#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2010 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εδώ και τώρα να ζητήσουν συγνώμη για όσα έλεγαν πριν απο τις εκλογές



Σε μέγα πολιτικό και οικονομικό σκάνδαλο θα εξελιχθεί η υπόθεση της διαγραφής ληξιπρόθεσμων χρεών περίπου 24 δισ. που σχεδιάζει η κυβέρνηση. Επισήμως λένε ότι πρόκειται για χρέη δήμων αλλά και επιχειρήσεων που έχουν εδώ και χρόνια βάλει λουκέτο και που δεν υπάρχει περίπτωση να εισπραχθούν στον αιώνα τον άπαντα. Αν είναι έτσι, να συμφωνήσουμε. Όμως, θα πρέπει εδώ και τώρα η κυβέρνηση να δώσει αναλυτική λίστα με τους... ευεργετημένους έτσι ώστε να μην υπάρχουν σκιές.

Διότι ποιος μας διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχουν και κάποιοι που δεν πλήρωναν χρόνια και τώρα έρχεται να τους απαλλάξει από το βάρος η κυβέρνηση;

Κι αν είναι και κάποιοι “πράσινοι” επιχειρηματίες ή κάποιοι που έχουν δώσει γη και ύδωρ στον κ. Παπανδρέου όλα τα προηγούμενα χρόνια και τώρα ευνοούνται από τη ρύθμιση;

Ήδη μεταξύ των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ υπάρχει αναταραχή και ζητούν από τον Γ. Παπακωνσταντίνου να δημοσιοποιήσει τη λίστα.

Πέραν τούτου, δε θα πρέπει να παραβλέψουμε και την περίφημη ρήση του πρωθυπουργού προεκλογικά που έλεγε ότι υπάρχουν πάνω από 30 δισ. ευρώ ληξιπρόθεσμα χρέη τα οποία αν εισπραχθούν δε θα έχει καμιά ανάγκη η χώρα. Εκεί πήγαινε το “λεφτά υπάρχουν”. Τι έγινε τώρα ξαφνικά; Ανακάλυψαν ότι δεν μπορούν να εισπράξουν; Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να ζητήσουν συγγνώμη για τα προεκλογικά ψέμματα.

Λεφτά δεν υπήρχαν και το γνώριζαν. Δεν μπορούσαν να τα εισπράξουν και ήξεραν ότι θα φτάσουν σε διαγραφή. Αρα πούλαγαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Δύο λοιπόν τα κρίσιμα ερωτήματα που πρέπει να απαντήσει η κυβέρνηση:

Βολεύει και δικούς της δήμους (λόγω Καλλικράτη) και επιχειρηματίες με τη διαγραφή χρεών;
Θα ζητήσει συγγνώμη για όσα έλεγε ο κ. Παπανδρέου προκειμένου να πάρει τις εκλογές

Απέσυρε τελικά ο Παπακωνσταντίνου την επίμαχη διάταξη

16:54. Μόλις τώρα μας ενημέρωσαν ότι ο  υπ.Οικονομικών απέσυρε το άρθρο 7 που προέβλεπε τη διαγραφή χρεών συνολικού ύψους 24 δις ευρώ ως ανεπίδεκτα εισπραξης .
'Οπως ανέφερε θα επανακαταθέσει σχετική ρύθμιση σε επόμενο νομοσχέδιο που θα προβλέπει ότι το Ελεγκτικο συνέδριο θα έχει την τελική ευθύνη γιά τη διαγραφη αφού πρώτα γίνει αξιολόγηση των χρεών απο τις υπηρεσίες του υπ.Οικονομικών και έχουν δημοσιοποιηθεί τα ονόματα των οφειλετών στο διαδίκτυο .
Μέχρι να γίνει η νέα ρύθμιση το υπουργείο θα δημοσιοποιήσει τη λίστα όλων των ληξιπρόθεσμων οφειλών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 14/12/2010 16:23:20

    ρε παιδια την δουλεια του κανει ο ανθρωπος και χεστηκε να ζητησει συγνωμη.
    εμενα και σενα εχει αναγκη νομιζες ο γαπ? χεσμενους μας εχει.
    πρεπει να αρχιζουμε να τα βλεπουμε ρεαλιστικα, καλο θα μας κανει.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 16:25:01

    Εχουμε πρωθυπουργο τον Παπακωνσταντινου ! το εχετε καταλαβει???
    Οι φιλοι συνελληνες που ψηφισαν ΠΑΣΟΚ το εχουν συνειδητοποιησει οτι κυβερνα ο Παπακων/νου?
    Ποιος να πρωτοζητησει συγγνωμη και για ποιο θεμα????

    Εξορκοσμο χρειαζεται το ΠΑΣΟΚ και αμεσα!! οχι μετανοια, ουτε εξομολογηση.
    Απεταξαμην την Πρασιναδα!!

    ΠΠ

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 16:31:24

      Απεταξάμην!

  3. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 14/12/2010 16:31:18

    Ειναι καλη και θεμιτη η πολιτικη συγκροτηση αλλα και περαιτερω ενδυναμωση της ΝΔ.Η οποια-ως πολυ ορθα διεγνωσε ο κ.κ.Παναγιωτοπουλος-, ενδεχομενως (μαλλον βεβαιο), θα κληθει επι ερειπιων να κυβερνησει...Αλλα ξερετε (στα οσα οντως ψευδη ελεγαν), τι ειδους εσοδα προσδοκουσαν???Δεν υπαρχει χαρακτηριστικοτερο, οτι στα 24 δις, συνυπολογιζαν τις ζημιες που αφησε στο Ελληνικο Κρατος το ΜΙΝΙΟΝ!!!!Αντι δηλαδη σε αυτες τις περιπτωσεις να τα βαζουμε, με τους κατ'επαγγελμα ΨΕΥΤΕΣ, καλο ειναι να αφυπνιζουμε και τους ΨΕΥΔΟΕΙΣΠΡΑΚΤΟΡΕΣ. Δεν αποτελει πλεον αλλοθι, να εισαι εσαει "εισπρακτορας ψευδους"και ταυτοχρονα αδαης και θιγμενος.Καπου ΜΑΛΑΚΑ ΕΛΛΗΝΑ-ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΕΜΕΝΑ-, εισαι και ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ!!!

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 14/12/2010 17:24:09

      πασοκ ειχες ψηφισει?

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/12/2010 16:33:11

    Δηλωσεις Θοδωρας μετα τη συναντηση με Μιχαλο...
    "«Η Δημοκρατική Συμμαχία από την πρώτη στιγμή έχει μια καθαρή θέση. Είμαστε εναντίον των μεγάλων φόρων, των έκτακτων και συνεχώς αυξανόμενων φορολογικών επιβαρύνσεων για όλους, εναντίον της περιοδικής αύξησης του ΦΠΑ», ανέφερε χαρακτηριστικά, τονίζοντας ότι πεποίθηση του κόμματος είναι ότι η διάσωση της οικονομίας της χώρας και η επανεκκίνηση της αναπτυξιακής διαδικασίας θα πρέπει να στηριχθεί στη μικρομεσαία επιχείρηση και στην ενίσχυση της επιχειρηματικότητας."

    Ειναι ή δεν ΕΙΝΑΙ ΠΑΣΟΚΑ του "κερατα"??!!! Ουτε η Μιλενα θα τα ελεγε καυλυτερα.

    ΠΠ

  5. Σταύρος avatar
    Σταύρος 14/12/2010 16:33:48

    "Τα στερνά νικούν τα πρώτα" και η κατήφεια της φωτογραφίας νικά τα χαμόγελα των πρώτων ημερών .
    Σειρά έχουν οι γλώσσες έξω!

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 14/12/2010 17:46:32

    Μόνο πρόταση μομφής εναντίον αυτού του άθλιου σηκώνει η υπόθεση. Για να ξεγυμνωθούν και οι "διαφωνούντες" του ΠΑΣΟΚ.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Κώστας 14/12/2010 18:37:14

      ελα ντε. σε ολη την Ευρωπη καταθετουν προταση μομφης τα αντιπολιτευτικα κομματα μονο στην Ελλαδα δεν λεει κανεις τιποτα.

  7. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 14/12/2010 18:32:06

    Να δώσουν πίνακες καταλόγους ονόματα.

    Και μην αρχίσουν τις μακακίες για προσωπικά δεδομένα.

    Δηλαδή τι πήγαν στη βουλή για έγκριση; Ένα νόμο που λέει ότι διαγράφονται 24 δισ. Χωρίς ονόματα και στοιχεία;

    Εγκρίθηκε ή είναι για συζήτηση;

  8. ανωνυμ avatar
    ανωνυμ 14/12/2010 18:49:41

    Για να αποσύρει τη λίστα ληξιπρόθεσμων χρεών κάτι βρωμάει, και πρέπει να ειναι απαίτηση όλου του κόσμου περιλαμβανομένης και της αντιπολίτευσης να κατατεθεί αυτή η λίστα , για να φύγει απ΄το λαό η καχυποψία και η περιέργεια .
    Οι κύριοι της ΝΔ το αμίλητο νερό ήπιαν ή μιλάν μόνο για να ανταλλάσουν συναινέσεις με εξεταστικές επιτροπές.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ανωνυμ 14/12/2010 19:28:36

      Όχι μόνο βρωμάει αλλά ζέχνει.
      Τί περιμένεις όμως από την πιο βρώμικη κυβέρνηση που πέρασε ποτέ?

  9. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 14/12/2010 19:06:43

    Περίμενε από χοντρόπετσους σοσιαλισταράδες να ζητήσουν και συγνώμη.

  10. SERT avatar
    SERT 14/12/2010 19:20:39

    ΤΙ ΛΕΣ ΒΡΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΑΚΤΟΡΑ........
    ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΠΟΡΩΜΕΝΟ ΠΡΟΔΟΤΗ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΠΡΟΤΕΚΤΟΡΑΤΟ

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΑΚΤΟΡΑ(ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ) ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΚΟΙΜΩΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ Η ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ

  11. tiramola avatar
    tiramola 14/12/2010 19:26:26

    Δεν μπορούμε να συνεχίζουμε επ αόριστο να ισχυριζόμαστε ότι αν εισπραχθούν τα χρέη καθαρίσαμε.
    Μηχανισμός διαγραφής χρεών πρέπει να υπάρχει σε ένα σύγχρονο κράτος.
    Είναι προς τιμήν του που το πήρε πίσω και θα το επαναφέρει αφού ενδιαμέσως δημοσιευτούν στο διαδύκτιο τα ονόματα των οφειλετών.

    • Enzo avatar
      Enzo @ tiramola 14/12/2010 20:06:51

      εκει μεσα ρε λαστιχενιε μπορει να ειναι και χρεη απο την εποχη του κολοκοτρωνη, τι να δημοσιευσει?

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 14/12/2010 20:27:44

    Yeah! right. Don't hold your breath...

  13. Hase avatar
    Hase 14/12/2010 20:41:16

    Μηπως η διαγραφη των χρεων αυτων και η ολη φασαρια εγινε με μοναδικο λογο τον αποπροσανατολισμο της βουλης απο το πολυνομοσχεδιο;;
    Τι δουλεια ειχε αυτος ο νομος να μπει σφηνα, χωρις καμια αιτιολογια στην σημερινη συνεδριαση και μαλιστα με την διαδικασια του κατεπειγοντ0ς και οπου φυσικα θα υπηρχαν αντιδρασεις απο ολες τις πτερυγες της βουλης. Οι πασοκοι ειναι γατες στο να σπρωχνουν την συζητηση εκει που θελουν.
    Ηδη ολα τα καναλια εχουν ξεχασει το πολυνομοσχεδιο.
    Σταχτη στα ματια μας ριχνουν.

  14. φ avatar
    φ 14/12/2010 21:03:14

    Οι βουλεττές του ΠΑΣΟΚ ξεσηκώθηκαν ! και έτσι αποσύρθηκε η διάταξη για την διαγραφή των 24 δισ. Και εκεί λέω εγω τελείωσε η επαναστασή τους. Σε ολόκληρο πολυνομοσχέδιο που φέρνει πάνω-κάτω τη ζωή μας βρήκαν άρθρο για να κάνουν την επανάστασή τους κατά της κυβέρνησής τους. ΜΑ ΓΙΑ ΧΑΖΟΥΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ? ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΡΩΜΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ!!!!!!

  15. zackii avatar
    zackii 15/12/2010 12:05:30

    Δεν θέλω καμμία συγγνώμη. Θέλω δέσμευση του Σαμαρά ότι θα κάνει εξεταστική γιά το μνημόνιο, και οι προδότες θα πάνε μέσα. Και όταν λέμε μέσα, εννοούμε μέσα. Ούτε παραγραφές ούτε άλλα τερτίπια. Η κατηγορία είναι μόνο μία. ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.