#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 16:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκβιάζουν την Ελλάδα και η κυβέρνηση τους δίνει δουλειές;



Όλοι είδαμε τις λίστες αποκρατικοποιήσεων και τους Συμβούλους !

Οργανισμός Προγνώσεων Αγώνων Ποδοσφαίρου (ΟΠΑΠ): Για την επέκταση της διάρκειας της σύμβασης με το δημόσιο, καθώς και για τη διερεύνηση της δυνατότητας πώλησης της συμμετοχής του δημοσίου στον ΟΠΑΠ, επιλέγονται οι χρηματοοικονομικοί σύμβουλοι Deutsche Bank AG London Branch και Εθνική Τράπεζα.



Κρατικά Λαχεία: Για την εισφορά σε εταιρεία που θα συσταθεί των δικαιωμάτων του δημοσίου επί των κρατικών λαχείων, καθώς και την αξιοποίηση της συμμετοχής του δημοσίου στην εταιρία, επιλέγονται οι χρηματοοικονομικοί σύμβουλοι Credit Suisse και Eurobank EFG Equities.

Οργανισμός Διεξαγωγής Ιπποδρομιών Ελλάδος (ΟΔΙΕ): Για τη διερεύνηση της δυνατότητας πώλησης της συμμετοχής του δημοσίου στον ΟΔΙΕ, επιλέγονται οι χρηματοοικονομικοί σύμβουλοι Εμπορική Τράπεζα και Credit Agricole.

Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων (ΕΛΒΟ): Για τη διερεύνηση της δυνατότητας πώλησης μετοχών του δημοσίου στην ΕΛΒΟ, επιλέγονται οι χρηματοοικονομικοί σύμβουλοι Societe Generale – Γενική Finance.

Ελληνικοί Αυτοκινητόδρομοι ΑΕ: Για ΜΩΡΕΑΣ, Νέας Οδός, Ολυμπιάς Οδός, Αυτοκινητόδρομοι Αιγαίου, Κεντρική Οδός, Γέφυρα και Αττικής Οδός, και Εγνατίας ΟδούErnst & Young, Rothschild & Sons LTD και Barclays Bank PLC.

Κοίτασμα Φυσικού Αερίου “Νότια Καβάλα”: HSBC Bank PLC και EFG Eurobank Equities.

Φάσμα Συχνοτήτων: Analysys Mason Limited και Aegis Systems LTD.

Ακίνητα: Εθνική Τράπεζα, Alpha Bank, Eurobank EFG, Επενδυτική Τράπεζα της Ελλάδος, Εμπορική Τράπεζα, Τράπεζα Πειραιώς, Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, Τράπεζα Αττικής και Αγροτική Τράπεζα. Συντονίστρια του έργου θα είναι η Εθνική Τράπεζα.

Ελληνικό ΑΕ: Citigroup Global Markets Limited και Τράπεζα Πειραιώς και ο τεχνικός σύμβουλος Βarcelona Strategical Urban Systems, AIE.

4 Αεροσκάφη AIRBUS: Lazard.

Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδος (ΟΣΕ): ΟΣΕ καθώς και της ΤΡΑΙΝΟΣΕ ---- PWC.

Δημόσια Επιχείρηση Αερίου (ΔΕΠΑ): UBS, Rothschild και Alpha Bank

Ελληνικά Αμυντικά Συστήματα (ΕΑΣ): KMPG.

Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων (ΤΠΔ): Lazard

Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών (ΔΑΑ):  BNP Paribas και την Εθνική Τράπεζα

Που μοιράζουν τη δουλειά; Γερμανία, Γαλλία, Ελλάδα μα ολίγη από τους υπόλοιπους....

ΓΙΑΤΙ; διότι αυτοί - λένε- έχουν και τη μεγαλύτερη "έκθεση" σε Ελληνικά Ομόλογα !!

ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ;

ΟΧΙ... τα περισσότερα Ομόλογα τα έχουμε εμείς!  Ε'ιτε άμεσα είτε, μας τα επέστρεψαν κουρεμένα ! Γι αυτό και το άρθο των Γερμανών..."σιγά τη χασούρα, άστους να χρεοκοπήσουν"

Αν είναι έτσι, ΓΙΑΤΙ τους δίνουμε δουλειές;

ΓΙΑΤΙ δεν βάζουμε και άλλους στο κόλπο;

Τι συμφέρον έχουμε σήμερα που μιλάμε με Γερμανούς/Γάλλους;

Εκβιαζόμαστε για τις δόσεις ΥΠΟΓΕΙΩΣ και δίνουμε δουλειές;

ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ;

Πάλι στο μονόδρομο των Δανειστών;

Π.Π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2011 16:39:45

    Δεν βλέπω τον Λαζάρου. Μπορεί να μας πεί ο κ. Πετσάλνικος σχετικά?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 01/06/2011 18:13:51

      το εχασα.. αλλα καπου θα βρω το βιντεο !!

      ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 16:41:06

    ΔΕΠΑ και Ελλ. Αυτοκινητοδρομοι ειναι οι ROTHCHILD ( αυτοι που δε "βγαινουν" και ψαχνουν 99 ευρω για να αγορασουν ενα κατοσταρικο ! )

    http://***.filefactory.com/file/cb85f4c/n/LUXEMBURG_HOLDING_COMPANIES_LCF_ROTHCHILD_GROUP.pdf

    Κατεβαστε οσοι δεν εχετε κατεβασει απο προχτες την μπροσουρα τους για το Λουξεμβουργο και το πως γινονται οι σωστες δουλειες εκει !!

    Εδω συμβουλευουν ΠΩΣ ΤΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟ..!! εκει πως θα γλιτωσουν Φορους οι καλοι πελατες τους !!

    Οι καλοι πελατες τους θα ειναι οι ιδιοι οι οποιοι θα αγορασουν την Ελλαδα, οποτε καπακι τα κερδη σε Λουξεμβουργο πχ.. και κλεινει ο κυκλος !!!

    Το πιασατε τωρα???

    ΠΠ

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/06/2011 16:48:25

    ΜΑΝΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΠΠ; ΠΠ, Η ΠΥΘΙΑ!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΕΥΑ 01/06/2011 18:15:25

      Πληρωσεις δεν πηρωσεις, ουκ εν τη δραχμη καταληξεις !! καλο ?? χαχαχααα

      ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 16:51:05

    Επισης,
    Τη δανειακή σύμβαση την έχει συντάξει ένα Αγγλικό δικηγορικό γραφείο, αυτό που είχε συντάξει το σχέδιο ΑΝΑΝ, το οποίο παραβίαζε όλες τις αρχές του Διεθνούς δικαίου.
    Η Slaughter and May του Λονδίνου ανέλαβε την εκπροσώπηση του Ελληνικού Δημοσίου στις διαπραγματεύσεις μόλις μία ημέρα (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) πριν την υπογραφή της επαχθούς συμφωνίας!!!
    ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΧΡΟΝΟ? ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΑ!!! COPY PASTE ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΑΡΘΡΑ !!! χαχαχ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ 450 ΕΚ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ !!!!

    Οποιος μου πει τι σχεση εχει το Δανειο - με τη Διασωσή μας θα του πω μπραβο !!
    Καθε δανειο !!

    ΚΑΜΙΑ !!! απανταω να μην σας κουρασω ! Αλλο Δανειο, αλλο Διασωση.

    ΠΠ

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 18:13:47

      Τι εννοείς άλλο δάνειο, άλλο διάσωση, σε έχασα...

      Και 450 εκατ δικηγορική αμοιβή? Ευρώ??

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ victoria (true) 01/06/2011 18:39:30

        Η Διασωση ειναι θεωρια !..
        Πραξη ειναι το Δανειο οπου υπογηραφεις Συμβολαιογραφικη Πραξη με συνεπειες... διμερη η πολυμερη οπως το δικος μας.

        Το Δανειο δεν Διασωζει !!! ΚΑΝΕΝΑΝ και ΠΟΤΕ !! χαχαχαα ειδκα εμας.
        Η ΔΙΑΣΩΣΗ διασωζει τους Πολιτικους και κερδιζει χρονο σε ολα τα λαμογια.. θεωρια...

        450εκ αμοιβη της SLAUGHTER AND MAY. Δολλ/Ευρω δεν ειμαι σιγουρος. Αλλα μικρη η "δοαφορα" αν σκεφτεις οτι τους καλεσαμε!!!! 1 ( ΜΙΑ ) μερα πριν υπογραψουμε να τσεκαρουν !! χαχαχαχαχαα
        και αυτο για νομικους λογους, να υπαρχει μια υπογραφη!!
        υποτιθεται οτι αυτοιθ μας συμβουλευσαν ! αχχαχαα πληρωθηκαν... και μας αφησαν μεσα τα "αμετακλητα" τα "αγγλικα δικαστηρια"
        και το δικαιωμα εκχωρησης απαιτησεων των Δανειστων"....

        καλη δουλεια δεν εκαναν για 450 και μια υπογραφη σε 1 μερα?
        18,75 εκ κατι την ωρα !!!!!!!!!

        ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 17:16:31

    Οταν αυτοι που σου πουλανε! το Δανειο πουλανε και τα CDS τα εγραψα, εβαλα και βιντεο σχετικο !!!, λοιπον.... ( εχω νευρα με την επικινδυνη ασχετοσυνη καποιων )

    Πουλαω Δανειο, Πουλαω CDS.....τι με συμφερει τον φουστη?
    1. να σκασει το δανειο να πληρωθω το CDS?
    2. να ανεβει το CDS και να ανεβει το επικοτιο του Δανειου ( >ρισκο ) + εξτρα εγγυησεις.

    οσο και να φωναζω, καταλαβαινετε οτι συμφερει το 2. εφοσον ειναι ελεγχομενο ! και εχω και πολιτικη επιρροη στη Χωρα που εβγαλα στο σφυρι !!! Εχω βαλει ΓΗ Χωρας Ευρω Εγγυηση ( οχι εσκουδου )... οι ΑΓορες ΕΜΕΝΑ το Δανειστη ΘΑ ΜΕ ΔΟΥΝ ΜΕ ΑΛΛΟ ΜΑΤΙ !!!
    και εγγυημενο και ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΣΑ CDS... και τα φησ ανα ξεφουσκωσουν!!! ολοιι ειναι ευτυχισμενοι. Οι σπεκουλαδοροι εγβαλαν απο buy/sell CDS/Gr Bonds οκ...
    Οι Γερμανοι ξεφορτωσαν, η Ελλαδα φορτωσε, Προσημειωσε, Παρεδωσε Εξουσια και τα Κλειδια στους Δανειστες....

    Ποιος χανει??? καετε πραξεις. απλες και λογικες ! συν/πλην/επι/δια

    ΠΠ

  6. ο ξένος avatar
    ο ξένος 01/06/2011 17:35:14

    Διαστρεβλωτικό άρθρο. Η υπερκατανάλωση δεν έφερε την κρίση. Την κρίση έφερε το σπάταλο, γραφειοκρατικό, με χιλιάδες τρύπες κράτος, το οποίο είναι αυτό που χρεωκόπησε και ετοιμάζεται να μας "εκποιήσει" για να διαφυλάξει την ύπαρξή του. Αυτά με τα "καγιέν" και τα "τζιπ" είναι, επίσης, τρίχες. Αυτοί που τα πήραν, τα πουλάνε όσο-όσο, ή κατάσχονται και τελειώνει η ιστορία. Το κράτος, όμως, εξακολουθεί να έχει έσοδα χ και έξοδα χ+ψ, και δεν μπορεί να βρει επιπλέον έσοδα από την πώληση κατασχεμένων καγιέν.
    Η λύση είναι απλή, την εφαρμόζουν χιλιάδες νοικοκυριά στον Τειρεσία: Τόσα έχω, τόσα χαλάω, τόσα δίνω χαρτζιλίκι, το οποίο ενίοτε το κόβω κιόλας. Το απλό, όμως, σκοντάφτει στις αριστερές ψυχώσεις και, κυρίως, στην πασοκική νομενκλατούρα.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 18:12:55

    Deutsche Bank, Morgan Stanley, Goldman Sachs to 75% παγκοσμιως.

    ΠΠ

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 18:13:29

    εγω τα γραφω κωδικοποιημενα !!! μια χαρα τα περιγραφεις.

    ΠΠ

  9. victoria (true) avatar
    victoria (true) 01/06/2011 18:45:51

    Σε λάθος δουλειές είμαστε ΠΠ...
    (αν κ δεν θα την έκανα τη συγκεκριμένη, θέλω να πιστεύω)

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/06/2011 19:10:06

    Βρε φίλε μου τα είπαμε.
    Το πάρτι συνεχίζεται.
    Και σε κάθε πάρτι υπάρχει μπουφές.

    Και την λύση την είπαμε.
    Ούτε σύμβουλοι ούτε τίποτα.
    Ολα τα παραπάνω σε ένα ....funds με αποτίμηση από ...οίκους.
    Πάρτα ΕΚΤ
    Κάψε τα ομόλογα
    Πούλα τα αφού αξίζουν τόσα δις
    Πατσίσαμε.

    Εκεί θα δούμε προθέσεις και σκοπιμότητες.
    Αλλά με αυτή τη διαδικασία και τους μηχανισμούς που στήνονται έστω και ένα άρθρο να ψηφίσει η ΝΔ είναι συνένοχη.
    Δεν μπορεί όταν μιλάνε πχ για -20% στα παιδιά μας από 18-25 στο μισθό τους να δίνονται εκατομμύρια στους συμβούλους.
    Δεν μπορεί να κόβονται συντάξεις για να τρώνε οι άριστοι των αρεστών.
    Γιατί η αγανάκτηση θα γίνει οργή και η χώρα λαμπόγυαλο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ο Ιθαγενής 01/06/2011 19:21:19

      Οτνα δουμε ποσα δινουμε στου Συμβουλους, θα καταλαβεις !! γιατι σκοτωνονται να ερθουν να συμβουλεψουν. Τα ειχα γραψει πριν κανα μηνα... ειναι σε αναδουλειες και τα Fees απο Ελλαδα ειναι λουκουμι...!

      ΠΠ

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 19:42:33

        Μα ξέρω.
        Για αυτό από χθες φωνάζω:

        αποκρατικοποιήσεις / αξιοποιήσεις /εκποιήσεις ή όπως ο καθένας θέλει να το λέει;
        Στην ΕΚΤ: πάρτε τα και σβήστε χρέος.
        Οχι ΑΕ αποκρατικοποιήσεων
        Οχι συμβούλους
        Οχι πάρτι.

        Αλλά κανένας κομματικός στρατός ανεξαρτήτου χρώματος δεν το θέλει.

        Γιατί είναι πολλά τα λεφτά και η ...εθνική ομοψυχία.

  11. ο ξένος avatar
    ο ξένος 01/06/2011 21:10:52

    Γάτος ο ΠΠ, κουλτουριάρης ο Λαμί, ωραίος και πατριώτης ο Ιθαγενής (να του γυαλίζεις τη σφραγίδα- δεν το λέω ειρωνικά) .
    Όμως, υπάρχει και η γα@μένη πραγματικότητα, στα (ακόμη) κράτη.
    Τόσα βγάζω, τόσα δίνω, και το λέω για εμάς, χέστηκα για το πόσο ατσάλι και παράδεισο φορολογικό παράγει το Λουξεμβούργο. Δηλαδή, να μην δίνω εφάπαξ με υποθήκη σημερινά μωρά, σε έμμισθους (με δανεικά επί 10ετίες) αργόσχολους σκύλους κομματικούς.

    ΥΓ. Στα έξοδα του κράτους υπολογίζονται και οι αμοιβές συμβούλων.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ο ξένος 01/06/2011 22:35:51

      Ξενε,
      μαζι σου.
      Αλλα Περιφερεια με Ειδικο Φορολογικο Καθεστως ΘΕΛΩ και θελουν αλλα δεν το εχουμε πει... αν ερθουν τα $$ θα πληρωνονται οι τοκοι και τα Δανεια!! Δωστε στα λαμογια ΟΡΑΜΑ οτι θα ξεπλαινουν και θα πληρωνονται... να διπλασιαστει το ΑΕΠ απο χαζοϋπηρεσιες... και να μενουν ρεστα. Να γυρισουν σε Ελληνικη ΣΗμαια ολοι οι Ελληνες αλλα και οι Ξενοι τα καραβια. Να ανοιξουν Νομικες και Οικονομικες Σχολες Επιπεδου,Yale, Ιnsead κλπ... θα γινει αν εχουμε σχεδιο !

      Εγω παντως εχω.. αλλα για παρτη μου και το ονειρευομαι !

      Αυτο το " δε θα μας το επιτρεψει η Τροικα" μου εχει καθησει στο στομαχι... δε χωνευω. Πετρα λεμε...

      ΠΠ

  12. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 01/06/2011 21:48:25

    Δέν είναι τρομερό. Για πολλούς σκεπτόμενους ανθρώπους η μοίρα τού τόπου ήταν προδιαγεγραμμένη. Τίς εξαίρετες διαπιστώσεις τού Κονδύλη τίς διάβασαν πολλοί. Καί; Η θα έμπαινες σε κοινωνική απομόνωση άν το υπενθύμιζες ή γινόσουν απλώς γραφικός. Οπως ακόμα και σήμερα. Μας αρέσουν οι μισές αλήθειες.

  13. ο ξένος avatar
    ο ξένος 02/06/2011 11:55:37