#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2011 18:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκδότες και παπαγαλάκια



Σε όλες τις δουλειές, υπάρχουν πάντα και παντού, τα καλά παιδιά των αφεντικών.  Αυτοί που αναλαμβάνουν να κάνουν και να πουν, αυτά που θέλει, αλλά δεν πρέπει να χρεωθεί το αφεντικό. Ο Μεγάλος δηλαδή! Είναι γνωστοί και ως "παπαγαλάκια"

Εννοείται ότι οι τέτοια καλά παιδιά, ευδοκιμούν και ανθίζουν στο χώρο της δημοσιογραφίας!

Ας πούμε για παράδειγμα, τι προσωπική στεναχώρια θα είχε ο Χαράλαμπος, αν ο Σαμαράς θα  έλεγε ναι ή όχι στη συναίνεση;

Για τους Μεγάλους όμως, τα θελήματα των οποίων εξυπηρετεί πιστά, έχει μεγάλη σημασία γιατί τα συμφέροντα είναι πολλά.

Έτσι ο Χαράλαμπος, ανέλαβε  να επιτίθεται καθημερινώς εναντίον της Ν.Δ. και του Αντώνη Σαμαρά, προσωπικώς, αλλά και των συνεργατών του.

Να συγγράφει και να διακινεί σενάρια (και όταν διαψεύδεται να λουφάζει γελώντας πονηρά)

Γιατί αυτό το σενάριο ότι ο Σαμαράς συζητάει  για επιστροφή στη δραχμή, μάλλον περί επιστημονικής  φαντασίας πρόκειται, αλλά ο Χαράλαμπος, κάτι έπρεπε να εφεύρει, για να στηρίξει την προσφιλή του Κυβέρνηση, ιδιαίτερα μετά τη γκάφα της Επιτρόπου, που άδειασε τις τράπεζες. Και άλλοι συζητάνε τέτοια!

Άλλος,  από την κυριακάτικη του Εθνικού μας Εργολάβου, σήμερα πλέκει το εγκώμιο του κ. Αβραμόπουλου, τον οποίο εμφανίζει «ευφυή» και  μετριοπαθή σε αντίθεση με τον Πρόεδρο της  Ν.Δ.  κ. Σαμαρά, που άγεται  και φέρεται από σκληροπυρηνικούς ταλιμπάν!

Λες και ο  Σαμαράς είναι κανένα άβουλο ον και δεν έχει δική του κρίση και άποψη!

Τα παιχνίδια της υπονόμευσης της Ν.Δ. είναι γνωστά.  Άλλωστε  είναι πολύ πρόσφατα για να τα ξεχάσουμε.

Αντιλαμβάνομαι ότι με την πολιτική του μνημονίου να ναυαγεί, φοβούνται μήπως και ξεμείνουν σε καμιά ξέρα.

Έτσι προσπαθούν, με νύχια και με δόντια,  να επιτίθενται εναντίον του Σαμαρά, κατασκευάζοντας σενάρια, να υπονομεύουν τους συνεργάτες του, να φαντασιώνονται εσωκομματικές διαφωνίες και στη συνέχεια να τις αναδεικνύουν, με έναν απώτερο σκοπό: να οδηγήσουν τον Σαμαρά να πει το ναι!

Πάνω στο άγχος και στον πανικός τους, κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο! Και εκτίθενται!

Παιδιά, χαλαρώστε!

Σας πήραμε χαμπάρι!

Αδέξιος Ταλιμπάν!

Υ.Γ. Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη, μήπως ο Χαράλαμπος και ο Άλλος, βλέπουν πολύ «Dancing with the Stars»  και αναφέρονται στη δασκάλα του  Τρύφωνα που τον καθοδηγεί με μαεστρία στα βήματα του χορού! Και από εκεί βγάζουν τα  πολιτικά τους συμπεράσματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νοήμων avatar
    Νοήμων 29/05/2011 18:31:32

    Κατά σατανική σύμπτωση την ίδια μπαρούφα ξεστόμισε σήμερα στο συνέδριό της και η Κόρη του Δράκουλα.

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ Νοήμων 29/05/2011 19:48:15

      Πήρε τη σκυτάλη.

  2. Πητ avatar
    Πητ 29/05/2011 18:37:15

    Αυτά να τα βλέπουν όσοι λυπούνται για το ALTER.

    • Κρης avatar
      Κρης @ Πητ 29/05/2011 19:12:03

      ποιός ακούει τον έταιρο Καπαδόκη Κώνστα , από αύριο πάλι :-)

  3. nasos avatar
    nasos 29/05/2011 18:59:46

    μποϋκοτάζ στις νταβατζοφυλλάδες,για να δούμε μετά που θα βρίσκουν ευρουδάκια οι εκδότες για να πληρώνουν τον κάθε Μπάμπη
    γιατί που θα πάει,και τα κλοπιμαία κάποτε θα σωθούν

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 29/05/2011 19:05:54

    Παίζουν τα ρέστα τους και το ξέρουν. Το καλοκαίρι ήρθε. Το φθινόπωρο θα φτάσει πριν πούμε κίμινο. Τί σκηνικό θα υπάρχει τον Νοέμβριο, ας πούμε;

    Σκηνικό εφιάλτης για τους Μνημονιακούς. Το φοροτσουνάμι του Μεσοπρόθεσμου-Μνημόνιο ΙΙ θα έχει οδηγήσει την αγορά σε απόλυτη ασφυξία, τα έσοδα πάλι θα έχουν πέσει έξω( αφού οι μικρονοικοί μνημονιακοί δεν έβαλαν μυαλό από τον άθλο "αυξάνω τους φόρους, μου μειώνονται τα έσοδα") και θα ζητούνται ευθύνες. Οι ευθύνες ΔΕΝ θα αναζητηθούν από τον ΓΑΠ. Αυτός είναι τελειωμένος. Σκιάχτρο που απλά παριστάνει τον Πρωθυπουργό. Οι ευθύνες θα αναζητηθούν ονομαστικά από τους μπράβους του Μνημονίου. Θα τους ψάξουμε να τους βρούμε για να μας απολογηθούν. Θα έχουν πρόβλημα να κυκλοφορούν στο δρόμο. Δεν ξεχνάμε, τους θυμόμαστε. Προσωπικά στο δρόμο θα τους σταματάμε, να μας απολογηθούν.
    Διάλογοι από το μέλλον στο Κολωνάκι, στη Β. Σοφίας, στο Κέντρο:

    1. Παπαχελάς: "ελά έδω κύριε. Εσυ δεν ήσουν που υμνούσες τον χουντομνημονιακό Καρατζαφέρη; Εσύ δεν ήσουν που ζητούσες "ναι σε όλα;" . Για πιες το καφεδάκι σου και σήκω να μας εξηγήσεις δύο πραγματάκια. "

    2. Μπάμπης: "εσύ βρε καλόπαιδο δεν ζητούσες συναίνεση στο φοροτσουνάμι που γονάτισε επιχειρήσεις, αγορά και χώρα; Για ζήτα μας τώρα, στη μέση του δρόμου συγνώμη γιατί είμαστε λίγο θυμωμένοι".

    3. Χασαπόπουλος, Καψής: "βρε καλώς τα παιδιά. Για ρεπορτάζ πάτε, ε; Όχι. Θα καθυστερήσετε λίγο. Δεν φεύγει η Βουλή. Εδώ στο πεζοδρόμιο της Β. Σοφίας να μας πείτε γιατί προπαγανδίζατε την ψευτοσυναίνεση στην καταστροφή της χώρας. Γιατί θέλατε να πούνε όλοι ναι στην φορολεηλασία.".

    4. Πορτοσάλτε: "εσύ δεν ήσουν βρε ατιμούλικο που ξελαρυγγιαζόσουν για "ναι" στην φορολογική καταιγίδα του ΓΑΠ; Είδες που οδήγησε; Κάτσε τώρα εδώ εν μέση οδό να ακούσεις δύο φωνήεντα και μετά μάλλον θα συνεχίσεις για τη δουλίτσα σου".

    Εθνος, Καθημερινή, Σκαι, χρεοκοπήμενο Βήμα κλπ θα νοιώσουν την αναπνοή μας. Έξω από τα γραφεία τους. Στο δρόμο. Στο κέντρο. Θα απολογηθούν, ειρηνικά πάντα, στους εξοργισμένους πολίτες-θύματα της πολιτικής που προπαγανδίζουν ασύστολα.

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 29/05/2011 19:14:22

    210 4808 050.

    Το τηλέφωνο σύνταξης της Καθημερινής. Ας τους πούμε τι γνώμη έχουμε για τους μπράβους του Μνημονίου και τους υπερασπιστές του γαπειου Φοροτσουνάμι.

  6. Dark Blue avatar
    Dark Blue 29/05/2011 19:17:12

    Θέλουν να το ξεσκίσουν τον Σαμαρά... μονό και μόνο αυτό σημαίνει ότι είναι σε σωστό δρόμο !!!
    Ούτε η Ν.Δ. τους ενδιαφέρει ούτε κανένας άλλος..... άλλωστε τι κάνουν για να τους ενοχλεί... τίποτα.
    Τώρα αρχίζει το σχέδιο "ξεσκίστε προσωπικά τον Σαμαρά".
    Αλήτες θα γονατίσετε και θα τον προσκυνήσετε και εσείς και οι τοκογλύφοι φίλοι σας.

  7. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 29/05/2011 19:17:42

    Είναι γνωστή η ...αντικειμενικότητα γενικά των ΜΜΕ και των εκδοτών. Επίσης όλοι ξέρουμε τον ρόλο αρκετών ...δημοσιογράφων στην διαμόρφωση-κατεύθυνση-ποδηγέτηση της κοινής γνώμης. Δεν πρέπει να απορούμε όμως. Αν προστρέξουμε στα αποτελέσματα των πρόσφατων εκλογών της ΕΣΗΕΑ θα δούμε ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ παράταξη,που να πρόσκειται στη ΝΔ. Τυχαίο? Δεν νομίζω!

  8. Y. avatar
    Y. 29/05/2011 19:35:08

    Και ο Λυριτζής χθες, σε πράϊμ τάϊμ ειδήσεων,....έλεγε
    Από τα πρωϊνάδικα (τ’ αλώνια), στις πολιτικές αναλύσεις (.........)

  9. Κρης avatar
    Κρης 29/05/2011 19:41:38

    τον Λυριτζή και τον αλλο τον Οικονομου τους βαζουν Σαββ/κα

  10. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 29/05/2011 19:55:56

    Διαβασα το αρθο και εχω να πω τρια πραγματα:
    1) Ο πολεμος του Συγκροτηματος και οχι μονο εναντιον της ΝΔ κλιμακωνεται επικινδυνα. Ο Παπαδημητριου αναφερει σημερα οτι το σεναριο δεν εχει διαψευστει!!!! μεχρι σημερα!!! Μα την Παρασκευη το βραδυ στον ΣΚΑΙ εγινε παρεμβαση του κ. Μιχελακη. Δυο τινα συμβαινουν: η το αρθρο δοθηκε για δημοσιευση στην Καθημερινη πριν την συζητηση στην τηλεοραση και δεν διορθωθηκε, η ο δημοσιογραφος αγνοησε και αγνοει επιδεικτικα την παρεμβαση και διαψευση Μιχελακη και εκτελει στο ακεραιο την αποστολη του.
    2) Πολιτικος δεν ειμαι,αλλα πιστευω οτι τον λογο πρεπει να τον εχει η Δικαιοσυνη. Τετοιου ειδους καταγγελιες πρεπει αν μη τι αλλο να τεκμηριωνονται απολυτα.
    3) Ο τομεας ενημερωσης της ΝΔ πρεπει να σηκωσει τον τοπο στο ποδι για αυτο το θεμα ΣΗΜΕΡΑ, γιατι αυριο θα ειναι αργα, πολυ αργα.

    Παραθετω δυο συνδεσμους, διαβαστε δεν θα χασετε...θα καταλαβετε τι παιχνιδι παιζει η σημερινη Καθημερινη και οχι μονο αυτη.

    Η δεύτερη πρόκληση του κ. Σαμαρά
    Tου Κωστα Kαλλιτση
    h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_83_29/05/2011_443865

    Ποιος κοιτάζει εκτός ευρώ;
    Του Μπαμπη Παπαδημητριου

    h**p://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_29/05/2011_443843

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Ρήγας Φερραίος 29/05/2011 20:10:54

      Σήμερα ,όχι αύριο. Σήμερα να παρέμβει ο Μιχελάκης στο Δέλτιο και να απαιτήσει διόρθωση.
      Να σταλεί αμέσως επίσημη από τη ΝΔ επιστολή διαμαρτυρίας στην αναξιόπιστη Καθημερινή. Θα μάθουν να σέβονται. Η χώρα δεν είναι άθυρμα του Αλαφουζαίικου.

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/05/2011 20:14:27

    ΜΜΕ ...με συχνότητες κατειλημμένες και μη πληρωμένες.

    Ο Χαράλαμπος ξέρει σαν τον Τσακ Νόρις.
    Απλά δεν θα γυρίσουμε στη δραχμή.Μπερδεύτηκε.
    Δεν επετεύχθη συναίνεση γιατί άλλος πρότεινε το δαρεικό στατήρα, άλλος τη μνα, ενώ έπαιξε και ο Αιγηνήτικος στατήρας με τη χελώνα σαν τη σκέψη μερικών.
    Η μνα είχε υποδιαίρεση σε δραχμές και εκεί ο Χαράλαμπος φωνάζοντας O' Mammy χάθηκε στο πέλαγος των πληροφοριών.

    ΥΓ

    εισαγγελέας για τις πληροφορίες του Μπάμπη δεν υπάρχει;
    Ισονομία δεν σημαίνει ...ίσως νομίζω...

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ Ο Ιθαγενής 29/05/2011 20:22:44

      @ Ο Ιθαγενής
      Ριξε μια ματια στην σημερινη Καθημερινη, εχουν ξεπερασει καθε οριο

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ρήγας Φερραίος 29/05/2011 22:57:24

        Μπαίνω και γράφω συνέχεια για να μην έχουν μονόλογο...

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/05/2011 20:34:00

    Ισοπεδωση σε ολα τα λαμογια!.. ολα στο κλαρι !
    μην κρατατε τιποτε !...!!!
    καταγγελια στην καταγγελια, να μην παιρνουν ανασα.

    ΠΠ

    • Ρήγας Φερραίος avatar
      Ρήγας Φερραίος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/05/2011 20:45:24

      Για ολα τα λαμογια!!!!
      h**p://www.youtube.com/watch?v=nWQ5Rh-DIEE
      Πες τους ρε φιλε Πανουργια εχω στο......βιολια

      Παρτε μια Ελληνικη σημαια και βγειτε στους δρομους ΟΛΟΙ!!!
      Τωρα!!!!!

  13. Ρήγας Φερραίος avatar
    Ρήγας Φερραίος 29/05/2011 20:52:57

    Κατα την ταπεινη μου αποψη κατι σοβαρο κυοφορειται...ολα αυτα δεν ειναι καθολου μα καθολου τυχαια.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ρήγας Φερραίος 30/05/2011 00:10:34

      Πολλοί αισθανόμαστε το ίδιο.

  14. koinos_nous avatar
    koinos_nous 29/05/2011 21:17:50

    Εχετε αναρωτηθει γιατι προσπαθουν να καψουν το σεναριο ενδεχομενης επιστροφης στη δραχμη?
    Ποιον δεν βολευει αυτη η εξελιξη?
    Μηπως τους Ευρωπαιους "εταιρους" μας?
    Μήπως επειδη μπορει να ξυπνησουν και οι υπολοιποι νοτιοι, Ισπανοι Ιταλοι Πορτογαλλοι και την κοπανησουν νυχτα απο το ευρω και μεινουν με τον μουντζουρη οι Γερμανοι και οι Γαλλοι?
    Γιατι ολο το "συστημα" τρωγεται να αποκλεισει αυτο το ενδεχομενο?
    Αν μεινουμε στο ευρω θα "μεγαλουργησουμε" δηλαδη?
    Εχουμε μαγαζι γωνια παρτε το χαμπαρι.
    Γιαυτο εχουν βαλθει να το παρουν κοψοχρονια (υποθηκευοντας μας και ξεπουλωντας οτι κερδοφορο) με τα λαμογια που μας κυβερνησαν και μας κυβερνανε.

  15. rally monkey avatar
    rally monkey 30/05/2011 00:59:32

    δεν ειχα δει ποτε στα mainstream Μεσα δημοσκοπηση για το ποσοστο που αποδοκιμαζει τον ΓΑΠ 18μηνες που εχει διαλυσει τα παντα. μεχρι προσφατα..
    αρχιζουν να βγαινουν ΓΑΠ με τον Α.Σ.
    ισοπαλοι λεει στην αποδοκιμασια..με 70%....
    Ακομη πιο βρωμικες μεθοδοι προσεχως..

  16. rally monkey avatar
    rally monkey 30/05/2011 01:09:41

    αφου εγινε ρομπα τις προαλλες - on air - επιμενει? θα μου πεις γι'αυτο πληρωνεται - δεν το ειδαν ολοι το δελτιο -μπορει να κοιτουσαν και τη Σια και να μην προσεχαν, πεστα παλι..κατι θα πιασει

  17. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 30/05/2011 03:23:02

    Σήμερα

    Στο κανάλι του Εθνικού εργολάβου είπαν ότι ο Χρύσανθος δήλωσε ΄΄....δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές Πασόκ - Ζάππειο ΙΙ και οτι το Πασοκ συμφωνεί στα περισσότερα μέτρα του Ζαππείου ΙΙ.....΄΄

    Και λογικά ο κάθε ένας θα αναρωτηθεί γιατί δεν Συναινεί ο Αντώνης με τον ΓΑΠ?????

    Μιλάμε για ΤΗΝ παραπληροφόριση ή διαφορετικά πρέπει να έχουμε πάθει ομαδική παράκρουση.

  18. SAS avatar
    SAS 30/05/2011 09:05:43

    Για να μην τρελαθούμε ρε παιδιά , εχθές είχε 100.000 κόσμο στο Σύνταγμα και πολλές χιλιάδες σε πόλης σε όλη την Ελλάδα .
    Η κρίσιμη μάζα των ψηφοφόρων που βγάζει κυβερνήσεις έχει σηκωθεί από τον καναπέ και έχει κατέβει στον δρόμο .
    Πιστεύεται πραγματικά ότι θα επηρεαστούν από τον οποιοδήποτε πουλημένο δημοσιογράφο που δεν μπορεί πιά να πείσει ούτε την γιαγιά στο πιο απομακρυσμένο χωριό .
    Όλοι τους έχουν καταλάβει και είναι πραγματικά χρυσή ευκαιρία μαζί με την αποδόμηση των πολιτικών του πολυτεχνείου να γίνει και η αποδόμηση των δημοσιογράφων που δεν είναι πια παρά πληρωμένοι οικονομικοί εκτελεστές χωρίς αναστολές και συνείδηση .

  19. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 30/05/2011 09:50:52

    Ο Γιώργος Τράγκας, πριν λίγο,στο Real FM, διερρύγνυε τα ιμάτιά του για την νοοτροπία ...παρέας και την πρακτική που ακολουθεί ο Πρόεδρος της ΝΔ και οι συν αυτώ. Φώναζε κυρίως για την απομόνωση του Αβραμόπουλου. Υπάρχει συντονισμός ενεργειών από ορισμένα παράκεντρα, ή απλά έτσι μου φαίνεται? Νωρίτερα ο κύριος Τράγκας εγκαλούσε τον Αντώνη Σαμαρά για το ότι στην συνάντηση των πολιτικών αρχηγών υπό τον πρόεδρο της Δημοκρατίας η μόνη διαφωνία που εξέφρασε ήταν για το ...φορολογικό. Προφανώς δεν άκουσε την πρόταση του Αντώνη στον ΓΑΠ, αφού συμφωνήσουν, να πάνε μαζί για επαναδιαπραγμάτευση του μνημόνιου. Ακούει ότι τον βολεύει, ή ότι του επιτρέπουν. Μωραίνει Κύριος...