#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2010 23:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εικόνες από την πρώτη μέρα του 8ου Συνεδρίου της ΝΔ



Μας άρεσε η λιτότητα του Συνέδριου – επιβεβλημένη άλλωστε σε τέτοιες εποχές. Το συνέδριο έχει οργανωθεί και διεξάγεται χωρίς "φρου -φρου και αρώματα" και κάθε είδους κορδέλες που παραπέμπουν περισσότερο σε επίδειξη μόδας παρά σε πολιτικό και ιδεολογικό συνέδριο ενός κόμματος. Απουσιάζουν η αφισορρύπανση, το κρέμασμα τεράστιων πανό στις κολώνες της ΔΕΗ, καθώς και τα illustration φυλλάδια που συνήθως καταλήγουν στο δρόμο.

Εντυπωσιαστήκαμε επίσης από τους νέους ανθρώπους που φαίνεται πως αναλαμβάνουν δράσεις ευθύνες και υποχρεώσεις σε αυτό το νέο ξεκίνημα. Σε άλλα συνέδρια έπηζε το μάτι σου από γερουσία και παραγοντισμό. Αυτή τη φορά η αίθουσα του TAE KWO DO ήταν γεμάτη νέους ανθρώπους, επιστήμονες, επαγγελματίες, ορεξάτους για δουλειά.

Το στάδιο κατάμεστο. Κοινώς δεν έπεφτε καρφίτσα...



Ένα video για την ιστορία, τις κυβερνήσεις της ΝΔ, καθώς για τις μεγάλες πολιτικές αποφάσεις (ένταξη στην ΕΟΚ) προθέρμανε τους συνέδρους και τους θεατές, για τις ομιλίες.

Καταχειροκροτήθηκε μόλις μπήκε ο Κώστας Καραμανλής – πανζουρλισμός όταν αγκαλιάστηκε με τον Σαμαρά διαψεύδοντας έτσι τους γνωστούς σεναριογράφους.

Έκπληξη οι δυο θέσεις αντιπροέδρων που ανακοίνωσε ο Σαμαράς, οπότε διαψεύδονται και τα σενάρια για τον Δ. Αβραμόπουλο. Σημαντική λεπτομέρεια: οι αντιπρόεδροι θα ορίζονται και θα παύονται από τον πρόεδρο.

Πανζουρλισμός στην αίθουσα όταν ο Αντώνης Σαμαρά είπε «τέρμα τα πριγκιπάτα και οι βαρωνίες»



Η διαδικασία ξεκίνησε με τους χαιρετισμούς των εκπροσώπων των ευρωπαϊκών κομμάτων και ακολούθησε η προβολή βίντεο με την ιστορική διαδρομή της ΝΔ. Το μεγαλύτερο μέρος όμως ήταν αφιερωμένο στον νυν πρόεδρο, στην ανάδειξή του από την λαϊκή βάση του κόμματος και τις ενέργειές του για την δημιουργία της «καινούργιας ΝΔ».

Όσες βόλτες κι αν έκανε δεν εντόπισα κανένα βαρίδι, μεγάλο τουλάχιστον.

Στο συνέδριο συμμετέχουν περίπου 4.300 μέλη εκ των οποίων οι περισσότεροι εξελέγησαν από την βάση του κόμματος. Σε ποσοστό 60% συμμετέχουν για πρώτη φορά στην κορυφαία κομματική διαδικασία.

Η διαδικασία θα ολοκληρωθεί την Κυριακή με την ανάδειξη της νέας Κεντρικής Επιτροπής του κόμματος. Με την ψηφοφορία των συνέδρων θα εκλεγούν περίπου 200 μέλη ενώ συμμετέχουν εξ οφίτσιο οι βουλευτές, δήμαρχοι, νομάρχες κλπ. Συνολικά η ΚΕ θα αριθμεί περί τα 450 άτομα, 100 λιγότερα από την απερχόμενη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/06/2010 23:31:55

    "Αντικαραμανλικός" Φάκτορας-"Καραμανλικός" Προφήτης σημειώσατε 2.
    Χαχαχα

    • Factorx avatar
      Factorx @ Προφήτης 26/06/2010 00:11:37

      Οι Προφήτες, απο Παλαιάς Διαθήκης αρέσκονται στις μηχανιστικές μεταφορές.

      Ηταν εντυπωσιακό πάντως. Τελικά αυτό που θα καταφε΄ρει ο ΓΠΑ με τις επιθέσεις του εναντίον του καραμανλή είναι να προκαλέσει το αίσθημα τιμής της παραταξης και τον εγωισμό της

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Factorx 26/06/2010 00:19:24

        H επιθεση δε γινεται μονο απο το ΓΑΠ αλλα και απο αλλους.
        Δεν εχουμε να θυμομαστε πολλα καλα απο τον Καραμανλη αλλα δεν ειναι μονο θεμα τιμης.Πανω απο ολα ειναι θεμα ποιος φταιει.
        Ολο το κολπο του ΠΑΣΟΚ ειναι να ριξει τα βαρη της κρισης στον Καραμανλη για να απαλλαγει απο το προπατορικο αμαρτημα του της δεκαετιας του 80 που δημιουργησε το χρεος.
        Η ΝΔ δεν υπαρχει περιπτωση να ανακαμψει αν αποδεχθει αυτο το ψευδος.Αυτο πρεπει να το καταλαβει ο Σαμαρας.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Factorx 26/06/2010 02:22:13

        Ο Καραμανλής προσπάθησε να μας τοποθετήσει σε διαφορετικό γεωπολιτικό πλαίσιο, αλλά δεν μπόρεσε να απαλλαγεί από τις κλίκες. Τόσο αυτό το μεγάλο θετικό, όσο και το μεγάλο αρνητικό, βολεύουν πάρα πολύ τον Σαμαρά (τι να κάνει, τι να μην κάνει).

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Factorx 26/06/2010 09:23:33

        @ψυχραιμία: Με τα τεράστια ποσά που αποδεδειγμένα πλέον , ενθυλάκωσαν οι τ.υπουργοί και παρατρεχάμενοι του ΠΑΣΟΚ,όλα τα προηγούμενα χρόνια, καταρρίπτεται αφ΄εαυτού το επιχείρημα του ΓΑΠ ότι για την σημερινή οικονομική κρίση φταίει η κυβέρνηση ΝΔ της προηγούμενης πενταετίας. Ακόμη ότι μέχρι σήμερα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ούτε δραχμή ότι μπήκε σε τσέπη υπουργού της ΝΔ. Αρα, με το απλοϊκό αυτό επιχείρημα και μόνον φαίνεται ότι το ίδιο το ΠΑΣΟΚ -σημερινός κήνσορας της διαφάνειας- υπήρξε η αιτία του κακού.

        Θα έπρεπε όμως ο ΚΚ να μιλήσει, κυρίως για να δώσει στη δημοσιότητα, ΜΟΝΟΝ μια κόλλα χαρτί στην οποία να αναφέρεται τα ποσά που έδωσε η προηγούμενη κυβέρνηση για δανειακές υποχρεώσεις που δημιουργησε η άφρονα πολιτική του ΠΑΣΟΚ, εδώ και 25 χρόνια.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 26/06/2010 01:39:52

      Οι προφήτες, από Παλαιάς Διαθήκης, πέφτουν και καμιά φορά μέσα. Χαχαχα

      • Factorx avatar
        Factorx @ Προφήτης 26/06/2010 01:41:39

        Yew sir

      • Alex avatar
        Alex @ Προφήτης 26/06/2010 11:54:18

        Προφητη μαζι σου χαχαχα....

  2. tiramola avatar
    tiramola 25/06/2010 23:39:27

    Ο Καραμανλής είναι στο πρόγραμμα να μιλήσει?

    • Factorx avatar
      Factorx @ tiramola 26/06/2010 00:32:16

      ΟΧΙ

    • καπελωμα τζι αρ avatar
      καπελωμα τζι αρ @ tiramola 26/06/2010 03:55:43

      μούγκα στη στρούγκα.

      • Alex avatar
        Alex @ καπελωμα τζι αρ 26/06/2010 11:52:59

        Δεν θα μιλησει τωρα και σωστα...προεχει το συνεδριο και η θεμελιωση του νεου ξεκινηματος της Ν.Δ...τυχον παρεμβαση τωρα του Κ.Κ θα δωσει τροφη στους αντιπαλους και στα Μεσα Μαζικης Παραπληροφορησης να στρεψουν τα φωτα αλλου και να πληξουν την εικονα του κομματος, του συνεδριου και του νεου Προεδρου...

  3. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 25/06/2010 23:54:07

    1. Ο Σαμαράς δεν "άδειασε" τον Αβραμόπουλο. Είναι προς τιμή του. Δείχνει ότι έχει μπέσα και τιμά τα μπατζάκια του.
    2. Τα "τζάκια" αρχίζουν και ιδρώνουν!
    3. Για να κερδίσεις τη θέση που θέλεις πρέπει να δουλέψεις.....
    4. Βλέπω εκλογές σύντομα....

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΑΡΚΑΣ 26/06/2010 00:11:56

      Μην διαβαζετε Πρωτο Ψεμμά και Ντοράκια

  4. effie B. avatar
    effie B. 26/06/2010 00:21:55

    Εξαιρετικη ομιλια του Προεδρου, με φοβερο παλμο και παθος, παρασαγγας καλυτερη ρητορικη δεινοτητα συγκρινομενη με τις καλυτερες ρητορικες στιγμες του ΚΚ.
    Φορτισμενοι συγκινησιακα οι συνεδροι με την εισοδο του ΚΚ, σαν αποχαιρετουσαν για παντα το παλιο με τις οποιες αναμνησεις...

    Απο σημερα παμε για αλλα, ωραια , μεγαλα, αληθινα!!!!!!!!!!!!!

  5. lolos avatar
    lolos 26/06/2010 00:26:17

    πισω εχει η αχλάδα την ουρά....

  6. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 26/06/2010 01:11:13

    Σήμερα ο Πρόεδρος μίλησε στις καρδιές όλων των Ελλήνων. Ξεπέρασε τα στενά όρια του κομματάρχη, μίλησε ως ηγέτης έθνους, με συνείδηση του παρελθόντος και με όραμα για το μέλλον της Ελλάδος. Η ώρα που θα γίνει πρωθυπουργός είναι πολύ σύντομη από ότι νομίζει το σύστημα ΠΑΣΟΚ-διαπλοκή!!!

  7. AegeanHawk avatar
    AegeanHawk 26/06/2010 01:25:22

    Αποκλείεται να ξεπεράσει κάποιος πολιτικός σε "κατορθώματα" τον ΓΑΠ. Είναι αξεπέραστος, είναι ο ένας και μοναδικός και έτσι θα μείνει στην πολιτική ιστορία της Ελλάδας.

    Οπότε τα μίνιμουμ να κάνει ο Σαμαράς θα μας φανεί σαν Μεσίας. Χώρια που υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι ο Σαμαράς δεν θα μείνει στα μίνιμουμ.

    Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και η Ελλάδα ποτέ.

  8. panagiotis avatar
    panagiotis 26/06/2010 02:52:33

    ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΟΜΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΙΔΕΩΝ ΚΑΙ ΑΞΙΩΝ...! ΜΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗΣ !
    "Γιατί η Ελλάδα, που την έχουμε στο Νου και στην Καρδιά μας,
    μπορεί να είναι μικρή σε έκταση χώρου,
    αλλά είναι ατέλειωτη σε έκταση χρόνου."
    ΟΜΙΛΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΣΤΟ 8ο Εθνικό Τακτικό Συνέδριο της Νέας Δημοκρατίας

  9. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 26/06/2010 03:05:42

    Ειδα στην ΤΒ πρωτη μουρη Σιουφα, Πετραλια, Ψαρουκλα-Μπενακη, κ.α.. Με αυτους θα κανει ρηξη ο ΑΣ; Χλωμο εως πολυ χλωμο

  10. Dromeas1 avatar
    Dromeas1 26/06/2010 04:43:21

    εχει πολυ δρομο το κομμα να διανυσει.Υπαρχει αναγκη να αναδειχτουν εντελως νεα στελεχη αποκομενα απο το παρελθον -πραγμα δυσκολο.Οσο σκεφτεσαι πως να κυβερνησεις αμεσα τοσο πιο αμοραλιστης και επιπολαιος γινεσαι.Υπομονη...

  11. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 26/06/2010 09:15:14

    Στη σημερινή πρωϊνή του εκπομπή το ΜΕΓΚΑ και αναφερόμενος ο ρεπόρτερ στα του Συνεδρίου της ΝΔ, επεσήμανε το ενθουσιώδες κλίμα για Σαμαρά-Καραμανλή και ακόμη ότι όταν στο βίντεο το σχετικό με τις κυβερνήσεις και του πρωθυπουργόύς της ΝΔ έγινε αναφορά στον Κ.Μητσοτάκη "χειροκρότησαν τρείς άνθρωποι, τους οποίους οι υπόλοιποι γύρισαν να τους κοιτάξουν με απορία" τόνισε χαρακτηριστικά ο Γ.Σαραντάκος. Είπε ακόμη ότι "το Συνέδριο το πήρε ο Σαμαράς, αδιαμφισβήτητα".

    Και όλα αυτά στο ΜΕΓΚΑ.

    • Dimi avatar
      Dimi @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 26/06/2010 10:59:56

      @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ

      Προφανώς, το mega, ενημερώθηκε γιά τη Νέα Εποχή, τον Παλμό και τη Ζωντάνια! από τον κ. Ξυνίδη, ο οποίος παρίστατο ως εκπρόπωπος του ΠΑΣΟΚ, το 8ο Εθνικό Τακτικό Συνέδριο της Νέας Δημοκρατίας.

  12. Factorx avatar
    Factorx 26/06/2010 10:38:33

    Το ξέχασα: Στο βίντεο με μτην ιστορία της ΝΔ χειροκροτήθηκαν όλοι οι πρώην Αρχηγοί ακόμα και ο Έβερτ... με εξαίρεση τον Μητσοτάκη που δεν χειροκρότησε κανείς σχεδόν όταν το έδειχνε το βίντεο

  13. κοινη λογικη avatar
    κοινη λογικη 26/06/2010 15:11:46

    Τη λιτότητα με τα videowalls δεν την είδαμε ακριβώς. Αλήθεια δε, σε ποιον ανέθεσαν τις υποδομές του Συνεδρίου? στους ίδιους τους "παλιούς"?
    Συγνώμη που θα χαλάσω και λίγο τον ενθουσιασμό, αλλά το πλάνο με τους νέους πίσω και γύρω από τον αρχηγό είναι παλιό, πολύ παλιό...και Ομπάμα και ΓΑΠ έχει παίξει
    Κατα τα λοιπά, όταν ο Καραμανλης "φίλησε" το Σαμαρά, δεν τον κοίταζε. Δείτε τα κοντινά και θα καταλάβετε.
    Και κάτι τελευταίο, ο Σαμαράς είναι αρχηγός της ΝΔ 7 μήνες. Ούτε αντιπολίτευση έχουμε δει ακόμα, ούτε χρήσιμες και κρίσιμες αλλαγές, κι αυτό είναι κακό και για τον ίδιο και για την παράταξη. Στο Συνέδριο πάνε οι Κομματικοί, δεν πάνε οι ψηφοφόροι ή οι εν δυνάμει ψηφοφόροι, οπότε το "δεν έπεφτε καρφίτσα" ήταν απολύτως αναμενόμενο και δεδομένο.
    Ο Σαμαράς πρέπει επιτέλους να σταματήσει τις μεγαλοστομίες.

    Πρέπει να καθαρίσει το Κόμμα επιτέλους. Γιατί ο Καραμανλής ΕΧΕΙ ευθύνες για το κατάντημα της ΝΔ με το -11% στις εκλογές, για τις λαμογιές, για τα Βατοπαίδια, κοκ. Πρωτίστως αυτός, και η δήθεν εξιλέωση "για το θετικό έργο" δείχνει ότι κάτι, κάπως, κάπου και με κάποιο τρόπο "τα βρήκαν" ενδεχομένως....
    Πρέπει να βγει στον κόσμο με πρόταση συγκεκριμένη και εφικτή. Να αδειάσει (αν μπορεί και θέλει) τον παλιό του συγκάτοικο και να δώσει την ελπίδα που ευαγγελίζεται στον Πολίτη. Αλλιώς....