#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/02/2013 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ σε "μάνατζερ" εν μέσω κρίσης!



Όταν είναι κάποιο στέλεχος πασίγνωστο στην αγορά, ακριβοπληρωμένο και με εντυπωσιακά αποτελέσματα, ασφαλώς και πρέπει να αμείβεται με ικανοποιητικούς μισθούς όταν αναλαμβάνει κρατικές θέσεις.

Δε θα αφήσει τη θέση σε μια ιδιωτική εταιρεία για να έλθει στο ελληνικό δημόσιο με ψίχουλα. Αυτό είναι αυτονόητο.

Ωστόσο, είναι προκλητικό και ταυτόχρονα εξοργιστικό να δίνονται εν μέσω σφοδρής κρίσης μηνιαίοι μισθοί ακόμη και 18.000 ευρώ για μανατζεραίους που ορίζονται από την κυβέρνηση για μια συγκεκριμένη δουλειά. Είναι προκλητικό να λες σε 1,5 εκατ. Έλληνες που δεν έχουν δουλειά ή σε χιλιάδες άλλους που έχουν βασικό μισθό 586 ευρώ μικτά, ότι πρέπει να πληρώσει από την τσέπη του 215.000 ευρώ το χρόνο για τη διευθύνουσα σύμβουλο του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας.

Καλά διαβάσατε. Η κ. Αναστασία Σακελλαρίου, μεγάλη μάνατζερ από τον ιδιωτικό τομέα επιλέχθηκε ως επικεφαλής του ΤΧΣ και θα παίρνει 215.000 ευρώ το χρόνο. Σύμφωνα με το ΦΕΚ που δημοσιεύτηκε, οι μισθοί αυτοί θα είναι σε 12μηνη βάση και δε θα έχουν άλλες παροχές ή προνόμια. Ευτυχώς δηλαδή...

Επίσης, ο αναπληρωτής διευθύνων σύμβουλος Μ. Κολλιόπουλος θα παίρνει μόλις... 185 χιλιάδες ευρώ το χρόνο ενώ το εκτελεστικό μέλος 165.000 ευρώ.

Τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου, μεταξύ αυτών και ο «σφαγέας» του κατώτατου μισθού, γ.γ. του υπουργείου Οικονομικών, Γ. Μέργος, θα παίρνουν 30.000 ευρώ το χρόνο (ριγμένοι οι κακόμοιροι).

Λογικά, η κ. Σακελλαρίου για το μισθό που θα παίρνει, περίπου 18.000 ευρώ το μήνα, θα πρέπει να κάνει... παπάδες. Θα πρέπει να υπηρετήσει το ελληνικό δημόσιο με τέτοια αυταπάρνηση ώστε να κερδίσει πολλαπλά ο ελληνικός λαός. Αλλιώς είναι προκλητικό ακόμη και για τον καλύτερο μάνατζερ να παίρνει αυτά τα λεφτά.

Σύμφωνα μάλιστα με τις πληροφορίες μας η κ. Σακελλαρίου διαμαρτυρήθηκε στο Μαξίμου διότι έγινε περικοπή του μισθού της. Ο προκάτοχός της, πρόεδρος του ΤΧΣ, Παν. Θωμόπουλος εισέπραττε 294.000 ευρώ, επομένως η κ. Σακελλαρίου έχασε 80.000 ευρώ και γι' αυτό θεώρησε σκόπιμο να διαμαρτυρηθεί.

Απ' όσο γνωρίζουμε, ο πρωθυπουργός της Ελλάδας έχει μισθό γύρω στα 9.500 ευρώ το μήνα, δηλαδή τα μισά από τον πρόεδρο του ΤΧΣ. Αν είναι έτσι γιατί δεν αντιστρέφουμε τους ρόλους;

Φαίνεται ότι κάποιοι έχουν χάσει την αίσθηση του χρήματος. Κι αν για τον κ. Μέργο τα 586 ευρώ είναι πολλά και πρέπει να περικοπούν τότε τι να πει κανείς για τα 18.000 της προϊσταμένης του; Ή τη να πει κανείς για τα 2.500 ευρώ που παίρνει ο ίδιος ως μέλος του ΤΧΣ και είναι ο δεύτερος μισθός του αφού αμείβεται κι από το υπουργείο Οικονομικών;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgos avatar
    giorgos 26/02/2013 18:04:57

    Μάλλον είχαν εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα και καλό βιογραφικό..........

  2. pasokos avatar
    pasokos 26/02/2013 18:14:12

    Λίγοι το γνωρίζουν, αλλά είναι απαίτηση της τρόικας οι συγκεκριμένες υψηλές αποδοχές!

  3. χρήστος avatar
    χρήστος 26/02/2013 18:31:17

    Δυο μέτρα και δυο σταθμά όπως πάντα.
    Kατά τ άλλα ενιαίο μισθολόγιο!

  4. tsakali avatar
    tsakali 26/02/2013 19:03:18

    ρε παιδια κ εγω manager eimai. αλλα σας κανω κ καλυτερη κ εντιμη δουλεια με 4 χιλ καθαρα το μηνα. ΕΛΕΟΣ ΤΙ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!!!!! κ που να ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΡΟΣΕΧΩΣ , μικρό χωριο ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
    Υ.Γ. στο Τ.Τ η κα ηταν credit ...???. σε ποια δάνεια εχει βαλει την εγκρισή της κ ποιά ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ???

  5. Zame avatar
    Zame 26/02/2013 19:03:54

    κραυγαλέα η προκληση.

  6. tsakali avatar
    tsakali 26/02/2013 19:06:20

    ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ ΠΡΟΣΕΧΩΣ !!! ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ!

  7. tak avatar
    tak 26/02/2013 19:32:24

    Γι αυτό θα πιει το αίμα των Ελλήνων ο Θεοχάρης...
    Απειλώντας και εκβιάζοντας τους εφόρους, για να στέλνουν τους Έλληνες στο απόσπασμα!
    Τι ντροπή φίλε μου!

  8. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 26/02/2013 19:53:40

    Γιά μένα,ἕνα ἄλλο στέλεχος,ἡ ὑπεύθυνη τοῦ Ὁλοκληρωμένου Πληροφοριακοῦ Συστήματος τοῦ Ι.Κ.Α.,κ.Γαυγιωτάκη,προσέφερε πολύ περισσότερες ὑπηρεσίες πρός τό κράτος,παρά ἡ ἐν λόγω κυρία μέ τά 215.000 εὐρώ ἐτήσιο μισθό...:http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=259910

    • tak avatar
      tak @ Κυθήριος Τ. 27/02/2013 14:01:29

      Φίλε μου Κυθήριε αυτή πήρε ... παράσημο! Θα ζήσει με αυτό, θα τρώει από αυτό και θα το λέει στα εγγόνια της...
      Ελπίζω δε να μη στρέψει κάποια στιγμή κατ' επάνω της την παλάμη της με τα δάκτυλα ανοιχτά!
      Εγώ πάντως την τιμώ απεριόριστα!

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ tak 27/02/2013 14:18:06

        Ἔχεις δίκιο φίλε Τάσο,ἀπό τήν ἄλλη ὅμως ἄς ὑπάρχουν καί αὐτοί οἱ λίγοι,οἱ ἐξαιρέσεις πού ἀγωνίζονται,γιά νά παίρνουμε κι ἐμεῖς κουράγιο ὅτι δέν εἴμαστε ὅλοι ἴδιοι...

  9. Νικήτας avatar
    Νικήτας 26/02/2013 20:13:52

    Τόσα χρόνια πήξαμε στους ιδιωτικούς μάνατζερ και είδαμε την προκοπή.
    Γιατί παραγε συνεχίζουμε έτσι;
    Η απάντηση είναι γιατί το υπάρχον πολιτικό σύστημα δεν μπορεί να σκεφτεί αλλιώς.
    Είναι αποτυχημένο και το μόνο που καταφέρνει είναι η μετατόπιση τους εμφράγματος.
    Αυτό συμβαίνει γιατί εμπιστεύετε μόνον τον εαυτό του και κοιτάει πάνω απο όλα την διατήρηση των προνομίων του .
    Γι αυτό και περνάει αλώβητο απο την κρίση γι αυτό και τα δικά του παιδιά τρώνε το μέλι τώρα με την αναδουλειά.
    Στην επιστημονικού τρόπου οικονομική αναδιοργάνωση θα έπρεπε να στραφεί με απεριόριστη εμπιστοσύνη στο νέο δυναμικό της χώρας όπου λαμπροί νέοι επιστημόνες οπλισμένοι με πάρα πολύ πλούσια προσόντα και το σημαντικότερο ατελείωτη όρεξη για δουλειά θα φέρνανε τα πάνω κάτω .
    Και αποτελέσματα και το κόστος χαμηλά.

    Αυτό το παρασιτικό σύστημα επιζεί γιατί το αντιπαλόν του αριστερό θα λέγαμε είναι για πιό πολλές κλωτσιές και έτσι με την αποδεδειγμένη του ικανότητα στην παραγωγή κεφτέδων κατορθώνει να πορεύεται .

    Προσωπικά δεν πιστέυω ότι δεν υπάρχει ένας Έλληνας με προσόντα και διάθεση να υπερασπιστεί την Ελληνική πλευρά με γνώσεις σθένος και το κυριώτερο αυταπάρνηση απο την συγκεκριμένη κυρία που δια τί να το κρύψωμεν το κόβω χλωμό να την βγεί στα πρώην αφεντικά υπασπιζόμενη τα συμφέροντα του κυρίαρχου λαού.
    Όχι μόνο σε αυτόν αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους τομείς .

    Εξάλλου όπως αναφέρθηκε 215000 ετήσιες απολαβές είναι αφάνταστη πρόκληση την σήμερον ημέραν και εξόχως προσβλητικό , εξευτελιστικό και αναξιοπρεπές ο πρωθυπουργός μιάς κυρίαρχης χώρας να πέρνει λιγότερα απο συμβούλους που ο διορισμός τους επεβλήθει .

  10. αιρετικός avatar
    αιρετικός 26/02/2013 21:49:15

    Με ποιά κριτήρια επιλέχθηκαν, τι προσόντα έχουν και ανάμεσα σε ποιούς άλλους, θα θέλαμε να μας ενημερώσει ο λαλίστατος ΥπΟικ...

    • The Camel avatar
      The Camel @ αιρετικός 26/02/2013 23:01:49

      Aν δεν κάνω λάθος, ο ολλανδός πρόεδρος είναι επιλογή της τρόικας, ο κ.Μέργος του υπουργού οικονομικών, ο κ. Γκατζώνας του Προβόπουλου και οι υπόλοιποι ρουσφέτια του ενός και του άλλου.

      Πρώτο και καλύτερο ρουσφέτι η κ.Σακελλαρίου, ένα μεσαίο τραπεζικό στέλεχος με πολλές άκρες.
      Ομως, έτσι είναι στην Ελλάδα.

  11. rally monkey avatar
    rally monkey 27/02/2013 00:53:09

    προφανως και εχει ακρες ... χωρις ακρες 180χιλιαρικα το χρονο, 4 χρόνια γκαραντί δεν παιζει

    το ΤΧΣ ειναι υπερ-εθνικος οργανισμος - μισθοι ιδιοι (και καλυτεροι) με αυτους που παιρνουν οι γραφειοκρατες των Βρυξελλών
    οπως και να εχει - οταν η κυβερνηση εγκρινει τετοιες αποδοχές (μετα απο το μακελειο που εχει προηγηθει) ειναι σαν να φτύνει την κοινωνία στο προσωπο

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ rally monkey 27/02/2013 18:50:01

      Γιατί,.......δεν την φτύνει?