28/08/2008 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκκλησιαστικές απορίες

Είναι ευρέως γνωστό πλέον ότι ο κ. Θ. Ρουσόπουλος εκτός από κυβερνητικός εκπρόσωπος και δεξί χέρι του πρωθυπουργού, είναι και «πνευματικό τέκνο» του ηγουμένου της μονής Βατοπεδίου, Ευφραίμ. Γράφαμε επίσης προηγουμένως (Κυβερνητικές διαδρομές στο Άγιο Όρος) ότι κάθε φορά που ο ηγούμενος της Μονής Βατοπεδίου έρχεται στην Αθήνα, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος εκκλησιάζεται από αυτόν στο εκκλησάκι που βρίσκεται μέσα στο Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών. Κατόπιν τούτων μου εγείρονται ορισμένα σημαντικά εκκλησιαστικά και θεολογικά ερωτήματα:

Πρώτον: Στον εκκλησιασμό συμπεριλαμβάνεται και εξομολόγηση; Και αν ναι στην εξομολόγηση συμπεριλαμβάνονται και κρατικά μυστικά;

Δεύτερον: Τι ακριβώς σημαίνει «πνευματικό τέκνο»; Και πως γίνεται κανείς;

Τρίτον: Πως ένας πρώην αριστερός δημοσιογράφος γίνεται θεοσεβούμενος;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. port porta avatar
    port porta 28/08/2008 15:09:24

    ο Θοδωρος πηρε συστατικη επιστολη απο τον Σταυρο μιν αγχωνεσαι Φχ. ΠΑρε τηλ τον Σταυρο να μας δωσει κι εμας ως αξια τέκνα ( όχι τεκνά μην μπλεξουμε σε ατραπους !! )

    Τέκνο και Τεκνό. Πλουσια Ελληνικη Γλωσσα.

    ΠΠ

  2. port porta avatar
    port porta 28/08/2008 15:11:10

    βαλε στο photoshop μουσια στο Θοδωρο να τον δουμε αλλιως.

    ΠΠ

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/08/2008 15:11:44

    τι? και ο Ρουσσώ??

  4. port porta avatar
    port porta 28/08/2008 15:16:38

    χαχαα
    το Ρουσσω πως σου ακουγεται? Αχπξ. Ελεω Γλωσσης.

    ΠΠ

  5. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 28/08/2008 15:37:29

    οχι τεκνό PP τα τεκνά κυνηγάνε και κατά προτίμηση γύρω στα 17 γιατί πιστεύουν ότι τρώνε πιο εύκολα το παραμύθι τους ωπ! συγγνώμη το κυρηγμα του κυρίου εννοούσα. Ειδικά ο δεύτερος σε ιεραρχεία έχει τρομερή έφεση στο σπορ.

  6. nas avatar
    nas 28/08/2008 15:56:19

    Όλα τα παραπάνω ακούγονται... (κε)χαριτωμένα. Πλην όμως όχι μόνον ο ...Ρουσω, αλλά και ο Καραμανλω ήρθαν στην εξουσία με συγκεκριμένο "πακέτο": μέσα οι κλέφτες, πάνω οι έντιμοι, ζήτω οι σεμνοί!
    Τι βλέπουμε; ότι χειρότερο ακόμα και επί ημερών Ψυχάρη, για να κάνουμε το χατήρι των "συμψηφισμένων"!!!
    Τι μέλει γενέσθαι; ποιός απ' τους "προστάτες" θα μας προστατέψει; ποιός;

  7. Africa avatar
    Africa 28/08/2008 16:02:23

    Τι να πεις? Ο ενας κραταει τον αλλο...και μαθαινουμε τα πραγματα λογω αντιπαλοτητας...μεταξυ υπουργων και επιχειρηματιων...

  8. Swell avatar
    Swell 28/08/2008 16:08:33

    Ν' απαντήσω στο 3ο ερώτημά σου: Ένας αριστερός δημοσιογράφος γίνεται θεοσεβούμενος, όταν το μόνο που σέβεται είναι η τσέπη του.

  9. Oriana avatar
    Oriana 28/08/2008 16:14:13

    Να φυλαγεστε απο παλιους κομμουνιστες, που ξαφνικα πανω σε βαθυστοχαστο χουζουρι ανακαλυψαν τη μασα κι αλλαξαν στρατοπεδο, μετακομιζοντας προς τα δεξια του Κυριου την πεινα τους
    ελεησον!

  10. Kraepelin avatar
    Kraepelin 28/08/2008 16:23:27

    Μα "θεοσεβούμενος", "αριστερός" και "δημοσιογράφος" είναι ταυτόσημες έννοιες και σημαίνουν "φιλοχρήματος".

  11. ataktos avatar
    ataktos 28/08/2008 17:03:30

    Είχαμε χχχχχχχχχχχχχχχχχχ


    faxtorx: Ρε άτακτε κι εσύ δεν καταλαβαίνεις; Βάλε επώνυμο και διεύθυνση και πέτα όποια σπόντα θέλεις.

  12. asimos avatar
    asimos 28/08/2008 17:28:32

    Υγιαίνετε αδελφοί μου και περισσότερα ivirokalogeros@in.gr

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/08/2008 17:49:34

    @AFRICA σε αυτό που είποες έχεις απόλυτα δίκιο. Ισορροπία τρόμου. Μην με καρφώσεις, δεν σε καρφώνω. Σου επιτρέπω να παρανομήσεις αλλά αν μιλήσεις για τον άλλο σε _ήδηξα. Ξύσε μου την πλάτη, θα σου ξύσω την δικιά σου.

    ΌΛη η "ανοχή" όλα τα "στραβά μάτια" είναι μέρος αυτού του συνδρόμου. Και μην με πει κανείς γκρινιάρη, αλλά γι αυτό όσο περνάει ο καιρός η χώρα μας είναι ο μικρος, ξερός, καμμένος λάκκος με τα σκα_ά.

  14. Aθανάσιος Ι. avatar
    Aθανάσιος Ι. 28/08/2008 17:50:54

    Καλά αυτοί ούτος η άλλος δεν έχουν τσίπα εμείς δεν θα τους χλευάζουμε ?

  15. aionios avatar
    aionios 28/08/2008 19:16:15

    Και ο Τριανταφυλλόπουλος συνεπής στο πλευρό του Ρουσσόπουλου.
    Όποιος κι αν είναι ο λόγος που ο Κοντομηνάς ξεκίνησε τον πόλεμο στην κυβέρνηση είναι ευκαιρία να ερχονται στο φως όλες αυτές οι βρωμερές υποθέσεις.
    Και φαίνεται καθαρά ποιος ο ρόλος του ζούγκλα και του παρελκόμενου τροκτικού.

  16. Sibilla avatar
    Sibilla 28/08/2008 22:03:06

    Άσχετο;
    "Αριστερός";
    Αν κάποιος πέρασε από τους "υπαλλήλους-δημοσιογράφους" του σημιτισμού, λαμβάνει τον τίτλο του αριστερού;
    Ή αρκεί στα φοιτητικά του χρόνια (λάθος εδώ, ο κύριος δεν έχει σπουδάσει κι αυτό δεν είναι κακό. Τόσους και τόσους αφήνει έξω από τα Πανεπιστήμια η δεξιά σήμερα), ή τέλος πάντων σε καφετέριες, με κάποιους προοδευτικούς, λογίζεται αριστερός;
    Ή μήπως επειδή δεν σπούδασε θεωρείται "θύμα της δεξιάς" και συνεπώς αριστερός;
    Για να ξέρουμε!

    http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2008/08/blog-post_9608.html

  17. mesas avatar
    mesas 29/08/2008 09:46:53

    στη διεθνή βιβλιογραφία ονομάζεται mentoring!

  18. ΓΙΩΡΓΟΣ Α. avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Α. 30/08/2008 11:42:13

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΠΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΒΡΩΜΙΚΟΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΣ
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΑΤΕΡΑΣ.
    ΤΙ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑ ΝΑΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ????