#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/11/2010 23:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εισβολή φοιτητών στα γραφεία των Συντηρητικών



Πρωτοφανείς σκηνές διαδραματίστηκαν  σήμερα στο Λονδίνο, όταν φοιτητές εισέβαλαν στο κτίριο που στεγάζει την έδρα του Συντηρητικού Κόμματος , κατά τη διάρκεια της διαδήλωσης ενάντια στον τριπλασιασμό των διδάκτρων στα πανεπιστήμια.



(φωτο: The FirstPost)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Misha avatar
    Misha 10/11/2010 23:53:40

    Ομορφιές ...αντε και στα δικά μας :)

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/11/2010 00:46:45

    Yeah !
    Αλλά τη Θάτσερ έπρεπε να έβρισκαν.
    Από τη σκύλα ξεκίνησε το κακό.

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 11/11/2010 01:12:05

    Nick Clegg o "λεφτά υπάρχουν" της Βρετανίας! Τους υποσχέθηκε προεκλογικά να καταργήσει τα δίδακτρα και όταν μπήκε στον συναπισμό εξουσίας συμφώνησε στην τεράστια αύξηση.

  4. Κάποιος avatar
    Κάποιος 11/11/2010 01:24:31

    Mπορεί να είναι ακριβα τα δίδακτρα των συγκεκριμένων πανεπιστημίων αλλά είναι ψηλά στην λίστα αξιολόγησης.
    Το γεγονός ότι μπορούν μόνο γόνοι ευκατάστατων οικογενειών να καλύψουν τα δίδακτρα είναι μια λεπτομέρεια.
    Οι άλλοι να πάνε να γίνουν λαντζέρηδες,γκαρσόνια και κομμώτριες.
    Ολοι πτυχιούχοι θα είμαστε ; Ακου fuck fees - free education now!

    Aντε και στα δικά μας!

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Κάποιος 11/11/2010 01:55:52

      Σίγουρα κάποιοι να πρέπει να πάνε για λαντζέρηδες (π.χ. οι μισοί υπουργοί του ΠΑΣΟΚ).
      Αυτή είναι η δουλειά του Δημοτικού και του Γυμνασίου.
      Και όσοι ικανοί πηγαίνουν Πανεπιστήμιο φυσικά fuck fees

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 11/11/2010 08:46:45

    Όταν έχουν ξεκινήσει αυτά στη μητρόπολη του νεοφιλελευθερισμού και από τους συνήθως απαθείς, μέχρι βαθμού αφασίας, Άγγλους, τότε όχι απλώς κάτι συμβαίνει, αλλά κάτι σημαίνει.

    Ας τα βλέπουν αυτά τα απολειφάδια της "Δράσης" και των δημοκρατικο"αριστερών", γιατί θα έρθει και η σειρά τους.

  6. Enzo avatar
    Enzo 11/11/2010 09:14:33

    αμα γινονται αυτα στην αγγλια...

  7. salmonellas avatar
    salmonellas 11/11/2010 09:41:01

    Μονο με αυτη τη γλωσσα καταλαβαινουν τα γουρουνια.

  8. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 11/11/2010 10:35:01

    Ολη η ήπειρος είναι σε προθέρμανση λίγο πριν τον βρασμό. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα καταλαγιάσει αυτό, ενόσο οι κυβερνήσεις φροντίζουν να συνδαυλίζουν την φωτιά, παίρνοντας αντιλαϊκά μέτρα. Και στηρίζοντας μία και μόνη κοινωνική ομάδα: τους τραπεζίτες.

    Εχω μια διαίσθηση τις τελευταίες μέρες. Δεν έχω στοιχεία, μια διαίσθηση απλώς και ελάχιστες ενδείξεις: οτι και η δική μας νεολαία εδώ, που έχει αρχίσει να την αγγίζει το οικονομικό πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό πια, αρχίζει και ΘΥΜΩΝΕΙ.

    Μακάρι να μου βγει η διαίσθηση. Διότι η νεολαία είναι σε μια κοινωνία κάτι σαν τον "στρατό" της. Είναι η ομάδα κρούσης της κοινωνίας στην πορεία της για ένα καλύτερο μέλλον. Και δυστυχώς η δική μας νεολαία, ο δικός μας "στρατός", είναι "αφοπλισμένος".

    Αλλά κάτι μου λέει πως αυτό δεν θα κρατήσει πολύ ακόμα.

    Θραξ Αναρμόδιος

  9. Greg avatar
    Greg 11/11/2010 12:07:09

    Πολύ ευχάριστη και αισιόδοξη εξέλιξη.

    Η κινητοποίηση του συγκεκριμένου:

    - συγκεκριμένη αιτία (αύξηση διδάκτρων)
    - συγκεκριμένο αίτημα (κατάργηση της αύξησης)
    - συγκεκριμένος στόχος (γραφεία κόμματος)

    Όχι ό,τι να'ναι..

  10. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 11/11/2010 12:21:11

    Καλά και Εγγλέζοι είναι τεμπέληδες με πολλούς δημόσιους υπάλληλους?
    Και οι Εγγλέζοι είναι διεφθαρμένοι?
    ΠΩ ΠΩ !!!ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...

  11. deldio avatar
    deldio 11/11/2010 15:29:27

    Ακριβώς όπως το λες ΘΡΑΚΑ. Η νεολαία πάντα κάνει την αρχή γιατί αν περιμένεις από εμάς τους υπόλοιπους...Μόνο να μην ξεχάσουμε αύριο τα μπράβο και το θαυμασμό για τους Άγγλους νεολαίους όταν ξεσηκωθεί η δική μας νεολαία και τους λέμε βολεψάκηδες, γκαζάκηδες, τεμπέληδες, κατευθυνόμενους κλπ. Εντάξει;

    • 11888 avatar
      11888 @ deldio 11/11/2010 16:23:02

      Η εξουσια των λιγων δεν καταλαβαινει απο ηπιες δρασεις τυπου ,ομαδες στο facebook,ποδηλατοδρομιες και αναμα κεριων σε πλατειες και λοιπες χαζοχαρουμενιες.Η μαχη απεναντι τους θα ειναι σκληρη και αμιληκτη.Καμμια επανασταση δεν πετυχε με μια αγκαλια λουλουδια.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ 11888 11/11/2010 16:30:37

        Άχ σκληρέ/σκληρή εσύ!
        Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο Ψιψινάκης!

        • 11888 avatar
          11888 @ Ο Θείος 11/11/2010 16:54:21

          Δε τσιμπαω απο το ειρωνικο δολωμα.Ηδη φετος εχω κανει πραξη πολλα τα οποια σνομπαρα στο παρελθον και ειμαι ετοιμος να φτασω μεχρι το τελος.Ξερεις δεν εχω να χασω και τιποτα.
          Κρατα λοιπον τις ανουσιες αστικες φαμφαρες για αυτους που τσιμπανε.

  12. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/11/2010 16:45:14

    Kάποιοι λένε "και στα δικά μας", αλλά αυτές οι στημένες εξεγέρσεις γίνονται μόνο ενάντια σε συντηρητικές, δεξιές κυβερνήσεις.
    Κατά πάσα πιθανότητα τέτοια γεγονότα θα τα δούμε κι δω ξανά (είχαμε και το προηγούμενο του Δεκέμβριου '08) με πρωθυπουργό τον Σαμαρά.