#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/10/2011 14:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εισαγγελέας για τις καταγγελίες Κουσελά



(Ανανεωμένο). Προκαταρκτική εξέταση διέταξε ο οικονομικός εισαγγελέας Γρηγόρης Πεπόνης, με αφορμή τους ισχυρισμούς του πρώην υφυπουργού Οικονομικών Δημήτρη Κουσελά περί λίστας φοροφυγάδων με βεβαιωμένα χρέη που ακόμη και σήμερα δεν έχουν εισπραχθεί.

Ο πρώην υφυπουργός Οικονομικών αποκάλυψε, χθες στην Βουλή, ότι παρέδωσε στους διαδόχους του και κοινοποίησε στον πρωθυπουργό λίστα 3.800 μεγάλων οφειλετών του Δημοσίου. Κατήγγειλε επίσης τον κ. Βενιζέλο ότι δεν έκανε τίποτε για την αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής και άφησε υπονοούμενα ότι γι’ αυτό απομακρύνθηκε από την κυβέρνηση.

Χθες ο κ. Βενιζέλος πέρασε δύσκολες ώρες στο ΚΤΕ του ΠΑΣΟΚ.

«Τι μέτρα έχει πάρει για τους μεγαλοφειλέτες;» τον ρώτησε ο κ. Κουσελάς.

«Εγώ είμαι 3 μήνες υπουργός. Εσύ τι έκανες όταν ήσουν υφυπουργός;», απάντησε ο Βενιζέλος.

«Ήταν ένας από τους λόγους που έφυγα από την κυβέρνηση. Εγώ παρέδωσα λίστα με φοροφυγάδες» ανταπάντησε ο Κουσελάς,

Ο κ. Βενιζέλος δεν απάντησε τίποτα

Απαιτούμε από την κυβέρνηση να δώσει συγκεκριμένες απαντήσεις και πλήρεις εξηγήσεις για τις καταγγελίες Κουσελά, δήλωσε σήμερα ο εκπρόσωπος της ΝΔ, Γιάννης Μιχελάκης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 06/10/2011 13:26:45

    "Είπατε τώ βασιλεί, χαμαί πέσε δαίδαλος αυλά..."

    Πέστε στον Κουσελά και τον κάθε "κουσελά" (αντάρτη της *ορδής με την ομάδα του ΠΑΣΟΚ), ότι Μνημόνια και Εφαρμοστικό τα έχει ψηφίσει μέχρι κεραίας.
    Από κεραία ιστιοφόρου θα κρεμαστούν όλοι τους, για να ατενίζουν το γαλάζιο της Ελλάδος που τόσο μίσησαν!

    • Sackis avatar
      Sackis @ Σταύρος 06/10/2011 14:57:38

      Ναι, να τους κανουμε παντιερα στα τουριστικα ιστιοφορα να τους βλεπουν οι ξενοι τουριστες και να μετεφερουν στις χωρες τους το "Εδω ειναι Βαλκανια δεν ειναι παιξε γελασε" !!

  2. zame avatar
    zame 06/10/2011 13:47:55

    το επομενο "καινοτομικό" προιον που πρεπει να απολαυσουμε
    θα ειναι ΟΛΟΙ οι ΜΕΓΑΛΟΦΕΙΛΕΤΕΣ να κανουν μια ΠΟΛΙΤΙΚΗ κινηση..
    & να διεκδικήσουνε την διακυβερνηση μιας χωρας..
    να δουμε τον τροπο τους επιτελους & μπας & ξε-στραβωθούμε.

  3. δημης avatar
    δημης 06/10/2011 15:07:21

    "Κουσελάς σε Βενιζέλο: Έφυγα γιατί κυνήγησα τους μεγαλοφειλέτες"
    ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΑΜΑΡΤΗΣΑ .....ΑΠΟ ΑΓΝΟΤΗΤΑ..... (ΠΑΝΤΩΣ ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΝΕΡΓΟΙ , ΣΑΝ ΘΙΑΣΟΣ ,ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗ ΣΕΖΟΝ...

  4. Lykos avatar
    Lykos 06/10/2011 15:19:06

    To ύφος γραφής, αλλά και η προσεκτική ανορθογραφία κάποιων από τα προηγούμενα σχόλια με κάνει να υποψιάζομαι ότι υπάρχει ένας συγγραφέας με περισσότερα ονόματα. Το ίδιο συνάντησα και σε άλλους ιστότοπους σχετικά με τις αποκαλύψεις Κουσελά. Μου μυρίζεται επιχείρηση φίμωσης... Το νου σας.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/10/2011 15:23:31

    Γι΄αυτό παραιτήθηκε..πώς να κυνηγήσει τον Πάγκαλο που δεν έχει να πληρώσει...

  6. καινός avatar
    καινός 06/10/2011 15:31:34

    Απίστευτες καταγγελίες που φθάνουν μέχρι και το Μέγαρο Μαξίμου , κατέθεσε στην κυβερνητική επιτροπή ο πρώην υφυπουργός Οικονομικών, Δημήτρης Κουσελάς.

    Ο κ. Κουσελάς υποστήριξε ότι έφυγε από την κυβέρνηση, επειδή ήθελε να χτυπήσει τους μεγάλους οφειλέτες του Δημοσίου, κάτι που έθεσε εις γνώση του πρωθυπουργού, αλλά η υπόθεση δεν προχώρησε.

    Η αφορμή δόθηκε, όταν ο βουλευτής άσκησε κριτική στον Ευάγγελο Βενιζέλο, γιατί το οικονομικό επιτελείο δεν καταφέρνει να αντιμετωπίσει τη φοροδιαφυγή.

    Σε ιδιαίτερο έντονο ύφος και φανερά οργισμένος, ο Ευάγγελος Βενιζέλος του απάντησε “Εγώ είμαι υπουργός τρεις μήνες. Εσύ ειδικά δεν θα έπρεπε να το λες αυτό. Εσύ τι έκανες όταν ήσουν σε αυτό το Υπουργείο;”

    Τότε, ο Δημήτρης Κουσελάς αιφνιδίασε άπαντες, λέγοντας ότι έφυγε από την κυβέρνηση γιατί ενώ είχε στα χέρια του λίστα με 3.800 οφειλέτες του Δημοσίου για ποσά άνω του 1.000.000 ευρώ για τον καθένα, άμεσα εισπράξιμα, γεγονός που είχε θέσει υπόψη του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου, δεν κατέστη δυνατόν να τους "χτυπήσει".

    Τα λεγόμενά του προκάλεσαν τεράστια αίσθηση, ενώ αργότερα διευκρίνισε ο ίδιος σε δημοσιογράφους ότι δεν πρόκειται για τη λίστα μεγαλοοφειλετών που έδωσε πρόσφατα στη δημοσιότητα το Υπουργείο Οικονομικών και που περιλαμβάνει μη εισπράξιμα ποσά.


    Από ://news247.gr/ellada/politiki/vomva_koysela_gia_prwthypoyrgikh_anoxh_sth_forodiafygh.1399672.html

  7. avanti avatar
    avanti 06/10/2011 15:46:48

    Είδατε τι δημοκρατικό κόμμα είναι το πασοκ, όλα τα συζητάνε μεταξύ τους και ας τσακώνονται λιγάκι, μετά σαν καλοί μαφιόζοι κάθονται κάτω και τα βρίσκουν, όχι για τίποτα άλλο, αλλά για το καλό της οργάνωσης βρε παιδί μου και στον όρκο τιμής που έχουν δώσει. Τρεις κουφάλες σ΄ένα δέντρο έχει πει ο Αλαβάνος ? (ίσως και το μόνο σωστό!).

  8. juliet avatar
    juliet 06/10/2011 16:23:13

    Κυνήγησε τα χρέη του''ΑΙΓΑΙΟΥ'' ,ΠΕΙΡΑΙΚΗΣ ΠΑΤΡΑΙΚΗΣ ,ΜΙΝΙΟΝ ....ξέρεις τι κουραστικό είναι ένα ταξίδι στο χρόνο και αν συναντήσεις τον Ανδρέα τι να του πεις ;τι άκουσες Ανδρέα τα μαντάτα πουλάμε και τον κάτω κόσμο ,ετοιμάσου για νέο κίνημα,ένα πάνω -ένας κάτω θα κάνετε το κόσμο άνω-κάτω.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ juliet 06/10/2011 16:49:23

      like

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/10/2011 18:36:25

    Γιατι αυτο η Αντιπολιτευση δεν το κανει σημαια; Το φανταζεστε να το ελεγε καποιπος Υπουργος επι ΔΝ;

  10. Φοτις avatar
    Φοτις 06/10/2011 19:24:07

    Να 'τανε μόνο αυτό...

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/10/2011 19:54:18

    Το θέμα τελικά είναι σοβαρότερο γιατί έκανε και άλλες δηλώσεις που συγκεκριμενοποίησε τις καταγγελίες τους.
    Δείτε τι γράφει το Πρώτο Θέμα.

    "Βόμβες εναντίον του πρώην υπουργού Οικονομικών Γιώργου Παπακωνσταντίνου ότι συγκάλυπτε τους φοροφυγάδες εξαπέλυσε ο τέως υφυπουργός και βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Δημήτρης Κουσελας. Στη συνεδρίαση του ΚΤΕ (έγινε με την συμμετοχή του Β. Βενιζέλου ) νωρίτερα υποστήριξε ότι έφυγε από την κυβέρνηση επειδή ήθελε να χτυπήσει τους μεγάλους οφειλέτες του Δημοσίου.
    Την αφορμή έδωσε η κριτική παρατήρηση του (απλού βουλευτή, μετά τον ανασχηματισμό του Ιουνίου) κ. Κουσελά ότι το οικονομικό επιτελείο δεν καταφέρνει να αντιμετωπίσει την φοροδιαφυγή. «Κι εσύ τι έκανες όταν ήσουν σ΄αυτό το υπουργείο;» τον ρώτησε σε έντονο ύφος ο κ.Βενιζέλος -για να ακολουθήσει η παραπάνω απάντηση του πρώην υφυπουργού.

    Λίγο αργότερα μάλιστα ο κ. Κουσελάς έλεγε στους δημοσιογράφους ότι μπορεί να αποδείξει τα λεγόμενά του καθώς διαθέτει λίστα 3.800 προσώπων που οφείλουν στο Δημόσιο άνω του ενός εκατομμυρίου ευρώ έκαστος, ενώ -πρόσθεσε- τα ποσά είναι εισπράξιμα. Διευκρίνισε δε, ότι δεν πρόκειται για τη λίστα των μεγαλοοφειλετών που έδωσε πρόσφατα στη δημοσιότητα το υπουργείο Οικονομικών και που περιλαμβάνει «μη εισπράξιμα» ποσά.

    Στην συνέχεια μιλώντας σε δημοσιογράφους ο ίδιος ο κ. Κουσελάς παραδέχθηκε ότι είχε παραδώσει εδώ και μήνες στην τότε πολιτική ηγεσία (και στον πρωθυπουργό) λίστα με 3.800 φυσικά πρόσωπα που οφείλουν τουλάχιστον ένα
    εκατομμύριο ευρώ έκαστος στο Δημόσιο. «Κάθε φορά που το έλεγα μου απαντούσαν 'θα το δούμε'», προσθέτει.

    Ο κ. Κουσελάς επικαλείται μάλιστα τον νόμο 3943 που ψηφίσθηκε πρόσφατα, σύμφωνα με τον οποίον τα ονόματα όσων οφείλουν στο Δημόσιο άνω του ενός εκατομμυρίου ευρώ πρέπει να δημοσιοποιούνται όταν συμπληρωθεί χρόνος από την άρνηση πληρωμής. «Η προθεσμία για τους περισσότερους έληξε τον Ιούλιο, οπότε θα έπρεπε να είχε κινηθεί η διαδικασία και να είχε δοθεί η άδεια από την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων», τονίζει."

    Εδώ εμπλέκει απ΄ευθείας τον Πρωθυπουργό!

    • anideos avatar
      anideos @ Κώστας Ροδινός 07/10/2011 14:23:24

      Αφου περασε και η προθεσμια γιατι δεν τα δεινει στη δημοσιοτητα;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ anideos 07/10/2011 14:31:55

        Δεν τα δίνει γιατί πρέπει να δώσει αδεια η Αρχή. Και ως γνωστό, η Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων έχει ως βασική αρχή την προστασία κακοποιών, παιδεραστών, μαφιόζων και λοιπών συμπαθών βιοπαλαιστών...
        Αριστερίστικο κατασκεύασμα και αυτή....
        Το ζήτημα είναι γιατί δεν φωνάζει η ΝΔ να τον ξεφτιλίσει τον αρχιδιαπλεκόμενο Παπακωνσταντίνου, μαζί με τον προϊστάμενό του.

    • Costas avatar
      Costas @ Κώστας Ροδινός 08/10/2011 12:04:11

      Πλακα μας κανεις βρε συνονοματε...??? Η πρωτη φορα ειναι που μπλεκετε απέυθειας ο Πρωθυπουργος...???
      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ........

  12. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 06/10/2011 19:57:28

    Μα τέτοιος αλτρουισμός πια;;;
    Κυνήγησε το κατεστημένο με αυταπάρνηση, αλλά παράλληλα κάπου διάβασα πως έσταξε χρήμα με το τσουβάλι στους συνδικαλιστές της εφορίας.
    http://www.prionokordela.gr/oikonomia/forologoun-to-lao-gia-na-ta-xarizoun-stoys-syndikalistes/
    Μου θυμίζει κάτι άλλους που κάναν σταυροφορίες πατριωτισμού γ' διαλογής στο υπουργείο τους, αλλά παράλληλα έδωσαν ένα κάρο συντάξεις εθνικής αντίστασης σε πελάτες τους που ήταν νήπια την εποχή της αντίστασιακής περιόδου.
    Πολύ πατριωτισμός ρε παιδί μου!
    Ένας καλός να μην μπορεί να μείνει και να κάνει τη δουλειά του...
    Κρίμα!
    Όλο τους αγωνιστές διώχνουν!

  13. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 06/10/2011 20:35:52

    Ακουγα τωρα στο αλτερ τον Κωσταντατο να απορει γιατι δεν δινει η κυβερνηση τα ονοματα της λιστας των 3800 στην δημοσιοτητα και δεν ανοιγει ο ΣΔΟΕ τους λογαριασμους των μεγαλοφειλετων στις τραπεζες και δεσμευση ωστε να γεμισουν τα ταμεια του ΔΥ.
    Αφελης ερωτηση?δεν νομιζω,τους σπονσορες τους θα βαλουν χερι?εδω εχουν τα υπολοιπα 11000000-3800 για να χαρατσωσουν οι ξεφτηλες.

    • Maverick avatar
      Maverick @ NIK THE GREEK 06/10/2011 21:48:58

      Τελικά ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Υπάρχει κανείς Εισαγγελέας να παρέμβει; Για να μας πούνε εν τέλει, οι Εφοριακοί ήταν ανίκανοι να μαζέψουν τα ληξιπρόθεσμα ή κάποιοι ονόματα δεν λέμε, με κάθε τρόπο προστατεύουν τους φοροφυγάδες, με κάθε τίμημα. Βλέπε, περαιώσεις, ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων για εικονικές τριγωνικές συναλλαγές (carousel), σκαφάτοι, λαθρέμποροι κ.ά.. Το παράδοξο σε όλα αυτά, είναι η στάση της Ομοσπονδίας Εφοριακών, που τηρεί σιγή ιχθύος, αποδεχόμενοι προφανώς τις κατηγορίες περί ανικανότητας. Μήπως θα πρέπει να ερωτηθεί ο λαλίστατος κατά τα άλλα, Πρόεδρός τους ή είναι απασχολημένος με την επαγγελματική αποκατάσταση συγγενικών του προσώπων, σε περίοπτη θέση στο Δημόσιο; Οπότε καταλαβαίνετε, το παιχνίδι είναι στημένο για να ξεπουληθεί η υπόθεση. Δεν υπάρχει κανείς δημοσιογράφος για να διασταυρώσει το συγκεκριμένο θέμα;

  14. βασίλης avatar
    βασίλης 07/10/2011 00:31:41

    Κύριε ΚΟΥΣΕΛΑ
    Απο τζάμπα μάγκες εχουμε χορτάσει ο δρόμος είναι ενας και αυτός είναι
    ο δρόμος που ακολούθησαν ο ΛΙΑΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΡΟΜΠΛΗΣ εάν τα έχετε
    βαριά τα Α........... και φοράτε παντελόνια ΙΔΟΥ Η ΡΟΔΟΣ ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΔΗΜΑ.

  15. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 07/10/2011 14:26:12

    Από το κουπόνι του σημερινού "Πάμε Στοίχημα" :

    Η ανεξάρτητη δικαιοσύνη θα αποκαλύψει τι έγινε;

    ΝΑΙ (Απόδοση 1,02)
    ΟΧΙ (Απόδοση 40)

    Βάλτε τώρα που γυρίζει...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Γιάννης Καλαματιανός 07/10/2011 14:33:58

      To NAI είναι σαν τον Αστραχάν....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης Καλαματιανός 07/10/2011 20:40:13

      Ανάποδα αγαπητέ οι αποδόσεις, ανάποδα.

  16. kp8 avatar
    kp8 07/10/2011 14:26:31

    Αλλη μια εισαγγελική έρευνα που με μαθηματικό τρόπο θα οδηγήσει άλλο ένα σοβαρό θέμα στο σεντούκι της ιστορίας. Αλήθεια με κείνη την ΕΛΣΤΑΤ που θα ερευνούσαμε (στη Βουλη ήταν αυτό αν θυμάμαι καλά) τι έγινε ? Καταλήξαμε σε ενόχους ? Ολο ερευνούμε, ερευνούμε κι άκρη δεν βρίσκεται. Για την ακρίβεια, η έρευνα είναι η μέθοδος ταφής. Και στο μεταξύ, πληρώνουμε εμείς φόρους, τέλη, εισφορές και ξανά φόρους, τέλη κι εισφορές ....

  17. papasmurf avatar
    papasmurf 07/10/2011 14:30:07

    "Εισαγγελεας για τις καταγγελίες Κουσελά"και λοιπον;
    Σοβαρα περιμενει καθε σοβαρος πολιτης αυτης της χωρας να εχει αποτελεσμα αυτη η ερευνα ;Η αμφιβολια δεν εχει να κανει με τον συγκεκριμενο λειτουργο προφανως ,αλλα με την συνολικη παρουσια της δικαιοσυνης γενικα.
    Της δικαιοσυνης που μεσα απο ενα τεραστιο ογκο σκανδαλων δεν καταφερε σε καμμια περιπτωση να καταδικασει ουτε ενα υποπτο,ο δε καταλογος ειναι μακρυς,χρηματιστηριο,υποβρυχια,siemens,δομημενα ομολογα κλπ.
    Εντελει αυτες οι" εισαγγελικες ερευνες "θυμιζουν ενδουπηρεσιακες ΕΔΕ που δεν καταληγουν πουθενα,απλα τραβουν σε μακρος ετσι ωστε το γεγονος να ξεχαστει απο τους πολιτες.

  18. Αμυδρός avatar
    Αμυδρός 07/10/2011 14:45:15

    Και που επέμβει εισαγγελέας τι έγινε. Θα πάει ο Κουσελάς θα πει την ιστορία του, θα ζητήσει ο εισαγγελέας κάποια έγγραφα από τη βουλή ή το υπουργείο, θα του πουν όχι, θα ζητήσει την κατάθεση του Βενιζέλου ή του ΓΑΠ (λέμε τώρα), θα του πουν όχι και τέλος. Ακόμη και αν καταλήξει σε συμπεράσματα και ζητηθεί η άρση της ασυλίας κανενός, η βουλή σύσσωμη και ομόφωνα θα του όχι. Οπότε πάπαλα. Με λίγα λόγια, κορόιδα (και εμού συμπεριλαμβανομένου) χωνέψτε το, σ' αυτή τη χώρα περνάνε καλά μόνο οι απατεώνες, καθώς η φοροδιαφυγή πριμοδοτείται απ' όλα τα κόμματα (και μη μου πείτε πως αυτοί οι 3.800 φοροφυγάδες, φοροδιαφεύγαν μόνο επί κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ). Οι υπόλοιποι ας ετοιμαστούμε να πληρώσουμε τον αναδρομικό φόρο των 700 ευρώ τον Ιανουάριο του 2012.

  19. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 07/10/2011 15:00:33

    ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ: Τι γίνεται όταν κάποιος πολίτης καταγγείλει μια περίπτωση διαφθοράς; Θα τον πουν τρελό, απατεώνα και αλήτη!!! Στο τέλος του σχολίου μου έχω βάλει μια συνεδρίαση ενός δημοτικού συμβουλίου. Το δημοτικό συμβούλιο συζητά για την υπόθεση των δημοτικών λεωφορείων την οποία κατήγγειλε σαν σκάνδαλο ο δημοτικός σύμβουλος κύριος Χατζησαββίδης. Μεταξύ των χρονικών στιγμών 2:18:20 και 2:19:40 μπορείτε να ακούσετε τον Δήμαρχο κύριο Γκότση να λέει στον κύριο Χατζησαββίδη: Είσαι απατεώνας, είσαι αλήτης, σε προσβάλω, κάνε μου μήνυση!!! Μεταξύ των χρονικών στιγμών 41:20 και 41:40 μπορείτε να ακούσετε τον δημοτικό σύμβουλο κύριο Δακουτρό να λέει για μένα: Έχει ψυχολογικά προβλήματα, άπειρα ψυχολογικά προβλήματα!!! http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=s0B2s0Ex-Iw

    • Χρήστος Δημάρης avatar
      Χρήστος Δημάρης @ Χρήστος Δημάρης 07/10/2011 15:51:31

      ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Μεταξύ των χρονικών στιγμών 2:29:00 και 2:30:00 ο δήμαρχος κύριος Γκότσης λέει στον δημοτικό σύμβουλο κύριο Χατζησαββίδη: Είσαι απατεώνας, είσαι αλήτης, σε προσβάλω, κάνε μου μήνυση!!! Στο χρονικό διάστημα που έβαλα στο παραπάνω σχόλιο μου ο δήμαρχος κύριος Γκότσης "εξηγεί" τους λόγους για τους οποίους δεν θα παραστεί ως πολιτική αγωγή σε μία δίκη στην οποία θα εξετασθεί μια υπόθεση απιστίας σε βάρος του δήμου του!!! Καταλάβατε τι μπορεί να πάθει ένας πολίτης; Να οδηγήσει στα δικαστήρια μια υπόθεση απιστίας σε βάρος του κράτους μας και το κράτος μας να απουσιάζει από την δίκη!!!

  20. δημης avatar
    δημης 07/10/2011 15:32:50

    "Προκαταρκτική εξέταση διέταξε ο οικονομικός εισαγγελέας Γρηγόρης Πεπόνη"
    ΣΑΝ ΤΑ ...ΠΡΟΚΑΤΑΡΤΙΚΑ ΣΤΟ ...ΣΕΞ , ΤΟ ΑΝΟΛΟΚΛΗΡΩΤΟ, ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ....
    Η΄ ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ.... ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΘΑΨΟΥΜΕ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΕ..ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ (ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ) .....
    ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΟΜΕ....

  21. avanti avatar
    avanti 07/10/2011 15:40:23

    Και μετά βγαίνουν όλα τα καθώς πρέπει ΜΜΕ και λένε ότι οι εφοριακοί έβγαζαν μία φορολογική υπόθεση το μήνα.... οι τεμπέληδες ΔΥ. Τώρα τους καταλαβαίνει κανείς, γιατί να ψάχνουν για φοροφυγάδες όταν για την δουλειά που έχουν κάνει δεν κινούνται οι διαδικασίες? Κατά τα άλλα φταίνε οι ΔΥ και πρέπει να καούν στην πυρά. Σ' αυτή τη χώρα θα μας σκοτώσει η υποκρισία και όχι η φτώχεια.

    • Maverick avatar
      Maverick @ avanti 07/10/2011 21:05:35

      Και για να τελειώνουμε με αυτή την καραμέλα, περί ανικανότητας των εργαζομένων στο Υπ. Οικονομικών. Ας μας πούνε όλα αυτά τα παπαγαλάκια, εάν η είσπραξη των ληξιπρόθεσμων απαιτεί ιδιαίτερες ικανότητες, ή η βεβαίωση και ο καταλογισμός των οφειλών – ταυτοποίηση των φοροφυγάδων (που οδηγεί και στον ποινικό τους κολασμό), το οποίο σημαίνει ότι εκτός της έκδοσης - επίδοσης των καταλογιστηκών πράξεων, που τα "άχρηστα" στελέχη του Υπ. Οικονομικών, θα κληθούν να υποστηρίξουν και στα φορολογικά δικαστήρια, προς όφελος του Ελληνικού Δημοσίου και της Ε.Ε., χωρίς ικανή νομική υποστήριξη τις περισσότερες φορές και βέβαια να επικρέμεται και η δαμόκλειο σπάθη της δικαιοσύνης, σε περίπτωση που κρίνει το δικαστήριο διαφορετικά από την καταλογιστηκή πράξη. Και εν τέλει, θα έπρεπε να υπάρχει και ο Εισαγγελέας για τους όποιους επιλήσμονες του Υπ. Οικονομικών υπάρχουν, όπως και για κάθε άλλο δημόσιο υπάλληλο – λειτουργό, πράγμα το οποίο δεν έχουμε δει μέχρι σήμερα, σε περιπτώσεις διασπάθισης δημοσίου χρήματος (βλέπε σκάνδαλο χρηματιστηρίου, ομόλογα στα ασφαλίστηκα ταμεία, υποβρύχια και άλλα πολλά).

  22. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 09/10/2011 21:37:38

    Ερώτηση βκακός : Έχει το δικαίωμα ο εισαγγελέας να ερευνά και να αξιολογεί ποινικά όσα λέγονται στις Κοινοβουλευτικές Ομάδες των κομμάτων ; Οι επαΐοντες ας απαντήσουν.