#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/12/2011 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εισαγγελείς και κυβερνητικές ευθύνες



Όταν ακούμε για φοροδιαφυγή, διαφυγόντα έσοδα κ.λπ., το μυαλό μας αυτόματα πηγαίνει στον περιπτερά της γειτονιάς που δεν κόβει απόδειξη.  Εντάξει, κλέβει ο Μήτσος και κακώς, αλλά αν 10.000 Μήτσοι σουφρώσουν 1.000 ευρώ, μας κάνει 10 εκατομμύρια.  Όταν όμως σκάει η Proton Bank, έχουμε με το καλημέρα ζημιά 1 δις.  Αυτό το απλοϊκό παράδειγμα γνώριζαν άψογα οι τεχνικοί σύμβουλοι της Τρόικας, οι οποίοι απαίτησαν το διορισμό οικονομικών εισαγγελέων, με αποκλειστικό σκοπό τη διερεύνηση δύσοσμων υποθέσεων στις παρυφές της εγχώριας ελίτ, υποθέσεων που κρύβουν απώλειες πολλών δις από τα κρατικά ταμεία.

Τι ερευνούσαν οι παραιτηθέντες εισαγγελείς;

Την υπόθεση της Proton Bank
Τις μίζες των υποβρυχίων
Την εμπλοκή πολιτικών και συγγενικών τους προσώπων σε εκείνη την περίεργη υπόθεση με τα CDS
Τη δύσοσμη υπόθεση της ΕΛΣΤΑΤ σχετικά με το αν το έλλειμμα φούσκωσε από μόνο του ή υποβοηθήθηκε
Το "4-4-2" και άλλες υποθέσεις προστίμων κ.λπ. που σχετίζονται με κυκλώματα εντός του υπουργείου οικονομικών.

Από τα παραπάνω αντιλαμβάνεστε ότι η ενασχόληση με τους συγκεκριμένους ανθρώπους δεν πρέπει να ήταν ότι πιο ευχάριστο για την κυβέρνηση και ειδικότερα για τον υπουργό οικονομικών.

Πριν λίγο καιρό με δύο αναρτήσεις σχετικά με την υπόθεση της Proton, το antinews είχε ζητήσει απαντήσεις από τον κ. Βενιζέλο για πολύ συγκεκριμένα ερωτήματα.  Φαίνεται πως κάτι ανάλογο θα είχαν να ρωτήσουν και οι εισαγγελείς, μόνο που αντί για τις αναμενόμενες από καιρό απαντήσεις που σχετίζονται με την αποψίλωση του ΤΕΚΕ (του ταμείου που εγγυάται τις καταθέσεις μας), μας ήρθε ως κεραυνός εν αιθρία ή παραίτηση των αρμοδίων.

Βέβαια ο κ. Αντιπρόεδρος δεν είναι χθεσινός.  Γνωρίζει πολύ καλά πώς παίζεται το παιχνίδι και έχοντας τη δυνατότητα να νομοθετεί έχει ήδη έτοιμο ένα σχέδιο νόμου που θα στέλνει αυτούς τους ενοχλητικούς τύπους σπίτι τους , για να μάθουν να μη φυτρώνουν εκεί που δεν τους σπέρνουν.  Δεν είναι η πρώτη φορά που ο κ. Βενιζέλος νομοθετεί για τον εαυτό του.  Πριν λίγους μήνες είχε φροντίσει να απαλλάξει προληπτικά την αφεντιά του από τυχόν ποινικές ευθύνες που έχουν προκύψει από το θεάρεστο έργο του στο υπουργείο οικονομικών, ενώ επίσης φρόντισε και την αλλαγή των κανονισμών προκειμένου να χρηματοδοτεί απρόσκοπτα τις χρεοκοπημένες τράπεζες με χρήματα των φορολογουμένων, κάτι που ήδη μας κόστισε 1δις και κάτι ψιλά, λόγω των αστοχιών της Proton και της Aspis.

Στο άκουσμα και μόνο της ιδιότητας ‘’οικονομικός εισαγγελέας’’, φανταζόμασταν έναν όροφο γκρίζων γραφείων στην πλατεία συντάγματος με γραμματείς, φαρισαίους και παρατρεχάμενους και καμιά δεκαριά ειδικούς συμβούλους να σερφάρουν νυχθημερόν στο διαδίκτυο προς άγραν πληροφοριών.  Α, ναι και καμία δεκαριά τηλεφωνήτριες να κανονίζουν ραντεβού, αυτοψίες, ανακρίσεις και όλα τα σχετικά.

Για μια ακόμα φορά η ρημάδα η πραγματικότητα μας διέψευσε και μας έδωσε ακόμα ένα γερό μάθημα.  Γιατί η κυβέρνηση εκτιμώντας το δύσκολο έργο των συγκεκριμένων στελεχών, τους παραχώρησε ένα γραφείο, χωρίς υπολογιστή, χωρίς γραμματέα και με τηλέφωνα που πραγματοποιούν μόνο αστικές κλήσεις.  Είναι προφανές ότι στις προτεραιότητες της κυβέρνησης οι ανανεώσεις κουρτινών και επιπλώσεων στα γραφεία των υφυπουργών της είναι σημαντικότερες από την υλικοτεχνική υποδομή που απαιτείται για την πάταξη της ‘’υψηλής φοροαποφυγής’’.

Κακοφωνίξ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theo1611 avatar
    theo1611 29/12/2011 19:43:50

    Τώρα τι ψάχνεις ακριβώς Κακοφωνιξ?

    Οι άνθρωποι παραιτήθηκαν, η λειτουργία του Οικονομικού Εισαγγελέα ανεστάλη για απροσδιόριστο χρόνο και μέχρι νεωτέρας και υπάρχει η διαχρονική ρήση του Ηράκλειτου "πάντα ρει, πάντα χωρεί και ουδέν μένει. Δις εις τον αυτόν ποταμόν ουκ αν εμβαίεις"

  2. stanley@gr avatar
    stanley@gr 29/12/2011 19:51:55

    οσο καθομαστε διπλα-διπλα σε υπουργικο συμβουλιο με αυτο που ονομαζεται Βενιζελος, χανουμε!
    αν ο Παπανδρεου ηταν εθνικα επικυνδυνος αυτος ειναι και "δημοκρατικα" επικινδυνος!
    την εννοια της δημοκρατιας την εχει "αλλιως" στο μυαλο του...

  3. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 29/12/2011 20:09:27

    Είναι καιρός να αντιληφθούμε ότι τα παράγωγα των ΜΜΕ δεν ήταν και δεν είναι ποτέ με τον λαό.Το μόνο που αντιλαμβάνονται και υπηρετούν είναι η διαπλοκή.Αυτή τους βοήθησε αυτή τους συντηρεί.

    Αυτό που έγινε με τους δυο εισαγγελείς που αναγκάστηκαν σε παραίτηση είναι μέγα πλήγμα στο φιλότιμο του Έλληνα.Η τροπολογία Βενιζέλου που θέλησε να ακυρώσει την δουλειά των δυο δικαστικών λειτουργών εκθέτει τον υπουργό οικονομικών και δεν έχει πια κανένα έρισμα να απευθύνεται στον ελληνικό λαο και να ζητάει θυσίες.Καιρός να αντιληφθούμε οτι η σαχλαμάρα ειναι συνώνυμο του φασισμού και οχι της ρητορίας.Αυτός ο παραλογισμός,αυτή η φασίζουσα νοοτροπία να ακυρώνουν οτι δεν μας πάει είναι επικίνδυνη και πρεπει να τελειώνει (πως σας φαίνεται το επόμενο πολιτικό συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ να γίνεται στον Κορυδαλλο για λόγους συμβολικούς,υπάρχουν αιτίες προτον μπανγκ ,ΕΛ.ΣΤΑΤ ,CDS ,παραίτηση εισαγγελέων).

  4. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 29/12/2011 20:52:20

    ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΣ ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΥΧΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ;;;;;
    ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ. ΠΟΙΟΣ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ;;;; ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ Ο ΛΑΟΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΑΟΣ ΠΡΩΤΟΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΕΡΑΥΝΟΙ. ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!
    ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΥΠΗΡΕΤΗΣ!!!!!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Η ΒΟΥΛΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΟΛΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ..... ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥ.

  5. ydravlikos avatar
    ydravlikos 29/12/2011 21:26:18

    Στα χέρια των παραιτηθέντων εισαγγελέων οι φάκελοι για Νίκο και Αντρίκο Παπανδρέου.!!
    Κύριε Σαμαρά, ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα......!!!!!!

    • Αυτόνομος avatar
      Αυτόνομος @ ydravlikos 29/12/2011 21:58:42

      Δηλαδή τι να κάνει ο Σαμαράς; Να φορέσει μπλουζάκι σαν τον Καμένο "έξω το ΔΝΤ" και να πάει στην Βουλή; Τι λέει ο φάκελος; Τα δημοσιεύματα εφημερίδων και μπλογκς; Αν υπαρχουν στοιχεία να είσαι σίγουρος πως θα γίνει έρευνα και οι ευθύνες θα επιμετρηθούν. Εκτός βεβαίως αν θέλεις να επαναληφθούν τα ίδια με το ΠΑΣΟΚ και τις κατηγορίες για τον Καραμανλή.

  6. νεφέλη avatar
    νεφέλη 29/12/2011 21:38:40

    ΑΝ λέμε..., ΑΝ... οι εν λόγω εισαγγελείς αναφερθούν επίσημα σε ονόματα υπουργών, θα τεθεί θέμα απομάκρυνσής τους από την κυβέρνηση;;;;

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/12/2011 22:12:44

    Φίλε μου θα διαφωνήσω επί της ουσίας: αυτό το Κράτος έχουμε γιατί αυτό το Κράτος θέλουν οι κυβερνώντες και βολεύει την πλειοψηφία των πολιτών.

    Proton: οι υπάλληλοι έκαναν το καθήκον και η εξουσία έδωσε τα χρήματα.Αλλάζοντας και το νόμο ...αναδρομικά.
    4-4-2 ή καύσιμα: σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου ....κόσμος θα είχε μπει σε διαθεσιμότητα μέχρι να ξεκαθαρίσει τάχιστα η κατάσταση. Άλλοι δε ή θα είχαν κληθεί να αποδείξουν τις καταγγελίες ή θα είχαν πάει μέσα.
    Μίζες: ....ακόμα και στη ...Νιγηρία υπήρξαν φυλακίσεις για να μην μιλάμε για πρόστιμα σε άλλες χώρες. Εδώ κοιτάμε το δάχτυλο και όχι το φεγγάρι.

    & ; Συμμετέχουμε σε μια ΕΚΑΣ (προϋπολογισμού, μέτρων, οικονομικής και κοινωνικής πολιτικής) με τα ...στελέχη που κατακρίνεις και τα στηρίζει η ΝΔ με ψήφο εμπιστοσύνης.

    ΥΓ

    Οσο για τον ένα Αντιπρόεδρο ας απαντήσει κάποτε για τις καταγγελίες του άλλου Αντιπροέδρου όταν τον είχε διαδεχθεί.
    Γιατί τελικά στο τρελοκομείο που ζούμε μαύρες τρύπες υπάρχουν μόνο στις ζωές και στις τσέπες μας.
    Αυτοί ασχολούνται με το πολιτικό τους κεφάλαιο και με τον ΦΠΑ στην μπουγάτσα : με κρέμα ή τυρί ....οι ΚΕΦΑΛΕΣ του τόπου.

  8. nestor avatar
    nestor 29/12/2011 23:10:58

    Η καθυστέρηση της εφαρμογής του PSI μας κόστισε για τον μήνα Δεκέμβριο
    5,5 δις, αφου πληρώσαμε 11 δίς σε ομόλογα και τόκους ομολόγων ενώ αν εφαρμοζόταν θα πληρώναμε 5,5.
    Αυτό το ποσό ειναι ίσο με το τέλος ακινήτων για τρία χρόνια.
    Βενιζέλος Παπαδήμος 5,5 δις μέχρι στιγμής, και δεν μιλάει κανείς.

  9. Ελπίδα avatar
    Ελπίδα 30/12/2011 01:07:01

    Θα μου φαινόταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και ελπιδοφόρο, αν άμεσα οργανωνόταν μία διαδήλωση υπέρ των εισαγγελέων και της απρόσκοπτης συνέχισης του έργου τους. Από ονειροπόλους που μπορούν ακόμη να ελπίζουν οτι κάτι μπορεί να πάει ΚΑΛΥΤΕΡΑ σ' αυτόν τον ΤΟΠΟ!!

  10. SABI avatar
    SABI 30/12/2011 09:50:07

    Γι αυτό εγώ επιμένω οτι στην νέα μεταπολίτευση τον φορολογικό έλεγχο των υψηλών κλιμακίων θα πρέπει (μετά απο πολιτική συμμαχία) να αναλάβει το ΚΚΕ.

  11. χρηχα avatar
    χρηχα 30/12/2011 16:05:32

    Γιατί οδυρόμααστε;

    Δεν ξέρουμε ότι εδώ συμβαίνει το " ο κλέψας του κλέψαντος";
    Το ξέρουμε όλοι πολύ καλά....τώρα ,έβαλαν τα παιδιά ένα δυό εισαγγελείς για να καλύψουν την γκρίνια της τρόικας....εεε...δεν θα βάλουν και τα χεράκια τους να βγάλουν και τα ματάκια τους....
    Είμαι σίγουρος ότι η πρώτη κουβέντα που είπαν στους εισαγγελείς οι εμπλεκόμενοι είναι: "καλά εσείς το πήρατε στα σοβαρά ότι θα μας ασκήσετε δίωξη;"
    Και μετά έπεσαν τα τηλέφωνα....
    "Ρε συ αυτοί οι κάφροι εκεί πέρα ετοιμάζονται για κανονική ανάκριση...κάντε κάτι , γιατί θα μας βγάλουν στην φόρα, και άντε να τα μαζέυεις μετά..."
    Έτσι οι προνοητικοί υπουργοί ( Μπένυ βασικά) πήραν τα μέτρα τους και έδρασαν αποτελεσματικά....όπως γίνεται και κάθε φορά....

    Εγώ δεν κατάλαβα....εμείς ...γιατί οδυρόμαστε;

    Ξέρουμε με ποιούς έχουμε να κάνουμε...ναι ή όχι;


    Αυτό που δεν ξέρουμε είναι ΤΙ να κάνουμε....