#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/07/2011 08:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εισαγγελική έρευνα μετά το δημοσίευμα για τον αδελφό του Πρωθυπουργού



Οι καταγγελίες που βγήκαν στο φως της δημοσιότητας από το δημοσίευμα της Ελευθεροτυπίας, κίνησαν διαδικασίες έρευνας από τους εισαγγελείς Εφετών οι οποίοι καλούνται να ερευνήσουν το ρόλο του Ανδρίκου Παπανδρέου στα παιχνίδια της πολυεθνικής επενδυτικής εταιρείας Unigestion με χαρτοφυλάκια επισφαλειών κρατών (CDS),μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα.

Η έρευνα θα διενεργηθεί από Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών ο οποίος καλείται να εξακριβώσει την βασιμότητα του δημοσιεύματος και να διαπιστώσει αν τίθεται θέμα διάπραξης αδικημάτων σε βάρος της εθνικής οικονομίας.

Τώρα αν θα βγει κάτι είναι άλλο θέμα. Η ουσία είναι πως ο Γ. Παπανδρέου, εκτός από την ανικανότητα της κυβέρνησής του να κυβερνήσει τη χώρα, χάνει και το ηθικό πλεονέκτημα, καθώς υπάρχουν σκιές που θα πρέπει να φωτιστούν.

Ο Αντρίκος Παπανδρέου επιβεβαίωσε την συμμετοχή στην Unigestion, αρνήθηκε όμως οποιαδήποτε σχέση με τα CDS

Σε νέα του δήλωση o Αντρίκος Παπανδρέου εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη διεξαγωγή της δικαστικής έρευνας, τονίζοντας ότι «θα αποκαλυφθούν οι σκευωρίες και συκοφαντίες περί δήθεν εμπλοκής μου σε κερδοσκοπικά παιχνίδια».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κρητικός avatar
    Κρητικός 13/07/2011 10:11:45

    Δηλαδή ισχυρίζεται κα αυτος ,οπως και τοσοι αλλοι -παιδια και εγγονια δωσιλογων-οτι δεν εχει κόψει τιμολόγια παροχης υπηρεσιων (μιζων) για να πληρωθεί??????

  2. anonymous avatar
    anonymous 13/07/2011 10:20:19

    Η ταμπέλα αναφέρεται στον γυιο του Καντάφι

    • alvita avatar
      alvita @ anonymous 13/07/2011 21:30:59

      Ρε Φάκτορα, δίπλα από τον Αντρίκο βρισκόταν ο γιός του Καντάφι, "Το σπαθί του Ισλάμ" (αχαχαχαχα). Που ήταν μαζί και δεν μας το είπες;

  3. dead by dawn avatar
    dead by dawn 13/07/2011 10:32:51

    Eχθες,παρακολουθωντας τα δελτια ειδησεων της τηλεορασης,αυτην την ειδηση την ειπαν μονο στο STAR και στην ΕΤ3 (ισως ομως να μου διεφυγε κατι)
    Φυσικα ολοι καταλαβαινουμε την σπουδαιοτητα αυτης της ερευνας,τα καναλια ομως πανε για συγκαληψη.
    Α ρε,που καταντησε η οικογενεια Παπανδρεου,ο ενας (ΓΑΠ) ξεπουλαει την Ελλαδα,και ο αδλφος του ειναι μεγαλοστελεχος εταιριας που πουλαει χαρτοφυλακια CDS της Ελλαδας.
    Ε ρε μεγαλεια !!!
    Το βρωμερο αυτο αποστημα πρεπει να σπασει.
    Προς Θεσσαλονικεις - Ολοι στην υποδοχη του ΓΑΠ την Παρασκευη στη Grand Hotel-Πασοκικο συνεδριο.

  4. estariad avatar
    estariad 13/07/2011 10:46:08

    Ναί! Μας λέει οτι.."Θα αποκαλλυφθούν οι σκευωρίες...κ.λ.π." ΄Ολοι που έχουν κάνει λαμογιές κατα καιρούς, τα ίδια λένε. " ..Θα λάμψει η αλήθεια και θα τιμωρηθούν οι συκοφάντες..." και άλλα τινά! Και στο τέλος , όταν καταδικάζωνται (βλέπε Μαντέλης), κάνουν την πάπια !

  5. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 13/07/2011 11:09:25

    ΕΙΧΑ ΒΡΕΘΕΙ ΠΡΟ 5ΕΤΙΑΣ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΜΕ ΟΜΙΛΗΤΗ ΤΟΝ ΕΝ ΛΟΓΩ BUSINESSMAN, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΑ ΑΛΟΓΟΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΦΘΟΡΙΟ, ΧΛΩΡΙΟ, ΒΡΩΜΙΟ, ΙΩΔΙΟ, ΑΣΤΑΤΙΟ), HALOGENS ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΤΟ Η ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ Η ΛΕΞΗ ΑΛΟΓΟΝΟ ΔΑΣΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΓΡΑΦΗ. ΄Ε ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ, ΠΡΟΦΕΡΕ ΤΟ Η ΣΤΗΝ ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ. ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΚΤΟΣ ΒΗΜΑΤΟΣ...
    ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΚΥΤΤΑΖΕ ΣΑΝ ΕΞΩΓΗΪΝΟ !!!
    ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ...

    • Κωνσταντίνος avatar
      Κωνσταντίνος @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 14/07/2011 04:40:58

      Το κοιτάζω με "οι" δεν είναι και ένα "τ"? 'Η μου διαφεύγει κάτι...?

  6. cas avatar
    cas 13/07/2011 11:24:32

    Και τώρα δηλαδή η εισαγγελική έρευνα θα ερευνήσει τι;
    Αν προφορικά ερωτήθει και έδωσε πληροφορίες ο κυρ Αντρίκος αν προτίθεται ο αδελφός του να ζητήσει την αναδιάρθρωση του χρέους της χώρας του, έτσι ώστε να αναγκαστεί η εταιρεία του να πληρώσει τα cds ;
    Για δε πάνε τότε όλοι οι υπουργοί, να δουλέψουνε σε χρηματιστηριακές (με άλλη ιδιότητα) και να δίνουν πληροφορίες για το αν προτίθεται η κυβέρνηση και πότε να πουλήσει τον ΟΤΕ π.χ.
    Και μόνο ότι δέχτηκε ότι απασχολείται εκεί και ειδικά σε μια τέτοια περίοδο της ελληνικής οικονομίας αποτελεί σκάνδαλο !
    Για ηλίθιους μας περνάνε ;

  7. cas avatar
    cas 13/07/2011 11:49:07

    Δηλαδή είναι σαν η γυναίκα του Γενικού Διευθυντή μιας εταιρείας να απασχολείται (με άλλη ιδιότητα) σε εταιρεία που σορτάρει στην καταστροφή της.
    Θα έχανε ή δεν θα έχανε τη θέση του ο διευθυντής μόλις το μάθαινε το Δ.Σ.

    Η΄ακόμα χειρότερα ο αδελφός του προέδρου της Αμερικής να δουλεύει (με άλλη ιδιότητα) σε ρωσική εταιρεία κατασκευής πυραύλων. Και τα δύο αδέλφια να διατηρούν και καλές σχέσεις.
    Μα τι λέμε τώρα, αστειευόμεθα ;

  8. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 13/07/2011 12:13:30

    Δεν αστειευομαστε καθολου,οι ανθρωποι τυποις και ουσια στερουνται ελληνικης παιδειας,παραπαιουν μεταξυ της ελαχιστης γλωσσικης εκφρασης και του βιολογικου προσωπειου(πολωνοεβραιοβουλγαροαμερικανικο)και τους βαζουμε να διδαξουν και τα παιδια μας παναθεμα μας.

  9. michel platini avatar
    michel platini 13/07/2011 13:25:45

    Τελικά όλα τα μέλη της εν λόγω ''οικογένειας'' παραδίδουν στην ελληνίκη κοινωνία ένα ρήτο που κάποια στιγμή θα της φάνει χρήσιμο για να τους διώξει με τις κλωτσίες.Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΗ.....