12/06/2008 16:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκείνο που δεν μπορεί να κάνει ο Καραμανλής

Ποια στελέχη του ΠΑΣΟΚ εμπλέκονται μέχρι στιγμής στο σκάνδαλο της Ζήμενς, πέρα από τον Άκη; Η έντονη φημολογία στον Τύπο και τα ΜΜΕ αναφέρεται προς το παρόν σε πέντε στελέχη που πέρασαν από τα υπουργεία Εθνικής Οικονομίας, Άμυνας, Μεταφορών και πιθανότατα Δημόσιας Τάξης. Όλοι τους ήταν άνθρωποι του Σημίτη και όλες οι πράξεις για τις οποίες φέρονται να κατηγορούνται διεπράχθησαν επί των ημερών του. Που ήταν η χειρότερη οκταετία του ΠΑΣΟΚ, καθώς λένε. Κανείς λοιπόν δεν μπορεί να αποκλείσει ότι η σημερινή κίνηση του Γιώργου σχετίζεται και με τα μαύρα ταμεία. Και ότι είναι σαν να λέει πως «εγώ δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά».

Το ίδιο όμως κάνει από την άλλη πλευρά και ο Καραμανλής. Δεν διέγραψε βέβαια τον Κυριάκο, αλλά ένιψε τα χέρια του και είπε «βρείτε τα μόνοι σας». Όλοι γνωρίζουν επίσης ότι η πορεία Μητσοτάκη – Σημίτη όλα αυτά τα χρόνια ήταν περίπου ταυτόσημη και ότι τους στηρίζουν πάνω κάτω οι ίδιες δυνάμεις της αγοράς – για να το πούμε κομψά. Ο κ. Καραμανλής όμως δεν διαθέτει την δύναμη για να κάνει κάτι ανάλογο με τον προαιώνιο εχθρό του. Γι αυτό σιγοσφυρίζει αδιάφορα, επικαλούμενος την ανάγκη συσπείρωσης της ΝΔ. Δηλαδή ο κόσμος το έχει τούμπανο κι αυτός κρυφό καμάρι. Με αυτήν την έννοια, ο Γιώργος Παπανδρέου κερδίζει ένα σημαντικό πλεονέκτημα με την σημερινή κίνησή του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. x avatar
    x 12/06/2008 17:39:27

    KALA RE GIORGO OUTE THN SYNEIDHSH THS PARATAJHS DEN AKOYS;

  2. Sergios avatar
    Sergios 12/06/2008 18:09:25

    A RE HAMOURIASMENOI EKSIHRONISTES OUST APO TO PASOK.

  3. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 12/06/2008 20:39:55

    "....Τραγική κατάληξη είχε τελικά η υπόθεση της εξαφάνισης των δύο μικρών αγοριών, έξι και οκτώ ετών, που είχαν εξαφανιστεί προ ημερών στην περιοχή της Ορεστιάδας.

    Τα δύο αδελφάκια βρέθηκαν το απόγευμα της Πέμπτης νεκρά μέσα σε ένα ακατοίκητο τριώροφο κτίριο, μέσα σε ένα ασανσέρ, το οποίο είχε παγιδευτεί ανάμεσα σε δύο ορόφους.

    Αξίζει να σημειωθεί ότι τα παιδιά είχαν εξαφανιστεί στις 28 Μαΐου και την περασμένη μόλις εβδομάδα είχαν συλληφθεί οι γονείς των δύο παιδιών, με την κατηγορία της αγοραπωλησίας.

    Εντός των επόμενων ημερών αναμένεται να γίνουν γνωστές και οι διαπιστώσεις του ιατροδικαστή για να ριχθεί άπλετο φως στα αίτια θανάτου...."

    Γιατί Θεε μου δε μου προκαλει έκπληξη;;;

    Γιατι να μην ειμαι και εγω κανας χαζοχαρουμενος να "πεσω από τα σύννεφα;;"

  4. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 12/06/2008 20:42:01

    Η κινηση του γιωργου ειναι σιγουρο οτι αρχικα θα του προσδωσει μια δυναμικη που δεν ειχε,το θεμα ομως ειναι οτι αργησε,αν ηθελε να αποκαθαρει το πασοκ επρεπε να το ειχε κανει πριν 4 χρονια. Τωρα η κινηση φαινεται εσπευσμενη και προς τα αριστερα ,γεγονος που θα επιφερει προβληματα απο ενα μεγαλο κομματι στελεχων-εκσυγχρονιστων,καθως και ενα μεγαλο κομματι ψηφοφορων που κινουνται στο μεσαιο χωρο.Ο Καραμανλης θα ειναι ο μεγαλος κερδισμενος διοτι εχοντας περισσοτερη αριστερη πιεση θα προσπαθησει περισσοτερο οσον αφορα τα κοινωνικα θεματα

  5. maquis avatar
    maquis 12/06/2008 20:46:41

    Κερδίζει ή όχι, θα το δούμε σύντομα. Μετά από κάποια χρόνια, οι τρωγλοδύτες τι θα βρίσκουν στις χωματερές της Ιστορίας; Τον Γιωργάκη, τον Κωστάκη και όλη την σαβούρα που κουβαλουν μαζί τους.....

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 12/06/2008 21:19:04

    Αναμφίβολα ο Παπανδρέου κερδίζει τις εντυπώσεις. Δεδομένου όμως ότι εδώ και πολύ καιρό η λειτουργία των πολιτικών διεξάγεται αποκλειστικά με όρους πασαρέλας, τι το καλύτερο από μία "αποφασιστική κίνηση" διαγραφής ενός πρώην Πρωθυπουργού;
    Ουδείς συνδιάζει θέματα πολιτικής σκέψης του διαγραφέντος, ιδεολογικές διαφορές κλπ, παρά μόνο το θέατρο που καταλήγει στον μαγικό συνδιασμό 151 στα 300.
    Δεν θα αποτελέσει έκπληξη άν ΟΥΔΕΙΣ από το ΠΑΣΟΚ παραιτηθεί σαν απόδειξη υποστήριξης στο Σημίτη και στην πολιτική του. Ούτως ή αλλέως λίγο πρό των επόμενων εκλογών ο Κουκοδήμος (συγνώμη ο Σημίτης) θα επιστρέψει στην Κοινοβουλευτική Ομάδα. Ενδιαμέσως φυσικά θα στηρίζει το ΠΑΣΟΚ.

    Δυστυχώς στην ίδια λούμπα έμπλεξε και η ΝΔ. Πέντε χρόνια τώρα συσκευάζει τον εαυτό της και όλη την κοινωνία σε μία εικονική πραγματικότητα μέσα από τα ΜΜΕ και τις κρατικές διαφημίσεις. Της ξέφυγε η Οικονομία θεοποιόντας την αγορά, της ξέφυγε η Εξωτερική πολιτική μέσα από το δόγμα της αδράνειας, και καθιέρωσε το top ανέκδοτο της μεταπολίτευσης περί της επανίδρυσης του Κράτους.
    Διέλυσε ουσιαστικά την βάση του πολιτικού συστήματος διότι όταν ένα κόμμα μετά από είκοσι χρόνια στην απέξω τα καταφέρνει 10 φορές χειρότερα από τους "προηγούμενους άχρηστους", τότε δεν θα αργήσει η διαδήλωση για να ξαναέλθει η χούντα.
    Δυστυχώς.

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/06/2008 21:23:42

    Φίλε Γιώργη Χ,

    μην παραπονιέσαι. Τυχερός είναι όποιος είναι ευ-αίσθητος...


    *****

    «Να Αγαπάς τον πλησίον σου λίγο περισσότερο
    aπ’ ό,τι Αγαπάς τον εαυτό σου»,
    ΘΑΛΗΣ, ο Μιλήσιος

    *****

    «Μην αφαιρείτε τους βωμούς από τους ναούς
    και τη ΣΥΜΠΟΝΙΑ από τις καρδιές σας»,
    ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ, ο Σάμιος

    *****
    «Θυμούμαι καλά.
    προτού να συμπονέσω τον άνθρωπο, ένιωσα μέσα μου ντροπή. Ντρέπουμουν να βλέπω τον πόνο του ανθρώπου .. Έλεγα: “Δεν είναι αλήθεια, μην παρασυρθείς κι εσύ σαν τους απλοϊκούς ανθρώπους και πιστέψεις. πείνα και χορτασμός, χαρά και πόνος, ζωή και θάνατος, όλα φαντάσματα!”

    Το ’λεγα και το ξανάλεγα,
    μα όσο κοίταζα τα παιδιά που πεινούσαν κι έκλαιγαν
    και τις γυναίκες με τα βουλιαγμένα μάγουλα
    και τα μάτια τα γεμάτα μίσος και ΠΟΝΟ,
    η καρδιά μου σιγά σιγά έλιωνε. Παρακολουθούσα με συγκίνηση την απροσδόκητη μέσα μου αλλαγή.

    Στην αρχή χτύπησε στην καρδιά μου η ντροπή, ύστερα η ΣΥΜΠΟΝΙΑ.
    άρχιζα να νιώθω τον ΠΟΝΟ των άλλων σαν εδικό μου πόνο.

    κι ύστερα ήρθε η α γ α ν ά κ τ η σ η.
    κι ύστερα, η δίψα της δικαιοσύνης.
    Κι απάνω απ’ όλα η ε υ θ υ ν η.

    Ε γ ώ φ τ α ί ω,
    έλεγα,
    για όλη την πείνα του κόσμου,
    για όλη την αδικία
    ε γ ώ έ χ ω τ η ν ε υ θ ύ ν η»,

    «Αναφορά στον Γκρέκο»,
    Καζαντζάκης, ο ...Βάρβαρος,
    (: "Βάρβαροι" λέγαν το χωριό του!)

    *****

    ΓΕΙΑ + ΧΑΡΑ

    Να 'σαι καλά, φίλε...

  8. thanos avatar
    thanos 12/06/2008 21:24:42

    Χρηματιστης, se xairomai...apo dw to exeis apo ekei to exeis kerdismenos pali o mpoulhs, pou den exei to guts na kanei to idio ston epitimo.mhn xechnas ayta pou elege o akatanomastos gia to mpoulh...Alla o Katallhloteros...kala krasia, pera vrexei kai na htan mono ayta?

  9. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 12/06/2008 21:42:27

    ρε συ thanos υπαρχει αναντιστοιχια στις 2 περιπτωσεις,ο μπουλης νωρις νωρις εδιωξε Σουφλια και μανο,ο ενας γυρισε και ειναι καλο παιδι,διαφωνωντας βεβαια καπου καπου,τον αλλο τον πηρε μαζι του οΓιωργος,οσον αφορα τον Μητσοτακη μην ξεχνας οτι υπαρχουν και υιος και θυγατερα οποτε το εκοψε απο μονος του ασε που ο υιος 2 φορες 1ος στη β αθηνων ουτε υφυπουργειο δεν εχει δει ακομα.Μεχρι και ο Σαμαρας ετοιμαζεται για υπουργος οποτε τι φταιω εγω αν τα βολευει καλα ο χοντρος

  10. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 12/06/2008 22:05:54

    ευχαριστω φίλε :)

  11. spyros1000 avatar
    spyros1000 12/06/2008 23:57:29

    Το περασμένο Σάββατο 07 Ιουνίου 2008, βραδινή ώρα, γύρω στις 22:00, ένας ασυνείδητος οδηγός παρέσυρε, τραυμάτισε σοβαρότατα και εγκατέλειψε στο δρόμο την ξαδέλφη μου Κατερίνα Τσιγαρίδα, καθώς εκείνη διέσχιζε την διάβαση της στάσης Μετρό «Μεγάρου Μουσικής» επί της Βασιλίσσης Σοφίας, στο ρεύμα καθόδου με κατεύθυνση το «Hilton».
    Παρακαλώ θερμά την προώθηση του μηνύματος προς πάσα δυνατή κατεύθυνση για τον εντοπισμού του οδηγού.
    Αν οποιοσδήποτε γνωρίζει ο,τιδήποτε, παρακαλώ να επικοινωνήσει με την Δ/νση Τροχαίας Καισαριανής ή στα τηλέφωνα 6944 469 667 και 6949 076 887.