#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/12/2013 21:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εισαγγελέας για την πώληση του Αστέρα Βουλιαγμένης



Είχαμε προειδοποιήσει ότι ορισμένες αποκρατικοποιήσεις και πωλήσεις ακινήτων είναι πολύ «επικίνδυνες» και χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Και πριν αλέκτορα φωνήσαι να 'σου η πρώτη παρέμβαση εισαγγελέα για την υπόθεση της πώλησης του Αστέρα Βουλιαγμένης.

Πριν ακόμη αποσφραγιστούν οι προσφορές των τριών μνηστήρων παραγγέλθηκε εισαγγελική έρευνα η οποία καλείται να διαπιστώσει αν έχουν βάση οι καταγγελίες περί ξεπουλήματος της έκτασης των 300 και πλέον στρεμμάτων. Τα ποσά που ακούγονται, γύρω στα 300-350 εκατ. ευρώ για το «φιλέτο» της Μεσογείου, σε συνδυασμό με την «γη και ύδωρ» που προσφέρεται στο νέο ιδιοκτήτη θα αποτελέσουν το αντικείμενο της έρευνας.

Και μην ξεχνάμε. Υπάρχουν κι άλλες περίεργες περιπτώσεις που θα πρέπει να ερευνηθούν. Οπως π.χ. η πώληση 28 κρατικών ακινήτων σε Εθνική και Eurobank με ένα τίμημα 261 εκατ. Ευρώ με παράλληλη ενοικίαση από το κράτος το οποίο θα πληρώσει πολλά περισσότερα για τα επόμενα 20 χρόνια.

Και ακολουθεί και το μεγάλο «πακέτο» που ακούει στο όνομα «Ελληνικό». Η έκταση των 6.000 στρεμμάτων που διεκδικείται από τρεις κοινοπραξίες, όχι όμως από αραβικά κεφάλαια. Ακούγονται διάφορες φήμες για το τίμημα. Οτι θα είναι γύρω στα 500 εκατ. Ευρώ με ρήτρα να κάνει ο νέος ιδιοκτήτης επενδύσεις 5 δισ. Ευρώ.

Η Ελλάδα βρίσκεται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση. Ομως, το να πουλά σ' αυτή τη συγκυρία τα «ασημικά» της... κοψοχρονιά, τότε υπάρχει πρόβλημα και θα πρέπει να το προσέξουν στην κυβέρνηση. Οχι γιατί το λέει ο ΣΥΡΙΖΑ που έτσι κι αλλιώς είναι κατά των επενδύσεων, αλλά γιατί το λέει η κοινή λογική και το περί δικαίου αίσθημα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 03/12/2013 22:18:19

    Μετα κατηγορει ο Σαμαρας τον Συριζα οτι διωχνει τους επενδυτες .Δεν διαβαζει antinews να μαθει ποιος τους διωχνει .Λοιπον και που επενεβει ο εισαγγελεας στην υποθεση του Αστερα τι εγινε ? Με τα τοσα που λεγονται ακριτα και επιπολαια καλα κανει και το ψαχνει .Προς τι η οσμη σκανδαλου που προσπαθει να διαχυσει το αρθρο ?Ας περιμενουμε να δουμε τι θα βρει και μετα τα λεμε .Στο μεταξυ καλη υπομονη στους επενδυτες που θα εχουν και την σφραγιδα του εισαγγελεα στην επενδυση τους γιατι ειμαι σιγουρος οτι και οι νομοι τηρουνται και τα τιμημα θα ειναι ευλογο .Για οσους γυριζουν στα καναλια και λενε διαφορα χωρις να ξερουν προκαλωντας ζημια στην αξιοποιηση της δημοσιας περιουσιας επ 'αγαθω της εθνικης οικονομιας θαπρεπε να υπαρχει και γι'αυτους παρεμβαση εισαγγελεα προς διερευνηση εαν το κανουν αδολα η δολια !

    • Άκρη Άκρη avatar
      Άκρη Άκρη @ Ραβινος 04/12/2013 06:11:05

      Αντί να εκτιμήσετε και να σεβαστείτε την αντικειμενικότητα του Αντινιούζ, που επιλέγει στην προκειμένη περίπτωση να υπερασπιστεί το αυτονόητο, το κατηγορείτε κι από πάνω, γιατί δεν χειροκροτεί πειθήνια οποιανδήποτε υπό πίεση ''θολή'', παρακινδυνευμένη και αμφισβητήσιμη από τη Δικαιοσύνη επιλογή της κυβέρνησης. Επένδυση-αξιοποίηση, δεν είναι το ...χάρισμα της ΞΕΝΗΣ (ανήκει στον Ελληνικό λαό) περιουσίας αντί πινακίου φακής. Διαχειριστές της και μόνο είναι οι εκάστοτε ασκούντες τη εξουσία και όχι ιδιοκτήτες. Μόνο την προσωπική τους περιουσία δικαιούνται να παραχωρήσουν άνευ λογοδοσίας. Και τυφλός βλέπει οτι ο Αστέρας δεν είναι λογικό να ...παραχωρηθεί αντί 350 εκατομ. Ευρώ. Κι έχει απόλυτο δίκιο ο αρθογράφος σχετικά και με το Ελληνικό και με την εκχώρηση των αστικών ακινήτων. Αν ο Σύριζα πει οτι ο ήλιος βγαίνει απ΄την ανατολή, δεν έχουμε υποχρέωση άπαντες για να ...διαχωρίσουμε τη θέση μας να ισχυριστούμε οτι βγαίνει από τη δύση! Αυτά τα απλοϊκά και αστεία, τα επιλέγουν οι στενόμυαλοι και οι φανατικοί. Δε γίνεται να είμαστε έτσι όλοι. Πλήρης διαφάνεια απαιτείται και η επέμβαση της Δικαιοσύνης είναι ένα αισιόδοξο μήνυμα, που δείχνει οτι δεν έχουν παραλύσει τα στοιχειώδη αντανακλαστικά της λειτουργίας του Ελληνικού κράτους.
      Όσο για την ...επέμβαση που επιθυμείτε κατά της ελεύθερης έκφρασης των Ελλήνων πολιτών, λυπάμαι χάσατε, το 1974 η δικτατορία έληξε οριστικά.

  2. Artisan avatar
    Artisan 04/12/2013 08:29:53

    Ξεπούλημα ο Αστέρας! Να τον κρατήσουμε να παίρνουμε τα ενοίκια από την παραλία! Γιατί μέχρι τώρα το Δημόσιο μόνο αυτά παίρνει... τα υπόλοιπα η Εθνική.

    Πόσο ακριβώς δεν θα είναι ξεπούλημα μπορείτε να μου πείτε? 500 εκατ. 1 ή2 δις?

    Γιατί πρόκειται για ένα χώρο 300 στρεμμάτων με 2-3 ξενοδοχεία ζημιογόνα που χρειάζονται αρκετά εκατ. επενδύσεων και που σε τελική ανάλυση 300 βίλες με 1 στρέμμα η καθεμία να φτιάχναμε και να τα πουλούσαμε, 1-1,5 εκατ. τη μία δεν θα παίρναμε, και θα έπρεπε να τα κτίσουμε κιόλας που σημαίνει μικρότερο κέρδος.

    Σκεφτείτε λίγο. Στους αφορισμούς όλοι πρώτοι είμαστε.

    Σίγουρα σε 10 χρόνια θα μπορούμε να πάρουμε πιο πολλά αν η Οικονομία πάει καλύτερα. Αλλά μην νομίζετε πως θα είναι τα 3πλάσια κτλ. Άντε να είναι 30-40% πιο πάνω.

    Το ερώτημα είναι, προχωράμε με έσοδα να γίνουν επενδύσεις να δουλέψει ο κόσμος, ή πάμε όλοι ΣΥΡΙΖΑ?

  3. aris1 avatar
    aris1 04/12/2013 08:53:20

    Συγχαρητήρια στον αρθρογράφο και στο σχόλιο της Άκρη Άκρη.
    Και γιατί φίλε Ραβινο να μην ελέγξει ο εισαγγελέας την πώληση του Αστέρα? Φοβούνται μήπως τη δικαιοσύνη οι συναλασσόμενοι?
    Κανονικά ΟΛΕΣ οι πωλήσεις δημόσιας περιουσίας κάτω απο τις δραματικές συνθήκες που ζούμε πρέπει να ελέγχονται απο τον εισαγγελέα. Γιατί τον πληρώνουμε άλλωστε?
    Η μήπως φοβούμαστε οτι οι "επενδυτές" μόλις ακούσουν οτι η αγορά τους θα πρέπει να είναι, και όχι απλώς να φαίνεται νόμιμη, θα "χάσουν ξαφνικά το ενδιαφέρον τους"?
    Τότε να βάλουμε και μια διαφήμιση που να λέει οτι δεν μας ενδιαφέρει αν το χρήμα τους είναι μαύρο μπας και έλθουν επι τέλους?
    Μα αν φτασαμε εκεί, δεν πουλάμε πχ. τη Ρόδο και να ξοφλήσουμε? Λιγώτερο ταπεινωτικό μου φαίνεται.

  4. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 04/12/2013 10:38:01

    Ποιο " ξεπουλημα " θα ελεγξει ο εισαγγελεας αφου οι προσφορες δεν εχουν καν αποσφραγιστει? Ποιος καθοριζει τις τιμες στα κρατη της δυσης τουλαχιστον εκτος της αγορας? Ποσα ακριβως αποφερει μεχρι σημερα σο δημοσιο το " διαμαντι" της Μεσογειου? Ηταν χαζουλα η Τουρκια που παραχωρουσε ακομα και δωρεαν δημοσιες εκτασεις οταν η επενδυση εξασφαλιζε 1000_2000 θεσεις εργασιας? Ποιοι ωφελουνται απο την μη ιδιωτικοποιηση του Αστερα? Ποιοι, ακομα και διακομματικα δεν θελουν καμμια ιδιωτικοποιηση στην χωρα?Ποιος θυμαται τα 4 αεροπλανα της Ολυμπιακης και ποσο τελικα και αρον αρον πουληθηκαν,μετα απο 3 ετων περιπου " αρνησεις"?

    • aris1 avatar
      aris1 @ βικυ γουλιωτη 04/12/2013 15:57:28

      Εχεις την εντύπωση αγαπητή Βίκυ οτι στην Ελλάδα οι "κρατικοί" οργανισμοί που είχαν ψωμί ήταν ποτέ αλήθεια κρατικοί? Οπως ο ΟΠΑΠ, ο ΟΤΕ ο ΟΣΕ η ΔΕΗ τα ΕΛΠΕ τα ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ κλπ? Πιστεύεις οτι οι Νταβαντζήδες δεν ήταν ανέκαθεν οι πραγματικοί άρχοντες του τόπου?
      Νομίζεις οτι έχουν ανάγκη τη δική μας συμπαράστασης όταν βάλουν στο μάτι κάποιο κρατικό φιλέτο, ή μήπως τη χρειάζονται μόνο και μόνο για να μη χώνει κανένας "λοξός" εισαγγελέας τη μύτη του στις τίμιες δουλειές τους με το Δημόσιο? Γιατί να μην θέλουν τον έλεγχο της νομιμότητας των πράξεών τους? Απεναντίας η εισαγγελική γνωμάτευση περί της καθαρότητας των συναλλαγών τους με το κράτος θα ήταν η καλύτερη διαφήμισή τους. Η παραχώρηση δωρεάν εκτάσεων απο το δημόσιο, ανάλογης με τον αριθμό και τη διάρκεια των θέσεων εργασίας γίνεται απο πολλούς Αριστερούς Δημάρχους στην Ευρώπη, υπό τον όρο που τονίζουμε: αναλογία προς αριθμό θέσεων εργασίας και διάρκειας. Οχι να προσλαμβάνουμε για εξη μήνες και μετά να τους διώχνουμε και να μας μένει η έκταση...Είναι εντελώς 'αλλο πράγμα ως εργατοπατέρας να είσαι γενικώς κατά των ιδιωτικοποιήσεων για να μην χάσεις τη δωρεάν σίτισή σου στο πρυτανείο και άλλο ως φορολογούμενος πολίτης να απαιτείς επι τέλους να ελέγχονται αυστηρά απο τον εισαγγελέα ΟΛΕΣ οι πράξεις των συνήθως ανέντιμων πολιτικών "εκπροσώπων" σου με τραπεζίτες και εργολάβους ή προμηθευτές για να μην βρεθείς και πάλι με τα χρέη του Τσοχατζόπουλου, της Bundesbank και της Ferrostahl στην πλάτη σου. Οσοι αποφεύγουν τον έλεγχο της Ελληνικής δικαιοσύνης μετα απ' αυτά που έπαθε η Ελλάδα, είναι επιεικώς ύποπτοι. Μόνοι τους θα έπρεπε να ζητάνε τον έλεγχο. Σε μια τόσο χρεοκωπημένη Ευρωπαική χώρα αυτή είναι η ελάχιστη εγγύηση...

  5. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 04/12/2013 23:33:33

    Στο θεμα του εισαγγελεα ' αγαπητε aris1, σας βρισκω να αντιφασκετε.Τον θεωρειτε προπετασμα ενδεχομενως οπως υπαινισεστε στην αρχη του σχολιου σας η απλως απαραιτητο σε καθε πολιτικη δραση ( εδω, στην ουσια ζητατε την ποινικοποιηση της πολιτικης)? Δεν εχω αντιρρηση στην παρουσια οποιουδηποτε εισαγγελεα, αρκει να μην ειναι αλλο ενα τερτιπι για την μη ευοδωση της οποιας ιδιωτικοποιησης.Εσεις ειστε συριζα και υπερ του κρατικισμου,βλεπω ομως πως πολλοι μεσα στην νδ αυτο θελουν επισης, εχουν συμφεροντα προσωπικα.