#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2011 14:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εδώ καράβια χάνονται, βαρκούλες αρμενίζουν



Η οικονομία είναι στην πιο κρίσιμη φάση της, το σχέδιο για ελεγχόμενη χρεοκοπία δε βγαίνει και ήδη ακούγονται ξανά οι Κασσάνδρες της κλασσικής χρεοκοπίας με υψηλό «κούρεμα» ομολόγων. Η πραγματική οικονομία βουλιάζει, ο κόσμος έχει βγει στους δρόμους κι αυτός που δεν βγαίνει στενάζει. Στη Βουλή γίνεται κάθε μέρα το έλα να δεις με τις αλλοπρόσαλλες ρυθμίσεις της κυβέρνησης. Ο πρωθυπουργός είναι ψιλοεξαφανισμένος αλλά αίφνης εμφανίζεται για να πάρει βαρυσήμαντες πρωτοβουλίες να βγει η χώρα από το αδιέξοδο; Όχι βέβαια, πάει με τον κολλητό του κ. Γερουλάνο στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου "Tae kwon Do" και συγκεκριμένα την αίθουσα "Ορέστης", όπου βρίσκεται σε εξέλιξη το πιλοτικό πρόγραμμα του υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού "Χώρος στην Τέχνη. Ο κ. Παπανδρέου μίλησε με ηθοποιούς που κάνουν εκεί πρόβες, αυτοί τον ευχαρίστησαν για τη φιλοξενία ειπώθηκαν και κάτι μεγαλόστομες διακηρύξεις ότι θα ανοίξουν για τον κόσμο τα ολυμπιακά έργα. Κατά τη συζήτηση για την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο χώρος του θεάτρου σήμερα στην Ελλάδα, αλλά και οι δύσκολες οικονομικές συνθήκες που αντιμετωπίζουν όσοι ασχολούνται με αυτόν, ο κ. Παπανδρέου επεσήμανε ότι αυτό το επάγγελμα είναι απόφαση ζωής και συμφώνησε με εκτίμηση που εξέφρασε μέλος της ομάδας ότι σε περιόδους δύσκολες και κρίσης, υπάρχει η ανάγκη για το θέατρο. "Η τέχνη μπορεί να φέρει και αλλαγές", υπογράμμισε ο πρωθυπουργός και συμφώνησε με άλλη εκτίμηση που εκφράστηκε ότι "αν δεν υπάρχει η τέχνη, πώς θα αντισταθούμε;". Στη συνέχεια, ο πρωθυπουργός και ο υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού είχαν την ευκαιρία να ακούσουν ορισμένα κομμάτια από την παράσταση που ετοιμάζει η θεατρική ομάδα.

Ομορφος κόσμος αγγελικά πλασμένος, με βολτούλες στην παραλία και ολίγον θέατρο την ίδια ώρα που εκατοντάδες συνταξιούχοι έκαναν… βόλτα προς το Μαξίμου αλλά τα ΜΑΤ τους εμπόδισαν να πλησιάσουν.

Εκτός κι αν ο πρωθυπουργός πήγε να πάρει μαθήματα υποκριτικής από τους επαγγελματίες καθώς θα τους χρειαστούν τους επόμενους μήνες για να πείσει τους Ελληνες για τα νέα Μνημόνια που έρχονται. Υπάρχει και η άλλη εκδοχή. Οι… επαγγελματίες ηθοποιοί να πήραν μαθήματα υποκριτικής από τον κ. Παπανδρέου. Και τα δύο ισχύουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αστραπόγιαννος avatar
    Αστραπόγιαννος 10/02/2011 14:32:44

    "ο κ. Παπανδρέου επεσήμανε ότι αυτό το επάγγελμα είναι απόφαση ζωής και συμφώνησε με εκτίμηση που εξέφρασε μέλος της ομάδας ότι σε περιόδους δύσκολες και κρίσης, υπάρχει η ανάγκη για το θέατρο".

    Ώρες, ώρες πραγματικά τον συμπαθώ τον Γιώργο. Να βρε παιδί μου, πετάει μια φράση σαν την παραπάνω και δεν μπορείς παρά να πεις "κρίμα μωρέ το παιδί, τί φταίει αυτό; Αφού το μουτζώσανε μικρό".

    • gEO&% avatar
      gEO&% @ Αστραπόγιαννος 10/02/2011 15:06:55

      lollllllllll :-)

    • TED avatar
      TED @ Αστραπόγιαννος 10/02/2011 16:20:46

      ++

    • DARKNL avatar
      DARKNL @ Αστραπόγιαννος 10/02/2011 17:34:14

      To καυμένο...!

  2. STATHIS avatar
    STATHIS 10/02/2011 14:38:50

    Πάνω απ' όλα ο "πολιτισμός" ειδικά η τέχνη που διαμορφώνει "ήθη" (ίσως κάποτε) , άσε που έτσι "ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ" τα εγκαταλελειμμένα Ολυμπιακά Ακίνητα (άσχετα εάν παράγουν εισόδημα ) ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΡΓΟ (εκπαιδεύοντας άνεργους Ηθοποιούς να ....... κρύβουν "επαγγελματικά" τη πείνα τους , με τη προοπτική να ........ χρησιμοποιηθούν μελλοντικά και ως "εκπαιδευτές" του Ελληνικού Λαού).


    *Μιά άποψη.-

  3. gEO75 avatar
    gEO75 10/02/2011 15:09:34

    lollllllllllll Μ'έκανες και γέλασα :-)

  4. Dimitris D avatar
    Dimitris D 10/02/2011 15:10:07

    «κούρεμα» ομολόγων δεν γίνεται με τίποτα!
    Για το «κούρεμα» οι τράπεζες θα πρέπει να επιστρέψουν 120 δις ευρώ. Το κράτος επιστρέφει τα 120 από τα 320 δις που χρωστά, και γίνεται «κούρεμα» στα 200 δις.
    Οι τράπεζες φυσικά δεν το θέλουν. Οι ελληνικές τράπεζες δραστηριοποιούνται στα βαλκάνια και χάνουν χρήμα. Στην βουλγαρία το 20% των δανείων δεν εξυπηρετείτε.

    Κανονικά θα έπρεπε να μιλάμε για διαδηλώσεις κατά των τραπεζών και όχι κατά της κυβέρνησης. Οι τράπεζες πρέπει ή να μας χαρίσουν(ή «κουρέψουν») τα δάνεια λόγο των 120 δις ή να επιστρέψουν τα χρήματα στο κράτος και να σταματήσουν τα τρελά μέτρα της κυβέρνησης.

  5. manos avatar
    manos 10/02/2011 15:33:44

    Ο τίτλος του πολύ καλού άρθρου θα μπορούσε να είναι:
    Αιδώ ο κόσμος καίγεται και το ............... χτενίζεται.
    Το αιδώ το έγραψα έτσι για ευνόητους λόγους.
    Η λύση αυτής της Ελληνικής τραγωδίας δεν θα αργήσει να έρθει.
    Τότε, αυτό το τέλος θα το ζηλέψουν ο Αισχύλος, ο Σοφοκλής, και ο Ευριπίδης.
    Και κάτι άσχετο. Ο Γερουλάνος ήταν στο ψηφοδέλτιο στην επανάσταση του αυτονόητου?

    • zonitis avatar
      zonitis @ manos 10/02/2011 16:06:36

      Δεν ειμαι σιγουρος για του αυτονοητου, αλλα του ανοητου σιγουρα

  6. NM avatar
    NM 10/02/2011 16:29:01

    Ηθοποιός σημαίνει ΦΩΣ … ΝΕΡΟ….ΤΗΛΕΦΩΝΟ…κομμένα !!!

    Κάτι ξέρει ο Γιωργάκης...

  7. Φ. avatar
    Φ. 10/02/2011 18:22:08

    ΤΑ ΝΕΑ το πρωί γράφαν (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4617591, το λινκ δε δουλεύει περιέργως τώρα) πως μετά τη βόλτα του στο Φάληρο, θα χαιρετούσε και σε συγκέντρωση των πλέον σημαντικών Ισραλο-αμερικάνων οργανώσεων.
    Ξέρει κανεις τί θα πήγαινε να κάνει εκεί;

    • occultist avatar
      occultist @ Φ. 10/02/2011 22:51:25


      Ειναι απλό. Πήγε να πάρει οδηγίες.

  8. δημης avatar
    δημης 11/02/2011 01:26:51

    ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ...."Χαζά παιδιά χαρά γεμάτα"

  9. Αρουρης avatar
    Αρουρης 11/02/2011 12:41:55

    Για να βαλουν καμμια δημοσια υπηρεσία που πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλα ενοίκια σε ενοίκια προφανώς δεν γίνεται λογος για τα Ολυμπιακά Ακίνητα.
    Για να κανουμε δημοσιες σχεσεις της στιγμης η κινητη περιουσια του Δημοσιου ειναι το πρωτο εργαλειο.Τι γκουβερνο ειμαστε.
    Τουλαχιστον δωστε το στον ΣΚΑΙ να κανει αρχειο Ιστορίας για Νεοέλληνες εξ Πακιστάν.