#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2010 22:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εικόνα πραγματικής ανατροπής - πέφτει κατακόρυφα το ΠΑΣΟΚ



Με ενσωμάτωση του 15,3 % των στοιχείων της Επικράτειας απο το υπουργείο Εσωτερικών η ΝΔ βρίσκεται στο 34,6 % και το ΠΑΣΟΚ στο  35,3 % (πτώση 8,6%).

Σε ένα χρόνο μόνο ο Σαμαράς....

(κλικ για να μεγεθύνετε τον πίνακα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/11/2010 22:52:30

    Πολιτικό συμπέρασμα δεύτερο :
    για να φέρεσαι σαν Ανδρέας πρέπει να είσαι Ανδρέας.

    **
    Τα δραματικά διλήμματα τα βάζεις όταν έχεις την ικανότητα, αλλά υπάρχει και το πραγματικό πολιτικό υπόβαθρο, να τα περάσεις στην κοινωνία.
    Από κληρονόμο και δοτό δε λέει.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 07/11/2010 23:11:09

      Ήταν λες και τον είχε πάρει τηλέφωνο ο Στρος Καν και τον είχε ξεχέσει

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 07/11/2010 23:14:22

        και μαυρισμενος ηταν.. σολαριουμ εκανε !!!
        Μπλοφες του xxxxxx ο ΓΑΠ. Περιμενω δηλωσεις Παγκαλου.. μεσα απο το τζακι..

        ΠΠ

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/11/2010 00:09:11

          άστον αυτόν.... παρηγορεί το στεφάνι του...

          • Tassos avatar
            Tassos @ vardarskian 08/11/2010 00:25:38

            γιατί, δεν βγαίνει?

          • ΑΡΚΑΣ avatar
            ΑΡΚΑΣ @ Tassos 08/11/2010 00:28:53

            Όχι, βγαίνει ο Φιλίππου....

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Προφήτης 07/11/2010 23:15:58

      Είναι θέμα χρόνου πλέον...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Προφήτης 07/11/2010 23:19:49

      Φαντασου ρε Προφητη τι εχουμε ν ακουσουμε με την ανακοινωση του ελλειματος, την επισκεψη της τροικας. Θα φερθουμε πατριωτικα? χαχααα
      Τελικα ο Αριστοφανης δεν ειχε πολυ χιουμορ... αν ζουσε σημερα θα ειμασταν Κωλιγουντ.

      ΠΠ

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/11/2010 00:26:38

        Κωλογουντ....

  2. The Saint avatar
    The Saint 07/11/2010 23:03:14

    Ξεκάθαρα φαίνεται ότι ότι το σύνολο του ποσοστού που χάνει το ΠΑΣΟΚ μοιράζεται σε ΝΔ και ΚΚΕ. Αυτό που με ενοχλεί, είναι ότι το ποσοστό αυτό κυμαίνεται μέσες άκρες σε αυτό που αποκαλουμε σε κάθε εκλογική αναμέτρηση "ποσοστο αναποφασιστων".
    Τα ΠΑΣΟΚΟμμε έχουν κάνει πολυ καλη δουλειά με την στοχευμένη προπαγάνδα τους... φανταστήτε να μην την έκαναν κιόλας...
    Αλλα, συντροφοι συμπαθάτε με, με τόσα και τόσα που έχουν γίνει τον τελευταίο χρόνο, δεν μπορώ να δηλώνω ευχαριστημένος...
    Το γιατι συμβαίνει αυτό, επιτρέψτε μου να το αναλυσω όταν καταγιάσει ο "κουρνιαχτός"

    • The Saint avatar
      The Saint @ The Saint 07/11/2010 23:05:44

      Η "τιμωρία" του ΛΑΟΣ κυρίως, και του ΣΥΡΙΖΑ δευτερευόντως είναι επισης εμφανής...

  3. γιαννης avatar
    γιαννης 07/11/2010 23:06:17

    Σωστη αναλυση, πεφτει το ΠΑΣΟΚ. Αλλα ανοδο της ΝΔ δεν εχουμε ακομα. Σε ενα χρονο μεσα ΜΟΝΟ ο ΓΑΠ θα μπορουσε τετοια πτωση

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/11/2010 23:15:04

    Πάνε να καρπωθούν την αποχή, στο μήνυμά του μίλησε για τους απέχοντες.
    Θα τρελαθούμε μ αυτούς.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 07/11/2010 23:16:53

      Η κορη μου στο 15μελες καλυτερα τα λεει.. τι ψαχνεις με τον κωλοτουμπα. Δεν εχει καταλαβει τπτ. ακομη.

      ΠΠ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/11/2010 23:18:32

        Διάβασε το άρθρο του Γιανναρά σήμερα.

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ αλλενάκι 07/11/2010 23:24:01

          Καταπέλτης ο Γιανναράς γράφει ανάμεσα σε άλλα:
          "Κάθε τηλεοπτική εμφάνιση
          του σημερινού Ελληνα πρωθυπουργού φοβίζει
          (τους οξυδερκέστερους τους πανικοβάλλει). "
          kathimerini gr

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 07/11/2010 23:17:08

      έκανε λες και οι απέχοντες είναι όλοι δικοί τους

    • The Saint avatar
      The Saint @ αλλενάκι 07/11/2010 23:17:48

      Αλλενακι, ΟΛΟΙ νικητές θα είναι σε αυτην την "αναμέτρηση". Οπως σε κάθε εκλογικη αναμέτρηση βεβαια... (Με εξαίρεση , αυτην την περισυνή των βουλευτικών, γιά τη ΝΔ...)

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ The Saint 07/11/2010 23:20:04

        Προς το παρόν ο μόνος καθαρός νικητής γιατί μίλησε σταθερά αντιμνημονιακό λόγο είναι το ΚΚΕ πάντως.
        Το αναγνωρίζουν όλοι.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ αλλενάκι 07/11/2010 23:21:41

          Δεν είναι μόνο τα λόγια αλλά και οι πράξεις.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κάποιος 07/11/2010 23:26:27

            Δεν αντιλέγω, συνεπείς.
            Τουλάχιστον με αυτούς ξέρεις ότι ότι λένε αυτό είναι.
            Δεν παρασύρονται εύκολα ούτε αλλάζουν θέσεις ανεμοδούρια.
            [μονολιθικότητα γαρ... ]

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/11/2010 23:16:22

    Β Αιγαίο πέρασε μπροστά ο Βογιατζής οπότε 7-6 ...προς το παρόν και είναι η πρώτη φορά που δεν δίνει και τους ψήφους το ΥΠΕΣ.

  6. γιωργος avatar
    γιωργος 07/11/2010 23:22:47

    ΜΕΓΑΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.ΟΙ ΓΚΑΙΜΠΕΛΙΣΚΟΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΑΡΑΓΕ;;
    ΕΠΕΣΕ ΔΡΑΜΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΛΛΑ Η ΝΔ ΔΕΝ ΑΝΕΒΗΚΕ!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ.ΔΕΝ ΕΠΕΙΣΕ ΑΚΟΜΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.
    ΤΟ ΛΑΟΣ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΤΟΥ ΨΗΦΟ.ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ ΤΗ ΓΩΝΙΑ.
    ΚΚΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΟΔΟΣ.

  7. oxoxo avatar
    oxoxo 07/11/2010 23:38:35

    ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  8. vardarskian avatar
    vardarskian 07/11/2010 23:51:18

    η ΝΔ μπορεί να μην ανέβασε ποσοστά,
    τα ποσοστά αυτά όμως είναι ΟΛΑ του Αντώνη!
    Κι είναι η καλύτερη μαγιά!

  9. gdp77 avatar
    gdp77 08/11/2010 00:03:58

    Κάποιο μέχρι τώρα τον έλεγαν GAP. Κάποιοι άλλοι Jeffrey. Από 'δω και πέρα γίνεται γνωστός με το προσωνύμιο "κωλοτούμπας" .

    Ξυπνήστε Έλληνες!

  10. Χαράλαμπος avatar
    Χαράλαμπος 08/11/2010 00:07:07

    Όλοι μιλάνε για την αποχή. Το 9% (από 2,5%) των άκυρων-λευκών, κανένας δεν το βλέπει; Τέταρτο κόμμα είναι...

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/11/2010 00:11:29

    Παιδιά, για αθροίστε μόνοι σας τους ψήφους ΝΔ - ΠΑΣΟΚ. Η ΝΔ Προηγείται! Μην ακούτε τα μπομποκάναλα.

  12. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/11/2010 00:37:03

    ΑΛΤΕΡ: Στο 1,1 η διαφορά υπέρ ΠΑΣΟΚ(;)

  13. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 08/11/2010 00:56:52

    Το αποτέλεσμα για την Ν.Δ. ειναι ενθαρυντικό. Οταν το 10,5 γίνεται 1,5 μέσα σε 13 μήνες δεν ειναι και ασχημα λαμβάνοντας υποψη την αντιμιντιακή αντιμετώπιση και τα κλαδέματα της Θεοδωρας.
    Προφανως αν στην Αττικη ειχε γινει μια καλυτερη επιλογή και το 20,3 ήταν έστω 25% τότε δεν θα μιλάγαμε για 34,6 αλλά για 36%, με το ΠΑΣΟΚ να πηγαίνει στο 33,8 με 34%!
    Ισως ομως να είναι καλύτερα ετσι αφού οι εκλογές δεν θα ητανε το καλύτερο για την χώρα τώρα και η Ν.Δ. δεν έχει δέσει ακόμα... Και επειδή δεν θα αργήσουν να έλθουν ουτως ή αλλως, κάθε ημέρα που περνάει θα ειναι προς όφελος της Ν.Δ.

  14. blue nile avatar
    blue nile 08/11/2010 03:01:15

    Ζούμε μεγάλες στιγμές.
    Ο Αντώνης Σαμαράς προβάρει το πρωθυπουργικό κουστούμι.
    Παρέλαβε ένα κόμμα απαξιωμένο, διαλυμένο έρμαιο στις διαθέσεις των νταβατζήδων της διαπλοκής και των πράσινων αμοραλιστών ενώ ο ίδιος ήταν εκτεθειμένος σε εχθρικότατο περιβάλλον που το καθόριζαν η κάθε Τρέμη και ο Χατζηνικολάκης. Δε μπορώ να ξεχάσω την αστεία Σπυράκη να μπουρδολογεί ειρωνικά ότι ο Σαμαράς δίνει μεγάλο αγώνα ώστε η ΝΔ να πάρει στις αυτοδιοικητικές ποσοστό έστω και 0,1% παραπάνω από τις βουλευτικές, υπονοώντας σαφώς ότι ενδέχεται περίπτωση μείωσης εκλογικών ποσοστών για τη ΝΔ. Κόντεψα να σπάσω την οθόνη πριν από λίγο όταν ο Τσίμας μετά τις δηλώσεις του Σαμαρά τον έμεμπτε γιατί επέδειξε τάχα πιο πανηγυρικό ύφος από ότι επέτρεπε η μεγάλη αποχή. Για την ίδια αποχή που ο μυστακιοφόρος γλειώδης τσακανογλύφτης και οι λοιποί σφουγγοκωλάριοι του μεγκάλου καναλιού πάλαιψαν με όλες τους τις δυνάμεις εξισώνοντας τους τίμιους με τους άτιμους τους ικανούς από τους ανίκανους, μόνο και μόνο για να καταφέρουν τους ψηφοφόρους να αποδοκιμάσουν το μνημόνιο μέσω της αποχής και όχι ψηφίζοντας αντίθετα.
    Και καλά οι γκαιμπελίσκοι των ΜΜΕ παλεύουν για τους παχυλούς μισθούς τους συνάμα με τον κτηνώδη πλουτισμό των αφεντικών τους και γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τη δημοσιογραφική δεοντολογία, η κάθε μυρωδιά όπως ο Άρης ή ο κάθε ολίγιστος όπως ο Χατζηδάκης, που όσο κράτησε η προεκλογική περίοδος απουσίαζαν σε διακοπές διαρκείας με ποιο δικαίωμα βγαίνουν στα κανάλια? Να πούνε τι οι κομπλεξικοί? που ούτε μια δήλωση υποστήριξης του Κικίλια δεν βρήκαν να κάνουν ούτε ενεργοποίησαν τον παραμικρό υποστηρικτικό μηχανισμό.
    Ο Σαμαράς κατάφερε να ξεσηκώσει 800000 κόσμο να συμμετέχουν στην ενδοκομματική εκλογή μερικούς μήνες μόνο μετά ένα ολέθριο εκλογικό αποτέλεσμα.
    Μέσα σε ένα χρόνο πάλαιψε εξωτερικούς και εσωτερικούς αντιπάλους καθαρίζοντας την κόπρο του Αυγεία ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει μια διαφορά της τάξης του 10%.
    Είναι σίγουρο πλέον ότι πιο σύντομα από ότι φανταζόμαστε θα είναι πρωθυπουργός σχεδιάζοντας και υλοποιώντας ένα καλύτερο αύριο για τον τόπο.
    Καλή του δύναμη !

  15. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 08/11/2010 03:02:49

    απο άλλο σημείο του web, φίλος έγραψε το εξής (δεν μπορώ φυσικά να το διασταυρώσω)

    "exoume ena pakistano sto ergostassio sto sximatari pou mas elege oti dwsane se osous pakistanous exoune xartia apo 50e na pane na psifisoun"

  16. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 08/11/2010 03:11:21

    μετά από τόσα σκληρά και επώδυνα μέτρα που πήρε το ΠΑΣΟΚ, οι περισσότεροι από εσάς περιμέναν όχι απλώς να πέσει, αλλά να καταρρεύσει σε αυτές τις εκλογές......ασφαλώς και έχασε δυνάμεις.......αλλά είναι το φαβορί στην περιφέρεια Αττικής και έχει ανέλπιστα πολύ καλό ποσοστό ο κύριος Τατούλης με την στήριξή του στην περιφέρεια Πελοποννήσου.......

    Ας μιλήσουμε για την ΝΔ...πάει πολύ καλά στην περιφέρεια Μακεδονίας & Θράκης και την διεκδικεί με αξιώσεις.....δεν θεωρώ επιτυχία που μπήκε ο κύριος Κικίλιας στον δεύτερο γύρο, παρόλο που δεν το περίμενα.....αντίθετα βλέπω το 20% και σκέφτομαι :

    -στις εκλογές του 2009 η ΝΔ, που συγκέντρωσε συνολικά μικρό ποσοστό πανελλαδικά, πήρε 27% στην περιφέρεια Αττικής.
    Δηλαδή έχει και αυτή μια σημαντική φθορά - έχασε γύρω στο 7% της δύναμής της στην μεγαλύτερη.

    Για να μην μιλήσουμε για την Κρήτη, όπου το "Βατερλώ" είναι δεδομάνο.....η "ανύπαρκτη" και "λίγη" κυρία Μπακογιάννη (όπως την αποκαλείτε) σας νίκησε "κατά κράτος"!!!!!!!!!!!!!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ δαιμονάκι 08/11/2010 03:32:44

      Που είναι η σίγουρη για το ΠΑΣΟΚ Πελοπόννησος?, η Ανατ. Μακεδονία που είχε κλειδώσει? ο Κικίλιας που ήταν τελειωμένος?
      Καληνύχτα δαιμονάκι

  17. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 08/11/2010 03:29:00

    0,05% η διαφορά στην Ανατ, Μακ-Θράκη 1,15% στην Πελοπόννησο

  18. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 08/11/2010 03:41:54

    0,27 ή 450 ψήφοι διαφορά στην Αν. Μακ-Θράκη, κάτω από 1% η διαφόρά υπέρ Τατούλη

  19. zackii avatar
    zackii 08/11/2010 07:12:29

    Τελικά δεν ξέρω τι μυαλό κουβαλάνε αυτοί που δεν ψηφίζουν. Από τη μιά δηλώνουν αηδιασμένοι από την πολιτική και τα κομματόσκυλα, και από την άλλη μη πηγαίνοντας να ψηφίσουν δίνουν τη δυνατότητα σε αυτούς που αποδοκιμάζουν να καθορίσουν το μέλλον τους. Δεν έχουν ακόμα καταλάβει ότι η αποχή είναι βούτυρο στο ψωμί κυρίως των κυβερνώντων, γιατί οι απέχοντες στην πλειοψηφία τους θα τους μαύριζαν.
    Επίσης θεωρώ ότι οι περισσότεροι απέχοντες είναι ψηφοφόροι της ΝΔ, και εδώ φαίνεται η ζημιά που προκάλεσε η λιποταξία του ΚΚ. Έως και την τελευταία στιγμή πριν τις εκλογές δεν βγήκε να πει δυό κουβέντες να στηρίξει το κόμμα του, αλλά αντί τούτου άρχισε τις διφορούμενες κοτσάνες αβαντάροντας το ΓΑΠ -πικραμένος προφανώς από τη συνέντευξη Σαμαρά. Σήμερα πρέπει να ντρέπεται.

  20. δημητρης avatar
    δημητρης 08/11/2010 08:57:13

    ΤΙ ΔΙΝΕΙΣ Κε ΣΑΜΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΚΚΙΝΟΥΣ ΨΗΦΟΥΣ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ;
    ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ

  21. Aggelos avatar
    Aggelos 08/11/2010 10:05:12

    "Δεν αντιλέγω, συνεπείς.
    Τουλάχιστον με αυτούς ξέρεις ότι ότι λένε αυτό είναι.
    Δεν παρασύρονται εύκολα ούτε αλλάζουν θέσεις ανεμοδούρια.
    [μονολιθικότητα γαρ... ]"

    ο Παγκαλος ,Τρεμη κλπ πασοκοσκυλοι πρωην κΚΕ ειναι..

    το ΚΚΕ στα λογια πολεμαει το μνημονιο,,στην πραξη στηριζε μι ζωη το πασοκ..και εριχνε την κακια δεξια,,

    ασε..

  22. 11888 avatar
    11888 08/11/2010 10:57:48

    Δε μπορω να καταλαβω να καταλαβω γιατι ο κοσμος απεχει.Η αστικη "δημοκρατια" μας μπορει να μπαζει απο παντου αλλα για την ωρα δεν φαινεται αλλη λυση στον οριζοντα .Προσωπικα θα ηθελα ενα αμεσοδημοκρατικο συστημα που θα αντικαθιστουσε την σημερινη ολιγαρχια αλλα με τετοια αποχη δεν προκειται να αλλαξει τιποτα.Ο καλυτερος τροπος διαμαρτυριας για καποιον που τα εχει σιχαθει ολα(μεταξυ αυτων και εγω)ειναι το λευκο ή το ακυρο που προσμετραται στα τελικα ποσοστα.Θα ειμουν πολυ περιεργος να δω και να ακουσω τις αντιδρασεις των κομματων σε περιπτωση που τα λευκα/ακυρα καταλαμβαναν το 30% και τα δικα τους ποσοστα επιαναν πατο(οπως και στην πραγματικοτητα συμβαινει).

  23. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 08/11/2010 12:22:43

    @ Μικρός Οδυσσέας...αν θεωρείς ότι στην χρονική περίοδο που οι πολίτες δυσανασχετούν με το Μνημόνιο και πιέζονται από την οικονομική κρίση, το 20,5% της ΝΔ στην μεγαλύτερη περιφέρεια της χώρας, είναι επιτυχία, πάω πάσο!!!!!!!!!