16/12/2008 15:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εισβολή στο στούντιο της ΝΕΤ

[youtube PK9lpMk7fiY&eurl]Ομάδα περίπου είκοσι μαθητών και φοιτητών εισέβαλε στο στούντιο της ΝΕΤ την ώρα που μετεδίδετο το δελτίο των 15 μμ. κρατώντας πανώ που έγραφαν «σταματήστε να κοιτάτε, βγείτε όλοι στους δρόμους ». Επικράτησε φυσικά πανικός, το δελτίο διακόπηκε, άρχισαν να μεταδίδουν διαφημίσεις, αρμόδιοι έτρεχαν πάνω κάτω στους διαδρόμους κλπ.

Για μερικά δευτερόλεπτα μεταδόθηκαν εικόνες διαδηλωτών προτού γίνει διακοπή για διαφημίσεις, ενώ το πρόγραμμα συνέχισε με στιγμιότυπα από την ομιλία του πρωθυπουργού στη ΚΟ

Ο πρόεδρος της ΕΡΤ κ. Παναγόπουλος βγήκε πριν από λίγο στον αέρα και επιχείρησε να  δικαιολογήσει την θέση του, επειδή όπως αναφέρουν δημοσιογραφικές πληροφορίες «είχε προειδοποιηθεί για την εισβολή». Ζήτησε μάλιστα συγνώμη από «όλο τον ελληνικό λαό» (!!!). (ΣΣ. Ποιος είσαι ρε μεγάλε, ο πρωθυπουργός;)

Αυτή την ώρα γίνεται έκτακτο ΔΣ στην ΕΡΤ και οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο κ. Παναγόπουλος δεν κάθεται καλά στην καρέκλα του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 16/12/2008 15:56:14

    Το πανώ μέσα στο studio της ΝΕΤ έγραφε
    ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΚΟΙΤΑΤΕ, ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

    Συνέβη ενώ προβαλόταν το video από την ομιλία
    ΚΚ στην ΚΟ. Το video κόπηκε, μπήκε live εικόνα
    από το studio με τα πανώ ,και αμέσως
    διέκοψαν τις ειδήσεις και έβαλαν διαφημίσεις
    (Δεύτερο πρόγραμμα, Ραδιο ΚΟΣΜΟΣ κλπ)

    Το καλύτερο ήταν ότι όταν
    επανήλθαν οι ειδήσεις, η εκφωνήτρια
    είπε “Και τώρα συνεχίζουμε το πρόγραμμα μας…”
    χωρίς καν να εξηγήσει τι είχε συμβεί.

  2. Μπαρμπαγιώργος avatar
    Μπαρμπαγιώργος 16/12/2008 16:01:18

    Εύγε στα παιδιά. Πολλά μπράβο...

  3. προό avatar
    προό 16/12/2008 16:05:49

    Στην ΕΡΤ δεν έχει κάρτα στην είσοδο ή κάτι σαν αυτό το περιστροφικό των σούπερ-μάρκετ; Κάνω λάθος; Πώς μπήκαν;

    Ρητορικό το ερώτημα: μπράβο για το direct action των παιδιών! (δεν το είδα)

  4. t avatar
    t 16/12/2008 16:07:25

    Και μετά Coup d'état.

  5. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 16:10:56

    @ t
    Είδες οι προτροπές του GAP,mind the που οδηγούν???
    ΥΠΟΚΙΝΕΙ για COUP D'ETAT.
    Η Βουλή είναι όμως ο στόχος

  6. Doukas avatar
    Doukas 16/12/2008 16:29:22

    Ο Κυρκος εχει κανει φυλακες σε πολυ δυσκολα χρονια για να μπορουμε να γραφουμε εμεις οτι θελουμε, και να μην συμφωνει καποιος με αυτα που λεει η κανει λιγο σεβασμος δεν βλαπτει

  7. Giorgos avatar
    Giorgos 16/12/2008 16:37:50

    Επίσης ξεχάσατε να πείτε πως, ενω είχε προβληθεί το μεγαλύτερο μέρος απο το video της οπερέτας του Καραμανλή, που κόντεψε να μεταδοθεί αυτύσια, οι αρμόδιοι το ξαναέπεξαν από την αρχή.
    Προαφανώς για να εμπεδώσουμε την αντρίκεια ανάληψη ευθυνών...
    Δε χάθηκε η ευκαιρία για επιπλέον προπαγάνδα!

  8. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 16:57:11

    Θέλω να δω "επαναστάτες" στο δελτίο του mega ή του antenna. Βγάλτε τον Καμπουράκη, τον αρχιεπαναστάτη, με πανό: "Τρέμη go home"

  9. t avatar
    t 16/12/2008 17:22:00

    Μήπως ζούμε ένα ιδιότυπο εμφύλιο???

  10. enoratikos avatar
    enoratikos 16/12/2008 17:22:58

    Σήμερα είναι μέρα ανάληψης ευθυνών. Λές ο μοναδικός που θα παραιτηθεί να είναι ο Διοικητής; ή μήπως ούτε κι αυτός; Το θάρρος και τα παντελόνια δεν περισσεύουν αυτή την εποχή στην κυβέρνηση και στους παρατρεχάμενους.

  11. daris avatar
    daris 16/12/2008 17:31:25

    Καραμανλή σε καλούμε να φύγεις άΝΕΤα όσο είναι καιρός!!!

  12. iraklis avatar
    iraklis 16/12/2008 17:40:46

    Οι μαθητές στους δρόμους..... οι αγρότες στους δρόμους.... η οικονομική κρίση προ των πυλών..... η λαϊκή δυσφορία στο κατακόρυφο..... το τσουνάμι δεν αργεί.....

    Ναί, τα γκάλλοπ σίγουρα εμφανίζουν μια νέα κατάσταση....... τα δυο μεγάλα κόμματα έχουν πατώσει και το ποσοστό των αναποφάσιστων είναι πολύ ψηλό....... οι μικροί απλώς παραμένουν στα ίδια.... οπότε η πρωτιά θα παιχτεί στην "μάχη" των αναποφάσιστων....

    Η κοινωνία του ωχαδελφισμού και του βολέματος δημιούργησε την σημερινή κατάσταση.... τη γενιά των βολεμένων και τη γενιά των χρεωμένων....

  13. t avatar
    t 16/12/2008 18:16:22

    Ζητούν άμεση αποφυλάκιση φυλακισμένων.

  14. t avatar
    t 16/12/2008 18:19:02

    Να απελευθερωθούν οι συλληφθέντες στα επεισόδια

  15. Στελιος avatar
    Στελιος 16/12/2008 18:21:56

    Μπορεις να το δεις στην πρωτη σελιδα του news247.gr

  16. Xase avatar
    Xase 16/12/2008 18:22:00

    Ανωνυμε στο 7.

    Ο ανθρωπος που εγραψε αυτο το αρθρακι ακουσε4 πραγματι πολλες μαλακιες.
    Δεν του ξεφυγε πραγματι καμια.
    Και μετα αρχισε και ο ιδιος να γραφει μαλακιες. Ειπε για τον Κυρκο για τους κνιτες και την Αλεκα , ακομα και για το ΛΑΟΣ ειπε. Για το ΠΑΣΟΚ που τοσα χρονια κυβερνησε δεν ειπε κουβεντα λες και την εποχη του ΠΑΣΟΚ οι μπατσοι ηταν καλοι μπατσοι. Ουτε εκαιγαν μαγαζια εκεινη την εποχη και οι καταστηματαρχες ηταν ευχαριστημενοι
    Βγες ρε φιλε και κατηγορησε ολους αυτους που μας εφεραν σε αυτη την κατασταση ,και μην τα βαζεις με τον γερο Κυρκο.
    Αυτος τουλαχιστον πολεμησε για την Ελλαδα.

  17. kanis avatar
    kanis 16/12/2008 18:23:54

    @17

    ....να πάρουν κι επίδομα αντιστασιακού,
    καθώς και σφαίρες για τις κοντόκανες καραμπίνες που κουβαλάγανε μαζύ τους στα επεισόδια, όταν τους συλλάβανε!

  18. t avatar
    t 16/12/2008 18:27:03

    Sarkozy: στην Δημοκρατία δεν αποφασίζει ο δρόμος

  19. enya avatar
    enya 16/12/2008 18:27:28

    Για τους "επαναστάτες" του '60 και του '70 που λένε πως αυτή η γενιά δεν έχει "όραμα" και "αιτήματα". Το παρακάτω απόσπασμα αναρτήθηκε στο Indymedia όπου υπάρχει και το βίντεο της κατάληψης. Γενικά αξίζει να ψάξει κανείς λίγο μέσω δικτύων αντιπληροφόρησης -ή μάλλον κυρίως μέσω αυτών


    ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΨΗ - ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΝΕΤ

    «Η δράση μας είναι αποτέλεσμα μίας συσσωρευμένης πίεσης που λεηλατεί τις ζωές μας και όχι μόνο μία συγκινησιακή έκρηξη με αφορμή τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου από την
    αστυνομία. Είμαστε μία ακόμη συλλογικότητα, κομμάτι της εξέγερσης που συμβαίνει.

    » Ενάντια στην εξημέρωση από τα ΜΜΕ, προβαίνουμε σε παρέμβαση-παρεμβολή στη ροή του προγράμματος της ΕΡΤ. Θεωρούμε ότι τα ΜΜΕ συστηματικά καλλιεργούν το φόβο. Αντί να
    ενημερώνουν παραπληροφορούν. Παρουσιάζουν μια πολύμορφη εξέγερση σαν τυφλή εκτόνωση.

    » Εξηγούν την κοινωνική έκρηξη με όρους ποινικούς και όχι πολιτικούς. Αποκρύπτουν επιλεκτικά τα πραγματικά γεγονότα. Προβάλλουν μία εξέγερση σαν ένα ακόμη θέαμα που
    πρέπει απλά να παρακολουθούμε μέχρι να αρχίσει το επόμενο σήριαλ. Τα ΜΜΕ μετατρέπονται καθημερινά σε μέσα καταστολής της ελεύθερης και δημιουργικής σκέψης.

    » Να αυτοοργανωθούμε. Καμία αυθεντία δεν μπορεί να προσφέρει λύσεις στα προβλήματά μας. Χρειάζεται να συναντηθούμε με άλλους ανθρώπους. Να μετατρέψουμε τους δημόσιους χώρους –
    τους δρόμους, τις πλατείες, τα πάρκα, τις σχολές -σε χώρους αδιαμεσολάβητης έκφρασης. Να βρεθούμε πρόσωπο με πρόσωπο για να συνδιαμορφώσουμε τον λόγο και τις δράσεις μας.

    » Να μην φοβηθούμε, να κλείσουμε τις τηλεοράσεις, να βγούμε από τα σπίτια μας, να συνεχίσουμε να διεκδικούμε, να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας. Καταγγέλλουμε την αστυνομική βία – Αμεση αποφυλάκιση των συλληφθέντων διαδηλωτών. Για την ανθρώπινη
    χειραφέτηση και την ελευθερία».

  20. Στελιος avatar
    Στελιος 16/12/2008 18:32:41

    Μεγαλο μπραβο στα πιτσιρικια.

    Μεγαλυτεροι μαγκες απ'ολους. Κανουν αυτα που πολλες γεννιες πριν απο τη δικια τους δεν ειχαν τα φρυδια να κανουν.

  21. kanis avatar
    kanis 16/12/2008 18:40:03

    @23

    Μαγκιά είναι η κατάληψη των ιδιωτικών καναλιών των πρωινάδικων, των μεσημεριανάδικων, των reality, των ψευδών προτύπων και βέβαια των ειδήσεων της καθοδηγημένης παραπληροφόρησης ανάλογα με τα deals των αφεντικών!

  22. Στελιος avatar
    Στελιος 16/12/2008 18:42:56

    @ kanis

    Δηλαδη την ΝΕΤ/ΕΡΤ την εξαιρεις απο ολους αυτους που αναφερεις?

    Δεν υπαρχει καθοδηγημενη παραπληροφορηση εκει?

    Και που εισαι, κανε υπομονη. Με κατι πιτσιρικια που μιλουσα μου ειπαν "ειμαστε ακομα στην αρχη".

  23. kanis avatar
    kanis 16/12/2008 18:48:07

    @25

    Να ειδοποιήσουν εγκαίρως, να βγάλει κι η Τρέμη εγκαίρως το αμπέχωνο από το μπαούλο, με τα αποκριάτικα!

  24. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 18:48:14

    @ Στέλιος
    Κάτι τέτοια λένε στα πιτσιρίκια οι "πάνσοφοι" και τους φουσκώνουν τα μυαλά, μπας και κερδίσουν οι ίδιοι κανένα φράγκο. Να δούμε με τι θα παραμυθιάζουν τα παιδιά έτσι και ενεργοποιηθεί ο αντιτρομοκρατικός νόμος.

  25. vel avatar
    vel 16/12/2008 19:00:53

    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ..EUROVISION..χείρα χείρα με την ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ!!

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/12/2008 19:02:41

    Μπράβο στα παιδιά είναι ένα μήνυμα η κίνησή τους:

    -προς την κοινωνία
    -προς τα ΜΜΕ
    -προς το οργανωμένο κράτος

    Μερικές επισημάνσεις / παραινέσεις / επικρίσεις μόνο:

    - ελπίζω να το επαναλάβουν και σε ιδιωτικό τηλεοπτικό σταθμό...
    - το κράτος είναι μπάχαλο, μιλάμε για αφύλακτη κρατική τηλεόραση, έλεος αν κάθε αριστερός ή δεξιός, αντιεξουσιαστής ή φασίστας μπορεί να καταλαμβάνει δια περιπάτου την κρατική τηλεόραση.
    - απαράδεκτο το πανό : "αποφυλάκιση όλων των συλληφθέντων" δηλαδή ανεξάρτητα από την αφετηρία, υποκαθιστούν τη δικαιοσύνη? αλίμονο αν ζούνε τα παιδιά μου σε μια χώρα που κάθε οργανωμένη ομάδα αντικαθιστά ή καταργεί τον θεσμό της δικαιοσύνης.
    Συγχαρητήρια στα παιδιά για την κίνηση αλλά έλεος πια για την ....ηλιθιότητα των "κεκτημένων" και "αυτονόητων" σε αυτή τη χώρα.

  27. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 19:03:14

    Άραγε μέσα στην περίοδο των εορτών, που θα είναι κλειστά τα δημόσια σχολεία, θα έχει συγκεντρώσεις???
    Τα χέρια τους τρίβουν τα φροντηστήρια.

  28. Naruto avatar
    Naruto 16/12/2008 19:30:04

    "Να δούμε με τι θα παραμυθιάζουν τα παιδιά έτσι και ενεργοποιηθεί ο αντιτρομοκρατικός νόμος."

    Πραγματικα μας αξιζει οτι και εαν παθουμε. Ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα το παθουμε ετσι οπως παμε.

  29. Naruto avatar
    Naruto 16/12/2008 19:33:46

    Δηλαδη να βαλλουν και οι αστυνομοι κουκουλες για να λειθει το προβλημα.

  30. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 16/12/2008 19:34:06

    Συγχαρητήρια στα παιδιά. Ούτε καφρίλες ούτε βιαιότητες.

  31. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 16/12/2008 19:43:18

    κοιτατε μην σε κάποια χρόνια λέτε πως ησασταν και συ στα Δεκεμβριανά του 2008 και συμπαραστεκόσασταν στα παιδιά.

  32. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 16/12/2008 19:44:06

    σιγα μη κλαψουν σιγα μη φοβηθούν

  33. ss_sk avatar
    ss_sk 16/12/2008 20:32:38

    ''Μπράβο'' για τα παιδιά βλέπω (και ορθώς). Γιατί όμως λείπουν τα ''μπράβο'' και για τους υπαλλήλους? Οι οποίοι κάνανε το αυτονόητο για τη δημοσιογραφία - μετέδωσαν είδηση χωρίς λογοκρισία (δεν τους βάλανε πιστόλι στο κρόταφο ούτε για να τραβήξει η κάμερα ούτε για να διακοπεί το βίντεο με το Μπόμπο).

    Και δεν κράτησε και λίγο - πάνω από λεπτό. Ε, δεν ήταν και για χόρταση.

  34. Orestios avatar
    Orestios 16/12/2008 20:43:05

    Πάντως χαμογελαστά τα παιδιά. Ωραίο το happening.
    Εντελώς ανώδυνα έφυγε ο προεδρούλης της ΕΡΤ.

  35. kanis avatar
    kanis 16/12/2008 21:32:08

    @37
    Αλλο παραιτήθηκε,
    άλλο έφυγε.

  36. R- avatar
    R- 16/12/2008 22:08:52

    @39 πολύ ωφέλιμο να διορθώνεστε μεταξύ σας.....

  37. kanis avatar
    kanis 16/12/2008 22:16:20

    ...are you talking to me!

  38. Giorgos avatar
    Giorgos 16/12/2008 23:07:47

    Φάκτορα.
    Παρακολουθείς το nonpaper ακόμα? εγώ το κάνω και νομίζω πως έχω καταλήξει στον κάτοχό του. Δες κι εσύ επιλεκτικότητα στα θέματα.
    Αν και δεν είναι αφελής για να είναι τόσο απροκάλυπτος...

  39. bill avatar
    bill 17/12/2008 10:45:23

    ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια!
    Πραγματικα η τηλεοραση εχει καταντησει μεσο
    αντιστροφης της πραγματικοτητας...
    Προς ¨νοικοκυρηδες¨:τοσα λεφτα μας τρωει καθε χρονο η ΕΡΤ που δεν ξερουμε που πανε,ενας ακτιβισμος σας πειραξε;