16/04/2009 12:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Εικόνα διάλυσης» στην εξωτερική πολιτική

«Πολύ εποικοδομητική» χαρακτήρισε ο Μεχμέτ Αλί Ταλάτ τη συνάντηση, διαρκείας 30 λεπτών, που είχε χθες το βράδυ με τη Χίλαρι Κλίντον, στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ. Σύμφωνα με δηλώσεις του, ο Τουρκοκύπριος ηγέτης ζήτησε μεγαλύτερη εμπλοκή των Ηνωμένων Πολιτειών στις προσπάθειες λύσης του Κυπριακού, με διορισμό ακόμα και ειδικού συντονιστή. Παραπονέθηκε επίσης για τη συνεχιζόμενη «απομόνωση των Τουρκοκυπρίων», παρά το γεγονός ότι αποδέχθηκαν το 2004 το σχέδιο Ανάν.

Η επίσημη Ελλάδα δεν ασχολείται βεβαίως με τέτοια ζητήματα. Όπως αναφέρουν καλά πληροφορημένες διπλωματικές πηγές το υπουργείο Εξωτερικών παρουσιάζει τον τελευταίο καιρό «εικόνα διάλυσης».  Οι μοναδικές συσκέψεις που γίνονται αφορούν σε θέματα επικοινωνίας, δηλαδή προβολής της υπουργού. Μετά τη σαρωτική επίσκεψη Ομπάμα στην Τουρκία και εν αναμονή εξελίξεων στο σκοπιανό και στο κυπριακό, η πολιτική ηγεσία του υπουργείου ενδιαφέρεται να εξετάσει ιδέες, να ανταλλάξει απόψεις με αρμόδιους υπηρεσιακούς παράγοντες και να καταστρώσει σχέδια και στρατηγικές.

Η κ. Ντόρα Μπακογιάννη συμπεριφέρεται ως απερχόμενη ΥΠΕΞ και η αλήθεια είναι ότι έτσι την αντιμετωπίζουν και οι ξένοι συνομιλητές της, που γνωρίζουν τη ρευστότητα της ελληνικής πολιτικής κατάστασης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daris avatar
    daris 16/04/2009 12:27:10

    Παντα συμπεριφεροταν "ως απερχόμενη ΥΠΕΞ" αφου αλλου ειχε το μυαλο της και την σκεψη της.
    Η Ελλαδα τι φταιει...

  2. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 16/04/2009 12:36:57

    Και πιό πριν ως απερχόμενη δήμαρχος...

    Γιατί τα μέσα δεν την κριτικάρουν και οι εθνικοι γελωτοποιοί δεν την σατυρίζουν;

    Πάντως ΥΠΕΞ του Ισραήλ θα παραμείνει και κατά και μετά την πρωθυπουργία της νομίζω!

  3. kanis avatar
    kanis 16/04/2009 12:38:09

    Οι φήμες που κυκλοφορούν, ότι προετοιμάζεται για την αντιπροεδρία της ΕΕ, έχουν βάση; Η, μήπως είναι αντίστοιχες με εκείνες, που θέλανε τον Σημίτη, να αναλαμβάνει την προεδρία της ΕΕ;

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/04/2009 14:11:46

    για να μείνουμε στο πνεύμα των ημερών ... εδώ ταιριάζει το: ορισμένοι πράγματι δεν έχουν το θεό τους ...

  5. kanaris avatar
    kanaris 16/04/2009 14:44:15

    Προχθες στην ΠΓΔΜ τα τηλεοπικα καναλια διεκοψαν το προγραμμα τους για ενα εκτακτο δελτιο ειδησεων : Ο πρεσβης μας στις ΗΠΑ δηλωσε/δηλωνε οτι η Ελλαδα δεν θα ειχε κανενα προβλημα η ΠΓΔΜ να ονομασθει"Δημοκρατια της Βορειας Μακεδονιας".Το ¨"ωραιο¨" ειναι οτι κανεις απο το Υπουργειο Εξωτερικων δεν το σχολιασε ενω αντιθετα τους ενοχλησε η ταξιδιωτικη οδηγια της ΠΓΔΜ,λες και εχουν αδικο με τα οσα συμβαινουν στην Πατριδα μας τελευταια.Μου διδεται η εντυπωση οτι το Υπουργειο εχει δωθει στην Ντορα Μητσοτακη-Μπακογιαννη-Κουβελου για τις Δημοσιες σχεσεις της.Τι να παρειμενει κανεις οταν βαζει τον γυιο της συμβουλο και αυτος αντικαθισταται απο τον γυιο του Μανουσου?? Εχουν πειρα αυτα τα παιδια?? Καλη Ανασταση!

  6. M avatar
    M 16/04/2009 16:20:09

    kanaris είπε:

    >>Προχθες στην ΠΓΔΜ τα τηλεοπικα καναλια διεκοψαν το προγραμμα τους για ενα εκτακτο δελτιο ειδησεων : Ο πρεσβης μας στις ΗΠΑ δηλωσε/δηλωνε οτι η Ελλαδα δεν θα ειχε κανενα προβλημα η ΠΓΔΜ να ονομασθει”Δημοκρατια της Βορειας Μακεδονιας”.>>

    Τι βόμβα είναι αυτή πάλι;!;
    Αυτό είναι ΤΟ θέμα!!!

    Και οι δικοί μας ασχολούνται με τον Παυλίδη!
    Επίτηδες το κάνουν. Δεν θέλουν να ξέρουμε!
    Θα περίμενε κανείς τουλάχιστον από κάποιες εφημερίδες που είναι στο "αντι-μπακογιάννη" pay roll να το αναφέρουν.
    Τι γίνεται; Μιλάμε για την ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΓΗ!!!



    Μπήκα στην ΓΓ Ενημέρωσης και όντως το Γ. Τύπου μας στα Σκόπια το επιβεβαιώνει. Το περίεργο είναι ότι το Γ.Τ. της πρεσβείας μας στην Ουάσινγτον δεν αναφέρει τίποτα για το σχετικό θέμα, ούτε καν την ομιλία του πρέσβη Μαλλιά... (!!!)

    Γ.Τ. ΣΚΟΠΙΩΝ, 15/04/2009:

    Η ομιλία που εκφώνησε ο Έλληνας Πρέσβης στις ΗΠΑ, κ. Αλέξανδρος Μαλλιάς στο πλαίσιο της Διάσκεψης με θέμα «Ολοκληρώνοντας την αποστολή της Αμερικής στα Βαλκάνια» που πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Στρατηγικών και Διεθνών Σπουδών στην Ουάσιγκτον σχετικά με το ζήτημα της ονομασίας απασχολεί το σύνολο των ΜΜΕ της ΠΓΔΜ.

    Οι σχετικές χθεσινοβραδινές αναφορές των τ/σ της ΠΓΔΜ έφεραν τους εξής τίτλους:

    AlfaTVSkopje: «Για την Ελλάδα το 'Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας' αποτελεί καλή λύση» - Στο σχετικό ρεπορτάζ ελέχθη ότι η Ελλάδα απεκάλυψε δημόσια ότι θεωρεί την τελευταία πρόταση του κ. Μάθιου Νίμιτς, που κατατέθηκε πριν έξι (6) μήνες και η οποία εμπεριείχε το όνομα «Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας», ως αποδεκτή λύση. Το μήνυμα απέστειλε ο Έλληνας Πρέσβης στις ΗΠΑ, κ. Μαλλιάς, από το Κέντρο Στρατηγικών και Διεθνών Σπουδών στην Ουάσιγκτον. «Πιστεύουμε ότι το τελευταίο πακέτο ιδεών του κ. Μάθιου Νίμιτς, βάσει της εισηγηθείσας πρότασης: «Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας», αποτελεί καλή βάση για διαπραγματεύσεις και επιτρέψτε μου να προσθέσω ότι αυτό θα μπορούσε να οδηγήσει σε λύση», δήλωσε, μεταξύ άλλων, ο κ. Μαλλιάς. Οι συγκεκριμένες δηλώσεις του κ. Μαλλιά αποτελούν επιβεβαίωση των μηνυμάτων που η Κυβέρνηση στην Αθήνα απέστελνε κατά τους προηγούμενους μήνες δια διπλωματικών διαύλων, ότι δηλαδή αντιμετωπίζει θετικά τις τελευταίες ιδέες του ειδικού διαμεσολαβητή, όπου ο κ. Νίμιτς προτείνει το όνομα «Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας» για ευρεία χρήση και διττές λύσεις για τη γλώσσα και την ιθαγένεια: 'μακεδονική', αλλά και παράλληλη δυνατότητα για προσδιορισμό τους ως γλώσσα και ιθαγένεια της «Δημοκρατίας της Βόρειας Μακεδονίας».

    Kanal5: «Η Ελλάδα στην τελευταία πρόταση του Μάθιου Νίμιτς διαβλέπει λύση του προβλήματος» - Στο σχετικό ρεπορτάζ ειπώθηκε ότι η Ελλάδα στην τελευταία πρόταση του κ. Μάθιου Νίμιτς: «Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας» διαβλέπει καλή πρόταση που μπορεί να οδηγήσει στη λύση, εκτίμησε ο κ. Μαλλιάς.

    A1: «Το «Βόρεια Μακεδονία» αποδεκτό για την Ελλάδα» - Στο σχετικό ρεπορτάζ ειπώθηκε ότι το «Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας», η τελευταία πρόταση του κ. Νίμιτς, είναι αποδεκτή λύση για την Ελλάδα στη διένεξη για το όνομα, δήλωσε προχθές το βράδυ ο Έλληνας Πρέσβης στην Ουάσιγκτον, κ. Μαλλιάς. «Η επίσημη Αθήνα τίθεται υπέρ της ονομασίας 'Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας', δήλωσε ο Έλληνας Πρέσβης στις ΗΠΑ.

    Sitel: «Μάχη για την ονομασία σε αμερικανικό πεδίο / Η Ελλάδα επανέρχεται στο 'Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας'' ως λύση στη διένεξη για το όνομα» - Η Ελλάδα επαναφέρει στο τραπέζι την τελευταία πρόταση του κ. Νίμιτς: 'Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας' ως αποδεκτή λύση για την επίσημη Αθήνα. Μετά από μακρά περίοδο σιωπής σχετικά με τις διαπραγματεύσεις, συνοδευόμενη μόνον από σχόλια του κ. Καραμανλή και της κας Μπακογιάννη περί μη εποικοδομητικής στάσης των Σκοπίων και πολλών ιστορικών αναπολήσεων, ο Έλληνας Πρέσβης στην Ουάσιγκτον αναβίωσε την οκτωβριανή πρόταση του κ. Νίμιτς, ειπώθηκε στο σχετικό ρεπορτάζ.

    Όσον αφορά στον σημερινό Τύπο της ΠΓΔΜ, τα σχετικά δημοσιεύματα φέρουν τους εξής τίτλους:

    Nova Makedonija: «Το 'Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας' δύναται να μας οδηγήσει στη λύση της διένεξης / Αυτό ειπώθηκε από τον Έλληνα Πρέσβη στην Ουάσιγκτον, Αλέξανδρο Μαλλιά, ο οποίος τόνισε ότι η τελευταία πρόταση του Νίμιτς αποτελεί καλή βάση για διαπραγματεύσεις»,

    Dnevnik: «Η επίσημη Αθήνα αποδέχεται το 'Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας' / Τη θέση αυτή παρουσίασε ο Πρέσβης Μαλλιάς προχθές σε διάσκεψη στην Ουάσιγκτον, ενώ ο ομόλογός του Γιόλεβσκι τόνισε ότι η Ελλάδα προχωρεί όλο και πιο μακριά με τα αιτήματά της»,

    Utrinski Vesnik: «Λύση - Όνομα / Το 'Βόρεια Δημοκρατία της Μακεδονίας' αποτελεί καλή λύση, εκτίμησε ο Αλέξανδρος Μαλλιάς» στο πρωτοσέλιδο της ε/φ, ενώ στις εσωτερικές σελίδες: «Η Αθήνα τάσσεται υπέρ του 'Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας'»,

    Vest: «Ο Έλληνας Πρέσβης στις ΗΠΑ, Αλέξανδρος Μαλλιάς, ισχυρίζεται ότι το Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας αποτελεί καλή πρόταση για την Ελλάδα»,

    Vreme: «Η τελευταία πρόταση του Νίμιτς αποδεκτή για την Αθήνα / Αρεστό στον νότιο γείτονα το Βόρεια»,

    Vecer: «Μαλλιάς, Έλληνας Πρέσβης στην Ουάσιγκτον / 'Δημοκρατία της Βόρειας Μακεδονίας': Επιτέλους καλή πρόταση».


    Σημειώνουμε ότι στα σχετικά δημοσιεύματα των ε/φ Vest και Utrinski Vesnik αναφέρεται ότι εχθές κυβερνητικές πηγές της ΠΓΔΜ αντέδρασαν στις συγκεκριμένες δηλώσεις του κ. Μαλλιά, δηλώνοντας ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει επίσημη πρόταση από τον ειδικό διαμεσολαβητή, κ. Μάθιου Νίμιτς. Οι ίδιες πηγές ισχυρίστηκαν ότι είναι αναγκαίο να εντοπιστεί η ουσία του προβλήματος, διότι ο κ. Μαλλιάς μιλά μόνον για το όνομα και από αυτό δεν δύναται να αντιληφθεί κανείς ολόκληρο το πακέτο, πρωτίστως όσον αφορά στη χρήση του όρου 'μακεδονικός' τον οποίο η Ελλάδα διαρκώς τον θέτει ως πρόβλημα.

    ************************************


    Μην περιμένουμε να αλλάξει η πολιτική μας αν δεν αλλάξει το επίπεδο και η ποιότητα ενημέρωσης από τα ίδια μας τα ΜΜΕ. Πρώτα θα αλλάξουν αυτά, και μετά οι πολιτικοί... μη σου πω και ολάκερο το σύμπαν...

  7. anon avatar
    anon 16/04/2009 17:18:37

    Ποια απομόνωση, ρε παιδιά;

    Οι Τ/Κ τα έχουν όλα!
    Τιμές Τουρκίας και μισθούς Κύπρου!
    Αν εξαιρέσει κανείς την αραιοκατοικημένη Καρπασία, όλες οι πόλεις των Κατεχομένων απέχουν 20-30 λεπτά από τη Λευκωσία. Κάθε πρωί χιλιάδες Τ/Κ περνάνε τις διόδους στη Λήδρας και στον Άγιο Δομέτιο και πηγαίνουν στις ελεύθερες περιοχές για να δουλέψουν οικοδομή, γκαρσόνια, πωλητές... τσιμπάνε τα 800-900 ευρώ κάθε μήνα και επιστρέφουν πίσω στα Κατεχόμενα όπου 800-900 ευρώ έχουν τρεις φορές μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη από ό,τι 800-900 ευρώ στην Ελλάδα.

    Η ΚΤΗΥ, η αεροπορική εταιρεία του κατοχικού καθεστώτος πετάει παντού, Γερμανία, Αγγλία... τα αεροπλάνα της είναι νηολογημένα στην Τουρκία και όλες οι πτήσεις γίνονται με μια σύντομη στάση στην Τουρκία. Από εκεί και πέρα, κανένας περιορισμός.

    Τα προϊόντα τους τα πουλάνε ελεύθερα μέσω Τουρκίας και η κυπριακή κυβέρνηση τους είπε ότι μπορούν να τα διακινούν ελεύθερα σε όλον τον κόσμο, φτάνει να τα διακινούν μέσω των ελεύθερων περιοχών.

    Οι Τ/Κ δεν είναι απομονωμένοι, είναι ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΟΙ από τον τουρκικό στρατόκαι τους εποίκους. Αφού δικαιούνται κυπριακό διαβατήριο και το παίρνουν μαζικά, για να τους ανοίξουν μετά οι πόρτες τής ΕΕ. Πολλοί έχουν φύγει για Αγγλία, με αποτέλεσμα 120.000 Τ/Κ να ζουν στην Αγγλία και μόνο 60.000 στην Κύπρο, όπου αποτελούν το 1/3 τού πληθυσμού του ψευδοκράτους που υποτίθεται ότι ιδρύθηκε για να προστατέψει τα συμφέροντά τους.

  8. kanaris avatar
    kanaris 16/04/2009 17:46:38

    "Εμεις" συντηρουμε τα ΜΜΕ και τους "δημοσιογραφους που εμφανιζωνται,που γραφουν. Ποτε πια τηλεοραση και δελτια ειδησεων,ποτε πια εφημεριδες.Ειναι τοσο απλο ! Προς στιγμη εχουμε τα μπλογκς μεχρι να αλλαξουν και αυτα και να θελουν να μας περασουν συγκεκριμενα διατυπωμενα νεα...

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/04/2009 19:30:36

    @ Kanaris
    Γιατι να την διακοψουν;O πρεσβης απλως επανελαβε την επισημη ελληνικη θεση και θεση ολων των κομματων πλην ΛΑΟΣ : συνθετη ονομασια με γεωγραφικο προσδιορισμο-αυτο ειναι η Βορεια Μακεδονια.
    Αν το δεχονταν τα Σκοπια χωρις αλλους ορους υπογραφουμε αμεσως.

  10. M avatar
    M 16/04/2009 20:15:30

    Αφού είναι τόσο επίσημη αυτή η ελληνική θέση, αφού έχουν συμφωνήσει για το ΒΜ (γεγονός που επιβεβαίωνεται από τον ίδιο τον πρέσβη μας που βγαίνει επισήμως μέσα στην Ουάσινγτον σε κοτζάμ Κέντρο Στρατηγικών Σπουδών), τότε γιατί κανένα ΜΜΕ δεν το αναφέρει το θέμα;

    Τόσο πουλημένοι είναι πια;
    Έχουν κάνει όλοι συμφωνία να το περάσουν το θέμα για μετά τις Ευρωεκλογές;

    Ακόμα και το (εμετικό) ΛΑ.ΟΣ. ένα θέμα που κανονικά θα το είχε για σημαία, το κανε γαργάρα;
    Πατριωτισμός του *ώλου... Θέ μου σγχώρα με μέρες που ναι.

  11. kanaris avatar
    kanaris 16/04/2009 20:22:55

    Ta ΜΜΕ τα ξερουμε τα μπλογκς? Γιατι κανενα ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ δεν το αναφερει ? Ετσι για να δουμε ποια ειναι η Θεση της Κας Υπουργου..

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/04/2009 21:31:47

    Βρε παιδια τι να αναφερουν;Το αυτονοητο;
    Η φραση "συνθετη ονομασια με γεωγραφικο προσδιορισμο" που σαφως ειναι το Βορεια Μακεδονια αναφερθηκε στις προγραμματικες δηλωσεις της κυβερνησης στη Βουλη που πηραν ψηφο εμπιστοσυνης ,λεγεται καθε λιγο και λιγακι απο τον πρωθυπουργο και τους αρχηγους των κομματων και ειναι δεδομενη.
    Τωρα την ειπε και ενας πρεσβης.Τι εγινε;

  13. kanaris avatar
    kanaris 16/04/2009 22:00:21

    Γιατι δεν μας ενημερωνουν? Και αν λεγεται Βορεια Μακεδονια μηπως η δικη μας θα λεγεται Νοτια Μακεδονια και το Βουλγαρικο τμημα Ανατολικη Μακεδονια ? Ουτως η αλλως Μακεδονια ηταν ειναι μια συγκεκριμενη γεωγραφικη περιοχη αλλα απο δικης μας πλευρας κανεις δεν ασχολειται. Τα περι ΛΑΟΣ ειναι αστεια να μου πειτε για δηλωσεις Σαμαρα,μπραβο του,για ενεργειες Παπαθεμελη συμφωνω αλλα ,το λεω και παλι,κανενας δεν ενδιαφερεται..Κριμα για αυτους που θυσιασθηκαν,αν μη τει αλλω..( σωστα το εγραψα..?)

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/04/2009 22:11:16

    @ kanaris
    Δε βλεπω τι αλλο θα έπρεπε να κανουν για να μας ενημερωσουν οταν σε όλους τους τονους μιλανε για συνθετη ονομασια με γεωγραφικο προσδιορισμο.
    Φυσικα μπορει να ειναι και το Ανω Μακεδονια ή το Βαρδαρια Μακεδονια.Δεν ειναι το θεμα εκει.
    Το θεμα κολλαει γιατι τα Σκοπια δεν θελουν να χρησιμοποιειται σε ολες τις χρησεις και θελουν να περασουν φρασεις περι μακεδονικου εθνους και γλωσσας που η Ελλαδα δεν θελει.
    Εαν δεχονταν το Βορεια Μακεδονια χωρις αλλες διαταξεις θα τελειωνε.Οσο για τη δικη μας περιοχη αυτη δεν συζητειται και την ονομαζουμε όπως θελουμε.Προς το παρον το πιθανοτερο ειναι "Ελληνικη Μακεδονια".

  15. M avatar
    M 16/04/2009 23:11:28

    ψυχραιμία είπε:


    >>Βρε παιδια τι να αναφερουν;Το αυτονοητο;
    Η φραση “συνθετη ονομασια με γεωγραφικο προσδιορισμο” που σαφως ειναι το Βορεια Μακεδονια αναφερθηκε στις προγραμματικες δηλωσεις της κυβερνησης στη Βουλη που πηραν ψηφο εμπιστοσυνης>>

    Να αναφέρουν αν ο πρέσβης όταν το λεγε, ήταν για κάποιο λόγο σίγουρος ότι οι Σκοπιανοί θα δεχθούν τελικά να αλλάξουν το Σύνταγμά τους.

    Σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό ERGA OMNES.

    Αυτό έλεγε ο Καραμανλής.

    Ο Μαλλιάς είπε απλώς "'Βόρεια Μακεδονία' = μια καλή λύση." Αλλά δεν είπε τίποτα για "όλες τις χρήσεις".
    Ή μάλλον να το θέσω διαφορετικά, γιατί δεν μπορούμε να βρούμε από κάπου την ομιλία του;


    O Καραμανλής δεν είχε πει στην Βουλή ποιο θα είναι αυτό το όνομα.
    Από την στιγμή που βγαίνει από τα χείλη του πρέσβη στην πόλη-'κλειδί', είναι η επίσημη θέση της κυβέρνησης. Και από την στιγμή που δεν ακούγεται το "για όλες τις χρήσεις", αποδίδεται και αυτό σαν επίσημη θέση της κυβέρνησης.

    Μήπως το για όλες τις χρήσεις, δεν ισχύσει τελικά; Ποιος πιστεύει ότι οι Σκοπιανοί θα αλλάξουν το Σύνταγμά τους;

    Πότε αποφάσισε η κυβέρνηση το όνομα;
    Καιρό τώρα, απλώς περιμένουν να περάσουν οι ευρωεκλογές για να μας το πουν.



    Ok, το χουν συμφωνήσει. Δεν πέφτουμε από τα σύννεφα.

    Προσωπικά εντυπωσιάστικα αρνητικά από τα ΜΜΕ. Εκεί στέκομαι.
    Δεν ξέρω, εγώ το βλέπω σαν θέμα αυτό. Και αντ' αυτού... τίποτα.

    Εννοείται από τα κανάλια δεν περίμενα κάτι άλλο. Σιγά!
    Αλλά σαν είδηση, αναφορά, πώς το λένε... Περίμενα από κάποιους "ξύπνιους" διπλωματικούς συντάκτες, που είναι λίγο πολύ φανερές οι "γραμμές" τους ένα ρεπορτάζ.

    Τελικά θα παίξω μάλλον κανά στοιχηματάκι ότι πιο πιθανό είναι ξεφυλλίζοντας μια κυριακάτικη αύριο να βρω κανά δεκαχίλιαρο, παρά έστω και ένα μονόστηλο για την συγκεκριμένη ομιλία...

  16. kanaris avatar
    kanaris 16/04/2009 23:51:16

    Στα οσα λετε εχεται απολυτο δικηο,συμφωνουμε!