Εκλεισε την ψαλίδα η ΝΔ, μεγάλη πτώση της Χρυσής Αυγής
12/02/2014 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκλεισε την ψαλίδα η ΝΔ, μεγάλη πτώση της Χρυσής Αυγής

Κατά 2 ποσοστιαίες μονάδες μειώθηκε η διαφορά ΣΥΡΙΖΑ και ΝΔ στη νέα δημοσκόπηση της Public Issue, την ώρα που η Χρυσή Αυγή υποχωρεί σημαντικά και ΚΚΕ και ΑΝΕΛ σημειώνουν σημαντική άνοδο

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, η εκτίμηση της εκλογικής επιρροής καταγράφεται τον Φεβρουάριο ως εξής (σε παρένθεση η μεταβολή σε σχέση με την έρευνα του Ιανουαρίου:

  • ΝΔ 28,5% (+0,5)
  • ΣΥΡΙΖΑ 30% (-1,5%)
  • Χρυσή Αυγή 8,5% (-1,5%)
  • ΚΚΕ 7,5% (+1)
  • ΠΑΣΟΚ 7% (+0,5%)
  • ΑΝΕΛ 6% (+1,5%)
  • Λοιπά 9% (-0,5%)

Παρά την υποχώρηση των ποσοστών του, ο ΣΥΡΙΖΑ έχει αυξήσει το ποσοστό του στην παράσταση νίκης, όπου φτάνει πλέον το 55%, από 52% τον Ιανουάριο. Το 40% περιμένει ότι θα επικρατήσει με μικρή διαφορά και το 15% με μεγάλη, ενώ ένα 29% θεωρεί ότι έστω και οριακά θα υπερισχύσει η ΝΔ.

Οι πολίτες φαίνεται να θεωρούν όλο και περισσότερο αναγκαία την πρόωρη προσφυγή στις κάλπες, καθώς το ποσοστό αυτής της άποψης φτάνει το 47%, από 41%, αν και η πλειοψηφία του 52% τάσσεται ακόμη υπέρ της εξάντλησης της κυβερνητικής θητείας.

Σε κάθε περίπτωση, το 57% θεωρεί ότι τελικά η κυβέρνηση Σαμαρά θα αναγκαστεί να προσφύγει στις κάλπες πριν την εξάντληση της τετραετίας.

Ισοδυναμία υπάρχει μεταξύ όσων υποστηρίζουν ως καλύτερη μία κυβέρνηση ΝΔ και ΠΑΣΟΚ (28%) και όσων προκρίνουν μία κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ (27%), την ώρα που το 41% τις απορρίπτει και τις δύο.

www.ethnos.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 12/02/2014 10:39:42

    ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ....ΜΑ ΟΛΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΕΣΕΙΣ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΙΩΘΗΚΕ Η ΔΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ;;; ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ;;;; ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΗΛΕΚΤΡΑ 12/02/2014 10:52:38

      Ηλέκτρα αυτά τα παραμυθάκια να τα πεις σε καμιά κόβα ανεγκέφαλων του ΣΥΡΙΖΑ. Εμείς βάζουμε όλες τις δημοσκοπήσεις. Αν εσείς προτιμάται τις δημοσκοπήσεις της GPO (Ευάγγελος Γιανανόπουλος κλπ) δικό σας θέμα

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ Factorx 12/02/2014 11:19:34

        ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΙ ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΧΝΑΖΩ ΣΕ ΚΑΒΕΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΒΑΖΕΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΣΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΠΟΙΑ ΥΙΟΘΕΤΕΙΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΜΩ ΚΑΜΜΙΑ ΤΙΣ ΑΚΟΥΩ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΣΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ Η ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ;;;; ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΓΡΑΨΑΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ΗΛΕΚΤΡΑ 12/02/2014 14:02:32

          Οι δημοσκοπήσεις της Public Issue είναι διαφορετικές από τις άλλες γιατί ενσωματώνουν τους αναποφάσιστους κατ εκτίμησιν την εταιρίας.Έτσι δείχνουν μεγαλύτερες διαφορές αλλά πέφτουν και σε λάθη. Η παρούσα δημοσκόπηση δεν είναι κακή για το Σύριζα γιατί δείχνει αύξηση της πεποίθησης νίκης του.Αυτά.

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ ψυχραιμια 12/02/2014 14:31:16

            ΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΑΣ ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΑΥΤΑ

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ ΗΛΕΚΤΡΑ 12/02/2014 14:32:35

          Αν σου έλεγαν ποιά δημοσκόπηση να πιστέψεις,τότε θα κατηγορούσες για χειραγώγηση...

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ Κυθήριος 12/02/2014 14:47:07

            ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝΤΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΙΣΠΡΑΤΤΩ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΠΕΙΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΚΑΒΑ ΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΕΧΩ ΜΠΕΙ

  2. Βαρβάρα avatar
    Βαρβάρα 12/02/2014 11:02:56

    Κλείνει η ψαλίδα, παίρνει τα πάνω της η κυβέρνηση μας!! Που να δείτε τι θα γίνει όταν μοιραστεί το πρωτογενές πλεόνασμα και αρχίσουν να αποκαθίστανται οι Πασοκικές αδικίες του ανεκδιήγητου ΓΑΠ! Πουτινικά ποσοστά στον Πρωθυπουργό της καρδιάς μας!!

    • ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ @ Βαρβάρα 12/02/2014 17:14:44

      τώρα εσύ τίνος παιδί είσαι;

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 12/02/2014 11:18:17

    Kαι όμως σε όλες τις δημοσκοπήσεις οι περισσότεροι δηλώνουν οτι προτιμούν Σαμαρά,η πολιτική Συριζα δεν πείθει και ότι ο συντομότερος δρόμος για εξοδο απο την κρίση είναι με τον σημερινό Πρωθυπουργό. Το περίεργο είναι οτι ενας στους τρεις προτιμά δραχμή.Περίεργο γιατί δεν εχουν ψεκάσει την τελευταία εβδομάδα!!

    • Barbara avatar
      Barbara @ Μεγάλες στιγμές 12/02/2014 12:22:40

      Μα αγαπητέ μου, κάποιοι νομίζουν πως θα πάμε στο 1998 που αγοράζαμε τα πάντα με δραχμές με εκείνες τις τιμές!! Ο Σύριζα δε πείθει, απλώς συσσωρεύει τη γκρίνια των ανεγκέγαλων συμπολιτών μας! Μπροστά στη κάλπη όμως είμαι σίγουρη πως πολλοί θα λογικευτούν και θα ψηφίσουν Ν.Δ. και Α.Σαμαρά!

  4. Κόρη καραβοκύρη avatar
    Κόρη καραβοκύρη 12/02/2014 11:22:38

    Χώρα τραγική και του ολέθρου, αμέσως μετά από μία εκλογική αναμέτρηση ξανασυζητάμε για την νέα εκλογική αναμέτρηση γιατί λέει το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που έπρεπε να είναι άρα πρέπει να πάμε σε νέες εκλογές. Και τι νόημα έχουν οι δημοσκοπήσεις ακόμα δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία των υποψηφίων για ευρωεκλογές και δήμους αλλά και ούτε δύο χρόνια δεν έχει κλείσει η κυβέρνηση στην εξουσία? Ποιοί έχουν τόσα λεφτά να σκορπάνε για δημοσκοπήσεις και ποιοί επωφελούνται από το μπάχαλο και την αποσταθεροποίηση? Αν δεν ξεφύγουμε από την κακή μας μοίρα των αντιπαραθέσεων δεν πρόκειταν να παμε βήμα μπροστά.

  5. Αντιγραικύλος avatar
    Αντιγραικύλος 12/02/2014 14:47:51

    Τους επόμενους μήνες ο Α.Σ θα έχει σημαντικά χαρτιά στα χέρια του.. Αν τα παίξει σωστά, η διαφορά στις εθνικές εκλογές θα είναι μεγαλύτερη απ' αυτήν του Ιουνίου του '12.. Μην ασχολείστε με το συνονθύλευμα της Κουμουνδούρου..

    • δραχμοτρομος avatar