01/08/2008 04:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκδικητική αγωγή εναντίον της Ελευθεροτυπίας

Αποζημίωση ύψους 10 εκατ. Ευρώ (!!!) για ηθική βλάβη λόγω συκοφαντικής δυσφήμισης ζητάει ο ΟΤΕ από την εφημερίδα «Ελευθεροτυπία», τον εκδότη της και τον συντάκτη (Αριστέα Μπουγάτσου) του άρθρου με τίτλο «ο ΟΤΕ διάτρητος σε υποκλοπές» στο φύλλο της 15/7/2008. Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΟΤΕ, το δημοσίευμα της εφημερίδας, «δημιουργεί εκ προθέσεως στρεβλές εντυπώσεις σε βάρος του ΟΤΕ, ερμηνεύοντας κακόπιστα και αντιγράφοντας επιλεκτικά τμήματα έκθεσης, η οποία δεν είχε καμία σχέση με την ασφάλεια των επικοινωνιών και τη διασφάλιση του απορρήτου».

Τα πράγματα είναι λοιπόν καθαρά. Η «Ελευθεροτυπία» πρωταγωνιστεί τον τελευταίο καιρό στις αποκαλύψεις για τα μαύρα ταμεία και τα σκάνδαλα της Ζήμενς και των Ελλήνων συνεργατών στις ελληνικές τηλεπικοινωνίες και τον ΟΤΕ. Έτσι η προσωπική επιλογή του πρωθυπουργού για τον ΟΤΕ, ο κ. Βουρλούμης, ο οποίος βαρύνεται επιπλέον με πέντε κακουργήματα για την υπόθεση «Γερμανός» (αλλά εξακολουθεί να παραμένει στη θέση του) επιλέγει την συνήθη οδό των εξοντωτικών αγωγών με βάση τον κατάπτυστο νόμο περί τύπου, για να αντιδράσει. Καταντάει δηλαδή η κυβέρνηση Καραμανλή να αντιδρά με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που αντιδρούσαν κάποτε σε ανάλογες περιστάσεις οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ, που τόσο καταδίκαζε. Τι να λέει άραγε ο αρμόδιος επί του Τύπου, υπουργός Επικρατείας, κ. Θ. Ρουσόπουλος, που ξεκίνησε την δημοσιογραφική σταδιοδρομία του από την «Ε»;

Νομίζουν άραγε ορισμένοι στην κυβέρνηση, ότι πέρασε πολύς καιρός από τότε που η ΝΔ περίμενε τα δημοσιεύματα της «Ελευθεροτυπίας», της «Καθημερινής» και του «Αντί» για να βγει στα μπαλκόνια για να διατρανώσει το δήθεν μένος της εναντίον της ίδιας ακριβώς διαπλοκής και διαφθοράς που εναγκαλίζεται σήμερα στους ίδιους τόπους εγκλήματος; Έχουν διαποτιστεί τόσο πολύ από ναπολεόντεια σύνδρομα, που νομίζουν επίσης, ότι γίναμε όλοι λωτοφάγοι και θέλουν να ξεχνούν ότι δεν υπάρχει μεταθανάτιος ζωή και ότι όλα εδώ πληρώνονται, με το ίδιο ακριβώς νόμισμα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 01/08/2008 09:33:28

    Αμάν μπρέ! Τι συμπέρασμα - βόμβα ήταν αυτό; Μας τρομάζεις Ανώνυμε! Λες να την πάθουμε σαν κορόϊδα και να μας ρίξουν και τη ΝΔ χωρίς να το καταλάβουμε;

  2. aionios avatar
    aionios 01/08/2008 10:20:50

    Δεν θυμάμαι έστω έναν βουλευτή της ΝΔ όταν ήταν αντιπολίτευση,να ψάχνει μια υπόθεση που να είχε σκιές από μόνος του χωρίς να προηγηθεί ένα δημοσίευμα εφημερίδας πιο πριν. Πάντα καταθέτανε μια ερώτηση στη βουλή έπειτα από σειρά δημοσιεύματων στον τύπο και μάλιστα οι εμπλεκόμενοι πάντα μιλούσαν για αντίπαλα συμφέροντα που κινούσαν τους επερωτώντες βουλευτές.
    Ακόμα και ο Κεφαλογιάννης που είχε πάρει 2 φορτηγά στοιχεία για να τα εξετάσει μετά από θέματα της Καθημερινής το έκανε. Θυμάμαι αν δεν κάνω λάθος και τους Καμμένο-Παναγιωτόπουλο να μιλούν στην τηλεόραση έχοντας στα χέρια τους τεύχη του Αντί.

  3. electr avatar
    electr 01/08/2008 11:51:32

    Δηλαδή: α)Ο καθε ένας (δημοσιογράφος, blogger, κτλ) γράφει οτι θέλει β) οι βουλευτές (Καχριμάκης και σια, ΝΔ παλιοτερα) το κανουν επερώτηση, χωρίς ψάξιμο γ) τα παραπάνω αναπαράγονται απο όλα τα blogs και τα σοβαρά ΜΜΕ(εδώ γελάμε).
    Αν κάποιος αντιδράσει( πώς άραγε;)και κάνει αγψγή , μύνηση δεν ξερω άλλα νομικά τερτίπια κατηγορείται απο όλα τα παραπάνω ώς σκοταδιστής , φασίστας, συμμετέχων σε σκοτεινό σχέδιο φίμωσης της ελευθεροτυπίας bla,bla,bla.
    Ο Θεος βοηθός

  4. socrates avatar
    socrates 01/08/2008 12:12:04

    Δηλαδή FactorX, ισχυρίζεσαι ότι οι δημοσιογράφοι δεν πρέπει να δίνουν λογαριασμό σε κανένα σχετικά με αυτά που γράφουν;
    Αν είναι έτσι, να γίνω και εγώ δημοσιογράφος, ξέρεις τί χρήμα μπορώ να βγάλω εκβιάζοντας και τρομοκρατώντας;
    Περιμένω την άποψή σου (παρακαλώ να είναι νηφάλια) και ευχαριστώ.

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/08/2008 12:28:07

    H EΣHEA τι θέση θα πάρει, άραγε; Κι ας μην ξεχνάμε ότι η κ. Μπουγάτσου πήγε στην "Ε", αφού έφυγε από την "Κ" καταγγέλοντάς την στην ΕΣΗΕΑ για σωρεία "αντιδεολογικών" παρεμβάσεων.

    Κατά την γνώμη μου, ΑΝ δεν γίνει κάθαρση πρώτα στους δημοσιογράφους, για να ξέρουμε ποιος μιλάει εκ μέρους ποιου, δεν πρόκειται να γίνει κάθαρση στο πολιτικό Σύστημα. Ευκαιρία είναι με το θέμα αυτό τώρα της Μπουγάτσου και της "Ε", να πάρουν θέση οι δημοσιογράφοι που θίγονται από το "Α-Ρ-Δ". ΑΝ η κ. Μπουγάτσου έχει δίκιο, να ταχθούν στο πλευρό της μετωπικά. ΑΝ όχι, να βρεθούν απέναντί της. As simple as that!

    Αυτοί που εφηύραν την Άμεση Δημοκρατία, είχαν ένα νόμο, από την εποχή του Σόλωνα, (περ. 639 - 559 π.Χ.), που έλεγε:

    «Χάνει τα ΠΟΛΙΤΙΚΑ του δικαιώματα ο ΠΟΛΙΤΗΣ εκείνος που, ό τ α ν υπάρχει στάση στην πόλη, δεν πηγαίνει με καμιά παράταξη, έτσι ώστε να μην μένει κανείς ατάραχος, ή ασυγκίνητος, για τα
    ΔΗΜΟΣΙΑ πράγματα», Πλούταρχος, Σόλων, 12 – 20.

  6. Factorx avatar
    Factorx 01/08/2008 12:31:01

    @socrates: Το να απαντώ σε προβοκατόρικα δημοσιεύματα κάποιων που νομίζουν οτι είναι εξυπνούληδες με τέτοια ζέστη "νηφάλια" είναι ο όντως ηρωικό και μου αξίζει ένα μεγάλο "έυγε"
    1. Ξεκινώ απο το τελευταίο: "Περιμένω την άποψή σου (παρακαλώ να είναι νηφάλια) και ευχαριστώ". Τι παριστάνεις φίλε μου; τον νηφάλιο και αντικειμενικό παρατηρητή των εξελίξεων που αναγκάζεται να παρέμβει σε κάποιους οργίλους και αμετροεπεις σαν κι εμάς; Φυιάχνεις κλίμα;
    2.Λες "Αν είναι έτσι, να γίνω και εγώ δημοσιογράφος, ξέρεις τί χρήμα μπορώ να βγάλω εκβιάζοντας και τρομοκρατώντας;". Αυτή η πρακτική δεν αφορά την Αριστέα. Αφορά κάποιους πολύ γνωστούς φίλους των φιλων σου στο Μαξίμου που επέβαλαν ως δημοσιογράφους και εκδότες κομιστές DVD και παπαρολογίας
    3. θεωρείς οτι όσα έχουν γράψει για την Ζημενς είναι εκβιασμοί;

  7. ορίστε πως θα ξεπεράσει το δύσκολο χειμώνα η ΝΟΥΔΟΥ! avatar
    ορίστε πως θα ξεπεράσει το δύσκολο χειμώνα η ΝΟΥΔΟΥ! 01/08/2008 13:03:43

    «Έρχεται μαζική φυγή από τα Θρησκευτικά»


    Ανησυχούν οι θεολόγοι - Επικροτούν Συνήγορος και ΟΛΜΕ
    ΡΕΠΟΡΤΑΖ: .........
    Την αντίδραση των θεολόγων προκάλεσε η εγκύκλιος του υπουργείου Παιδείας, με την οποία διευκολύνεται η απαλλαγή όσων μαθητών δεν επιθυμούν να παρακολουθήσουν το μάθημα των Θρησκευτικών.
    Ωστόσο, τόσο ο Συνήγορος του Πολίτη όσο και οι ομοσπονδίες των εκπαιδευτικών εκφράζουν την ικανοποίησή τους, τονίζοντας ότι πρόκειται για ένα θετικό μέτρο στην κατεύθυνση του σεβασμού των ατομικών δικαιωμάτων και των προσωπικών δεδομένων.
    «Ό ταν μπορεί ο μαθητής να απαλλάσσεται από το μάθημα με μια απλή αίτηση, είναι έμμεση κατάργηση του μαθήματος. Άλλωστε τώρα μπορούν όλοι να κάνουν αυτή τη δήλωση», λέει στα «ΝΕΑ» ο αντιπρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Θεολόγων κ. Ηλίας Μπάκος. Όπως προσθέτει, «βλέπουμε καθαρά ότι υπάρχει μια τάση για απομάκρυνση από το μάθημα των Θρησκευτικών. Ως Ένωση πάντως θα στείλουμε έγγραφο διαμαρτυρίας προς το υπουργείο Παιδείας».
    Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο που έστειλε το υπουργείο στα σχολεία και στις διευθύνσεις εκπαίδευσης, οι γονείς που επιθυμούν να μην παρακολουθούν τα παιδιά τους το μάθημα των Θρησκευτικών θα μπορούν να το δηλώνουν χωρίς να αναφέρουν οποιαδήποτε αιτία ή εξήγηση, ή το θρήσκευμά τους. Από την πλευρά του, ο σχολικός σύμβουλος θεολόγων και διδάκτωρ Θεολογίας κ. Ιωάννης Τσάγκας αναρωτιέται γιατί τέτοιου είδους εγκύκλιοι πρέπει να αποστέλλονται μέσα στο καλοκαίρι. Συμπληρώνει πάντως ότι «ουσιαστικά η απαλλαγή ίσχυε και πριν. Απλώς τώρα δεν πιέζουν τον γονιό να αναφέρει στη δήλωση ότι δεν είναι ορθόδοξος. Κατά τη γνώμη μου δεν θα είναι εις βάρος του μαθήματος».

    «Τι θα κάνουν οι απαλλαγέντες;»
    Άλλοι θεολόγοι αναρωτιούνται τι θα συμβεί αν με την απλούστευση της απαλλαγής γίνει μαζικά η κατάθεση των σχετικών δηλώσεων στα σχολεία. Για παράδειγμα, ο θεολόγος στο 3ο Λύκειο Αχαρνών κ. Γιώργος Παπαδόπουλος αναφέρει πως εάν γίνει αυτό, προκύπτει το ερώτημα «τι θα κάνουν οι απαλλαγέντες μαθητές την ώρα του μαθήματος στο σχολείο». Σε άλλες χώρες λέει, όπου ισχύει η απαλλαγή, «οι απαλλαγέντες μαθητές υποχρεούνται να διδαχθούν άλλο παρεμφερές μάθημα (Ηθική, Φιλοσοφία, Κοινωνικές Δραστηριότητες κ.λπ. στη θέση του). Δεν κάνουν δηλαδή ένα μάθημα λιγότερο από τους άλλους, όπως θα συμβεί εδώ, αφού δεν υπάρχει σχετική νομοθετική πρόβλεψη. Αναρωτιέται ακόμη, σε περίπτωση μαζικών... απαλλαγών τι θα κάνουν «οι 4.000 καθηγητές θεολόγοι, απόφοιτοι δημόσιου πανεπιστημίου και διορισμένοι από το ελληνικό κράτος, που φροντίζει επίσης για τη σύνταξη αναλυτικών προγραμμάτων για το μάθημα και εκδίδει συνεχώς νέα σχολικά βιβλία με έξοδα όλων των Ελλήνων πολιτών».


    Χλιαρές αντιδράσεις από την Εκκλησία


    ΧΑΜΗΛΟΥΣ τόνους κρατάει προς το παρόν η Εκκλησία, μολονότι το θέμα απασχόλησε χθες τη Διαρκή Ιερά Σύνοδο (ΔΙΣ) στη συνεδρίασή της. Όπως ανακοίνωσε χθες η ΔΙΣ, το υπουργείο τής διευκρίνισε ότι το μάθημα των Θρησκευτικών παραμένει υποχρεωτικό, συμπληρώνοντας ότι

  8. ορίστε πως θα ξεπεράσει το δύσκολο χειμώνα η ΝΟΥΔΟΥ! avatar
    ορίστε πως θα ξεπεράσει το δύσκολο χειμώνα η ΝΟΥΔΟΥ! 01/08/2008 13:05:31

    ΌΛΟ ΤΟ ΣΕΠΤΈΜΒΡΗ ΟΚΤΏΒΡΗ ΝΟΈΜΒΡΗ, ΘΑ ΤΣΑΚΏΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΑΎΛΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΟΙ ΚΑΛΟΓΕΡΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΓΡΙΕΣ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΟΙ ΓΟΝΕΙΣ... ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ...

    Πού να μείνει καιρός για άλλα...

    σατανικό μυαλό το σακουλεύτηκε.

    ρουσοπουλικό!!!!!!!

  9. ορίστε πως θα ξεπεράσει το δύσκολο χειμώνα η ΝΟΥΔΟΥ! avatar
    ορίστε πως θα ξεπεράσει το δύσκολο χειμώνα η ΝΟΥΔΟΥ! 01/08/2008 13:11:11

    με το που θα ξεκινήσει ο αγιασμός στις 14... θα αρχίσουν οι γκρίνιες... ο παππάς θα δώσει το σύνθημα στην ομιλία του στον αγιασμό... μας διώχνουν... η θρησκεία σε διωγμό....

    θα αρχίσουν οι αριστεροί γονείς στην αυλή.. ήταν καιρός επιτέλους... δώστε την περιουσία στους φτωχούς..

    Φαντάζομαι πως σε μια τάξη 25 παιδιών, τα 5 θα ζητήσουν απαλλαγή. Με μέτρια- συγκρατημένη σκέψη.
    Τι θα τα κάνει αυτά τα 5 ο δάσκαλος; Θα τα βγάλει έξω στην αυλη μοναχά τους; Ποιος θα τα απασχολεί;

    Αν υποθέσουμε 2 ώρες τη βδομάδα ανά τάξη... 5 τάξεις = 10 ώρες εργάσιμες. Θα πληρώσου δάσκαλο για άλλες 10 ώρες! Αλλά και πού να τον βρουν; Αφού δεν υπάρχουν δάσκαλοι. Όσοι πήραν πτυχίο τον Ιούλιο , ήδη διορίστηκαν!!!!!!!!

    Όπως ο Καραγκιόζης και η Αγλαΐα και η αγελάδα μέσα σο σπίτι!

  10. nas avatar
    nas 01/08/2008 15:24:17

    Να υπενθυμίσουμε για όσους ξεχασιάρηδες, ποιός ήταν ο εγκέφαλος που σχεδίασε και πέρασε απο τη βουλή τον τυποκτόνο νόμο; να σημειώσουμε πως κανείς, ακόμα και εκείνοι που την έχουν πληρώσει δεν λένε το όνομά του παρά τα ρίχνουν πότε στον ένα και πότε στον άλλο. ο νόμος αυτός έχει...ονοματεπώνυμο και μάλιστα...βαρύ, πάνω απο 100 κιλά...
    να συμπαρασταθούμε στον αγαπητό Factor(x)α, που αυτό τον καιρό κάνει την αυτοκριτική του για το (πρόσφατο) παρελθόν -αν και όταν κάτι είπαμε για τα δημοσιεύματα συγκεκριμένων εντύπων που χρησιμοποιούσε η ΝουΔου, μας έβαλε... unter control...
    Η αλήθεια είναι πως -δυστυχώς για τον τόπο, ευτυχώς για τους δημοκράτες έλληνες- η κυβέρνηση Καραμανλή αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων, ή μάλλον δικαίωσε την διαδρομή της τόσο πρίν όσο και μετά την δικτατορία- ως μιάς άδικης, καταπιεστικής και ανάλγητης προς τους μικρομεσαίους και χαμηλόμισθους Έλληνες.
    Το μόνο όμορφο που έχει να επιδείξει η σημερινή διακυβέρνηση είναι η... Νατάσα, την οποία αγαπητέ μου η ΡΟΥΣΟΥΠΟΥΛΟΚΑΡΑΜΑΝΛΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ, την χρησιμοποιεί τον τελευταίο καιρό... Ελπίζω ο Θόδωρος να μην...ράβει και τις τουαλέτες της, εις διαφοροποίηση του άλλου Θόδωρου που έφτιαχνε πίτες και κακαβιές στον Εθνάρχη...

  11. Athanasios I. avatar
    Athanasios I. 01/08/2008 16:56:35

    LETE TA PEDIA NA EMINAN STO PALIO IMEROLOGIO !!!

  12. Theodore avatar
    Theodore 01/08/2008 19:45:07

    Eaν πραγματι, περιμεναν απο την Ελευθεροτυπια,(σοβαρη εφημεριδα, μη χεσω), να τους δωσει στοιχεια για να χτυπησουν το Πασοκ, καλα παθανε τωρα.
    Οποιος σκαβει το λακκο του αλλου, πεφτει ο ιδιος μεσα.

  13. Theodore avatar
    Theodore 01/08/2008 19:54:52

    Οτι θα γιουν φασαριες στα Σχολεια, μαλλλον ειναι σιγουρο.
    Παντως, οι διαφοροι συλλογοι των καθηγητων, αριστεροκρατουνται, απο παλια.
    Ετσι, τωρα, φωναζουν οτι τους αρεσε το μετρο.
    Βεβαια, δε σκεπτονται τους θεολογους, που αν ισχυσει ο δημοσιουπαλληλιος κωδικας, μη υπαρχοντων μαθητων, πρεπει να απολυθουν, εφοσον η μονιμοτητα, εχει να κανει με τη ΘΕΣΗ,οχι με το προσωπο.
    Δηλαδη, ετσι και καταργηθει η θεση, απολυεται και ο υπαλληλος.
    (Η πλακα ειναι, οτι πολυ παλια, μου ελεγε ενας φιλος θεολογος, που ειμαστε μαζι σε καποιο Σχολειο, επειδη του κολλαγα για το μαθημα και οτι πρεπει να καταργηθει.
    Δεν καταλαβαινεις οτι μας εχουν αναγκη, γιατι ειμαστε το τειχος ενεντιον των κομμουνιστων;
    Τωρα φαινεται, που ο κομμουνισμος, παπαλα, τους πεταξαν στα σκουπιδια κι αυτους.
    Ετσι για να καταλαβαινουν μερικοι ανεγκεφαλοι μερικα πραγματα).

  14. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 01/08/2008 21:01:14

    Συγνώμη το προηγούμενο σχόλιο έγινε από αβλεψία σε λάθος Ποστ. Προοριζότανε για το Ποστ που κάνει αναφορά στο δείπνο του Καραμανλή με τους βουλευτές.

  15. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 02/08/2008 00:17:06

    @FaktorX: Ευχαριστώ για τη μεταφορά επιθυμητό Ποστ.

  16. Greek Rider avatar
    Greek Rider 02/08/2008 00:38:00

    Νομίζω ότι ένας από τους βασικούς λόγους που οδηγηθήκαμε στο ξεσάλωμα Ζήμενς ήταν και η φίμωση του τύπου μέσω του τυποκτόνου νόμου.

    Μιλάμε για πραγματικές εξοντώσεις ανθρώπων και έναν φιμωμένο τύπο που δεν έχει πλέον ρόλο.

    Σε λίγο καιρό οι εφημερίδες θα έχουν γνώμη μόνο για τα ζώδια ενώ οι πολιτικοί θα είναι ανεξέλεγκτοι;

    Άδικα τα συζητάμε αυτά, γιατί κάποιος που κατάφερε να φιμώσει μια τόσο μεγάλη εξουσία να την απελευθερώσει και πάλι; για να χάσει μέρος της εξουσίας του; Για να αρχίσει να λογοδοτεί περισσότερο;

    Εδώ χρειάζονται πολύ πιο ριζοσπαστικές και επαναστατικές λύσεις.

  17. ENAS avatar
    ENAS 17/11/2008 19:50:42

    ETΣΙ ΜΠΡΑΒΟ! ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΗΝΥΣΕΙΣ Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ" ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟ ΚΑΙ ΕΥΝΟΕΙ ΤΗΝ ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ. ΑΙΣΧΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΤΗΣ "ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ" ΠΟΥ ΚΑΤΕΔΕΧΟΝΤΑΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ!