#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2012 23:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εικόνα διάλυσης εμφανίζει η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ



Κατά τις σημερινές ψηφοφορίες στην Βουλή η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ εμφανίστηκε διαλυμένη, ενώ “τσαλακώθηκε” και ο εκ των διεκδικητών του «τίτλου» Ανδρέας Λοβέρδος.

Πάνω από 50 Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ καταψήφισαν σειρά από άρθρα, ή αρνήθηκαν να τα ψηφίσουν, ενώ οι ΚΟ της ΝΔ και του ΛΑΟΣ αρνήθηκαν  να ψηφίσουν το άρθρο 29 που αναφέρεται στην απελευθέρωση του ωραρίου των φαρμακείων, εκφράζοντας ενστάσεις για τον τρόπο που εισήχθηκε. Να σημειωθεί ότι έφυγαν από την ψηφοφορία, οι περισσότεροι δικηγόροι βουλευτές.

Συνολικά ψήφισαν 264 βουλευτές

Άρθρο 4 που μιλά για την συγχώνευση φορέων του δημόσιου τομέα:  220 ναι, 39 όχι, 5 παρών

Άρθρο 5 για την λεγόμενη «απελευθέρωση» των φορτηγών: 225 ναι, 38 όχι, 1 παρών

6 που περιέχει ρυθμίσεις για το επάγγελμα των δικηγόρων: 170 ναι, 83 όχι, 11 παρών

7 για την εκποίηση περιουσίας του δημοσίου: 212 ναι, 51 όχι, 1 παρών

16 αφορούν σε συγχωνεύσεις εταιρειών του δημοσίου (ΕΟΜΜΕΧ, ΕΒΕΤΑΜ, ΕΚΕΠΥ κλπ): 215 ναι, 45 όχι, 4 παρών

17 αφορούν σε συγχωνεύσεις εταιρειών του δημοσίου (ΕΟΜΜΕΧ, ΕΒΕΤΑΜ, ΕΚΕΠΥ κλπ): 211 ναι, 43 όχι, 10 παρών

18 αφορούν σε συγχωνεύσεις εταιρειών του δημοσίου (ΕΟΜΜΕΧ, ΕΒΕΤΑΜ, ΕΚΕΠΥ κλπ): 225 ναι, 39 παρών

19 αφορούν σε συγχωνεύσεις εταιρειών του δημοσίου (ΕΟΜΜΕΧ, ΕΒΕΤΑΜ, ΕΚΕΠΥ κλπ): 206 ναι, 49 όχι, 9 παρών

24 που μιλά για περικοπή των δώρων στους συνταξιούχους των φορέων ασφάλισης: 179 ναι, 74 όχι, 11 παρών

27 που αναφέρεται στην ακίνητη περιουσία του δημοσίου: 224 ναι, 39 όχι, 1 παρών

29 που αναφέρεται στην απελευθέρωση του ωραρίου των φαρμακείων: 101 ναι, 65 όχι, 87 παρών .

Κορυφαία στελέχη του ΠΑΣΟΚ  (οι πρώην υπουργοί Χ. Καστανίδης, Λούκα Κατσέλη, Π. Μπεγλίτης (εκπρόσωπος τύπου του ΠΑΣΟΚ) αλλά και ο Χρ. Πρωτόπαπας (κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος) καταψήφισαν τα μισά σχεδόν άρθρα του νομοσχεδίου ενώ η πλειοψηφία των βουλευτών, μαζί με τους βουλευτές από το ΚΚΕ, το ΣΥΡΙΖΑ, το ΛΑΟΣ και οι ανεξάρτητοι, καταψήφισαν το άρθρο 29 του Λοβέρδου για την απελευθέρωση του ωραρίου των Φαρμακείων...

Μεταξύ αυτών που καταψήφισαν τη ρύθμιση για την απελεύθερης του ωραρίου των φαρμακείων είναι οι βουλευτές Τσώνης Νίκος, Τόνια Αντωνίου, Ευτύχης Δαμιανάκης, Οδυσσέας Βουδούρης, Πάνος Μπεγλίτης, Δημήτρης Παπουτσής και Κώστας Στασινός.

Συνολικά αναφέρεται ότι καταψήφισαν άρθρα οι Πέμη Ζούνη, Γιάννης Βούρος, Βάσω Παπανδρέου, Λούκα Κατσέλη, Πάυλος Στασινός, Λάμπρος Μίχος. Χρήστος Πρωτόπαπας, Χαρά Κεφαλίδου, Δημήτρης Κρεμαστινός, Αικατερίνη Περλεπέ, Ηλίας Καρανίκας, Δημήτρης Βαρβαρίγος, Μιχάλης Κατρίνης, Τάσος Σιδηρόπουλος, Θανάσης Γικόνογλου, Βασίλης Κεγκέρογλου, Φραγκίσκος Παρασύρης, Χρήστος Κατσούρας, Χάρης Καστανίδης, Χρυσή Αράπογλου, Εύα Καϊλή, Δημήτρης Παπουτσής, Σάββας Εμινίδης, Μαρία Θεοχάρη, Αγγελική Γκερέκου, Σπύρος Μοσχόπουλος, Παναγιώτης Μπεγλίτης, Μανώλης Μπεντενιώτης, Δημήτρης Λιντζέρης, Γιάννης Διαμαντίδης, Θεοδώρα Τζάκρη, Γιάννης Αμοιρίδης, Θανάσης Παπαγεωργίου, Μαρία Θεοχάρη, Αχμέτ Χατζηοσμάν, Στάθης Κουτμερίδης, Μιχάλης Τζελεπής, Χρήστος Χάιδος, Χρήστος Μαγκούφης, Νίκος Τσώνης, Τόνια Αντωνίου, Ευτύχιος Δαμιανάκης, Ιωσήφ Βαλυράκης.

Από την πλευρά της ΝΔ βουλευτές δικηγόροι όπως οι Προκόπης Παυλόπουλος, Δημήτρης Σιούφας, Πάνος Παναγιωτόπουλος, Ευάγγελος Μεϊμαράκης, Ελίζα Βόζεμπεργκ, Κώστας Τζαβάρας, Μιχάλης Γιαννάκης, Γιάννης Ανδριανός, Μαργαρίτης Τζίμας, Νίκος Νικολόπουλος αλλά και ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος Κώστας Μαρκόπουλος επέλεξαν να απουσιάσουν από την διαδικασία εκφράζοντας με τον τρόπο αυτό την αντίθεσή τους κυρίως με την διάταξη που αφορά στις δικηγορικές εταιρείες.

Ενόχληση Παπαδήμου

Σύμφωνα με πληροφορίες της τελευταίας στιγμής, υπάρχει έντονη ενόχληση του πρωθυπουργού Λουκά Παπαδήμου, για την «αποστασία» των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ στην κρίσιμη για την κυβέρνηση ψηφοφορία του πολυνομοσχεδίου.

(θα επανέλθουμε)

Αντικοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 24/01/2012 23:32:48

    Γαιτί με τρώει από χθες ότι οι εκλογές θα γίνουν νωρίτερα?...γιατί...?

    • κατερινα avatar
      κατερινα @ Y. 24/01/2012 23:34:30

      δε νομιζω

    • madprof avatar
      madprof @ Y. 25/01/2012 00:10:22

      Τα ψήφισαν όλα (άρθρα 7 εκποίηση δημόσιας περιουσίας , 27, ..... ) πλην εκείνων της κάστας τους (δικηγορικές εταιρείες και ωράριο φαρμακίων).
      Ο Κορπορατισμός στο ανώτατο στάδιο εφαρμογής του!
      Αχρείοι, και την ύστατες στιγμές καθώς ήταν αναμενόμενο από τους επαΐοντες!

      • abcd avatar
        abcd @ madprof 25/01/2012 13:28:27

        +++++++++10000000000000000

  2. Χρόνης Βογιατζής avatar
    Χρόνης Βογιατζής 24/01/2012 23:35:34

    Η ΝΔ και το Λάος, σίγουρα και η Ντόρα στηρίζουν πιο πολύ τον Παπαδήμο από το πασοκ που ξεκίνησε την αντιπολίτευση.

    Όπως είπε πριν λίγο και ο Μπεγλίτης επειδή συγκεβερνούμε πρέπει να σώσουμε τη χώρα.
    Φύγετε από την κυβέρνηση μειωδοσίας να αποφασίσει ο λαός την διάσωση της χώρας

    • Δεξαμενή avatar
      Δεξαμενή @ Χρόνης Βογιατζής 24/01/2012 23:44:03

      Καλά εσύ ο διάδοχος του Τιραμόλα είσαι; Το ΠΑΣΟΚ ΤΕΛΕΙΩΣΕ

  3. Kargia avatar
    Kargia 24/01/2012 23:36:19

    Με 2-3 τέτοιες κινήσεις, άνευ σημαντικού κόστους, μερικοί από δαύτους θα σώσουν την πολιτική τους καριέρα και θα εμφανιστεί στο τέλος ως φιλολαικό και αντιπολιτευτικό το ΠΑΣΟΚ. Και θα ξαναμαζέψουν κάποια ψηφαλάκια. Και στην Συγγρού συνεχίζουν τον ύπνο τους και τον παθητικό τους ρόλο. Στο τέλος θα χρεωθούν και την κυβέρνηση Παπια-δήμιου.

    • Κώστας Θεσσαλονίκη avatar
      Κώστας Θεσσαλονίκη @ Kargia 24/01/2012 23:45:58

      Το πολιτικό σου κριτήριο αγαπητή Κουρούνα, συγνώμην Κάργια, είναι για τα πανηγύρια. Γιατί δεν πας με το κόμμα του Κατακαϋμένου και άλλων αναξιοπαθούντων να γελάμε;

      • Kargia avatar
        Kargia @ Κώστας Θεσσαλονίκη 24/01/2012 23:59:04

        Θα σου το αντιστρέψω το ερώτημα σου γκαρντάση: Γιατί δεν πας με το ΠΑΣΟΚ?

        • Κώστας Θεσσαλονίκη avatar
          Κώστας Θεσσαλονίκη @ Kargia 25/01/2012 00:11:18

          Το ΠΑΣΟΚ εξυπηρετούν όσοι υπονομεύουν αυτήν την στιγμή τη ΝΔ και έχουν το θράσος να αμφισβητούν τον πατριωτισμό του Σαμαρά και των άλλων. Ξύπνα Κάργια, θύμα είσαι

      • gladiator avatar
        gladiator @ Κώστας Θεσσαλονίκη 24/01/2012 23:59:58

        Αυτοί σώζουν την τιμή της παράταξης ρε κατακαυμένε Σαλονικιέ

        • Κώστας Θεσσαλονίκη avatar
          Κώστας Θεσσαλονίκη @ gladiator 25/01/2012 00:09:59

          Ποιοί αυτοί που θέλουν να κάνουν κόμμα τώρα που η παράταξη πάει γι αυτοδυναμία; Είστε σοβαροί; Τον ρόλο που έπαιζε ο Τατούλης παίζουν ξυνήστε

          • Kargia avatar
            Kargia @ Κώστας Θεσσαλονίκη 25/01/2012 00:13:05

            Ας έκανε ο Πρόεδρος αυτά που θέλει η βάση του κόμματος και θα την είχε την αυτοδυναμία . Μέχρι να βαρέσει το χέρι στο τραπέζι και δεν θα το πάρει μετά πίσω, το κόμμα θα φυλλοροεί.

          • Αυτόνομος avatar
            Αυτόνομος @ Kargia 25/01/2012 00:18:43

            Με συγωρείς, αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται. Γενικεύεις τα αισθήματά σου. Η ΝΔ κράτησε τα ποσοστά της παρά τις δύσκολες και επώδυνες κινήσεις του αρχηγού της. Φαντάσου τι θα γίνει όταν ο Σαμαράς θα πολώσει την κατάσταση. Ηγέτης είναι εκείνος που δεν λαικίζει

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ Κώστας Θεσσαλονίκη 25/01/2012 00:48:17

            Δεν βλέπεις φίλε Κώστα ότι το σύστημα βρήκε καινούριο σαλτιμπάγκο με πρόσοψη ψευτοπατριώτη. Σαν τα σκατά τώρα τραβάει τις μύγες και τα λοιπά παράσιτα.

          • Ioustinianos avatar
            Ioustinianos @ TopGunZ 25/01/2012 08:48:20

            Ενώ εσείς ακόμα πιστεύετε τις δημοσκοπήσεις.......
            Ούτε καν η νίκη του Σαμαρά στις εσωκομματικές σας έπεισε πόσο ψεύτικες είναι οι δημοσκοπήσεις που γίνονται πάντα ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ του ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ κ. TopGun

          • παρατηρητής avatar
            παρατηρητής @ TopGunZ 25/01/2012 09:46:48

            Μπορείς να μας πεις ρε πατριώτη που έτσι εύκολα χαρακτηρίζεις ανθρώπους σκατά και σκατόμυγες,
            ποια είναι η σχέση σου εσένα με τη ΝΔ για να ξέρουμε με ποιούς έχουμε να κάνουμε ; Καλό είναι να ξέρουμε αν αυτές οι δημοκρατικές και υψηλού πολιτιστικού και πολιτικού επιπέδου απόψεις σου τις συμμερίζονται κι άλλοι στη Συγγρού. Καλό είναι να ξέρουμε αν αυτή είναι η επιβράβευση για έναν άνθρωπο που τόλμησε να τα βάλει με την οικογένεια GAP και τώρα που τον σέρνουν στα δικαστήρια και τον απειλούν με αγωγές εκατομμυρίων ευρώ από τη παράταξη που τίμησε με αγώνες σε όλη του τη ζωή. Γιατί αν εσείς με αυτή τη συμπεριφορά ταυτίζεστε με τους Παπανδρέου και βρίζετε με αυτό τον χυδαίο τρόπο κάποιον που τόλμησε να τα βάλει μαζί τους, τότε είστε ίδιοι αν όχι χειρότεροι γιατί το παίζετε και νεοδημοκράτες.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κώστας Θεσσαλονίκη 25/01/2012 09:52:59

        Το μόνο που κάνει η Κάργια, είναι απλές διαπιστώσεις. Που, δυστυχώς, κάποιοι άλλοι, αρμοδιότεροι, δεν είναι ικανοί να κάνουν.

        Ή μήπως αμφιβάλλεις ότι όλοι αυτοί οι ψευτοεπαναστάτες βολευτές του ΠΑΣΟΚ, ανεμίζοντας στα ακροατήριά τους τη λίστα όσων καταψήφισαν (που θα περιλαμβάνονται και οι ίδιοι εντός της), μπορεί και να διασώσουν την τελευταία στιγμή το πολιτικό τομάρι τους;

  4. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 24/01/2012 23:45:27

    Μοιάζουν οι βουλευτές του πασόκ με παράφρονες που όσο το πλοίο ήταν αξιόπλοο, με τις πράξεις και τις παραλείψεις του του άνοιξαν μία τεράστια τρύπα και το έστειλαν στον πάτο.
    Και τώρα που είναι στον πάτο πιάνουν κουβαδάκια να βγάλουνε νεράκια. Μα γιατί άνοιξαν την τρύπα ευθύς εξαρχής αν δεν θέλανε να μπάσει νερά;

  5. Y. avatar
    Y. 24/01/2012 23:52:11

    Οι δύο εναλλακτικοί που αγόραζαν ρεύμα από ΔΕΗ, και το πουλούσαν λιανικά, τη κοπάνησαν Ελβετία αφήνοντας τόνγκα στη ΔΕΗ, και στο Ελλ. Δημόσιο από την είσπραξη για χαράτσια, σύνολο 250 μύρια
    Εδώ κολλάει το γκετ δε μάνυ εν ραν.....καθαρές δουλειές

    • madprof avatar
      madprof @ Y. 25/01/2012 00:34:04

      Απελευθέρωσαν την αγορά "ενέργειας" ώπερ ακόμη ένας τρόπος να μας φεσώσουν με 250 εκ., για ξεκίνημα!
      Τα αλαλάζοντα κύμβαλα του κυνόβιου απόψε ψήφισαν το α. 24 που μιλά για περικοπή των δώρων στους συνταξιούχους των φορέων ασφάλισης (όπως το κάναν και για χιλ. μικρομεσαίους συνταξιούχους και εργαζόμενους)!
      Απλά, Αχρείοι!

  6. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 25/01/2012 00:00:58

    Κώστα από τη Θεσσαλονίκη,
    Ελληναρά μου εσύ που τη βρίσκεις να χαρακτηρίζεις τους άλλους γιατί εκφράζουν κάτι διαφορετικό από αυτό που βλέπεις στη κοσμάρα σου, σε πληροφορώ ότι η πλειοψηφία των ψηφισάντων ΑΣ αυτό που λέει η Kargia φοβάται
    και αυτοί είναι οι γνήσιοι φίλοι του Αντώνη.
    Οι άλλοι, αυλικοί και παρατρεχάμενοι γυμνοσάλιαγκες είναι τα συνήθη ερπετά που όταν οσμίζονται εξουσία αρχίζουν το γλείψιμο.

  7. Χρόνης Βογιατζής avatar
    Χρόνης Βογιατζής 25/01/2012 00:04:04

    Κάποιοι ήταν υπερ της απελευθέρωσης της ενέργειας και κατά της ΔΕΗ τώρα τι λένε;
    Αυτές είναι οι πιθανές αποκρατικοποιήσεις, κέρδη στην Ελβετία και χρέη στην Ελλάδα.
    Γουστάρω

  8. victoria (true) avatar
    victoria (true) 25/01/2012 00:12:47

    Τώρα βάλθηκαν να αποδείξουν πως διαβάζουν τα νομοσχέδια!
    Αμ είναι αργά!!

  9. Donfaton avatar
    Donfaton 25/01/2012 00:16:54

    Για τους αποστάτες λέτε;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Donfaton 25/01/2012 11:18:42

      Όχι, όχι...για τους αντάρτες...

  10. Κάτοικος Ελβετίας avatar
    Κάτοικος Ελβετίας 25/01/2012 00:23:02

    Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει ποιο άρθρο δεν ψηφίστηκε; Μήπως, λέω μήπως, περάσαν όλα;

    Όσο για τα παλληκάρια που πήραν τα λεφτά από το ρεύμα και ήρθαν προς τα εδώ, το λογικό έκαναν. Μεγάλο ρίσκο να επενδύεις στην ελληνική αγορά τέτοιες εποχές.

  11. victoria (true) avatar
    victoria (true) 25/01/2012 00:48:31

    @madprof: δεν τρελαίνομαι, αλλά για την ακρίβεια είναι για συνταξιούχους κάτω των 60, όχι όλους.

  12. samarikos avatar
    samarikos 25/01/2012 00:58:11

    Η σημερινή εικόνα στη βουλή με τους βουλευτές μας να μην αντιδρούν σε κανένα άρθρο πλην ελαχίστων στο άρθρο με τους δικηγόρους,δε λέω και οι πασόκοι που καταψήφησαν για τα μάτια του κόσμου το έκαναν έτσι και αλλιώς χαμένη υπόθεση είναι,αλλά και εμείς τόσο γερά με Παπαδήμο και μάλιστα με άρθρα όπως η μεταβίβαση της ιδιωτικής περιουσίας του δημοσίου στο ταμείο αξιοποίησης της περιουσίας του δημοσίου και ο περιορισμός επιδομάτων των εορτών σε συνταξιούχους κάτω των 60 ? Οι οπαδοί του νεοφιλελευθερισμού στη ΝΔ πάλι επιβιώνουν αν και δεν εκφράζουν παρα ελάχιστους στη βάση-είμαστε ξανά κατώτεροι των περιστάσεων με πολιτικούς σχεδιασμούς παιδικής χαράς και μάλιστα λίγο πριν από τις εκλογές.

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ samarikos 25/01/2012 02:22:12

      Έχεις δίκιο. Μεγάλη ντροπή για τη ΝΔ σήμερα. ΝΤΡΟΠΗ !
      Η ΝΔ στήριξε την κυβέρνηση !!!! (Το ΠΑΣΟΚ όχι)
      Η ΝΔ ψήφισε το πολυνομοσχέδιο !!!!!! (το ΠΑΣΟΚ όχι)
      Το ΠΑΣΟΚ δεν ψηφίζει και η ΝΔ διασώζει Παπαδήμο ! Ντροπή σας .
      Η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ έχει βαρέσει διάλυση.
      Η ΝΔ από την άλλη συντεταγμένα στηρίζει τις μνημονιακές επιλογές.
      Κύριοι της ΝΔ προσέξτε καλά.........

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ samarikos 25/01/2012 02:53:45

      Εχεις απόλυτο δίκιο.Χάθηκε άλλη μια ευκαιρία για δικαίωση,για απαγκίστρωση απο αυτό το μείγμα κυβέρνησης.Αν ακόμα στηρίζουμε κάστες και κλίκες ενώ υπερψηφίζουμε μειώσεις και περικοπές,βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας!!

  13. stroumfaki avatar
    stroumfaki 25/01/2012 01:25:59

    Αλλάζουμε μυαλά όσο είναι νωρίς αλλιώς μετά θα είναι αργά....

    Όσοι έχουν αυταπάτες ακόμα για ένα "καλό διάβολο" δηλαδή ένα "καλό καπιταλισμό" τότε μάλλον έχουμε καιρό ακόμα για να αλλάξει η κοινωνία προς το καλύτερο

    οι βουλευτές θα παίζουν απο εδώ και πέρα το θέατρο και το παιχνίδι τους για να εξαπατήσουν το λαό, ακόμα πιο αισχρά και με περισσότερο θράσος απο ποτέ.

    Φτάσανε στο σημείο να πατήσουν τη σκανδάλη να μας πυροβολήσουν με 5-6 σφαιρες, να μας έχουν στην εντατική τώρα, και να δικαιολογούντε ότι πάτησαν τη σκανδάλη κατα λάθος και λόγω βιασύνης. Το όπλο να πυροβολάνε όμως δεν θέλουν να το αποχωρηστούν απο τα χέρια τους και συνεχίζουν να το κάνουν.

  14. ΜΠ avatar
    ΜΠ 25/01/2012 01:58:26

    Τα πράγματα έχουν ως εξής και είναι απλά:
    Το ΠΑΣΟΚ διαλύεται. Ο αρχηγός του είναι στην Κόστα Ρίκα. Ο αντικαταστάτης του πρωθυπουργός είναι πολιτικά άπειρος για να εμπνεύσει ηγετικό μεγαλείο. Ο λαός ξύπνησε απ´ το λήθαργο και παίρνει στο κατόπι τους βουλευτές που ψήφισαν μνημόνιο με τις πέτρες όπου τους βρει. Οι βουλευτές προσπαθώντας να διαφυλάξουν έστω και την τελευταία στιγμή την ελεύθερη μετακίνησή τους στις περιφέρειές τους, καταψηφίζουν ότι μπορούν. Κάτω από την πίεση της Εθνικής κατακραυγής στο πρόσωπό τους, θα αποφασίσουν να μην ψηφίσουν τη δανειακή και το μνημόνιο για να αποφύγουν το άλλο μακελειό, αυτό που θα τους περιμένει απ´ τον λαό στην αντίθετη περίπτωση.
    Αναπόφευκτα θα πάμε σε εκλογές χωρίς να έχουμε υπογράψει την παράδοση της Χώρας και ο Α.Σ θα βγει αυτοδύναμος Ηγέτης για να τραβήξει το δικό του Γολγοθά της ανασύστασης και ανόρθωσης - οικονομικής, ηθικής, κοινωνικής - της Ελλάδας.

  15. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 25/01/2012 02:43:34

    Δυστυχώς όμως δεν βλέπω αυτοδυναμία και στήριξη στον Παπαδήμιο να πηγαίνουν μαζί.......

  16. george avatar
    george 25/01/2012 06:36:56

    Στην Ελλάδα πρέπει να εκλείψουν δύο είδη ανθρώπων: Αυτό του βαμμένου Πασόκου πρασινοφρουρού, αλλά και αυτό του βαμμένου νεοδημοκράτη. Αυτοδυναμία ο ΑΣ με στήριξη στον Παπαδήμο (δηλ. ΠΑΣΟΚ και λαμογιά) δε θα δει ούτε στον ύπνο του. Αν ο Καμένος κάνει κόμμα, θα πάρει 10% (θα τον ψηφίσω και εγώ) και ας λένε ό,τι θέλουν από πάνω ότι είναι σαλτιμπάγκος (ατεκμηρίωτα).

    Δύο μόνο άντρες (από τη Βουλή) έχουν κρατήσει σταθερές και ξεκάθαρες θέσεις τα τελευταία 2 τραγικά χρόνια που περνάει ο τόπος: Ο Τσίπρας και ο Καμένος. Ε λοιπόν, επειδή η σαπίλα των 300 πρέπει κάποτε να σπάσει, καλό είναι επιτέλους οι εκλογικές μας προτιμήσεις να έχουν αυστηρότερα κριτήρια.

  17. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 25/01/2012 07:00:29

    Έχει πλάκα η ζωή τελικά. Η ΝΔ στηρίζει το άθλιο μόρφωμα της συγκυβέρνησης, το πασοκ βγαίνει σιγά αλλά σταθερά αντιστασιακό-αντιμνημονιακό. Κρίμα.

  18. TopGunZ avatar
    TopGunZ 25/01/2012 09:07:27

    Μα ακριβώς τις δημοσκοπησεις μεμφομαι, αυτες που δεν 'έβγαζαν' Σαμαρα, 'αρνούνται' αυτοδυναμία και προμοτάρουν εξαπτέρυγα, οσονούπο και το ψευτοπατριωτικο... νεογνό.

  19. TopGunZ avatar
    TopGunZ 25/01/2012 09:59:45

    Από τα γεννοφάσκια μου τρώω σκατά για αυτό το κόμμα (μέχρι και τη σημαία στο Γυμνάσιο έχασα λόγω... πολιτικών πεποιθήσεων) χωρίς να έχω ζητήσει τίποτα, αλλά ποτέ δεν το έπαιξα "ξέρεις εγώ τι έχω κάνει για αυτό το κόμμα". Όποιος θέλει να εξαργυρώσει τους αγώνες του να ξέρει πως τα στερνά τιμούν τα πρώτα. Γιατί τελικά φάνηκε πως οι αγώνες για τα οφίτσια ήτανε και για τα μπράβο, δεν προσπαθείς να τινάξεις τη μοναδική ελπίδα να σωθεί αυτός ο τόπος από καπρίτσιο. Και όποιος νομίζει ότι είναι πιο πατριώτης ή πιο Νεοδημοκράτης επειδή σκούζει σαν τη χήρα στο κρεβάτι, πλανάται πλάνην οικτρά.

    • Tassos avatar
      Tassos @ TopGunZ 25/01/2012 10:37:52

      Ωραίος!

    • abcd avatar
      abcd @ TopGunZ 25/01/2012 13:53:16

      Έναν πρόεδρο μιας οποιασδήποτε τοπικής της Ν.Δ που παρακαλάνε τα εγγεγραμμένα μέλη μπας και πάνε σε κοπή πίτας να ρωτήσεις να σου πει τι ακούει και μετά έλα πες μας για αποδοχή της πρακτικής του Άντονυ ,δυστυχώς νιώθουν κατά 90% προδομένοι αυτή και μόνο είναι η πικρή αλήθεια όσο και να στρουθοκαμηλίζεις.

  20. TopGunZ avatar
    TopGunZ 25/01/2012 10:00:30

    Λόγω κινητού δε πήγε σαν απάντηση στον Ιουστινιανό πιο πάνω.

  21. TopGunZ avatar
    TopGunZ 25/01/2012 10:11:18

    Και στα ψυχιατρεία έχει ανθρώπους που για χρόνια νομίζουν πως είναι ο Θεός. Ο μεν Τσίπρας έχει πετάξει ότι χαζομάρα κυκλοφορεί για αποτιμήσεις και στάσεις και λοιπά ακροβατικά. Ο δε Καμμένος μόλις είδε ότι η Μπακογιάννη έχει πεθάνει πολιτικά και ο Καρατζαφέρης κατακρυμνίζεται, είπε να συμπληρώσει τη θέση του λαγού του συστήματος. Αν δεν είναι αυτό σαλτιμπάγκος τι είναι? Εκτός αν είναι όλο σχέδιο για να ψαρέψουμε κάτι επαναστάτες της δεκάρας σαν αυτούς που "τιμωρήσανε" τον Καραμανλή, οπότε βγάζω από τώρα το καπέλο στον Καμμένο για το ρίσκο. Μακάρι να χρειαστεί να φάω τα λόγια μου!

  22. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 25/01/2012 10:58:06

    Δεν μέμφεσαι τις δημοσκοπήσεις, παρά βρίζεις διαρκώς και με χυδαίο τρόπο όποιον τολμήσει να ασκήσει καλοπροαίρετα κριτική στην Αυτού Εξοχότητα του ΑΣ για τη στήριξη στη κυβέρνηση του τραπεζίτη και την εγκατάλειψη του αντιμνημονιακού του λόγου. Και επειδή συνεχίζεις να κάνεις ότι τάχα δεν καταλαβαίνεις στο ξαναλέω :
    παίζετε το παιχνίδι του Παπανδρέου εσύ και οι όμοιοί σου και αντί να ενώνετε τη φωνή σας για τη τιμωρία αυτών που κατέστρεψαν τη χώρα, τα βάζετε με αυτούς που τολμούν να λένε αυτό που σκέφτονται και δεν σας παίρνουν ακόμα στο κυνήγι : γιατί σε κάτι τέτοιους φανατισμένους και με κομματικές παρωπίδες μέχρι τύφλωσης στηρίζεται το σύστημα ΠΑΣΟΚ.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ παρατηρητής 25/01/2012 12:32:10

      Καλοπροαίρετα? Καλοπροαίρετα? Τα "καληνύχτα
      Αντώνη" και λοιπά χαριτωμένα είναι καλοπροαίρετα? Η ευθεία προσβολή του Σαμαρά και η εξύψωση του κάθε φωνακλά είναι καλοπροαίρετη? Κοιτάξτε αγαπητέ μου, αν εσείς κολλάτε στο νύχι, ούτε καν στο δάχτυλο, δικαίωμά σας. Το ότι σκίζω τα ιμάτια μου για την Αυτού Εξοχότητα δεν είναι για να ικανοποιήσω τα επαναστατικά μου κόμπλεξ και τις ψευδοπατριωτικές μου ενοχές. Αν αποτύχει η υπόθεση Σαμαράς δεν είναι θέμα του ότι απλά ο βλάκας ο TopGunZ έλεγε βλακείες. Είναι θέμα του ότι ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΟΜΑΔΙΚΩΣ. Κι αν νομίζετε ότι αποκόμματα διαμαρτυρίας μπορούν να δώσουν λύσεις πλανάσται. Και ποιος ακριβώς παίζει το παιχνίδι του συστήματος? Δεν το παίζει όποιος υποκινεί τα συναισθήματα απογοήτευσης του μέσου ΝΔίτη αντί να προστρέξει στον Πρόεδρο και να τον υπερασπιστεί στις δύσκολες αποφάσεις του. Οι εποχές των τσιτάτων περάσανε. Τέλος. Φινίτο. Όποιος θέλει να ακολουθεί ντελάληδες της πολιτικής και να ακούει εύκολα λογάκια, ας το κάνει. Οι υπόλοιποι ζητάμε λύσεις, όσο δύσκολες κι αν είναι, ούτε τον ιδρώτα, ούτε το αίμα φοβόμαστε γιατί τα έχουμε χύσει και τα δύο, και για την πατρίδα και για την παράταξη.

  23. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/01/2012 11:51:44

    Στο σημερινό πρωτοσέλιδο κύριο άρθρο της αλαφουζοφυλλάδας (που συνήθως γράφει ο Alexis), ομολογείται ανοιχτά ότι έρχονται "πολύ πιο σκληρές αποφάσεις" και καλείται ο ΠαπαδήμΙος "να μιλήσει ανοιχτά στο λαό", προφανώς εναντίον των κομμάτων -της ΝΔ συμπεριλαμβανομένης, επειδή, όπως λέει ο Alexis, "στηρίζει συντεχνίες"- που στηρίζουν τη δοτή κυβέρνησή του!

    Μάλλον αποφάσισαν οι ευρωναζί και οι νεοφιλελεύθεροι που επέβαλαν τη δοσιλογική κυβέρνηση ότι θέλουν να απαλλαγούν από ΟΛΑ τα υπάρχοντα κόμματα και να αναδείξουν τον υπάλληλό τους σε... πολιτική μορφή! Ως πότε, λοιπόν, θα του δίνει ακόμα χρονικό περιθώριο (και) η ΝΔ να φτιάχνει κλίμα;

  24. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 25/01/2012 14:12:01

    Δεν πάει άλλο αυτή η υποτίμηση της νοημοσύνης μας που είναι χειρότερη από την εσωτερική οικονομική υποτίμηση. Όλοι μέσα μας ελπίζουμε να τελειώσει αυτή η φαρσοκωμωδία με τον ερχομό ενός ηγέτη που θα αποδώσει δικαιοσύνη. Ελπίζουμε ακόμα - κι ας λένε διάφοροι - στον Αντώνη αν και η πορεία του το τελευταίο διάστημα μας έχει απογοητεύσει : η αίσθηση ευθύνης που τον διακρίνει και η πολιτική του ευγένεια και αξιοπρέπεια δεν πρέπει να υπερκεράσει το λαϊκό αίσθημα της απέραντης οργής που αν δεν καταλαγιάσει με την απόδοση δικαιοσύνης , θα ξεσπάσει επί δικαίων και αδίκων και δεν θα μείνει τίποτα όρθιο.
    Η οικονομική δολοφονία της Ελλάδας που προωθείται μέσω των δανειακών συμβάσεων και των μνημονίων έρχεται με χειρότερη μορφή - μέχρι τώρα είδαμε μόνο τα προεόρτια - θα γίνει μπούμερανγκ και όσοι την προωθούν ακολουθώντας εξωθεσμικές παρεμβάσεις θα δουν ένα λαό όπως δεν τον φαντάστηκαν ποτέ. Οι πολιτικοί στην Ελλάδα πρέπει να καταλάβουν επιτέλους ότι είναι υπηρέτες του Λαού που τους αναδεικνύει κι αν κοροϊδεύουν σκόπιμα το Λαό για να ωφεληθούν προσωπικά έρχεται αργά ή γρήγορα η ώρα που θα το πληρώσουν.