#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2009 18:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εθνοφρουρός κατέβασε την τουρκική σημαία

Περίεργο επεισόδιο με πρωταγωνιστή έναν στρατιώτη που υπηρετεί σε φυλάκιο σημειώθηκε στη Λευκωσία. Ο στρατιώτης πέρασε σε μη επανδρωμένο τουρκικό φυλάκιο και αφαίρεσε μία τουρκική σημαία και στρατιωτικές εξαρτήσεις. Τελικά συνελήφθη από τη Στρατονομία, ενώ το υλικό παρέλαβε η δύναμη του ΟΗΕ.

Μετά το επεισόδιο τέθηκαν σε κατάσταση επιφυλακής οι δυνάμεις της Εθνικής Φρουράς και άρχισαν έρευνες. Σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την κράτηση του εθνοφρουρού περίπου 25 άτομα πραγματοποίησαν ειρηνική εκδήλωση διαμαρτυρίας έξω από το στρατόπεδο όπου κρατείται. Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Στέφανος Στεφάνου ανέφερε ότι η κυβέρνηση δεν εγκρίνει τέτοιες ενέργειες, που ανατρέπουν την κατάσταση πραγμάτων στην γραμμή κατάπαυσης του πυρός, γιατί υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι και για τη ζωή των εθνοφρουρών, και για την περιοχή αλλά και γιατί είναι πηγή για άλλες παρενέργειες

Να συλληφθεί αμέσως ο Γλέζος

(http://olympia.gr/): Η Ελληνική κυβέρνηση οφείλει άμεσα να επανορθώσει ως προς τη φίλη και σύμμαχο Γερμανία, συλλαμβάνοντας και τιμωρώντας παραδειγματικά τον "ακραίο" Μανώλη Γλέζο. Τέτοιες ενέργειες θέτουν σε κίνδυνο τις διμερείς σχέσεις και δημιουργούν επικίνδυνους αντικαπιταλιστικούς συνειρμούς. Μπράβο στην κυβέρνηση Χριστόφια που συνέλαβε τον 19χρονο που τόλμησε να αμφισβητήσει την Τουρκική κυριαρχία. Μπράβο στην Κυπριακή κυβέρνηση για τον πολιτισμό που επέδειξε επιστρέφοντας την σημαία της φίλης και συμμάχου, ζητώντας ταπεινά συγνώμη. Εκτός από τη σύλληψη του Γλέζου, προτείνουμε να παραδώσουμε και καμιά χιλιάδα Εβραίους, κανένα μάρμαρο, τίποτα τσουβάλια χρυσό (αν έχει αφήσει ο Σημίτης) κλπ κλπ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. wert01gf avatar
    wert01gf 11/04/2009 19:08:20

    Περίεργο, όχι όμως και "πρωτοφανές".
    Αυτά συμβαίνουν κάθε μέρα στα σύνορα.

  2. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ 11/04/2009 19:44:59

    @ 2
    Συμφωνώ μαζί σου και προσθέτω:
    Είμαι περίεργος να δω ποιός από τους παλληκαράδες που επικροτούν τέτοιες ενέργειες έχει υπηρετήσει στα σύνορα.

  3. olympia avatar
    olympia 11/04/2009 20:08:09

    @2,3 έχετε απόλυτο δίκιο. Όσο ο καναπές ζεσταίνει τα οπίσθια μας πρέπει να στηλιτεύουμε τέτοιες ακραίες ενέργειες.

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 20:28:59

    Κι εγώ επίσης έχω υπηρετήσει στα σύνορα.

    Είναι τέτοια η ηττοπάθεια που μας δέρνει που το αυτονόητο (η εκδίωξη του εχθρού από κατεχόμενο ελληνικό έδαφος) γίνεται αντικείμενο ειρωνείας.

    Σε άλλες εποχές ο Χριστόφιας θα είχε κρεμαστεί στην πλατεία Συντάγματος. Σήμερα τον χειροκροτούν. O tempora o mores...

  5. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ 11/04/2009 20:35:37

    @5,6
    Μόνο έσεις ξέρετε αν λέτε αλήθεια.

  6. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 11/04/2009 20:36:43

    Παλικάρι. Είχα ξεχάσει ότι υπάρχει αυτή η λέξη.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/04/2009 20:38:27

    Μπράβο στη μητέρα που μεγάλωσε το παλληκάρι αυτό. Να προσέχουν.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 20:43:18

    Μόνον εμείς... Είχαμε και μερικές χιλιάδες ακόμη στις γύρω μονάδες... Αλλά όσοι έχετε μάθει στο βόλεμα του καναπέ νομίζετε ότι δεν υπάρχει η Ελλάδα που υπηρετεί στα σύνορα. Που είναι και οι περισσότεροι, η ΣΙΩΠΗΡΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. Προφανώς εσύ θα υπηρέτησες στο ΓΕΕΘΑ μέσα. Αν υπηρέτησες.

    Σε αυτή την Ελλάδα ανήκει και ο εθνοφρουρός. Με τη διαφορά ότι τα δικά του "σύνορα" δεν είναι σύνορα αλλά η γη που του ανήκει. Πού να το καταλάβουμε όμως εμείς αυτό εδώ στο Ελλαδιστάν...

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 20:48:42

    Επαναλαμβανόμαστε, αλλά δεν θα περάσει στα πληρωμένα σοράκια που εμφανίζονται ΠΑΝΤΑ, για να "κράξουν" ενέργειες και θέσεις που υπερασπίζονται ή αναδεικνύουν την έννοια ΠΑΤΡΙΔΑ.
    Κι εσείς και οι χριστόφιες και οι σημίτηδες ανήκετε στην κρεμάλα.

    Ήθελα να έβλεπα το πρόσωπο σας καθαρματάκια...

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/04/2009 20:49:36

    @11: πήγαινε πέστα αυτά στο παλληκαράκι που βράζει το αίμα του.

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 20:51:46

    Τζάμπα μάγκας πάντως δεν ήταν σίγουρα ο Εθνοφρουρός. Στο συγκεκριμένο σημείο έχουν σκοτωθεί ήδη επτά Εθνοφρουροί. Αν δεν ήταν ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ θα ήταν ο όγδοος. Εμείς εδώ καθόμαστε και χειροκροτούμε τον εθνοφρουρό που ήταν ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ γιατί ότι έκανε δεν το έκανε από τον καναπέ του σπιτιού του. Δεν βλέπω τι σχέση έχει η ενέργειά του με το εγκληματικό πραξικόπημα της ελλαδικής χούντας το 1974. Εκείνοι δεν έκαναν το καθήκον τους, αυτός εδώ έκανε το καθήκον του. Μου αρέσει και το ύφος χιλίων καρδιναλίων με το οποίο μιλάτε. Και να βάζετε και κανένα ψευδώνυμο για να ξέρουμε με ποιον ανώνυμο μιλάμε.

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 20:54:59

    Ρε συ Προφήτη, εδώ και κάμποσο καιρό θέλω να σου πω να επικοινωνήσουμε και ατομικά. Αν θέλεις, στείλε μου e-mail στο epwnumos@gmail.com.

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 21:00:39

    Δεν είναι ανάγκη να μου πεις το πραγματικό σου όνομα, στείλε με ψευδώνυμο.

  14. σορος avatar
    σορος 11/04/2009 21:04:29

    Κε Προφήτα,
    έχω ακόμα λίγα κονδύλια για πληρωμένα σοράκια, ενδιαφέρεστε;
    ........................
    Υποθέτω ότι το μυαλό σας δεν χωράει ότι μπορεί να υπάρχουν πράγματι και άλλες θεωρήσεις των πραγμάτων ε; ¨Όποιος δε συμφωνεί μαζί σας, δε μπορεί παρά να είναι πληρωμένος και συνεπώς κρεμάλα στους διαφωνούντες...
    Είσασταν πάντα φασίστας ή τώρα τελευταία γίνατε;
    .....................................


    Κι αν έβλεπες τα πρόσωπα των καθαρματακίων τι θα καταλάβαινες βρε ανεκδιήγητε τύπε;

  15. ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ avatar
    ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ 11/04/2009 21:04:33

    @ Επωνυμος, Anonymous
    Με τέτοιους ηρωες δεν εχουμε αναγκη ουτε εξοπλισμους, ουτε πυραυλους, τιποτα!
    Μονο εσεις θα πατε να πολεμησετε!
    Οι ΡΑΜΠΟ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ!

  16. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 11/04/2009 21:04:46

    @11
    Εδώ κρίνουμε αυτόν τον άνθρωπο και την πράξη του και όχι τον Σαμψών ή τον Γκλέζο. Δεν είναι κακό να υπενθυμίζουμε στην Τουρκία ότι υπάρχουν δυνατότητες. Εσύ το θεωρείς βλακεία δικαίωμα σου. Βέβαια πρέπει να θυμάσαι ότι κάτι τέτοιες βλακείες σου επιτρέπουν σήμερα να γράφεις στα ελληνικά και όχι στα παλιά τα τούρκικα.

  17. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 21:05:42

    @11
    Δεν υπήρξε σφαλιάρα, υπήρξε προδοσία.

    Τα κότσια θα βρεθούν μόνο με ενιαίο μέτωπο Κύπρου-Ελλάδας.
    Μέχρι τότε, πράξεις αντίστασης στην κατοχή διατηρούν το φρόνημα στους νεώτερους και στέλνουν το μήνυμα απέναντι ότι δεν τίποτα δεν γίνεται ΟΡΙΣΤΙΚΑ αποδεκτό.

    Ποτέ δεν ξέρεις. Και η ιστορία έχει πολλά γυρίσματα..

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 21:11:29

    @17 σορος
    τα ινδάλματά σου είναι οι κουκουλοφόροι δωσίλογοι της Κατοχής ;

    Κι αυτοί "διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων" είχαν.

  19. σορος avatar
    σορος 11/04/2009 21:18:52

    Παπαριές για δοσίλογους που κανένας δεν ανέφερε, για την ταμπακιέρα όμως ουδέν. Πας μη συμφωνών με τον Προφήτη, πρέπει να υποστηρίζει και τους δοσίλογους, να κάνει θυσίες στο σατανά και να τρώει μωράκια, άρα πληρωμένος κι άρα στη κρεμάλα.
    Προφήτης του φασισμού (όποιου χρώματος..) είσαι;

  20. ...σεμνά avatar
    ...σεμνά 11/04/2009 21:19:35

    Αυτός ο Εθνοφρουρός είναι άξιο τέκνο της Ελλάδας.

    Ας μάθουμε και ποιό είναι το όνομά του.

    Δεν είναι δα και κουκουλοφόρος κακοποιός για να χρειάζεται την προστασία των ΜΜΕ.

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 21:22:40

    Γιά το συγκεκριμενο θεμα ,μέχρις να διευκρινισθεί ,αδυνατώ να έχω γνώμη..
    Ομως όταν Δολοφονήθηκαν οι Ισαάκ και Σολωμού υπήρξαν και τότε διάφοροι πού τούς ταύτισαν μέ τούς Γκρίζους Λύκους.
    Ενας εξ΄αυτών ήταν και ο κύριος Κανέλλης πού συνεργαζόταν ,κάποια στιγμή με το Αντί, και θυμάμαι τό κατάπτυστο άρθρο του στην εφημερίδα πού εργαζόταν,στο οποίο ειρωνευόταν τούς Δολοφονημένους.
    Το ίδιο είχαν κάνει και διάφοροι άλλοι Δούλοι,όπως και Κύπριοι πού ανήκαν στήν Ομάδα τού Τζίτζιτς τής Κύπρου,τού Βασιλείου...
    Οπότε υπάρχουν πολλά ράμματα γιά την γούνα αυτών πού καλλιεργούν μονίμως τον Ραγιαδισμό.

  22. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 11/04/2009 21:27:02

    @5 Anonymous Says:
    “Είμαι περίεργος να δω ποιός από τους παλληκαράδες που επικροτούν τέτοιες ενέργειες έχει υπηρετήσει στα σύνορα.”
    Εμένα ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ¨εθελοντή¨ ο γέρος Παπαντρέου στην Κύπρο.

  23. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 21:41:43

    Σόρε, κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Σύγκριση κάνει ο Προφήτης. Η άποψη που εκφράζεις δεν είναι "η άλλη άποψη". Είναι ραγιαδισμός, προδοσία, υποταγή. Όπως και των κουκουλοφόρων δοσίλογων της Κατοχής. Δεν έχουμε εδώ δυο "ισοδύναμες" σε κύρος απόψεις που υπάρχει διαφωνία γύρω από αυτές. Έχουμε ξεκάθαρα πράγματα. Όπως ο αξέχαστος Αρτέμης Μάτσας έλεγε με εκείνο το χαρακτηριστικό σαρδόνιο χαμόγελο τη χαρακτηριστική φράση: "Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας", τρίβοντας τα χέρια. "Μιλήστε, γιατί δεν μιλάτε; Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας". Και τα άλλα "Είναι πιο δυνατοί, θα νικήσουν". Να και η ηττοπάθεια.

    Η κατάρα της Ελλάδας θα είστε μια ζωή οι δοσίλογοι, οι Εφιάλτες.

  24. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 11/04/2009 21:59:18

    @11 Anonymous Says:
    ""......με τον Σαμψών το 1974 και όταν έφαγαν τη σφαλιάρα από τον Τούρκο κρύβονταν στη φούστα της μαμάς τους και όλα τα τσιράκια τους κλαίγονταν (και κλαίγονται ακόμη) και τους έφταιγαν οι αμερικανοί, οι εβραίοι και οι ιάπωνες.""
    Εμείς οι Ελλαδίτες (καλαμαράδες, για τους Κυπρίους) πήγαμε καιν πολεμήσαμε για την Κύπρο, όταν οι Κύπριοι έστελναν τα βλαστάρια τους στην Αγγλία για να μή υπηρετήσουν στην Εθνοφρουρά. Το έχω ξαναγράψει. Την εισβολή την προκάλεσε ο Μακάριος από τα έδρανα του ΟΗΕ όταν κάλεσε τους Τούρκους και Αγγλους να επέμβουν ως εγγυήτριες δυνάμεις για να επανέλθει στην προεδρία της Κύπρου, αφού ειχε ήδη φροντίσει να διώξει την Ελληνική Ταξιαρχία. Οι περισσότερες ξένες κυβερνήσεις δέχονται σήμερα, την Τουρκική εισβολή ως περίπου νόμιμη αφού έγινε κατόπιν της προσκλήσεως προέδρου νόμιμα εκλεγμένης κυβέρνησης κυρίαρχου και ανεξάρτητου κράτους. Ο Μακάριος τότε και ο Χριστόφιας σήμερα είναι οι μοιραίοι άνθρωποι για την Κύπρο. Ας είναι ελαφρύ το χώμα του Ελληνόψυχου Τάσσου Παπαδόπουλου.

  25. Λιαντινικός avatar
    Λιαντινικός 11/04/2009 22:03:30

    έχω μια απορία: εφόσον αυτές οι ενέργειες "ανατρέπουν την κατάσταση πραγμάτων στην γραμμή κατάπαυσης του πυρός" εμείς γιατί το μάθαμε? δε θα πρεπε να ειναι πιο προσεκτικοι στις ανακοινωσεις τους επίσης? γιατί έδωσαν πίσω το υλίκό? ή η ιστορία βρωμάει ή και στην κύπρο συναγωνίζονται σε βλακεία τους δικούς μας

  26. σορος avatar
    σορος 11/04/2009 22:03:56

    Επώνυμος @26

    Άλλος από δω. Όταν σε διορίσουμε υπέρτατο κριτή των απόψεων των άλλων, θα δικαιούσαι να μας λες ποιός είναι ο αντίστοιχος του Μάτσα και ποιός εκφράζει με τις απόψεις του ραγιαδισμό. Προς το παρόν η γνώμη σου είναι ισόβαρη με οποιοουδήποτε άλλου και οποιαδήποτε απόπειρα επιβολής της με κρεμάλες ή έστω κατασυκοφάντηση των αντιθέτων απόψεων, δείχνει απλά τον φασισμό που σε χαρακτηρίζει και σένα. Γιατί αν φυσικά είχες τη δύναμη στη διάθεση σου και ήσουνα πεπεισμένος ότι η αντίθετη άποψη από τη δική σου είναι μειοδοτική και δοσιλογική, για ποιό λόγο δε θα επέβαλες με τη βία την άποψή σου; Όλοι οι δικτάτορες και οι τύραννοι είναι σίγουροι ότι οι "αντίπαλοι" είναι προδότες και τους πρέπει κρεμάλα.

  27. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 22:12:21

    Ενώ τώρα, Σόρε, που η δύναμη είναι δική σας δεν τις πετάτε τις "ισοβαρείς" δήθεν απόψεις στην κρεμάλα και την κατασυκοφάντηση... Η διαφορά μας όμως είναι ότι οι δικές μας απόψεις υπάρχουν και θα υπάρχουν και όταν δεν έχουμε δύναμη, ενώ οι δικές σας χρειάζονται δύναμη για να επιβιώνουν ως "απόψεις". Τώρα την έχετε, τη δύναμη, όταν σύντομα θα σταματήσετε να την έχετε, απλώς δεν θα υπάρχουν πια ως απόψεις χωρίς να χρειαστεί εμείς να κάνουμε τίποτα.

  28. #2 Anonymous avatar
    #2 Anonymous 11/04/2009 22:16:28

    Για να αντιληφθώ το σκεπτικό όσων εκφράζουν την υποστήριξή τους στην ενέργεια του εθνοφρουρού: Θα ήταν ενδιαφέρον να μας πείτε (ο καθένας σας) πως θα έπρεπε να αντιδράσει η Κύπρος, αν ο εθνοφρουρός γινόταν αντιληπτός κατά την πράξη του και σκοτώνοταν από ένα Τούρκο φρουρό.

    Γιατί "πατριωτική" πράξη είναι αυτή που τελικά ωφελεί την πατρίδα, ενώ θερμοκέφαλη ανοησία χωρίς σχεδιασμό και εξουσιοδότηση από τα συνταγματικά αρμόδια όργανα είναι άλλο πράγμα.

  29. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/04/2009 22:28:40

    @31: γιατί να υιοθετήσουμε αυτό το συγκρατημένο και φοβικό σκεπτικό και όχι το σκεπτικό ότι το ψυχωμένο παιδί θέλησε να διαμαρτυρηθεί με τον τρόπο αυτό για τα δίκια της πατρίδας του και έκανε πράξη τη θέλησή του αυτή με ΤΟΛΜΗ και με ΕΞΥΠΝΑΔΑ; Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.

  30. σορος avatar
    σορος 11/04/2009 22:29:19

    @30

    Όπα ρε μεγάλε, ποιοί είμαστε "εμείς" που έχουμε τη δύναμη και ποιοί "εσείς" που δεν την έχετε; Με ήξερες και από χθες, γιατί εγώ δε σε ξέρω. Η συνηθίζεις να ταξινομείς τις απόψεις σε κουτάκια και να κολλάς ταμπέλες κατά το δοκούν; Ακόμη ένας τρόπος να απαξιώνεις και να δαιμονοποιείς ότι δεν αντέχεις, δηλαδή την αντίθετη άποψη. Δεν καταλαβαίνεις το πόσο διάφανος είσαι, ή νομίζεις ότι όλοι είμαστε 15 χρονών;

  31. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 22:29:42

    @31
    στη "λογική" με την οποία γράφεις την πάτησε η Παγκοσμιοποίηση.
    Δήθεν, πίσω απ΄ όλα, οφείλει να υπάρχει ορθολογική βάση. Δυτική Αιτιοκρατία.

    Συμφωνοι στο διαχωρισμό "θερμοκέφαλης ανοησίας", αλλά η ζωή δεν είναι ΜΟΝΟ ό,τι σχεδιάζουμε αλλά και ό,τι αισθανόμαστε.
    Παράδειγμα : ο παππούς σου, μες στην τρέλλα, κλέβει τη γιαγιά σου. Γεννιέται ο πατέρας σου και έρχεσαι εσύ στη ζωή. Οφείλεις την ύπαρξή σου σε μια ανορθολογική ενέργεια.

    Η ενέργεια του Μακάριου από το βήμα του ΟΗΕ ήταν μια σχεδιασμένη και συνταγματική ενέργεια.
    Ωφέλησε την πατρίδα;

  32. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 22:31:33

    "Συνταγματικά αρμόδιοι" αυτοί που έχουν καθήσει στο σβέρκο μας και μας πίνουν το αίμα και ξεπουλάνε τα πάντα. Ε, ναι. Το τελευταίο καταφύγιο των ξεπουλημένων είναι η κατ' επίφαση νομιμότητα.

    Πατριωτική είναι η πράξη αντίστασης όταν όλα γύρω σου καταρρέουν κι εσύ δεν το δέχεσαι και κάνεις το δικό σου, αυτό που θεωρείς και που είναι σωστό. Μας ανυψώνει το φρόνημα και ως τέτοια ωφελεί την πατρίδα. Αν σκοτωνόταν θα ήταν ακόμη ένας ήρωας. Θα έπρεπε να πει η Κύπρος ότι δεν έκανε τίποτε περισσότερο από το να πάει στα δικά του χώματα. Τώρα που τα κατάφερε και επέζησε θα έπρεπε να τιμωρηθεί κρυφίως, για ανυπακοή, διότι δεν επιτρέπεται ανυπακοή έστω και πατριωτική, και να υπάρξει υπεράσπιση της πράξης του δημοσίως.

    Θα έπρεπε βέβαια να είμαστε και ανά πάσα στιγμή με το δάχτυλο στη σκανδάλη για να ανακαταλάβουμε τα κατακτημένα μας χώματα στην Κύπρο. Ωστόσο, η πράξη του ήταν χρήσιμη γιατί μας έδειξε ότι όχι μόνον δεν είμαστε εκεί που θα έπρεπε (αυτό το ξέραμε), αλλά ότι ο ραγιαδισμός μας έχει προχωρήσει ΠΑΡΑ πολύ. Ίσως να δυσκολευτεί ο Χριστόφιας να τα ξεπουλήσει όλα περισσότερο, τώρα πια.

  33. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 22:33:02

    Σόρε, μόνος σου έβαλες την ταμπέλα με το ψευδώνυμο που διάλεξες. "Εσείς" είστε τα σοράκια, οι πληρωμένοι του Σόρος. Καλό σου βράδυ.

  34. #2 Anonymous avatar
    #2 Anonymous 11/04/2009 22:35:22

    @32

    Ποιό φοβικό σκεπτικό, εγώ δεν εξέφρασα κανένα τέτοιο, την δική σας άποψη ζήτησα για την επόμενη μέρα. Το παληκάρι μπράβο του, αν όμως φορούσε την στολή όταν το έκανε, δεν νομίζω οτι είχε το δικαίωμα αυτό. Αν το έκανε σαν ιδιώτης, μπράβο του και πάω πάσο. Ειλικρινά (και δεν στήνω παγίδες ή οτιδήποτε) όμως θα ήθελα την γνώμη σας, αν Ελληνοκύπριος εθνοφρουρός σκοτωνόταν σε ώρα υπηρεσίας κάνοντας αυτό που έκανε αυτός, ποιά νομίζετε ότι θα έπρεπε να ήταν η στάση της Κυπριακής κυβέρνησης.

  35. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 22:37:34

    Και για να μην είμαι μονομερής :
    και η ενέργεια (ως μη ενέργεια) του ΚΚ Α΄, "η Κύπρος είναι μακριά", ωφέλησε την πατρίδα;

  36. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2009 22:39:39

    Επώνυμε you 've got mail

  37. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 22:41:38

    Ναι, να 'σαι καλά, τόση ώρα σου έγραφα απάντηση.

  38. σορος avatar
    σορος 11/04/2009 22:42:07

    @ 36

    Άντε καλά, όταν μάθεις για το τι είναι σαρκασμός και διαβάσεις τα @12 και @17, ίσως καταλάβεις "την επιλογή του ψευδωνύμου".

    όσο για τους χαρακτηρισμούς, βλ. και 33.

    ο.ε.δ.

    Καλή σας νύχτα (μαύρη είναι στα βουνά)..

  39. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 11/04/2009 22:47:21

    @37: φοβικό είναι το σκεπτικό απο τη στιγμή που προτάσσεται το αν.

    "... αν ο εθνοφρουρός γινόταν αντιληπτός κατά την πράξη του και σκοτώνοταν από ένα Τούρκο φρουρό ..."

    Το παλληκάρι τόλμησε και έκανε αυτό που πίστευε σωστό. Μπορεί να έχει η οικογένειά του συγγενείς αγνοούμενους, ή νεκρούς από την εισβολή. Δεν το γνωρίζουμε αυτό. Η στάση της κάθε κυβέρνησης θα έπρεπε κατ' αρχήν να είναι να απαιτήσει να επιστραφεί πάραυτα η σωρός (κούφια η ώρα). Επίσης πιστεύω ότι κάθε κυβέρνηση πρέπει να έχει ένα σχέδιο ΚΑΙ για παρόμοιες περιστάσεις, όχι βεβαίως τιμωρώντας τον στρατιώτη που πολύ φοβάμαι ότι θα περάσει δύσκολες μέρες.

  40. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 22:56:45

    Σόρε, σαρκασμός - ξε-σαρκασμός, την ταμπέλα την κολλάς στον εαυτό σου. Πιθανόν να είσαι σε αυτούς που το παίζουν έξπυνοι και νομίζουν ότι τα περί Σόρος είναι θεωρίες συνωμοσίας. Διάλεξε μεταξύ εξυπνάκια και πληρωμένου. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο.

  41. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 23:13:15

    Αγαπητε Φυγαδα,παραλιγο να γραψεις Γκλετσο,αντι Γλεζο,οπως εκανε ενας μαθητης οταν τον ρωτησαν ποιος κατεβασε τη Γερμανικη σημαια απο την Ακροπολη.

  42. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 23:18:22

    Μη ...σφιγγοσαστε ρε παιδια,θα παθετε και τιποτα μιας και απο ο,τι καταλαβα,αρκετοι,ταχετε τα χρονακια σας.
    Η εξωτερικη πολιτικη,δεν ειναι για κουβεντες καφενειου,και τελικα,κρινεται μονο εκ του αποτελεσματος.
    Και το 1897,θελαμε κατι,αλλα τελικα,πηραμε το μπουλο.Και οι Τουρκοι,εφτασαν στη Μελουνα.
    Αρα;

  43. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 11/04/2009 23:20:48

    Άρα, πρέπει να οργανωθούμε καλύτερα για να μην πατήσουμε όπως το 1897 και να τα καταφέρουμε όπως τα καταφέραμε το 1912 και το 1940. Και όπως θα καταφέρναμε και το 1974 χωρίς την προδοσία.

    Αμάν πια με αυτή την ηττοπάθεια! Όση ζημιά κάνετε εσείς, δεν μπορούν να την κάνουν ολόκληρες τουρικιές στρατιές!

  44. #2 Anonymous avatar
    #2 Anonymous 11/04/2009 23:54:09

    @42

    Το σκεπτικό στο οποίο προτάσσεται το "αν" δεν είναι φοβικό, είναι ουσιωδώς ανθρώπινο, διότι αυτό ξεχωρίζει τον εν-λογο άνθρωπο από τα λοιπά ζώα τα οποία είναι ά-λογα. Αυτό τον προφυλάσσει από τους κινδύνους και τις ενέργειες που βλάπτουν το εαυτό του και τη χώρα του.
    Κάθε πράξη κρίνεται από το αποτέλεσμά της και όχι από τον τρόπο που σκεφτόταν αυτός που την έκανε. Τα υποκειμενικά κίνητρα είναι αδιάφορα, το αποτέλεσμα το οποίο παράγεται μετράει. Ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με τις καλύτερες προθέσεις. Από τα λεγόμενά σου όμως, συμπεραίνω ότι υπάρχει ουσιαστική αδυναμία υποστήριξης της θέσης ότι η πατρίδα θα κέρδιζε από μια τέτοια ενέργεια και τις συνέπειές της. Τα (πιθανά) κίνητρά του μπορώ να τα καταλάβω. Δεν είναι αρκετό αυτό όμως για να επικροτήσω την πράξη του.

  45. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/04/2009 00:27:40

    @47: Το ουσιωδώς ανθρώπινο που υπερασπίζεσαι το δέχομαι. Είναι αυτό που ισχύει για τους πολλούς, τους περισσότερους ασφαλώς από εμάς, αλλά όχι για όλους, όχι για μερικούς, ελάχιστους "τρελλούς", άφρονες κατ' εσέ, ήρωες κατ' άλλους. Επομένως τέτοιες πράξεις δεν κρίνονται με τα "προσγειωμένα ανθρώπινα" μέτρα, γιατί αποτελούν υπέρβαση. Πόσο μάλλον όταν έχουν συντελεστεί ...
    Δεν γνωρίζω ποια μπορεί να είναι η κλιμάκωση σε αυτές τις περιπτώσεις, όταν κάποιος σπάει τους αυστηρούς στρατιωτικούς κανονισμούς, αψηφώντας τα πάντα και θέτοντας σε κίνδυνο μια εξ ορισμού κλονισμένη σχέση ισορροπίας μεταξύ θύματος και θύτη.
    Από μια τέτοια "άφρονα" ενέργεια κάθε αδικαίωτη πατρίδα μπορεί να βγει τόσο κερδισμένη όσο κερδισμένη ίσως ήταν μέχρι σήμερα ... χωρίς τις απονενοημένες άφρονες ενέργειες ...

  46. isnogood avatar
    isnogood 12/04/2009 13:01:12

    Ένας ακόμη συνεχιστής του ήρωα Γλέζου και τους Σάντα!
    Ένας ακόμη συνεχιστής του έργου του Θεόφιλου Γεωργιάδη!
    Του ήρωα της Κύπρου.
    Του ήρωα του Ελληνισμού.
    Στην δολοφονία του οποίου δεν απάντησε το επίσημο Ελληνικό ή Κυπριακό κράτος ανάλογα, αλλά η τρομοκρατική οργάνωση 17 Νοέμμβρη...
    (Αν θυμάστε οι παλιοί...την υπογραφή Κομαντάντε Θεόφιλος Γεωργιάδης)
    Με την ευκαιρία της ηρωικής πράξης του Εθνοφρουρού -του οποίου το όνομα έμαθα πως ζήτησε να μάθει και ο ...Αλέξης, ο Αλέκος και τα άλλα Ρεπουσοπαιδιά- ας θυμηθούμε ΕΝΑΝ ΕΘΝΟΜΑΡΤΥΡΑ:
    Αυτόν που ξέχασε επιμελώς όπως και δεκάδες άλλους η κυρία Ρεπούση...

    Το νέο βιβλίο ιστορίας της Κύπρου, πρέπει να έχει στο εξώφυλλό του, τη φωτογραφία του νεομάρτυρα του πολύπαθου νησιού, Θεόφιλου Γεωργιάδη.
    Είναι ο ήρωας που ξέχασε- μαζί και με πολλούς άλλους -να γράψει για τον βίο του, στο κεφάλαιο για την ΚΥΠΡΟ, η γνωστή καθηγήτρια κυρία Ρεπούση, όταν της ζητήθηκε από το Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας να ξαναγράψει το βιβλίο ιστορίας της ΣΤ δημοτικού.
    Ο Θεόφιλος Γεωργιάδης, γεννήθηκε στις 9 Σεπτεμβρίου 1957 στο χωριό Ευρύχου. Πατέρας του ήταν ο αγωνιστής της ΕΟΚΑ Χαράλαμπος Γεωργιάδης, ο οποίος μπόλιασε το παιδί του με τα ιδανικά της φιλοπατρίας, της ελευθερίας, του ανθρωπισμού και της δημοκρατίας. Με τα ίδια ιδανικά που πρέπει να μεγαλώνουν και τα σημερινά ελληνόπουλα απανταχού της γης και όχι με τα ιδανικά που προωθούν τα ευαγή ιδρύματα τύπου CDRSEE και Σόρος.
    Η Ελληνική ανατροφή, μαζί με την πίκρα από την προσφυγιά και το θυμό του από την τουρκική κατοχή, χάραξαν την ψυχή του και σμίλεψαν τη σκέψη και τη μοίρα του. Ο Θεόφιλος έγινε ευαίσθητος όχι μόνο απέναντι στο δράμα του Κυπριακού Ελληνισμού, αλλά και απέναντι στα πάθη όλων των σκλαβωμένων λαών του κόσμου.
    Τέλειωσε το Παγκύπριο Γυμνάσιο το 1975. Υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία στην 32η Μοίρα Καταδρομών ως έφεδρος Ανθυπολοχαγός. Εκπαιδεύτηκε στην ΣΕΑΠ στο Ηράκλειο Κρήτης καθώς και στη Ρεντίνα της Θεσσαλονίκης. Από το 1977 έως το 1981, σπουδάζει Πολιτικές Επιστήμες στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο ίδιο Πανεπιστήμιο που πριν από λίγο καιρό, με επικεφαλή τον καθηγητή του κύριο Γιαννουλόπουλο, συμμετείχε μαζί με Τουρκικό πανεπιστήμιο της Σμύρνης καθώς και με το αμερικανικό πανεπιστήμιο Κολούμπια, σε εργασία με θέμα: αν η Σμύρνη κάηκε το 1922 από τους Τούρκους ή από τους ….Έλληνες!
    Στη συνέχεια μαθαίνει της τουρκική γλώσσα και εξειδικεύεται στην τουρκολογία, διευρύνοντας τις επιστημονικές του γνώσεις με σπουδές στη Γαλλία και τη Γερμανία. Όταν επέστρεψε στην Κύπρο, εργάστηκε για την Κυπριακή Δημοκρατία σε θέσεις που είχαν στο επίκεντρό τους Τουρκικά θέματα. Το 1988, μαζί με άλλους συναγωνιστές του ιδρύουν την Κυπριακή Επιτροπή Αλληλεγγύης στο Κουρδιστάν. Η μεγάλη μάχη με το Τουρκικό κράτος είχε ξεκινήσει για τα καλά. Έγραψε εκατοντάδες άρθρα, έδωσε συνεντεύξεις και πολλές διαλέξεις με κύρια θέματά του το Κυπριακό, τον αγώνα των Κούρδων για ανεξαρτησία, για τη γενοκτονία των Ποντίων και των Ελλήνων της Ανατολής και για το Αρμενικό ζήτημα. Ξεσκέπαζε συνεχώς το απάνθρωπο πρόσωπο της Άγκυρας. Το πολιτικός κόστος που αρχίζει να πληρώνει διεθνώς η Τουρκία εξαιτίας του αγώνα του Θεόφιλου, είναι πλέον τεράστιο!
    Εκείνο όμως που εξοργίζει το βαθύ κράτος της Τουρκίας, είναι η έρευνά του για τους αγνοούμενους της εισβολής και η συνεργασία του με τους Κούρδους αντάρτες πάνω στο θέμα αυτό. Κούρδοι στρατιώτες του Αττίλα 74 αρχίζουν να μιλούν και να αποκαλύπτουν πολλά για τις θηριωδίες της εισβολής.
    Κορωνίδα του αγώνα του Θεόφιλου, υπήρξε η διοργάνωση Διεθνούς Συνεδρίου στις Βρυξέλλες, στις 12 και 13 Μαρτίου του 1994.
    Οι αποκαλύψεις του, σοκάρουν την Ευρώπη και πανικοβάλουν την Τουρκία.
    Οι παρευρισκόμενοι επίσημοι και δημοσιογράφοι, καταδικάζουν το φασιστικό τουρκικό καθεστώς και την εισβολή και κατοχή της Κύπρου.

    Μια εβδομάδα αργότερα, στις 20 Μαρτίου στις 10 το βράδυ, έξω από το σπίτι του στη Λευκωσία στην ελεύθερη Κύπρο, ο εθνομάρτυρας Θεόφιλος Γεωργιάδης πέφτει νεκρός, έπειτα από ύπουλη και άνανδρη επίθεση που δέχεται από τις μυστικές Τουρκικές τρομοκρατικές υπηρεσίες.

    Τιμή και δόξα στους ήρωες


    Υ.Γ.
    Ποιος Έλληνας πολιτικός αλήθεια, μπορεί σήμερα να σταθεί χωρίς ντροπή μπροστά στον τάφο του και να του πει, ότι ΕΛΛΗΝΕΣ παρέδωσαν τον αρχηγό της Επανάστασης των Κούρδων στους Τούρκους;
    Πόσοι δρόμοι στην Ελλάδα, έχουν πάρει το όνομα του ήρωα;

    Πηγές: Ομιλία Λάζαρου Μαύρου στο 6ο μνημόσυνο του ήρωα
    http://members.tripod.com/TXG/b.html

  47. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/04/2009 23:20:33

    Εκεινο που με κανει να λυσσαω,ειναι οτι οι αλητηριοι που κυβρνανε Ελλαδα και Κυπρο,κανανε γαργαρα το τι εγινε στα γεγονοτα του 74.
    Και καλα ο γερο Καραμανλης,αλλα το πασοκ,γιατι δεν εκανε καποια προσπαθεια να ξεθαψει τη βρωμια;
    Δεν ηξερε οτι Εθνικον,ειναι το αληθες;

  48. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/04/2009 23:28:30

    ...Ποιος Έλληνας πολιτικός αλήθεια, μπορεί σήμερα να σταθεί χωρίς ντροπή μπροστά στον τάφο του και να του πει, ότι ΕΛΛΗΝΕΣ παρέδωσαν τον αρχηγό της Επανάστασης των Κούρδων στους Τούρκους;...
    Καλα,εσυ εισαι στον κοσμο σου.
    Να καναμε πολεμο με τους Τουρκους,ανετοιμοι, και με διαλυμενα τα παντα,επειδη ο μπουχεσας ο Οτσαλαν,ηρθε απροσκλητος εδω,για να μας βαλει να πολεμησουμε,για να επωφεληθει αυτος;
    Εμεις,εχουμε να χασουμε,πολυ περισσοτερα απο ο,τι οι Τουρκοι,αρα δε μας συμφερει να μιλαμε για πολεμους ετσι για πλακα.Μονο εν εσχατη περιπτωσει.
    Και μην ξεχνας οτι εμεις ειμαστε μονο 10 μυρια,ενω οι τουρκοι,70.
    Για το φιλο που μιλαει για Γερμανους,θεωρεις οτι αμα σκοτωναν εναν Γερμανο,καναμε κατι σοβαρο στη Βερμαχτ;
    Και αξιζε η τιμωρια που επεφυλασσαν αυτοι,για τον ενα στρατιωτη;
    Αμα σου καιγανε το δικο σου το σπιτι,και σου σκοτωναν πατερα και αδελφο, τοτε να μιλαγες για τα θεματα αυτα.
    Μνημοσυνο με ξενα κολλυβα λεγεται αυτο.

  49. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 13/04/2009 09:59:54

    Εμενα,μου εχουν σκοτωσει τον αδελφο του πατερα μου,σαν αντιποινα,μαζι με αλλους πολλους, σε ενα σαμποταζ που εκαναν καποιοι ανταρτες.

  50. Lucio Savva avatar
    Lucio Savva 18/02/2011 09:58:54

    Να μη ξεχναμε οτι τα παιδια μας πριν πανε στο στρατο ητανε ακομα μωρα και επαιζαν play station.Καμμια εκπαιδευση περι στρατου δεν ειχαν ουτα στα σχολεια ουτε πουθενα.Περνετε κυριοι τα παιδια μας απειρα χωρις καμμια εκπαιδευση χωρις ψυχολογια και τα πετατε στα φυλακια διπλα απο τους τουρκους και εχετε και την απαιτηση να συμπεριφερτουν τοσο λογικα και τοσο ωριμα.Η τημωρια επρεπε να ειναι δικη σας και οχι του φανταρου.Ο φανταρος και καθε φανταρος μη γνωριζοντας τις συνεπιες διοτι κανεις ποτε δεν τον πληροφορησε ποσο επικυνδυνο ηταν αυτο που παει να κανει.Με κυνδυνο την ζωη του,Φανταστειται να τον εβρισκα οι τουρκοι στρατιωτες τι θα γινοταν.Ποια αλλη κυπρια μανα θα εκλαιε το παιδι της.Λοιπον ειναι καιρος να σοβαρευητε κυριοι της οποια δηποτε κυβερνησης και αφηστε ελευθερο το παιδι και μαλιστα να το αγγαλιασετε και να το συμβουλεψετε σας παιδι σας.Εχω και εγω γιο στρατιωτη που υπηρετη στα φυλακια διπλα στους τουρκους, βλεποντας την τουρκικη σημαια καθε πρωι και βραδυ θελοντας καποια μερα να την κατεβαση.Συνελθετε γιατι ο θυμος του ΛΑΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ.Μετα τιμης Lucio Savva