεται από ακαδημαϊκούς, συνταγματολόγους, ενίοτε πολιτικούς αλλά και κινήματα πολιτών. Η αλλαγή και όχι η αναθεώρηση και οι υποστηρικτές της ολοένα και προβάλλεται ως η εσχάτη λύση προκειμένου να μπορέσει η χώρα να αποκαταστήσει το κύρος της και οι Έλληνες την αξιοπρέπεια τους.

Τελευταία μας προέκυψε και η "υπουργική¨ άποψη ντυμένη με τον μανδύα της ¨επιστημονικής συνταγματικής ανάλυσης¨ που διακυρήσει ότι: το Μνημόνιο προηγείται του Συντάγματος και άρα πρέπει να προσαρμοστεί στη νέα πραγματικότητα περιορισμού της Εθνικής κυριαρχίας.

Επειδή μέχρι σήμερα όλες οι αναθεωρήσεις περισσότερο περιέπλεξαν παρά έλυσαν προβλήματα και φυσικά ούτε λόγος να γίνεται για προάσπιση των συμφερόντων του Ελληνικού λαού, υπάρχει στην παρούσα συγκυρία μόνο και μόνο μία λύση και αυτή είναι:



Εκλογές με σαφέστατη δέσμευση για επαναδιαπραγμάτευση των όρων του Μνημονίου, κατάρτιση νέου Συντάγματος και όχι προσαρμογή του παρόντος σύμφωνα με τις ρήτρες του Μνημονίου (δηλ. ουσιαστικά ξεπούλημα της Εθνικής κυριαρχίας).

Πως το λέγαμε παλιά.....; "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες"

ΝΑ ΜΗ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ!

GS

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/03/2011 11:17:09

    Που ανηκει η Ελλαδα????
    Η επιφανεια ή και το απο κατω...? με τους πολιτες μεσα?
    Οι πολιτες αποφασιζουν, ΑΛΛΑ μονο με πρωτοβουλια της Βουλης...
    ο.ε.δ.

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 31/03/2011 16:04:45

      +1000
      Σύνταγμα που να προϋποθέτει την με κάθε τρόπο Εθνική Κυριαρχία χρειάζεται.
      Σύνταγμα Ελληνικό και όχι Ευρωπαϊκό

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Orestios 01/04/2011 00:53:08

        ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!
        Και συν τοις αλλοις ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΕΟΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ Η ΟΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΔΥΝΑΣΤΗ!!!!!!
        (στην Αμερικη η οπλοκατοχη με αυτο το σκοπο ξεκινησε, ωστε ο λαος να ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ακομα και με ΟΠΛΟ το ΣΥΝΤΑΓΜΑ του απεναντι σε μια φασιστικη κυβερνηση που στρεφεται ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ!!!!) ..

  2. Misha avatar
    Misha 31/03/2011 11:25:31

    Eκλογές με ΠΡΟΤΑΓΜΑ την ΑΚΥΡΟΤΗΤΑ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ του Μνημονίου, όπως λέει ο Καμμένος , όπως είπε χτές μέχρι κι ο Οικονόμου, όπως λένε δεκάδες βουλευτών , νομικών , οικονομολόγων.
    Ούτε αναδιαπραγματεύσεις , ούτε αλλαγές όρων που είναι παρηγοριά στον άρρωστο μέχρι να βγεί η ψυχή του.

    ΕΞΩ ΤΟ ΔΝΤ και ΟΙ ΚΑΤΟΧΙΚΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ από τη Χωρα.

    Το ΜΟΝΟ που μπορεί να προσφέρει η παρούσα Βουλή των υποτακτικών του Μνημονίου, είναι αυτό που προτεινε ένας άλλος όψιμος μνημονιομάχος ο πασόκος Γρηγοράκος: ΣΥΜΦΩΝΙΑ 220 βουλευτων για αναστολή των συνταγματικών άρθρων που οδηγούν σε παραγραφή τα κακουργήματα των μαυρογιαλούρων!
    Ετσι ούτε η Ζημενς, ούτε τα εξοπλιστικά, ούτε τα χρηματιστήρια, ούτε τα βατοπεδια, ούτε τα ομόλογα, ούτε τα λοιπά πολλά σκάνδαλα θα παραγραφούν. ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ οι μαυρογιαλούροι ή φοβούνται ΟΛΟΙ για τα τομάρια τους;

    • sawas avatar
      sawas @ Misha 31/03/2011 11:30:39

      Συμφωνώ και επαυξάνω

      Αν αφήσουμε σε αυτούς να αλλάξουν το σύνταγμα θα το κάνουν μια από τα ίδια πιθανότατα και χειρότερα.

      Πρέπει να είμαστε μόνιμα σε επαγρύπνηση και πρωτίστως υποψιασμένοι όσο αναφορά τις προθέσεις τους.

    • kiki avatar
      kiki @ Misha 31/03/2011 11:43:45

      @ Μισα,
      σου εγραψα και χτες αλλα λεει ο συγκεκριμενος στον εντυπο τυπο αλλα στις συνεντευξεις, σε αρθρο το προσφατο επεισοδιο υπερ του μνημονιου, σε συνεντευξη κατα στον Φελουρη, και επειδη δεν πιστευω οτι μπορει να μας τρελανει ο συγκεκριμενος ειναι λιγος, το καλυτερο ειναι η παραιτηση, δεν θελω αλλο να μας σωσουν αυτοι.
      Πρωτα υπογραφουμε , μετα υπερασπιζομαστε το μνημονιο, βλεπουμε το κλιμα τα γυρναμε λιγο, και ξανα υπερ και αντε παλι, αντε στο καλο και να μας γραφει.
      Δεν θα χασει η ελληνικη πολιτικη απο κανεναν απο αυτους, αβουλοι, θλιβεροι.

  3. Έρεβος avatar
    Έρεβος 31/03/2011 11:32:48

    Το σύνταγμα δεν πρέπει να χρειάζεται συνταγματολόγους για να ερμηνευτεί. Την ουσία του πρέπει να την αντιλαμβάνεται άμεσα και ο τελευταίος πολίτης.

    Το σύνταγμα πρέπει να γίνει η χάρτα της δημοκρατίας μας.

    Ο τόπος χρειαζεται πραγματική δημοκρατία για να συνεχίσει να υπάρχει.

    Πραγματική δημοκρατία δεν σημαίνει μόνο εκλογές κάθε τέσσερα χρόνια τις οποίες όλοι όσοι έχουν πέντε δράμια μυαλό γνωρίζουν πως κερδίζονται και τι παίζεται πίσω από αυτές.

    Δημοκρατία σημαίνει υπάρξη θεσμών και θεσμικών αρχών.

    Διαρκής έλεγχος και πραγματικός διαχωρισμός πολιτικής, εκτελεστικής και δικαστικής εξουσίας.

    Η χώρα δεν έχει κανένα μέλλον αν συνεχίσει να είναι επι της ουσίας πρωθυπουργική ανεξέλεγκτη μοναρχία όπου ο κάθε παλαβός ή ανίκανος ανα πάσα στιγμή μπορεί να τη πουλήσει και να τη ξεπουλήσει κατά το δοκούν αυτού και της παρέας του και λογαριασμό να μην δώσει σε κανένα.

  4. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 31/03/2011 11:40:26

    Μπράβο GS!!!
    Είναι η καλύτερη πρόταση που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό.
    Ούτως ή άλλως όλα αυτά που προτείνεις τα έχει άμεσα ανάγκη ο τόπος και οι Έλληνες.
    Κάποια στιγμή -πάση θυσία- πρέπει να επιστρέψουμε την ελπίδα, την υπερηφάνεια και την αξιοπρέπεια στους πολίτες αυτής της χώρας. Και αυτό αφορά όλους μας, όχι μόνο τους πολιτικούς.
    Το οφείλουμε στην κοινωνία μας και στις γενιές που έρχονται πίσω μας.

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/03/2011 11:42:15

    Oι "πρυτάνεις" των συνταγματολόγων μας, Βαγγέλας (ή άλλως Μπέννυ) και Πάκης συμφωνούν;
    Και τι θα το κάνουν μετά το αριστούργημά τους;

    • kiki avatar
      kiki @ Ο Θείος 31/03/2011 11:49:49

      @ Θειο,
      ασε με ο Μπενυ, εχουμε πει εχει κανει ενα συνταγμα λαστιχο, αναλογα τι ηθελε ο Αντρεας, σαν ενα μαγαζι που πουλαγε πιτσες στην εθνικη Αθηνων - Λαμια, επι μετρω και επι παραγγελια.
      Ο Πακης, δεν ειναι συνταγματολογος, και αυτος νομικος συμβουλος του Λαμπρακη, του εχεις εμπιστοσυνη , λογικα οχι , τι εγινε χαθηκε ο Μανεσης, χασαμε και τους συνταγματολογους ?
      οχι, υπαρχουν επιστημονες , οχι στυλ Λοβερδου, αξιοι που μπορουν να φτιαξουν ενα συνταγμα και να τεθει αρθρο αρθρο σε δημοψηφισμα.
      Ο Πακης, τι με κανεις και σκεφτομαι Θεε μου.

      • Y. avatar
        Y. @ kiki 31/03/2011 14:52:20

        Όπως χάθηκε κι ο Μανιτάκης

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/03/2011 11:46:41

    Α propos, φίλοι γνώστες των εσωτερικών της ΝΔ, ο άλλος Βαγγέλας, ο προκάτοχος ΥΠΕΘΑ, τι γίνεται;
    Έχω καιρό ν' ακούσω κάτι δικό του, τι να κάνει άραγε και τι σκέφτεται;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ο Θείος 31/03/2011 12:40:32

      Στο ιδρυμα Καραμανλη ειναι.

    • sawas avatar
      sawas @ Ο Θείος 31/03/2011 13:12:25

      "Παράγει" πολιτική σκέψη!!!!!!!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ sawas 31/03/2011 16:05:52

        Φέρτε τα Γκίνες!

    • Y. avatar
      Y. @ Ο Θείος 31/03/2011 14:57:48

      Μέγκα στις 14, στον εισαγγελέα στοιχεία για ευθύνες Υπεθα για τα υποβρύχια, μέχρι το ’09. Κι ο Βαγγέλας μέσα.
      Μήπως ξέρει κανείς, ποιός υπουργός της ΝΔ βρέθηκε με 170 εκ σε λογ/σμό του?

      • kiki avatar
        kiki @ Y. 31/03/2011 15:27:35

        Ναι αλλα ασε να το βγαλουν νομιμα, σε ανακοινωση και αφου ο κοσμος το εχει τουμπανο, καλυτερα να βγει η ΝΔ αν ξερει σιγουρα τα στοιχεια και να τον δωσει.σιγουρα κανεις δεν θα κλαψει.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Y. 31/03/2011 15:50:31

        Το επτασφράγιστο μυστικό του αιώνα, μαζί με την ηλικία της αείμνηστης Αλίκης.

  7. kiki avatar
    kiki 31/03/2011 11:51:46

    @ Θειο,
    τουλαχιστον καταλαβαινει μεχρι εκει ο τσαμπουκας , οτι καλη η εξαφανιση, γιατι ειναι μεσα στις παρουσιες ανεξαρτητως πεποιθησεων που προκαλει.

  8. Misha avatar
    Misha 31/03/2011 11:53:23

    Κική έχεις δίκιο για τους κωλοτούμπες.Προσωπικά , δεν έχω εμπιστοσύνη ούτε στο 10% από δαύτους.

    Αλλά αναφέρομαι απλά στη ΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ που υπάρχει από το ίδιο το Συνταγμα ωστε να μην παραγράφονται τα αδικήματα των πολιτικάντηδων.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Misha 31/03/2011 11:56:05

      Άκου και τον Καπερνάρο, χύμα και σταράτα
      h--p://www.youtube.com/user/sxoliasmoi#p/u/10/c_nJEDTNmkI

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/03/2011 12:45:06

    Τα περι αναδιαπραγματευσης εχουν νοημα εαν και η αλλη πλευρα ειναι προθυμη να διαπραγματευθει.Σε καθε συνοδο του ΕΛΚ ο Σαμαρας τους βλεπει και ξερει τι σκεφτονται.
    Αυτος μαλλον ειναι ο λογος που δεν ζηταει εκλογες.Φυσικα μερικοι δεν θελουν καμμια αναδιαπραγματευση αλλα φεσι στους δανειστες.Θα πρεπει ομως να βρουν αλλο φορεα απο τη ΝΔ για να το πετυχουν.

    • Misha avatar
      Misha @ ψυχραιμια 31/03/2011 12:55:24

      Το «φέσι» είναι φαντασίωση σου Ψυχραιμία, όπως και ο όρος «δανειστές».

      ΚΑΝΕΙΣ δε μας δανείζει ούτε δεκάρα τσακιστή!

      ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΔΙΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΑΦΕΙΔΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ: 144 ΔΙΣ από τον 12ο του 2008 ΜΈΧΡΙ ΣΉΜΕΡΑ.

      Κόφτε το παραμύθι, πήξαμε από Κώνστες, Μπάμπηδες, Κούληδες και Αανδριανόπουλους, όμως το κουτόχορτο το μασήσαμε και το φτυσαμε.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Misha 31/03/2011 13:04:46

        Φεσι ειναι γιατι σου δινουν λεφτα για να πληρωσεις τα ομολογα του Δημοσιου που ληγουν και δεν εχεις.
        Αν δεν πληρωσεις τους ομολογιουχους τους φεσωνεις- ειναι πολυ απλο.Το τι τα εκανε το κρατος σου και οι εκλεγμενες κυβερνησεις σου τα λεφτα των ομολογων δεν ενδιαφερει τους ομολογιουχους.
        Δεν ζητησαν λογαριασμο οταν αγορασαν τα ομολογα αν θα τα κανεις υποβρυχια,αεροπλανα ή νοσοκομεια ή σταδια.
        Ειναι δικος σου εσωτερικος λογαριασμος με τις κυβερνησεις που ψηφισες και δεν τους αφορα.
        Αυτοι θελουν να τηρησεις τις υποσχεσεις σου και να πληρωσεις τα ομολογα.Αν θεωρεις οτι κακως δανειστηκες τοσα μπορεις να φυλακισεις τους υπουργους σου για να αισθανθεις καλυτερα αλλα αυτο δεν αφορα τους κατοχους ομολογων.
        Και το οτι τα κρατη τους σου δινουν λεφτα για να πληρωσεις δικους τους ομολογιουχους και αυτο δικος τους λογαριασμος ειναι.
        Εσυ μπορεις να φυγεις απο το μνημονιο και να συνεχισεις να πληρωνεις τα ομολογα που εχεις εκδωσει;Aν ναι ενταξει.
        Aν οχι εισαι φεσαδορος με βουλα και σφραγιδα.

        • Misha avatar
          Misha @ ψυχραιμια 31/03/2011 13:47:37

          Το ότι ο ένας μεταφέρει χρεωγραφα στον άλλο αυτό διόλου δεν κάνει την διαδικασία νόμιμη ή ηθική.
          Από το 15% του ελλείμματος οι 11μονάδες οφείλονται στους τόκους των «δανείων».
          Τώρα αν οι κόρακες -«ομολογιούχοι» έχουν βρεί συνεργάτες εντός του Κυνοβολείου , που βάζουν υπουργικές τζίφρες και κρατικές σφραγίδες κάτω από τοκογλυφικές συμβασεις , αυτό δεν κάνει ούτε το «δάνειο» υπαρκτό, ούτε τις συμβασεις έγκυρες.

          Δις ιζ πάρτα, που λέει κι ο Αρχαίος!

  10. jkr avatar
    jkr 31/03/2011 14:10:53

    Συμφωνούμε απολύτως!!!
    η μόνη λύση...

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/03/2011 14:52:28

    "Δινεις ολα τα ανηκοντα σε offshore στην αγγελα, μαζι με τους ιδιοκτητες τους"! Προπάντων αυτούς!
    Μου δίνεις τρομερή ιδέα Φίλε του Λαού, επικροτώ και χειροκροτώ!
    Να την τροποποιήσω λίγο επί το τρομακτικότερον: Τους πιό "καλοταïσμένους" εκ των ιδιοκτητών (γύρω στο 80% τους) δεν τους δίνεις στην Αγγέλα, αλλά στον νέο στάρ από τον Μέλανα Δρυμό, στον Κρέτσμαν, με την παράκληση να τους ορίσει αυστηρή "οικολογική δίαιτα": Αυστηρή χορτοφαγία χωρίς καθόλου κρέας (ειδικά ανθρώπινο), γαλακτοκομικά με minimum λιπαρά, καθόλου οινόπνευμα πέρα από μπύρα (κανονικού οινοπνεύματος και όχι bock παρακαλώ), 3ωρο τζόκιγκ ημερησίως. Και φυσικά μηνιαίο budget 700 Ευρώ (με απόδειξη μπλοκάκι), όπως το σημερινό υπαλληλικό προσωπικό τους, για να μάθουν.
    Ά ξέχασα: Όλη η offshore περιουσία θα διατεθεί σε κοινωφελείς οργανισμούς για αναδασώσεις (Πάρνηθα έως Ηλεία). Επίσης θα δημευθούν τα ακίνητά τους, τόσο στο Λονδίνο όσο και στην Εκάλη και θα διατεθούν στους κατά τόπους αστέγους.
    Έτσι, χωρίς να χρησιμοποιηθεί το μηχάνημα του Μαξιμιλιανού, αναίμακτα και ωραία, η ανάδελφος φυλή μας θα γίνει και η πρώτη καθαρή στον κόσμο, χωρίς καθόλου συμμορία κανιβάλων.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/03/2011 14:57:39

    Χα χα φαντάζεσαι όλους αυτούς τους κοιλαράδες ή στυλάτους χλέχλους μας, σε οικολογικό κάμπιγκ του Σβάρτσβαλντ, να ξυρίζονται με παγωμένο νερό χωρίς αφρό, να μαζεύουν ραδίκια και να σκάβουν χαντάκια γύρω από το αντίσκηνο για να μη βραχούν;
    Μερικοί θα πουν, "αντί για τέτοιο βασανιστήριο, προτιμώ το εργαλείο του Μαξιμιλιανού".

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/03/2011 15:04:06

    Σκέφτομαι μόνον, ότι με τέτοιο "ευσυνείδητο" και "ικανό" εργατικό προσωπικό, έστω και καταναγκαστικής εργασίας, η πλούσια και ευημερούσα Βάδη-Βυρτεβέργη σε κανά δυό χρόνια θα χρεωκοπήσει.

    • kiki avatar
      kiki @ Ο Θείος 31/03/2011 15:31:37

      Νασαι σιγουρος, οτι θα χρεωκοπησει.
      Νομιζω λες για τον Μελανα Δρυμο,
      , Ειδομενη Ειδομενη, κοτες κατσικες φωνες, γελια μαναδες παιδια, συνορα Ελλαδας -Γιουγκοσλαβιας , μετα απο παραμονη στην Γερμανια, το 1970.

  14. SAVAS avatar
    SAVAS 31/03/2011 17:30:46

    Θα συμφωνήσω με πολλούς εδώ μέσα πως ο τίτλος δεν μας αφορά...

    Δηλαδή ΝΑΙ σε άμεσες εκλογές αλλά για κατάργηση του ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ και καμιά σκέψη για συμμετοχή μας στους νέους μηχανισμούς στήριξης της ΕΕ στο μέλλον. Αυτά περί επαναδιαπραγμάτευσης, αναδιαπραγμάτευσης κτλ. είναι μόνο για να κερδίσουν ορισμένοι τις εκλογές και να πάρουν άλλοι λιγάκι ψήφους παραπάνω.

    Όποιος θέλει τα κουκιά να βγεί να πεί ότι θα πάμε εκτός Μνημονίου μετά τις εκλογές και θα ακολουθήσουμε αυτή την επαναστατική πολιτική(μπλα,μπλα,μπλα). (Η οποιαδήποτε αυτή τη στιγμή πολιτική ενάντια στην διανειακή σύμβαση και στο μνημόνιο, αλλά και στο μηχανισμό στήριξης της ΕΕ είναι επαναστατική).
    Μέχρι στιγμής μόνο το ΚΚΕ το λέει ανοιχτά και λίγο λίγο το ψυθηρίζει το ΣΥΡΙΖΑ. Άρα τα κουκιά μέχρι στιγμής πάνε εκεί και μάλιστα δεν υπάρχει χρόνος (δηλαδή την τελευταία εβδομάδα των εκλογών, πάλι δεν θα φάνε). Εφόσον όλοι στη κυβέρνηση και όχι μόνο κοιτάνε το συμφέρον τους και ο εργάτης,ο υπαλληλος, και ο μικρός ελεύθερος επαγγελματίας το δικό τους. ΤΟΣΟ ΨΥΧΡΑ...

    Η ΑΠΟΧΗ δεν θα φάει τίποτα αυτή τη φορά. Αποχή ας κάνουν τα κυβερνητικά κομματόσκυλα.

  15. ΤΖΙΜΑΣ ΝΙΚΟΣ avatar
    ΤΖΙΜΑΣ ΝΙΚΟΣ 01/04/2011 03:10:33

    ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΘΕΙ. ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΟΘΩΝΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ.