#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2011 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης

ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ



Ίσως είναι η ειρωνεία της τύχης που στις 26 του Οκτώβρη, ρίχτηκαν τα ζάρια της φημολογούμενης διευθέτησης του «ελληνικού» προβλήματος. Λίγο πριν την εθνική μας επέτειο, ανήμερα της εορτής του Αγίου Δημητρίου.

 

Δεν θα μιλήσω για τα οικονομικά. Θα έχουμε δρόμο μπροστά μας για αυτά.

 

Θέλω να πω για την 28η Οκτωβρίου. Εκεί που θα κορυφωθούν οι εορτασμοί για την επέτειο του ΟΧΙ με την Δοξολογία και τη μεγάλη στρατιωτική παρέλαση στη Θεσσαλονίκη. Μεγάλη βέβαια πλέον, μόνο κατ’ ευφημισμό, αφού ήδη τα τελευταία δύο χρόνια, για λόγους οικονομίας έχουν γίνει περικοπές και εδώ. Δεν παρελαύνουν πλέον οι μηχανοκίνητοι σχηματισμοί του παρελθόντος.

 

Παρελαύνουν όμως άνδρες και γυναίκες των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας της χώρας μας. Οι πραγματικές ασπίδες και τα δόρατα της Ελλάδας. «Αντιπαραγωγικοί» ένστολοι όλοι τους, που άλλοι, απόμαχοι πια, χλευάζονται από αστράτευτους πολιτικούς προϊσταμένους με εμμονές, άλλοι ασπρίζουν πρόωρα στο πιλοτήριο ενός μαχητικού, άλλοι καίγονται ζωντανοί στη μάχη με την πύρινη λαίλαπα, άλλοι εκτελούνται σαν τα σκυλιά στο κατόπι κοινών εγκληματιών και άλλοι χρησιμοποιούνται ως άβουλοι σάκοι του μποξ ή δύναμη κρατικής καταστολής σε μια μάχη οπισθοφυλακών ενός κατ’ επίφαση δημοκρατικού καθεστώτος.

 

Άνθρωποι σαν και εμάς και αυτοί. Με οικογένειες, γυναίκες, παιδιά, που σε πείσμα των καιρών και δαγκώνοντας τη γλώσσα από πίκρα για την κατάντια της πατρίδας, για άλλη μια φορά, περήφανα, αγέρωχα, θα φορέσουν στολές που έχουν τιμηθεί με το αίμα ηρώων πριν από αυτούς.

 

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη τιμή από το να φοράς μια δοξασμένη στολή. Την ξεπερνά ίσως μόνο ο θάνατος για την Πατρίδα. Εκεί, που αυτό το κομμάτι ύφασμα που φορούν, θα είναι και το τελευταίο νεκρικό σάβανο που θα τυλίξει το διαλυμένο σώμα τους.

 

Όσο όμως ζουν, νιώθουν τιμή όχι μόνο για αυτό που κάνουν, αυτό που συμβολίζουν, παρελαύνοντας. Αλλά κυρίως για αυτά τα μικρά, ανθρώπινα πράγματα που κάθε έναν από αυτούς τους αγνώστους σε εμάς, ανθρώπους, τους γεμίζει με υπερηφάνεια καμάρι, κουράγιο και δύναμη να συνεχίσουν να φυλάσσουν Θερμοπύλες.

 

Είναι τα ερευνητικά, καρφωμένα επάνω τους, βλέμματα χιλιάδων πιτσιρικάδων, που με δέος βλέπουν αποφασισμένους άνδρες να κάνουν το έδαφος να τρίζει κάτω από τα πόδια τους, όταν περνούν μπροστά από τα παιδικά τους ματάκια, σε άψογους σχηματισμούς.

 

Είναι ο γλυκός φθόνος που διαχέεται στην ατμόσφαιρα από χιλιάδες υπάρξεις, που θέλουν να τους μοιάσουν, να γίνουν όπως αυτοί, να πουν και για αυτούς στην οικογένεια, ότι να, στάθηκαν αντάξιοι των αδερφών τους.

 

Είναι η αίσθηση ότι ακούν πατεράδες και μανάδες να αλλάζουν συχνότητα και ένταση στην αναπνοή τους, από συγκίνηση, ένα κόμπιασμα στον λαιμό, όταν βλέπουν τα παιδιά τους να περνούν από μπροστά τους, ντυμένοι στο χακί, αγέρωχοι φρουροί των ιερών της Φυλής

 

Είναι η αγάπη που νιώθουν να ξεχειλίζει από χιλιάδες καρδιές, η γλυκιά μυρωδιά και η γεύση από τα χείλη των γυναικών τους, που κάπου χαμένες στο πλήθος, άλλες μόνες, άλλες κρατώντας τα μωρά τους στα χέρια, τους δείχνουν τον σύντροφο, τον άντρα, τον μπαμπά, που τώρα φαντάζει τόσο απόκοσμος και τρομακτικός, ντυμένος ως τα δόντια με σίδερο και ατσάλι, έτοιμα να ξεράσουν φωτιά στο κεφάλι καθενός που θα επιβουλευτεί την ακεραιότητα της χώρας.

 

Αυτή είναι η μεγαλύτερή τους στιγμή. Να νιώθουν ότι είναι εκεί όλοι τους. Ο πατέρας, ο αδερφός, ο γιος, η γυναίκα.

 

Αύριο σας καλώ να πάτε όλοι στην παρέλαση. Όχι για εσάς. Αλλά για αυτούς. Θα πάω και εγώ και θα στηθώ όρθιος, όση ώρα και να χρειαστεί, ανάμεσα στα άλλα αδέρφια μου. Ανάμεσα σε πατεράδες, μανάδες, αδερφούς, γιούς, κόρες και γυναίκες. Θα πάω και θα καμαρώσω, άγνωστους σε μένα, λεβέντες.

 

Και με τη βουβή μου συγκίνηση, με τον υπόκωφο ήχο της καρδιάς μου, που συντονίζεται αρμονικά στο άκουσμα του σκασίματος της αρβύλας στο παγερό οδόστρωμα, με το βλέμμα μου να διαθλάται από τα δάκρυα χαράς, που ντρέπομαι να αφήσω να κυλήσουν στα μάγουλα και προσπαθώ να τα κρατήσω μέσα στα μάτια, με το στήθος τεντωμένο από την υπερηφάνεια, σα να μη μπορούν να ρουφήξουν άλλο τα πνευμόνια μου αέρα, όταν κοιτώ τις Σημαίες και τους σχηματισμούς τους, θα σταθώ εκεί δίπλα και θα τους τιμήσω.

 

Γιατί μη λησμονείτε αδέρφια μου, Έλληνες.

 

Δε μας έχουν μείνει πλέον πολλά πράγματα να μας κρατάνε, τώρα που το έρεβος πέφτει απειλητικό πάνω από τους βράχους της γης μας. Η λαλιά και η φύτρα μας, οι μνήμες του παρελθόντος, οι δέλτοι των ηρώων μας και τα νάματα του πολιτισμού μας είναι τα ανοξείδωτα και αστραφτερά μπαγκάζια που πάντοτε κουβαλάνε οι γενιές των Ελλήνων στα δύσκολα ταξίδια της Φυλής.

 

Μπορεί κάποιοι να πανηγυρίζουν, νομίζοντας ότι στις 26 του Οκτώβρη ενταφιάσανε την οικονομική μας μοίρα στις Βρυξέλλες, αλλά τους θυμίζω ότι στις 28 του Οκτώβρη, εδώ, στην Ελλάδα, στη Γη του Απόλλωνα, οι Έλληνες τιμούμε τις μνήμες μας, δοξάζουμε τους Ήρωές μας. Σπένδουμε στην αθανασία των ψυχών των νεκρών μας.

 

Και επαναβεβαιώνουμε στο αίμα τους, με ψηλά το κεφάλι, τον προαιώνιο τρομερό Όρκο των αθάνατων Ελλήνων, για να τον ακούσουν στα πέρατα της οικουμένης, ξένοι και ντόπιοι επιβουλείς.

 

ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΗΣ

 

Ζήτω η 28η Οκτωβρίου.

 

Ζήτω το Έπος του ’40.

 Ierofantis

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ariadne avatar
    Ariadne 27/10/2011 20:46:59

    Συγχαρητήρια για την ανάρτηση! ΄Καλά κάνεις και το θυμίζεις! ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΗΣ! Αυτό, σίγουρα δέν το ξεχνά κανείς απο τον απλό κόσμο.Καλά θα κάνεις και θα πάς στην παρέλαση! Μακάρι να μπορούσα και εγώ να βρεθώ. Βλέπεις έχω την τύχη ή την ατυχία να ζώ σε νησί των Κυκλάδων και δέν έχουμε την δυνατότητα να βλέπουμε στρατιωτικά τμηματα να παρελαύνουν. Παρέλασαν όμως σήμερα οι μαθητές των σχολείων, κόσμια και με καμάρι θα έλεγα, με τον άνεμο να φυσάει στα 8 μποφόρ.
    Ελπίζω να δώ την παρέλαση από την τηλεόραση.
    Συγχαρητήρια και πάλι για την ανάρτηση!
    Με Εκτίμηση!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Ariadne 27/10/2011 21:48:43

      Κανείς δεν πρέπει να ξεχνά την Ημέρα. Κάτι τέτοιες μέρες, κάτι τέτοιες μνήμες μας κρατάνε ζωντανούς, μας κάνουν γροθία. Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

  2. doc1968 avatar
    doc1968 27/10/2011 21:10:11

    Αυριο θα παρελασει και το δευτερο παιδι μου.
    Ελπιζω να μ αξιωσει ο Θεος να δω και τα αλλα δυο μικροτερα μια τετοια μερα στο σκοτεινο μελλον.
    Ελπιζω να υπαρχει ακομα ελπιδα διαφυγης.Και Αξιοπρεπειας.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ doc1968 27/10/2011 21:49:31

      Να σου ζήσουν και να τα καμαρώσεις όπως επιθυμείς. Μην απελπίζεσαι. Δεν έχουμε πει ως Έλληνες την τελευταία κουβέντα...

      • doc1968 avatar
        doc1968 @ ierofantis 27/10/2011 21:59:47

        Ο Μεγας Αλεξανδρος ειχε πει οτι οι σκλαβοι στην Ασια ηταν σκλαβοι ,γιατι δεν ειχαν μαθει να προφερουν το ''ΟΧΙ''.
        Να σαι καλα και του χρονου Ελευθεροι.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ doc1968 27/10/2011 22:02:38

          Αμήν.

  3. victoria (true) avatar
    victoria (true) 27/10/2011 21:11:26

    Αχ ιεροφάντη μας...
    Θα πάμε στην παρέλαση. Για τους παππούδες μας του 40 και για τα παιδιά του σήμερα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ victoria (true) 27/10/2011 21:50:23

      Και με το μάτι να γυαλίζει. Αυτοί που πρέπει να καταλάβουν, θα καταλάβουν...!

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 27/10/2011 21:25:47

    Χαίρε μεγάλε Μύστη

    Η μεγαλοσύνη στα έθνη δεν μετριέται με το στρέμμα.
    Με της καρδιάς το πύρωμα μετριέται και με το αίμα.

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Γιάννης Φαίλτωρ 27/10/2011 21:51:25

      Την Ελλάδα θέλομεν και ας τρώγομεν πέτρες. Επίκαιρο ξανά.

      • danaos avatar
        danaos @ ierofantis 27/10/2011 23:32:59

        "Τα καράβια μου καίω
        τα καράβια μου καίω
        δε θα πάω πουθενά.
        Μπρος στα πόδια σου κλαίω
        μη μ΄αφήσεις σου λέω
        να σ΄αφήσω ξανά.
        Σταυρωμένη πατρίδα
        μες στα μάτια σου είδα -αχ είδα
        της ανάστασης φως.

        Κι ας μη μου ΄χεις χαρίσει ποτέ
        ένα χάδι ως τώρα
        πάντα εδώ θα γυρνώ.

        Από πείσμα και τρέλα θα ζω
        σε τούτη τη χώρα
        ώσπου να ΄βρω νερό
        γιατί ανήκω εδώ."
        Ν.Πορτοκάλογλου

  5. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 27/10/2011 21:26:59

    ''.....Δεν μας έχουν μείνει πολλά πράγματα να μας κρατάνε , τώρα που το έρεβος πέφτει απειλητικό πάνω από τους βράχους της γης μας. Η λαλιά και η φύτρα μας , οι μνήμες τους παρελθόντος , οι δέλτοι των ηρώων μας και τα νάματα του πολιτισμού μας......''. Ιεροφάντη, με συγκίνησες .....Να γράφεις πάντα έτσι , μέσα από την ψυχή σου ........Το έχουμε ανάγκη.......Χρόνια πολλά για την αυριανή ημέρα και ψηλά το κεφάλι!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Diamond Angel 27/10/2011 21:53:48

      Αδαμάντινε Άγγελε, όλοι έχουμε ανάγκη να νιώσουμε ότι είμαστε ένα, μια καρδιά, μια ψυχή.

      Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

  6. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 27/10/2011 21:53:46

    Εύγε Ιεροφάντη για το άρθρο σου! Είναι ό, τι ακριβώς μας χρειαζόταν τούτες τις ώρες. Σκέτο βάλσαμο! Χρόνια πολλά και λεύτερα!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Aφροδίτη 27/10/2011 22:06:24

      Χρόνια Πολλά η αυριανή, Αφροδίτη.

  7. parsifal avatar
    parsifal 27/10/2011 21:55:10

    Αξιος ! Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για την ανάσα λεβεντιάς και αξιοπρέπειας μέσα στον ζόφο της τηλοψίας και των "διαγγελμάτων".

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ parsifal 27/10/2011 22:08:05

      Σε ευχαριστώ Πάρσιφαλ.

  8. usound avatar
    usound 27/10/2011 22:11:40

    Εύγε! Και μόνο εύγε!

  9. Y. avatar
    Y. 27/10/2011 22:15:03

    Βγήκα στο μπαλκόνι να δω τι παίζει από σημαίες. Άλλες φορές σε κάθε πολυκατοικία υπήρχαν, 2, 3, 4
    Μόνο τέσσερις σε ακτινα ενός τετραγώνου, στις τέσσερις κατευθύνσεις

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 27/10/2011 22:18:35

      ...θεώρησα περιττο Ιεροφάντη (κατ’ αρχάς), να σημειώσω το πόσο απολαμβάνω τη γραφή σου
      Συγχαρητήρια!!

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Y. 27/10/2011 22:38:53

        Σε ευχαριστώ φίλε/η μου.

        • Y. avatar
          Y. @ ierofantis 27/10/2011 22:41:24

          ..φίλος

  10. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 27/10/2011 22:24:50

    Ιεροφάντη,πολύ ενδιαφέρουσες οι σκέψεις σου και θα μου επιτρέψεις να τις επεκτείνω με το παρακάτω σύντομο συλλογισμό,εμβαθύνοντας στον επιτυχημένο τίτλο σου:Πράγματι,είναι ειρωνεία της τύχης να υπογράφεται ο ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ και η ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ της χώρας,την ημέρα που η συμπρωτεύουσα απελευθερώθηκε,μετά από 480 έτη,περίπου,σκληρής δουλείας...Είναι ειρωνεία της τύχης,μήνα Οκτώβριο,όπου σκοτώθηκε,μαχόμενος,ο αξέχαστος Παύλος Μελάς την εποχή του Μακεδονικού Αγώνα,κατά τον οποίο αξιωματικοί,δάσκαλοι και ιερείς κράτησαν ψηλά το φρόνημα των Ελλήνων σε δύσκολες εποχές προ Βαλκανικών Πολέμων...Είναι ειρωνεία της τύχης,μήνα Οκτώβριο,όπου υψώθηκε η ελληνική σημαία στην Ακρόπολη μετά από 3,5 χρόνια μαύρης-κατοχικής σκλαβιάς...Είναι ειρωνεία της τύχης,μήνα Οκτώβριο,παραμονές της μεγάλης εθνικής επετείου του ΟΧΙ της 28ης Οκτωβρίου 1940...ΟΛΕΣ αυτές οι ιστορικές στιγμές,και άλλες πολλές,προκαλούν ρίγος συγκίνησης,ΕΙΔΙΚΑ αυτές τις ημέρες.Αλλά πως τα φέρνει η ζωή...Μια ελληνική κυβέρνηση,ξημερώματα σήμερα,υπέγραψε τη ΚΑΤΑΔΙΚΗ των Ελλήνων και την ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ της πατρίδας...Πλανάται το εξής ερώτημα:Αυτοί οι άνθρωποι,που μας κυβερνούν,δεν αισθάνονται καθόλου εθνική υπερηφάνεια,συγκίνηση,ευγνωμοσύνη για ΟΛΟΥΣ αυτούς που θυσίασαν τη ζωή τους για να είμαστε εμείς ελεύθεροι;Αν ζούσαν σήμερα,τι θα τους έλεγαν;Δεν σκέφτονται καθόλου πως θα τους γράψει η ιστορία;Είναι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ αλλοτριωμένοι και ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ εραστές της εξουσίας;Είναι ν'απορεί κανείς με όσα συμβαίνουν αλλά και συγχρόνως να ΕΞΟΡΓΙΖΕΤΑΙ...ΣΥΣΣΩΜΗ η ελληνική κοινωνία στέκεται ΑΠΕΝΑΝΤΙ τους και τους ΕΠΙΚΡΙΝΕΙ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ!!Η πασοκική εξουσία ας μην ΑΜΕΛΕΙ πως η ναπολεόντεια ΥΠΕΡΟΨΙΑ,που τη διακρίνει,θα τιμωρηθεί ΣΚΛΗΡΑ στην εκλογική διαδικασία που έρχεται!!ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ η ελληνική κοινωνία θα τιμωρήσει τη ΔΕΙΛΙΑ και την ΥΠΟΤΑΓΗ της ενδοτικότατης πασοκικής παράταξης στα κελεύσματα των ξένων!!Από το 2009,βλέπουμε τη παπανδρεϊκή εξουσία να διακρίνεται από χατζηαβατισμό και δουλοπρέπεια...Αλλά από ανθρώπους που ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΝ,τι άλλο μπορεί να περιμένει κανείς;Φυσικά,δε ξεχνά ΚΑΝΕΙΣ τη φράση του στρατηγού Μακρυγιάννη:''Πάντα ο κιοτής,κιοτής μένει''......

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Komis Montechristo 27/10/2011 22:40:28

      Κόμη, από ασπάλακες, μη περιμένεις πολλά. Οι καιροί απαιτούν Ηγέτες με σπονδυλική στήλη, γόνατα και αρσενικούς γεννητικούς αδένες...

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ ierofantis 27/10/2011 23:31:42

        Φίλε Ιεροφάντη,τι να περιμένω από αυτούς τους ΑΠΙΘΑΝΟΥΣ τύπους που μας κυβερνούν;Τριάντα χρόνια τους είδαμε,τους ζήσαμε,τους ζούμε και να ΠΟΥ οδήγησαν τη χώρα και όλους μας....Αυτές οι μέρες έχουν τον ιστορικό συμβολισμό τους και είναι ΚΡΙΜΑ για τον ελληνισμό να ηγούνται της πατρίδας άνθρωποι,που μισούν καθετί ελληνικό....Οι πράξεις τους είναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ καθρέφτης της πολιτικής τους φιλοσοφίας....

  11. Πελασγός avatar
    Πελασγός 27/10/2011 22:40:32

    Αγαπητέ Έλληνα,
    Ενυξες τις καρδιές των συμπατριωτών μας! Αγαπάς την πατρίδα και δεν μπορείς να κρυφτείς , εκεί που άλλοι κρύβονται, εκεί που άλλοι ανερυθρίαστα δεν είχαν ενοχές , όταν εκστόμιζαν ντροπή για τη σημαία μας.
    Κι αυτοί που δεν πίστεψαν στην πατρίδα, αρκετοί ήταν σημαιοφόροι της πατριδοκαπηλείας, ρούχα που έκρυβαν άδειες ψυχές, ανασηκωμένα φρύδια μπροστά στους εμπερίστατους Έλληνες.
    Ναι να σταθούμε αύριο, αντίπερα στα παλληκάρια και στις κοπελιές , για να τους καμαρώσουμε, να τους εμψυχώσουμε, να δουν κι αυτά σε μας, τα ζώπυρα του τσακισμένου Έθνους μας, για να ξανανάψουν τη μεγάλη λάβα του γένους, που δεν θα σταματήσει να ξαναδώσει τους ήρωες, τους αγίους, τους ασκητές, τους ποιητές και τους Αλέξανδρους.
    Έρχονται μπροστά μου οι ρίζες της φαμίλιας μου, ο παππούς ο Νάκος των δυο Βαλκανικών πολέμων, ο Εύζωνας στο τάγμα του "μαύρου καλλάρη", του Ταγματάρχη Βελησαρίου, στο Μπιζάνι, στα Γιάννενα, στο Σαραντάπορο, στη Σιάτιστα, στα Βοδενά, στο Κιλκίς - Λαχανά, στη μάχη της Κρέσνας. «Όποιος θέλει την νίκη ή αλλιώς τον θάνατο ας με ακολουθήσει», έτσι πρώτος τράβηξε ο Ταγματάρχης στο θάνατο ή στην ελευθερία. Και τον ακολούθησαν. Τον ακολούθησαν όλοι γιατί έτσι τιμούν τους ήρωες.
    Έρχεται μπροστά μου ο πατέρας μου Σταύρος, ο λοχίας των οχυρών του Ρούπελ, ο υπερασπιστής των οχυρών της πατρίδας μας, εκεί που ο αυθεντικός Τσολάκογλου την παρέδωσε στους Γερμανούς πριν 70 χρόνια.
    Αυτοί είναι η σημαία μας, τα ιερά μας, οι τύμβοι της ελευθερίας μας, τα ποιήματά μας, το φώς μας.
    Αυτούς θα τιμήσουμε αύριο, για αυτούς θα αγωνισθούμε, γιατί οι φωνές τους αντιλαλούν στο μέλλον, εκεί που σμίγουν οι φωνές με τα απηχήματα και οι μνήμες με τα πρόσωπα. Να μην τους προδώσουμε ούτε για καπιτάλια μήτε για αξιώματα. Γιατί αυτοί τ'αψήφισαν και ζήλεψαν την πατρίδα...

    Πελασγός

  12. ierofantis avatar
    ierofantis 27/10/2011 22:48:31

    Ανταποδίδω τον χαιρετισμό Συνέλληνα και τιμώ τη γενιά σου.

  13. akrovolistis avatar
    akrovolistis 27/10/2011 22:55:23

    Σήμερα το ανηψάκι μου, μου ζωγράφισε μια ελληνική σημαία. Και όταν το ρώτησα πόσες γραμμές γαλανές και λευκές έχει η σημαία μας, μου απάντησε όσες συλλαβές το "ελευθερία ή θάνατος"! Κάτι μαθαίνουν στα σχολειά ακόμη από αυτούς τους ταλαίπωρους τους κακοπληρωμένους καθηγητές. Ο δάσκαλος στην Ελλάδα τιμά το ψωμί που του δίνει η πατρίδα. Κι είναι ειλικρινά ντροπή να παραδώσουμε έτσι τη χώρα αμαχητί στα ξένα "επενδυτικά" αρπακτικά. Προσυπογράφω αγαπητέ Ιεροφάντη, διερωτώμαι όμως μήπως έχουμε μείνει πολύ λίγοι...

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ akrovolistis 27/10/2011 23:04:45

      Γιατί φίλε μου Ακροβολιστή, πότε ήμασταν πολλοί;

      • Ariadne avatar
        Ariadne @ ierofantis 27/10/2011 23:57:58

        Εχεις δίκαιο να το λές, αλλά θα έρθει κάποια ώρα που θα λένε,"ποτέ τόσοι λίγοι δέν πέτυχαν τόσα πολλά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα"
        Και πάλι χαιρετώ!

  14. akrovolistis avatar
    akrovolistis 27/10/2011 23:14:06

    Σωστό κι αυτό. Μα κατάβαθα, νοιώθω ότι όταν γεμίζανε τα τραίνα για τα μέτωπο και τα φανταρόπουλα κρεμόντανε σαν τα τσαμπιά έναν άλλο Οκτώβρη, πριν 71 χρόνια, είμασταν περισσότεροι. Απ΄το 74 και μετά, ειδικότερα δε απ΄το 81 περίσσεψε η ξιπασιά, η καλοπέραση και ο ατομικισμός. Γι αυτό και ευδοκίμησαν φρούτα σαν τον προοδευτικό, πολυπολιτισμικό κρετίνο που παριστάνει, τρομάρα του, τον πρωθυπουργό. Μας έφαγε το πολύ...σούσι!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ akrovolistis 27/10/2011 23:45:19

      Από αυτή την άποψη έχεις δίκιο.

      Αλλά Ακροβολιστή, πάρε κουράγιο. Όχι απο μένα. Από το ανηψάκι σου...

      Γιατί αυτό αποδεικνύει ότι όσο και να προσπαθήσουν, στο dna μας είναι ριζωμένος, χαραγμένος ανεξίτηλα ο ελληνισμός μας. Τέλος.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ierofantis 28/10/2011 00:05:50

        Ιεροφάντη,επιτέλους επανήλθες δριμύτερος!
        Νάσαι καλά,ο εμψυχωτικός σου λόγος,λειτουργεί σαν αντίδοτο στην πίκρα που τρώμε!

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 28/10/2011 00:12:48

          Γειά σου περήφανε Μακεδόνα.

          Αύριο στις παρελάσεις όλη η Βόρεια Ελλάδα.

          Και για έναν ακόμη λόγο ειδικά εσείς.

          Για να ξαναθυμίσετε στους βόρειους γείτονές μας, που χαιρέκακα παρακολουθούν το δράμα μας, ότι η γή μας είναι κατάσπαρτη από τα πτώματα των στρατιών τους....

          • danaos avatar
            danaos @ ierofantis 28/10/2011 00:25:09

            Ακόμα μπορούμε και δακρύζουμε ierofanti!!!

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ danaos 28/10/2011 11:08:12

            Καλημέρα.
            Δαναέ,ρώτησε η κόρη μου τη γυναίκα μου:
            Γιατί κλαίει ο μπαμπάς μαμά;
            Κάτι θα διάβασε για την Ελλάδα της αποκρίθηκε εκείνη.

  15. ΙΩΝΑΣ2 avatar
    ΙΩΝΑΣ2 28/10/2011 02:09:02

    Μητρος τε και πατρος και των αλλων προγονων απαντων τιμιωτερον εστιν η πατρις....
    Σωκρατης Ελλην Φιλοσοφος
    469πχ-399πχ

    Εις τους χρονους της Επαναστασης ποτε δεν εφοβηθηκα
    ουτε τον Δραμαλη με τους 30000 καβαλαρεους.
    Μονον τον καιρο του ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΟΣ εφοβηθηκα δια την πατριδα μου.
    ...ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΥΣ...
    Κολοκοτρωνης Θεοδωρος
    1770-1843
    Αρχιστρατηγος της Ελληνικης Επαναστασης

    ...Ουδεμιαν σκεψιν δια υποχωρησιν.
    Τελευταια γραμμη αμυνης εδω(ΕΛΑΙΑ-ΚΑΛΠΑΚΙ )
    Αγων μεχρις εσχατων.
    Χαραλαμπος Κατσιμητρος
    Υποστρατηγος
    Διοικητης VIII Μεραρχιας Ηπειρου.
    1886-1962

    ...Ακομα και να περασουν απο πανω μας τα τανκς εμεις εδω θα μεινουμε.
    Και ας μας λιωσουν.
    Δεν θα υποχωρησουμε ,ειμαστε Ελληνες και πολεμαμε για την Ελλαδα.
    Σταυριανακος Σωτηριος
    Λοχαγος ΜΧ
    1941-1974
    Πεσων πολεμωντας στην Μαχη της ΕΛΔΥΚ 16/8/1974


    Μην ξεχασετε την Σημαια να την τοποθετησετε στο μπαλκονι.
    Πειτε και σεις με τον τροπο σας σημερα ενα μεγαλο ΟΧΙ στους προσκυνημενους και στους Νενεκους ετσι για να αισθανονται δικαιωμενοι ο Σωκρατης,ο Θοδωρης ,ο Χαραλαμπος,ο Σωτηρης οτι οι θυσιες τους δεν πηγαν χαμενες.
    Καλον Αγωνα πατριωτες.

  16. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 28/10/2011 13:06:06

    Ιεροφάντη πραγματικά με συγκίνησες! τα λόγια σου μιλήσαν στην καρδιά... μακάρι κι άλλοι με τις τύχες μας στα χέρια τους να'χαν λίγη από την αγάπη σου για την πατρίδα. σ'ευχαριστούμε!

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 28/10/2011 22:40:46

    Καταπληκτική ανάρτηση, απλά καταπληκτική...