Εθελόντρια για την ιστορική κυβέρνηση της Αριστεράς η Γιάννα;
10/11/2014 21:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εθελόντρια για την ιστορική κυβέρνηση της Αριστεράς η Γιάννα;

Το Κολωνάκι προσέγγισε τον... Κολωνό για το καλό της πατρίδας και για να φύγουν αυτοί οι κακοί που κυβερνάνε.

Αυτή δίπλα στον Αλέξη Τσίπρα ποια είναι; Θα μπορούσε να είναι η λεζάντα της φωτογραφίας για την επίσκεψη της Λαίδης στον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ. Η συνάντηση έγινε στο φτωχό πλην τίμιο γραφείο του Τσίπρα στη Βουλή που άνοιξε για να υποδεχθεί την Ρόζα Λούξεμπουργκ ή κατά κόσμο Γιάννα Αγγελοπούλου. Συναντήθηκε παρουσία του διευθυντή του πολιτικού γραφείου του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, Νίκου Παππά με τη «σιδηρά κυρία» των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 να μένει στο γραφείο του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ για μία ολόκληρη ώρα και 20 λεπτά.

Όπως είπε, ενημέρωσε τον κ. Τσίπρα για το συνέδριο του Clinton Global Initiative (CGI) που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα τον ερχόμενο Ιούνιο και στο οποίο αναμένεται να συμμετάσχει ο πρώην Πρόεδρος των ΗΠΑ, Μπιλ Κλιντον. Προφανώς και τον κάλεσε να παρευρεθεί και ασφαλώς θα είχε ενδιαφέρον να την έλεγε της Γιάννας ο Τσίπρας που ήταν εκεί γύρω στο 1999 που είχε έρθει ο Κλίντον στην Αθήνα ως Πλανητάρχης και είχε καεί η Αθήνα από τους «επαναστάτες» τύπου Αλέξη.

Για να έμειναν τόση ώρα στο γραφείο σίγουρα θα είχαν να πουν πολλά, όχι μόνο για το ποταπό συνέδριο του Κλίντον. Θα συζήτησαν, εικάζουμε, για το πώς θα μπορούσε να βοηθήσει η Γιάννα τον ΣΥΡΙΖΑ να γίνει κυβέρνηση. Ίσως να εκδήλωσε η Σιδηρά Κυρία το ενδιαφέρον της να γίνει «Τσιπρίτσα», κατά το «Ρουβίτσα», να γίνει εθελόντρια για την ιστορική κυβέρνηση της Αριστεράς. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να στηρίξει η κ. Αγγελοπούλου τον ΣΥΡΙΖΑ αφού και η ίδια δηλώνει αντισυστημική.

Δεν ξέρουμε αν η οικειότητα έφτασε με το να λένε «Αλέξη μου, Γιάννα μου». Σίγουρα όμως, το Κεφάλαιο... έριξε τα μούτρα του και πήγε στον λαό. Το Κολωνάκι προσέγγισε τον... Κολωνό για το καλό της πατρίδας και για να φύγουν αυτοί οι κακοί που κυβερνάνε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. iconology2009 avatar
    iconology2009 10/11/2014 22:31:24

    Προσέξτε τον πίνακα στο βάθος: ήταν προτίμηση του Γιωργάκη στο γραφείο του στο Μαξίμου. Μα σε όλα να ταιριάζουν αυτοί οι δυό! Από τα μεγάλα και γεωστρατηγικά της πολιτικής μέχρι το ντεκόρ στα γραφεία τους; Τέτοια ταύτιση ψυχοπνευματική και ιδεολογική καταντάει πλήξη. Σαν αποτυχημένο remake!

    • MoonWalk avatar
      MoonWalk @ iconology2009 10/11/2014 23:08:25

      Χαχαχα! Είπαμε να ψάχνουμε για να την πούμε οπωσδήποτε στο ....Σύριζα, αλλά εσείς προτρέχετε ασθμαίνων και πέφτετε σε λάθη. Δεν ήταν κόκκινο φυσικά το φόντο που επέλεξε ο ΓΑΠ, αλλά deep blue. Δε'ιτε και τη φωτό : http://www.zougla.gr/greece/article/li8ike-to-mistirio-me-ton-pinaka ''....Ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου λοιπόν επέλεξε ένα έργο ζωγραφικής για να το τοποθετήσει στο γραφείο του. Πρόκειται για τον πίνακα με τίτλο «Δελφοί», έναν πίνακα έντονης κυανής απόχρωσης με ένα σκίσιμο.''

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ MoonWalk 10/11/2014 23:30:57

        Είστε πιο αδιάβαστος απόσο θα θέλατε. https://iconology2009.files.wordpress.com/2014/11/61cf8d775ab3ec88e00e19e426b4ee7f-ds1.jpg

        • iconology2009 avatar
          iconology2009 @ iconology2009 10/11/2014 23:33:57

          Συμπληρώνω ότι ο ΓΑΠ-σαν πρωθυπουργός-είχε δυό γραφεία: ένα στο Μαξίμου και ένα στη Βουλή. Πιθανολογώ ότι αυτό που παραθέτω είναι της Βουλής-το άλλο, το γαλάζιο, ήταν στο Μαξίμου.

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ iconology2009 11/11/2014 00:00:59

            :) Ομολογώ το ολέθριο λάθος μου! Είστε σαφώς, πιο πληροφορημένος περί των εικαστικών προτιμήσεων του ΓΑΠ. Εγώ ήξερα μόνο τον πίνακα ''Δελφοί''. Πού να φανταστεί κανείς οτι ο αθεόφοβος ΓΑΠ ήθελε και ...κόκκινο ...επαναστατικό πίνακα!! Ε, ο άλλος τον είδε κόκκινο και είπε, ok, μια χαρά είναι, που να τρέχουμε τώρα να βρούμε άλλον; Γιατί από όσο ξέρω, έχουν δικαίωμα να διαλέξουν έναν Πίνακα από την Εθνική Πινακοθήκη.

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ iconology2009 11/11/2014 00:06:35

            :) Ομολογώ το ολέθριο λάθος μου! Είστε σαφώς, πιο πληροφορημένος περί των εικαστικών προτιμήσεων του ΓΑΠ. Εγώ ήξερα μόνο τον πίνακα ''Δελφοί''. Πού να φανταστεί κανείς οτι ο αθεόφοβος ΓΑΠ ήθελε και ...κόκκινο ...επαναστατικό πίνακα!! Ε, ο άλλος τον είδε κόκκινο και είπε, ok, μια χαρά είναι, που να τρέχουμε τώρα να βρούμε άλλον; Γιατί από όσο ξέρω, έχουν δικαίωμα να διαλέξουν έναν Πίνακα από την Εθνική Πινακοθήκη.

      • Eva avatar
        Eva @ MoonWalk 11/11/2014 08:19:36

        Στην πολιτική, το κόκκινο ήταν το αγαπημένο χρώμα της ευρωπαϊκής Αριστεράς και χρησιμοποιήθηκε από τα σοσιαλιστικά και εργατικά κόμματα (βικιπαιδεια).Κοκκινος πίνακας και κόκκινη τσάντα (Hermes 15000 euros).

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Eva 11/11/2014 11:33:17

          Δε φταίει καθόλου ο κόκκινος ο πίνακας πάντως, ούτε κι η Αριστερά, για τα όψιμα υποκριτικά σαλιαρίσματα της μπουχτισμένης απ΄τον παντελώς κενό εαυτό της μπουρζουαζίας.... Καμία επένδυση Μαντάμ Σουσού με τον ολάκερο κροκόδειλα στο τσαντικό και τα Chanel τα πατούμενα, κάτι που θα δημιουργούσε νέες θέσεις εργασίας αξιοποιώντας ένα μέρος των υπερκερδών σας έχετε άραγε κατά νού; Μπαααααα.... Γιατί να...χρυσογράψει τ΄όνομά σας η ...Ιστορία με τα φτηνά καραγκιοζλίκια που μηχανεύεστε, δεν έχετε ελπίδα..... Τζάμπα μας απασχολείτε.

  2. ΒΜ avatar
    ΒΜ 10/11/2014 22:51:58

    Δεν φαντάζομαι ο Σαμαράς να πάει σ' αυτό το ποταπό συνέδριο που τον κάλεσε η Δασκαλάκη-Αγγελοπούλου την περασμένη εβδομάδα που συναντήθηκαν οι δυο τους...

    • Χάνος ποταμίσιος avatar
      Χάνος ποταμίσιος @ ΒΜ 10/11/2014 23:14:08

      Φυσικά και θα πάει όχι για τη ...Γιάννα βεβαίως, αλλά γιατί ''πρόκειται για το συνέδριο του Clinton Global Initiative (CGI) που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα τον ερχόμενο Ιούνιο και στο οποίο αναμένεται να συμμετάσχει ο πρώην Πρόεδρος των ΗΠΑ, Μπιλ Κλιντον.''

  3. xenophon avatar
    xenophon 10/11/2014 23:01:58

    Η Γιάννα επισκέφτηκε και το Σαμαρά ή μου φαίνεται?

    • iconology2009 avatar
      iconology2009 @ xenophon 10/11/2014 23:43:18

      Αλήθεια είναι αλλά τη ματαιόδοξη χαρά της προβολής και της δημοσιότητας δεν της την έδωσε. Ακριβώς γι'αυτό και οι περισσότεροι αγνοούν ότι συνέβη. Επικοινωνιακός σπόνσορας από δω κι εμπρός-ανταποδίδει προφανώς-ο ΣΥΡΙΖΑ και ο ηγέτης του.

  4. Seagull avatar
    Seagull 11/11/2014 09:53:36

    Είναι πολλά τα λεφτά Αλέξη, άκου εμένα που σου λέω.... Ναι, ναι κυρία Γιάννα μου είναι πολλά τα λεφτά... τις εξέδρες, τις εξέδρες τις παραγγείλατε, πρέπει να είμαστε έτοιμοι κυρία Γιάννα μου.... Αλέξη τα offshore rings είναι stand by το έχει κανονίσει ο πρόεδρος που ξέρει από αυτά... Θέλω να κάνουμε την Ελλάδα Dubai κυρία Γιάννα μου, Dubai!

  5. Μικρός Νικόλας avatar
    Μικρός Νικόλας 12/11/2014 16:24:06

    ...Για ένα πουκάμισο Burberry’s αδειανό, για μία ...Γιάννα! :)