#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2011 09:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εις υγείαν των κορόιδων (ημών των αμνών δηλαδή)



Σύμφωνα με τους   New York Times  τις τελευταίες ημέρες τα ελληνικά ομόλογα έχουν γίνει και πάλι «της μόδας».

Η τρέχουσα τιμή συναλλαγής των ελληνικών ομολόγων έχει υποχωρήσει στα 36 λεπτά για κάθε ένα ευρώ ονομαστικής αξίας.

Όμως η συμφωνία της 21ης Ιουλίου, η οποία εγκρίθηκε χθες από το γερμανικό Κοινοβούλιο και επομένως εκτιμάται ότι θα υλοποιηθεί σύντομα, προβλέπει ανταλλαγή ομολόγων με αξία κοντά ή λίγο πάνω από τα 70 λεπτά.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όποιος αγοράζει αυτές τις μέρες ελληνικούς τίτλους είναι πιθανό να βρεθεί πολύ σύντομα με χαρτιά που θα αποδίδουν κέρδος 100%.

Σύμφωνα με εκτιμήσεις κύκλων της αγοράς ομολόγων το 30% των επενδυτών που πρόκειται να συμμετάσχουν στην ανταλλαγή ελληνικών τίτλων βάσει της συμφωνίας του Ιουλίου έχουν αγοράσει τα ομόλογα μετά τη σύναψη της συμφωνίας και συνεπώς σε εξευτελιστικά χαμηλές τιμές.

Ποιοι  πρόκειται να επωφεληθούν;

Μα τα γνωστά …κοράκια…
Και η πικρή διαπίστωση των ΝΥΤ «η Ελλάδα μπορεί να μην καταφέρει ποτέ να αποπληρώσει το τεράστιο χρέος της αλλά τα ομόλογά της αποτελούν θέλγητρο για τους επενδυτές».

Με τις υγείες των κορόϊδων….

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γερμανοτσολιάς avatar
    Γερμανοτσολιάς 30/09/2011 09:53:37

    Και καλά αυτοί που πουλάνε σε "εξευτελιστικές" τιμές, βλάκες είναι; Δεν ξέρουν ότι σε λίγο μπορεί να έχουν διπλάσια απόδοση;
    Περίεργα πράγματα...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Γερμανοτσολιάς 30/09/2011 10:13:07

      Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα.Αυτα ειναι τα κοροιδα - αν τα πραγματα πανε καλα - επειδη φοβουνται ανεξελεγκτη χρεωκοπια.
      Εαν φυσικα εχουν δικιο και γινει ανεξελεγκτη χρεωκοπια τοτε τα κοροιδα ειναι αυτοι που αγοραζουν.
      Παντως τα μονα ΜΗ κοροιδα ειναι οι Ελληνες που τα εφαγαν ολα αυτα τα χρονια τα λεφτα και ΔΕΝ θα τα πληρωσουν και τα μονα σιγουρα κοροιδα αυτοι που αγορασαν τα ομολογα στην ονομαστικη τους αξια επειδη πιστεψαν στην αξιοπιστια του κρατους.

      • madprof avatar
        madprof @ ψυχραιμια 30/09/2011 10:40:33

        Μήπως πουλάνε τα ομόλογα (λόγω ταμειακών αναγκών (sic!)) τα επικουρικά και ασφαλιστικά ταμεία;
        Μήπως γίνεται πάρτι με τις αποταμιευμένες εισφορές μας;
        Είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο συμβαίνει, με τα κομματολησταρχολαμόγια που έχουμε μπλέξει!
        Ας το ψάξουν οι ειδήμονες και οι παροικούντες τα Σόδομα!

    • madprof avatar
      madprof @ Γερμανοτσολιάς 30/09/2011 11:15:20

      Μήπως ξεπουλάνε οι διοικήσεις των επικουρικών και ασφαλιστικών ταμείων τα αποθεματικά τους σε ομόλογα (λόγω ταμειακών αναγκών(sic!)); Μήπως γίνεται πάρτι με τις δικές μας εισφορές;

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/09/2011 10:13:28

    Κανενας δεν κανει το γιατρο αν δεν ειναι γιατρος, κανενας δεν κανει το Δικηγορο αν δεν ειναι δικηγορος, κανενας δεν κανει το μηχανικο αν δεν ειναι μηχανικος. Ολοι ομως εκαναν.. τον Οικονομολογο. Τωρα ομως ο κοσμος συνειδητοποιει οτι το να ασχολησε με τα οικονομικα ειναι το πλεον δυσκολο. Ετσι εξηγειτε πως η οικονομια μας εφτασε στο ναδιρ! Παρτε μια μικρη γευση της ειδικοτητας των Οικονομικων μας Υπουργων. Ο Βενιζελος ... Συνταγματολογος ! Ο Σουφλιας και Μανος ...Μηχανικοι! Ο Τσοβολας Δικηγορος ! κτλ. Εδω τρανοι Οκονομολογοι, νομπελιστες, εχουν αποψεις που αλληλοσυγκρουονται και περιμενουμε λυσεις απο κατα τεκμηριο ειδικους , πανω σε αλλα θεματα ομως!!

    • καποιος avatar
      καποιος @ ΝΤΙΝΟΣ 30/09/2011 10:48:26

      θα ξερεις οτι 2 νομπελιστες οικονομολογοι εριξαν εξω το hedge fund τους με ζημιες δισεκατομυριων $. Γενικα υπαρχουν ορισμενοι που χαρακτηριζουν το νομπελ οικονομολογιας ως το μεγαλυτερο παραμυθι ever καμια σχεση με την πραγματικοτητα...

  3. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 30/09/2011 11:49:15

    Και εφ' όσον και τα 2 κόμματα εξουσίας δηλώνουν και πιστεύουν(?) ότι τα χρέη μας θα πληρωθούν μέχρι κεραίας, και τη στιγμή που οι Έλληνες ξεζουμίζονται για να επιτύχουν εθελοντικό κούρεμα 20%, δε θα ταν λογικό η κυβέρνηση να αγοράζει διακριτικά χρέος κουρεμένο κατα 64% ?

  4. tpe avatar
    tpe 30/09/2011 11:56:51

    Τόσο καιρό ρωτάω, γιατί το Ελληνικό Δημόσιο ΔΕΝ αγοράζει τα δικά του ομόλογα από τη δευτερογενή αγορά. Ακόμα και με 4,5% επιτόκιο, συμφέρει να δανειστεί το κράτος με έντοκα γραμμάτια 6μήνου, 2 φορές και να αγοράσει ένα ομόλογο στο 36% της αξίας του. Ομόλογα των 10δις μπορούν να αγοραστού με 4 το πολύ. Μιλάμε για 10% του χρέους άμεσα! Απίστευτα πράγματα...

    Μιλάμε για τεράστια ευκαιρία, που όμως την αφήνουν να πάει χαμένη!
    Αυτό δεν εξηγείται με κανένα λογικό τρόπο! Μόνο αν είναι στημένη δουλειά... Που είναι δηλαδή.

  5. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 30/09/2011 12:55:16

    Αντιπολίτευση υπάρχει;

  6. ORPAP avatar
    ORPAP 30/09/2011 12:57:14

    ΑΠΛΗ ΛΥΣΗ : ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΗ ΠΗΓΗ (ΕΛΒΕΤΙΑ ) 10% ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ (ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΘΕΣΗ ΕΚΔΙΚΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΟΝΟΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΤΩΝ )ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ 60 ΔΙΣ ΑΓΟΡΑ ΟΜΟΛΩΝ ΣΤΗ ΔΥΤ/ΝH ΑΓΟΡΑ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΚΑΤΑ 50%- 60% . ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗ ΓΙΑ ΔΗΜ.ΥΠΑΛ. ΠΑΓΩΜΑ ΜΙΣΘΩΝ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΕΥΡΙΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ. ΠΩΛΗΣΗ ΜΕΡΟΥΣ ΕΠΙΧ/ΣΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΠΟΥ ΥΠΗΡΞΑΝ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΖΗΜΙΟΓΟΝΕΣ. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΜΑΣ ΜΕ 100 ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ. ΑΜΕΣΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/09/2011 13:21:47

    Φιλε ΚΑΠΟΙΕ, αυτο ακριβως εννοω, οτι τρανοι οικονομολογοι εριξαν εξω Οικονομιες , ποσο μαλλον απλοι Μηχανικοι και Δικηγοροι! Οσο αφορα την αγορα Ομολογων απο τη δευτερογενη αγορα, απλως δεν μας επιτρεπουν να τα αγορασουμε!!!! Αλλα υπαρχει και πιο εξωφθαλμο, το Κρατος βγαινει στις αγορες καθε τοσο και δανειζεται με εντοκα Γραμματια προς 4.5% εως 5% περιπου, ενω αν απευθυνονταν προς τους απλους Ελληνες καταθετες θα δανιζονταν ανετοτατα προς 3% !!!!!!