#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εδώ και τώρα τα ονόματα των 32 πολιτικών που πλούτισαν "περίεργα"



Με έγγραφό του στη Βουλή ο Γιάννης Στουρνάρας επιβεβαίωσε ότι υπάρχει λίστα με 32 πολιτικούς οι οποίοι έχουν γίνει φύλλο και φτερό από το ΣΔΟΕ για περίεργο πλουτισμό.

Να παραβλέψουμε το γεγονός ότι πριν λίγο καιρό τα δημοσιεύματα έκαναν λόγο για λίστα με τουλάχιστον 50 πολιτικούς που έχει στα χέρια του ο τότε επικεφαλής του ΣΔΟΕ, Ι. Διώτης. Μάλιστα, κάποιοι συνδύασαν την απομάκρυνση του κ. Διώτη μ' αυτή την υπόθεση, αλλά μάντεις δεν είμαστε, ούτε στοιχεία έχουμε γι' αυτό.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι έπειτα από πολλά γράψε – σβήσε έχουν μείνει καμιά 30αριά, νυν και πρώην βουλευτές και υπουργοί που είδαν τους λογαριασμούς τους να φουσκώνουν, κι όχι φυσικά από την επαγγελματική τους δραστηριότητα. Κι ας πούμε ότι και το ΣΔΟΕ και ο υπουργός έχουν αυτή τη λίστα στα χέρια τους. Ή αν δεν την έχουν, σίγουρα έχουν σαφείς ενδείξεις για το που έχει πάει το πράγμα.

Το πρώτο είναι ότι μετά την παρέμβαση του αντεισαγγελέα Αρείου Πάγου, Ν. Παντελή και την εντολή στους οικονομικούς εισαγγελείς να αποκαλύψουν την υπόθεση, συνάγουμε το συμπέρασμα ότι οι αρμόδιοι φορείς οφείλουν να δώσουν όλα τα στοιχεία που έχουν. Κι αν πρόκειται για στοιχεία – βόμβα, πλήρως αποδεδειγμένα, οι δικαστικές αρχές πρέπει να τα βγάλουν στη φόρα, να κινήσουν τις διαδικασίες και να υπάρξει τιμωρία. Άλλωστε, ποια καλύτερη τιμωρία από το «ξεφώνημα» στις εφημερίδες και τα κανάλια.

Το δεύτερο είναι ότι το γεγονός πως ο υπουργός Οικονομικών επιβεβαίωσε την πληροφορία για τους πολιτικούς δείχνει ότι αυτό έγινε σε συνεννόηση με τον Αντώνη Σαμαρά. Ξέρει ο πρωθυπουργός τι παίζεται κι επειδή κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει την τιμιότητα και την ακεραιότητά του, συνάγουμε το συμπέρασμα ότι είναι αποφασισμένος να πάει την υπόθεση μέχρι το τέλος.

Επομένως, σε μια εποχή που τα πάντα καταρρέουν, οι πολίτες υφίστανται απίστευτες αδικίες, το μόνο που χρειάζεται είναι πραγματική δικαιοσύνη και κάθαρση του πολιτικού συστήματος. Αν υπάρχουν ποινικά κολάσιμες πράξεις στον πλουτισμό των πολιτικών θα πρέπει να βγουν γρήγορα στο φως. Για να μάθει και ο κόσμος που πένεται τι υπάρχει στο λογαριασμό κάθε βουλευτή ή υπουργού που έκανε μια περιουσία με λαμογιές και διαπλοκή.

Δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να πάει χαμένη αυτή η ευκαιρία, ακόμη κι αν οι αποκαλύψεις βάλουν φωτιά στο πολιτικό σκηνικό. Διότι μόνον έτσι θα μπορέσει η νέα γενιά πολιτικών να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να υπηρετήσει το λαό.

Μόνο έτσι θα κλείσουν τα στόματα των Χρυσαυγιτών και των λοιπών «αντισυστημικών» που πουλάνε με άκρατο λαϊκισμό τη δική τους... καθαρότητα και βρίζουν από το πρωί μέχρι το βράδυ τους πολιτικούς. Αν υπάρχουν 30 λαμόγια αυτό δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να στιγματίζει το σύνολο του πολιτικού προσωπικού. Γι' αυτό και δεν πρέπει να χαθεί η ευκαιρία.

Κι επειδή πολλά ακούγονται και λέγονται πίσω από τις κουρτίνες, ότι δηλαδή κάποιοι θέλουν να διώξουν τον Στουρνάρα για να μη βγουν στο φως οι αποκαλύψεις, θα πρέπει να θυμούνται ότι υπάρχει και ο Σαμαράς. Αν έχουν τη δύναμη να διώξουν κι αυτόν για να μη βγουν τα πάντα στο φως, τότε χαλάλι τους. Θα έχουν κερδίσει το παιχνίδι για ακόμη μια φορά και η χώρα θα πέσει και πάλι στην ανυποληψία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Τουρίστας avatar
    Κώστας Τουρίστας 22/09/2012 13:36:02

    Ναί! Ναί! Να βγούν στη φόρα τα ονόματα.Τί νόημα θα έχει άλλωστε η περίφημη "κάθαρση" που έχει υποσχεθεί ο Σαμαράς;
    Και να υπάρξει και παραδειγματική τιμωρία όλων αυτών.
    ΄Ομως κατά βάθος, φοβάμαι οτι δέν.........

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κώστας Τουρίστας 22/09/2012 18:46:35

      Την πάτησες. Έπρεπε να εμπιστευόμαστε περισσότερο τις καθαρές προθέσεις του Σαμαρά. Ήδη έδωσε εντολή να πάνε τα ονόματα από το ΣΔΟΕ στον εισαγγελέα άμεσα.

  2. snowman avatar
    snowman 22/09/2012 13:41:15

    Αύριο η Real News έχει τους τρείς από αυτούς. Πρωτοσέλιδο

  3. Νικολαος avatar
    Νικολαος 22/09/2012 13:46:43

    Δεν ξερω για την ακεραιοτητα και την τιμιοτητα του Σαμαρα και δεν εχω λογω να την αμφισβητησω,αλλα αν μεσα σ'αυτα τα 30 (αν και οσο πανε λιγοστευουν) ειναι και καποια των οποιων η δημοσιευση θα κλονισει την κυβερνητικη συνοχη και δεν προλαβει να διατηρησει τη χωρα στην ευρωζωνη και βγουμε απ'το ευρω;Η αξιοπιστια Σαμαρα χαθηκε μαζι με τη μια και μοναδικη εξεταστικη για το πως μπηκαμε στα μνημονια,περα ολων των αλλων υποσχεσεων και δεσμευσεων,οποτε και αυτη η υποθεση θα εχει την ιδια τυχη.

  4. Ίωνας avatar
    Ίωνας 22/09/2012 13:53:19

    Το σωστό δεν είναι να βγουν τα ονόματα μόνο των 32, καθώς πρόκειται μόνο για την περίοδο 2009-2011, τα προηγούμενα χρόνια ήταν άγιοι;Από το 74 και μετά να ελεγχθούν όλοι όχι ημίμετρα.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Ίωνας 22/09/2012 14:21:48

      Μωρὲ ἂς βγοῦν τῶν 32 καὶ... τὰ βρίσκουμε...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ίωνας 22/09/2012 18:48:32

      Μπα; Δε το κατάλαβα αυτό. Δηλαδή θα περιμένουμε την έρευνα για τα προηγούμενα χρόνια χωρίς να προχωράει η κάθαρση για όσα βρήκαμε ήδη; Και ποιος σου είπε πως θα σταματήσει η έρευνα σε αυτούς; Έτσι λέγανε κάποιοι και για τον Άκη. Πως είναι ο μόνος και οι άλλοι θα γλυτώσουν.

  5. xristina papanikolaou avatar
    xristina papanikolaou 22/09/2012 14:01:27

    MONO PROSEYXH, to mono.
    osoi peri-geloun einai aytoi pou perigrafontai sto anotero arthro. oxi oi ....treis vevaios.!-
    o tritos -apokleistikh eidhsh epiteloys na apodeixthei- einai o syzygos mou: o aris portosalte. o protos einai kapoios anoteros dikastikos, kai o deyteros einai pithanotata o samaras.
    o THEOS na valei to xeri Tou , giati oi treis sfaires apo to makrykano revolver tou paranouarikoy, ekei strefontai

  6. Κώστας Τουρίστας avatar
    Κώστας Τουρίστας 22/09/2012 14:46:09

    Ο Σαμαράς είπε προεκλογικά οτι θα τοψάξει το θέμα "απο το '74 και μετά"
    Ελπίζω οτι το θυμάται και θα το κάνει. Υπομονή!!

  7. kouvari avatar
    kouvari 22/09/2012 16:18:12

    Τρεις που ελεγχονται παντως ειναι Μειμαρακης,Λιαπης,Βουλγαρακης......

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 22/09/2012 17:02:42

    Και ο Μειμαράκης;

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 22/09/2012 17:03:56

    Το΄χει το όνομα!

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 22/09/2012 17:09:46

    Σαμαρά, κάνε την επανάστασή σου πριν είναι πολύ αργά, άλλως η επανάσταση των πολιτών θα είναι πιο βίαιη και επώδυνη, για όλους και όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι!

  11. kat avatar
    kat 22/09/2012 17:30:36

    Δωστε καλύτερα τα ονόματα των 32 που δεν λαδώθηκαν ...Ειναι πιο εύκολο!

  12. armageddon avatar
    armageddon 22/09/2012 17:37:25

    Ξέπλυμα μαύρου χρήματος με αγορές ακινήτων...Αυτοί είναι οι πολιτικοί.Τελεία και παύλα._

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ armageddon 22/09/2012 18:26:17

      Έτσι μπράβο armageddon...το'πιασες το παιγνίδι. Η Ελλάδα ήταν για πολλά χρόνια ένα πλυντήριο...και συνεχίζει να είναι...
      ΑΠΟΡΙΑ: αν θέλουν να πιάοσυν στα πράσσα επιχειρήσεις-βιτρίνες πλυντηρίου δεν έχει το ΣΔΟΕ παρά να τσεκάρει ποιές επιχειρήσεις χρωστούν τα μαλλιοκέφαλά τους, ποιές έχουν μπει μέσα δεκάδες εκατομύρρια...αλλά παρόλα αυτά... ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ...

  13. Enzo avatar
    Enzo 22/09/2012 18:06:15

    Γιατί μόνο 32 είναι ;

  14. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΟΥΡΗΣ avatar
    ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΠΑΟΥΡΗΣ 22/09/2012 18:10:36

    ΦΟΒΟΥΜΑΙ ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΥΝΟΛΙΚΑ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ) ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ. ΜΕ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ......

  15. Ρ.Μ. ΑΝΑΡΡΑΧΩΒΑ avatar
    Ρ.Μ. ΑΝΑΡΡΑΧΩΒΑ 22/09/2012 18:24:03

    Είμαι σίγουρος ότι δεν εφήρμοσαν τη μέθοδο του πανεπιστήμιου του Σικάγου, γι'αυτό έμειναν μόνο σε 30 τόσους. Παρακαλώ κύριοι του ΣΔΟΕ καταγράψτε την κίνηση των τραπεζικών λογαριασμών των τελευταίων 10 έως 15 ετών κι αν δήλωναν εισόδημα ένα (1) και εξόφληση τραπεζών δέκα (10) ή και περισσότερα. Τότε ρωτήστε τους από ποιο <> βγάζουν τα κλεμμένα; Όλοι δήθεν με δάνεια πολύ μεγάλα απέκτησαν τις περιουσίες τους. Πως όμως εξωφλούν αυτά τα δάνεια;

  16. Dinos P. avatar
    Dinos P. 22/09/2012 18:24:50

    Εγω θελω να βγαλη ο προεδρος τις βουλης το ετησιο εισοδημα του καθε
    Υπαλληλου τις βουλης να δη ο καθε πετσοκομενος μισθος και συνταξη του
    καθε Ελληνα ποσα εχουν κοψη απο τα αγαπημενα παιδια τις χρυσης Βουλης.

    16 ΜΙΣΘΟΙ ξυπναται ελληνες

    • nillionaire avatar
      nillionaire @ Dinos P. 23/09/2012 09:49:44

      Ναι, τσιμουδιά για το θέμα αυτό. Πρόκειται για το μοναδικό οικοδομικό τετράγωνο στην Αθήνα, που μένει μονίμως έξω από οποιαδήποτε μέτρα και περικοπές. Και περιέργως είναι ελάχιστες οι φωνές που ασχολούνται με το θέμα.

  17. Hostaw avatar
    Hostaw 22/09/2012 18:45:43

    Λένε ότι θα τους βγάζουν στη φόρα τρείς τρείς, κάθε φορά.

  18. Jim Bim avatar
    Jim Bim 22/09/2012 21:43:09

    δηλαδή μόνο 32 ??? πλουτισαν παράνομα, όλοι οι άλλοι πλουτισαν ΝΟΜΙΜΑ ???

  19. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 22/09/2012 22:44:36

    Array

    • factorx avatar
      factorx @ Ιαπετός 22/09/2012 22:54:33

      Ιαπετε με συγωρείς, αλλά πρόσεχε τις πηγές σου - όλοι οι δηθεν τα ξέρουν αυτα

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ factorx 22/09/2012 23:15:35

        Εντάξει Φάκτορα.
        Άς μεταφέρω κάτι από καθεστωτικό έντυπο

        Αρκετές υποθέσεις στις οποίες εμπλέκονται πολιτικά πρόσωπα κληροδότησε ανοιχτές στους διαδόχους του στο Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος (ΣΔΟΕ) ο πρώην επικεφαλής του Σώματος, Ιωάννης Διώτης. Ο φιλοξενούμενος στο «Γεύμα με την “Κ”» επισημαίνει ότι στους φακέλους τους οποίους άφησε πίσω του υπάρχει πολύ υλικό που μένει να διερευνηθεί, βρίσκονται σε εξέλιξη υποθέσεις μεγάλου δημοσίου ενδιαφέροντος, που, ενδεικτικά, αφορούν εξοπλιστικά προγράμματα, λαθρεμπόριο καυσίμων, φάρμακα, εικονικά τιμολόγια. Για τις υποθέσεις αυτές είναι ενήμερες οι εισαγγελικές αρχές. Απαντώντας σε σχετική ερώτηση, ο κ. Διώτης επισημαίνει ότι θα ήταν σαν να εθελοτυφλεί κανείς εάν ισχυριζόταν ότι δεν υπάρχει συμμετοχή πολιτικών προσώπων στον χάρτη της διαφθοράς στην Ελλάδα και προσθέτει χαρακτηριστικά ότι «πρέπει να δεχθούμε το παρελθόν».

        Την ίδια στιγμή, όπως αποκαλύπτει η «Κ» την Κυριακή, επτά εν ενεργεία ή πρώην πολιτικοί –τρεις προερχόμενοι από τη Νέα Δημοκρατία και τέσσερις από το ΠΑΣΟΚ–, οι οποίοι, κατά τη διάρκεια της θητείας τους, διαχειρίσθηκαν διάφορες συμβάσεις, βρίσκονται στο μικροσκόπιο του ΣΔΟΕ, καθώς από τον έλεγχο των περιουσιακών στοιχείων τους προκύπτουν ενδείξεις αδικαιολόγητου πλουτισμού.

        Περισσότερα με την «Κ» της Κυριακής.